Gazeteciler Dayakçı Başkanı istifaya çağırdı

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Haddini bilmez başkan Hasan Balaman'ı iyice çaresiz kalıyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaman Gazetesi Temsilcisi Arif Bayram Taş ve muhabir Mustafa Altıntaş'ı çaıklama yapma gerekçesiyle makamına çağırdıktan sonra hastanelik eden kadar korumalarıyla birlikte döven Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'a tepkiler çığ gibi büyüyor. Belediye önünde makine bırakan gazeteciler Balaman'ı istifaya çağırdı.
Isparta, Burdur, Afyonkarahisar ve Antalya'dan 200 civarında gazeteci, Balaman'ı protesto etmek için makine bırakma eylemi yaptı. Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Mehmet Emin Güzbey, Burdur Gazeteciler Cemiyet Ercan Taraçlı, Isparta Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tarkan Çetin ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Kahya da eylemde hazır bulundu.

Sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği eylemde konuşan Erdoğan Kahya, Türkiye tarihinde böyle bir olaya ilk kez tanık olduklarını söyledi. Bu olayın kamu vicdanında büyük bir yara açtığını belirten Kahya, makama çağırdığı gazeteciler adamları ile birlikte darp eden Balaman'ı istifaya çağırdı.

Gazetecilerin haber alma özgürlüğünün hiçbir şekilde engellenemeyeceğini kaydeden Kahya, yargıyı, İçişleri Bakanlığını, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu'nu (MKYK) ve son olarak Başbakan Erdoğan'ı göreve çağırdı.

Gazeteciler Cemiyeti Federasyon Genel Sekreteri, halkın oylarıyla iş başına gelen ve 'şehrülemin' makamında oturan bir belediye başkanının yine halkın hizmetinde olan bir gazeteciyi bu şekilde hastanelik oluncaya kadar şiddet uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Isparta Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tarkan Çetin de Kahya gibi Balaman'ı istifaya çağırdı. Çetin, ayrıca başkanın psikolojik sorunlarının olabileceğini belirterek "Başkanın doktora görünmesini tavsiye ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Belediye önünde gerçekleşen eylemde gazeteciler bir süre fotoğraf makinelerini ve kameralarını yere bırakarak eylem yaptı. Bu arada Isparta'da yayın yapan Haber Gazetesi'nin Haber Müdürü Ferhat Kaya, Balaman'a tepki olarak fotoğraf makinesini kırdı. Sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği eylemde yaklaşık bin kişilik grup, yapılan açıklamaların ardından Vali Şemsettin Uzun'u ziyaret etti.

Vali Uzun'u ziyaretinin ardından konuşlan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Erdoğan Kahya belediyedeki güvenlik kameralarının görüntüleri çekmiş olabileceğini, ancak bunların savcılığa intikal ettirilmediğini söyledi.

Bu görüntülerin silinmiş veya kaybolabileceğinden endişe ettiklerini kaydeden Kahya, Vali Şamsettin Uzun'un soruşturma açtırmasını beklediklerini ifade etti.

Şu ana kadar böyle bir girişimde bulunulmamasının endişe verici olduğunu kaydeden Kahya "Vali devleti temsil ediyor. Valinin siyasi baskıya boyun eğeceğine ihtimal vermiyorum. Ancak, olaya ciddiyetle bakıldığından da kuşkuluyum." açıklamasında bulundu.

Gazeteciler daha sonra hastanede tedavi altında bulunan muhabir Mustafa Altıntaş'ı birlikte ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious