Gazetecilerden Vali'ye başörtü ihbarı

Gazetecilerden Vali'ye başörtü ihbarı.16358
  • Giriş : 23.04.2009 / 17:47:00

Adana'daki 23 Nisan törenlerinde, basın mensupları tarafından Vali'ye başörtüsü ihbarı yapıldı. Geleneksel kıyafetleri ihbar eden duyarlı(!) gazeteciler şu cevabı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Folklor gösterisi yapacak öğrencilerin başlarını kıyafetlerine uygun bir şekilde bağlamasını farklı yorumlayan bazı basın mensupları, konuyu Vali İlhan Atış'a sordu.

Vali Atış ise, "Öğrencilerin kıyafetlerinde hiçbir problem yok. Doğrusu folklor ekiplerimizin kıyafetlerine karışmış değiliz. Valilik makamı olur vermiştir. Folklor ekiplerinin başı kapalı olur zaten." diye cevap verdi. Kutlamalarda folklor gösterilerinin koordinatörlüğünü yapan Rıza Görkem de, "Geleneksel kültürümüzü yansıtan beş yörenin oyunlarından kombinasyon yaptık. Hepsini içine alan bir giysi tasarladık. Konu çocukların başını bağlamasıysa zaten halk oyunları giysilerinde başta bir yazma olması lazım. Ya yemeni ya da yazma olmadan folklor gösterisi olmaz." şeklinde konuştu.

Adana'daki 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Atatürk Parkı'ndaki anıta çelenk koyulmasıyla başladı. Daha sonra Beş Ocak Stadyumu'nda vatandaşların geniş katılımıyla gösteriler yapıldı. Tören alanında önce Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Nejat Bek halkı selamladı. Öğrencilerin protokol mensuplarına birer buket çiçek vermesinden sonra Büyükşehir Belediye Bandosu'nun eşliğinde İstiklâl Marşı söylendi.

Törende bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Abdülgaffur Büyükfırat, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin 23 Nisan 1920'de atıldığını söyledi. Dünya üzerindeki tek çocuk bayramının Türkiye'de olduğunu hatırlatan Büyükfırat, "Bu bayram, büyük Türk milletinin dünya çocuklarına hediye ettiği, sevgi ve kardeşlik tohumlarının atıldığı bir bayramdır." dedi.

Şiirlerin ve öğrenci andının okunmasının ardından izci, anaokulu ve ilköğretim öğrencileri geçiş yaptı. Daha sonra ilköğretim okulu öğrencileri gösterilerini sundu, 23 Nisan dolayısıyla düzenlenen kros yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Stadyuma bebekleriyle gelen ailelerin yanı sıra her yaştan insan vardı. Bazıları ise bayraklarla süslediği evlerinin balkonlarından gösterileri takip etti. Sıcak havada bazı öğrenciler fenalaşınca, alanda hazır bekleyen sağlık görevlileri müdahale etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*