Gazetecilerin protesto eylemi

Gazetecilerin protesto eylemi.19026
  • Giriş : 06.02.2008 / 13:09:00

Basın çalışanları, gazetecilerin yıpranma hakkını kaldıran ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı''nı protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul şubesinin düzenlediği yürüyüşe katılmak üzere Taksim meydanında toplanan basın çalışanları, "Yasa güvencesindeki haklarımızdan fedakarlık etmeyeceğiz", "Emeğime dokunma", "Sendikal haklara saygı", "Ne ekmek ne emeklilik korkusu", "8 Ocak Metin Göktepe, 19 Ocak Hrant Dink, 1 Şubat Abdi İpekçi" yazılı dövizler taşıdı.

Kamuoyunda "yıpranma hakkı" olarak bilinen fiili hizmet süresi zammını kaldıran tasarıyı protesto eden basın çalışanları, "Yıpranma hakkımız gasp edilemez" yazılı bez afişin arkasında kortej oluşturarak yürüyüşe başladı.

Bez afiş, Türk-İş 1'inci Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, TGS İstanbul Şube Başkanı Gürsel Eser, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) eski Başkanı Nail Güreli, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve DİSK Genel Sekreteri Musa Çam tarafından taşındı.

Yürüyüş boyunca hükümeti protesto eden sloganlar atan grup, zaman zamanda alkışlı protestoda bulundu.

Yasa tasarısıyla kaybedilecek haklara ilişkin bildirilerin dağıtıldığı yürüyüş, Galatasaray'da sona erdi.

"Bakanlık adeta savaş açtı"

Burada grup adına basın açıklaması yapan TGS İstanbul Şube Başkanı Gürsel Eser, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının gazetecilerin de içinde bulunduğu bir grup emekçinin yıpranma hakkını ortadan kaldırdığını hatırlattı.

Bu hakkın basın emekçilerine 1977 yılında çıkarılan 2098 sayılı yasa ile tanındığını, o tarihteki çalışma koşullarının, bugün teknolojinin ilerlemesiyle daha da ağırlaştığını belirten Eser, "Hükümet bugün patronların talebi ve çıkarları doğrultusunda bir düzenlemeye gidiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı basın emekçilerine adeta savaş açarken, 1 hafta içerisinde 6 arkadaşımızı daha işlerinden eden medya patronlarının doymak bilmezliğini görmezden geliyor" dedi.

"Kazanılmış haklara göz dikiliyor"

Cenevre Sözleşmesi'nde imzası bulunan Fransa, ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerin gazetecilerin korunması ve saygı görmesini garanti altına alırken, Türkiye'de kazanılmış haklara göz dikildiğini savunan Eser şöyle dedi:

"Yasaların AB ile uyum çerçevesinde değiştirildiğini savunan hükümet, patronlara Avrupa, emekçilere Afrika kriterlerini dayatıyor. Bu düzenleme ile patronların her ay yaklaşık 1 milyon YTL'yi ceplerine indirmesinin yolunu açıyor. Davutpaşa'da 23, Tuzla tersanelerinde 8 ayda 13 işçi kardeşimizin katledilmesi, güvencesiz ve kayıt dışı çalışmanın kader haline getirildiğini kanıtlarken, basın emekçileri de yıllardır Davutpaşa'daki kardeşleri ile benzer hak gasplarına uğruyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'Sendikal örgütlenme olsaydı' işçiler ölmezdi' derken Türkiye Gazeteciler Sendikası'na üye olmanın, medyada işten atılma gerekçesi olduğunu bilmiyor mu? Biliyorsa medyanın o patronlarına 'dur' demeli."

"Sonuna kadar direneceğiz"

Gürsel Eser, basın meslek örgütlerinin hakları korumak için mücadeleyi inat ve ısrarla sürdürdüğünü dile getirerek, "Hükümet, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile basın emekçilerinin haklarına en büyük sivil darbeyi vurmaya hazırlanıyor. Bizler buradan milletvekillerini uyarıyoruz. Askeri darbelerle tırpanlanan sosyal haklarımızın, sivil bir darbe ile elimizden alınmasına karşı sonuna kadar direneceğiz" dedi.

Yürüyüşe, Basın-İş Genel Başkanı Yakup Akkaya, Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer, Tümtis İstanbul Şube Başkanı Ali Rıza Atik, Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Cengiz Erdinç, TGC Genel Sekreteri Celal Toprak da destek verdi.

Yürüyüş sonunda, yıpranma hakkının kaldırılmasına karşı toplanan imzalar, Galatasaray postanesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e gönderildi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious