Gazetecilere ‘küçük şeyler'

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Stresle başa çıkmanın yollarını öğreten “Küçük Şeyler”in yeni yayın dönemi hazırlığı TRT’nin Tepebaşı Stüdyoları’nda sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Programın çekimlerine basın mensuplarını da davet eden Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, gazetecilere stresle başa çıkma konusunda önemli bilgiler verdi. Her mesleğin kendine göre zor yanlarının olduğunu söyleyen Dökmen, stresten kurtulmak için neler yapılması gerektiğini uzun uzun anlattı. Konuşma aralarında basın mensuplarına sürekli olarak; “Nasıl gidiyor? Rahatladınız mı? Stres var mı?” sorularını yönelten Dökmen, konuşmalarının gazeteciler üzerindeki etkisini de test etmeyi ihmal etmedi.

2002 yılından bu yana TRT’de ekrana gelen ‘Küçük Şeyler’in izleyici tarafından kabul gördüğünü söyleyen Dökmen, memnuniyetini şu cümlelerle özetledi: “Pek çok izleyicim program sonunda rahatladıklarını bana bizzat söylüyor. Bu da programın izlendiğinin ve iyi yolda olduğunun göstergesi. Ayrıca toplumun bu türden programlara ilgi gösteriyor olması da sevindirici. İnsanlar program sayesinde motive oluyorlar. Sınırlı bir ömürde kızarak, esef ederek ve pişmanlık duyarak da yaşayabiliriz, insanlarla ve toplumla barışık bir şekilde de ‘Küçük Şeyler, insanlara hayatla barışık olmaları yönünde sanırım bazı ufak ipuçları veriyor. Bu da insanlara iyi geliyor.”

‘Küçük Şeyler’ kimseyi kırmadan, suçlamadan gündelik hayatta, ailede, işyerinde karşılaşılan sorunları çözmeye yardımcı olacak bilgileri ve deneyimleri izleyiciye aktarıyor. Programda; dinleme, anlama, empati, ikilemler, öfkeyi bastırma, stresle baş etme, önyargılardan uzaklaşma, iyi iletişim kurma, korkuları yenme, kendine güven ve saygı duyma gibi konularda izleyiciler bilgilendiriliyor. Programın gördüğü ilgi üzerine ‘Küçük Şeyler’in (Sistem Yayıncılık) aynı adla yayınlanan kitabı da bugüne kadar 6 baskı yapmış ve toplam baskı adedi 325 bine ulaşmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious