Gazeteciler greve gitti

Gazeteciler greve gitti.10960
  • Giriş : 04.04.2008 / 10:11:00

İngiltere'de yayımlanan Daily Experss gazetesinin çalışanları işverenle yapılan ücret artışı konusundaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 24 saatlik grev başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşverenin bir yıl için önerdiği yüzde 3 maaş artışını kabul etmeyen gazete çalışanları, 1990 yılından bu yana ülkede ulusal düzeyde yayın yapan bir gazetedeki ilk grevi yapmış oldu.

Gazete yönetimi, gazete çalışanlarının genel ekonomik gidişattan ''farklı'' bir uygulamaya tabi tutulamayacağını, ekonomik ortamın ancak bu kadar zam yapılmasına olanak verdiğini savundu.

Gazete editörü Peter Hill'in bütün çalışanlarına elektronik posta mesajı gönderip, ''Aslında pek çoğunuzun grev yapmak istemediğini biliyoruz. Kimse sizi grev yapmaya zorlayamaz ve çalışmaya karar verirseniz kimse size zarar veremez'' diyerek, grevi önlemeye çalıştığı öne sürüldü.

Gazetecilerin üyesi olduğu NUJ sendikası genel sekreteri Jeremy Dear ise düşük ücret ve tutulmayan sözler yüzünden yapılmakta olduğunu söyledi ve "Gazeteler, iyi imkanlar sağlanmış kişilerin yaptığı gazetecilikle ayakta durur. Gazete yönetimi ise çalışanlarına komik bir ücret öneriyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious