Gazetecilerin onur mücadelesi

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Hollanda'da, yaptıkları bir haber yüzünden yargılanan iki gazetecinin, haber kaynaklarını açıklamadıkları gerekçesiyle haklarında verilen tutuklama kararı kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteciler serbest bırakıldıktan sonra düzenledikleri basın toplantısında hâkimin tutuklama kararını şiddetle eleştirdiler ve basın özgürlüğünü savundukları için haberin kaynağını söyleme konusunda yapılan baskılara boyun eğmeyeceklerini dile getirdiler.

Ülkenin en büyük gazetesi De Telegraaf'ta muhabir olarak çalışan Joost de Haas (44) ve Bart Mos (43), Hollanda İstihbarat Örgütünün (AIVD) uyuşturucu kaçakçılığı yapan organize suç örgütleriyle ilgili hazırladığı raporların, suç örgütlerinin ele başlarının elinde bulunduğunu ve gizli bilgilerin rahatlıkla mafya üyelerine sızdırıldığını haber yapmışlar ve buna ilişkin belgeleri gazetelerinde yayımlamışlardı.

Konunun, devlet sırlarını açıklamak suçlamasıyla yargıya intikal ettirilmesi üzerine, geçen pazartesi günü yapılan duruşmada gazeteciler haber kaynağını söylememekte ısrar edince, hâkim kararıyla tutuklanmışlardı.
Hollandalı gazetecilerin tutuklanması basın ve siyaset dünyasında önemli tartışma ve tepkilere yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious