Gazetecinin rüyası, hükümet sırrını itiraf ettirmiş!

  • Giriş : 28.12.2007 / 10:55:00

İngiliz hükümetinin, bir gazetecinin gördüğü rüyayı anlatması nedeniyle 1974'te nükleer deneme yapıldığını itiraf etmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gizliliği kalkan İngiliz Ulusal Arşivlerine göre, dönemin başbakanı Harold Wilson, Mayıs 1974'te ABD'deki Nevada Çölü'nde nükleer deneme yapıldığını kesinlikle gizli tutmak istiyordu, ancak Daily Express muhabiri Chapman Pincher, gördüğü bir rüyayı kaynak alarak, olayın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Arşivlere göre, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Crispin Tickell, durumu başbakanlık makamına rapor ediyor ve "İster inanın ister inanmayın ama Ellison'ın kaynağı kendisinden başkası değil" ifadesini kullanıyor.

Tickell'ın kaleme aldığı rapora göre, avlanmak için İskoçya'da bulunan gazeteci gördüğü kabusu arkadaşlarına anlatıyor. Gazeteci rüyasında İngiltere'nin yaptığına emin olduğu bir nükleer deneme gördüğünü arkadaşlarına iletiyor. Arkadaşları ise bu kötü rüyayı unutmasını ve yeniden ava çıkmasını söylüyor. O da 3 gün daha avlanıyor. Ama Londra'ya dönüşünde Savunma Bakanlığından tanıdıklarını arayıp, "İngiltere'nin nükleer deneme hikayesi de ne" diye sorarak, şansını deniyor. İyi bir ipucu yakaladığını gösteren bir cevap alan gazeteci, buradan yola çıkarak makalesini kaleme alıyor.

Yine arşivlere göre, aslında gazeteci, bir nükleer denemenin yapılmak üzere olduğunu yazıyor. Ancak makale parlamentoda o kadar etkili oluyor ki, Harold Wilson Avam Kamarası'nda açıklama yapmak zorunda kalarak, nükleer denemenin yapıldığını itiraf ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious