Gazeteler ne dedi?

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Dink’in katilinin yakalanması gazete manşetlerinde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SABAH GAZETESİ:
Aile ihbarıyla yakalandı

Gazeteci Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın kimliği ailesinin ihbarı sonrası tespit edildi... Zanlı 31 saat içinde Samsun'da ele geçirildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, İstanbul'dan Hopa'ya otobüsle giderken yakalandı. Otobüs firmasının bir yetkilisinin şüphelenmesi üzerine polise haber verildi. Polis, şoförü "Yolcu alacağım diye Samsun otogarına gir" şeklinde uyardı.

Ve 1990 doğumlu Samast otogarda yakalandı. Üzerinde silah ve beyaz beresi çıktı. Rusya'ya kaçmak isteyen Samast suçunu itiraf etti: "Söyledikleri kanıma dokundu. Öldürmeyi kafaya koymuştum..." Olayla bağlantılı 6 kişi de gözaltında.

ZAMAN GAZETESİ:
Babası ihbar etti, Samsun'da yakalandı

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı olarak babası tarafından teşhis edilen Ogün Samats, Samsun'da yakalandı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Samsun'da yakalandı. Trabzon'un Düzköy nüfusuna kayıtlı Ogün Samast'ı (17) babası teşhis etti. İstanbul Valisi Muammer Güler, zanlının fotoğraflarını basına dağıtınca, talihsiz baba korkunç gerçekle yüz yüze geldi. Görüntülerdeki kişinin oğlu olduğunu gören baba, emniyetin yolunu tuttu. Pelitli Belde Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışan baba Ahmet Samast'ın ifadesi doğrultusunda bölgede operasyon başlatıldı. Zanlının yakın arkadaşı Yasin Hayal'le birlikte 6 kişi gözaltına alındı. Hayal, 2004'te McDonald's'ın Trabzon şubesinin önüne bomba koymaktan yargılanmıştı. Soruşturmayı derinleştiren polis, zanlının gittiği iki internet kafedeki 32 bilgisayarı incelemeye aldı. Yakalanma haberi ise gecenin ilerleyen saatlerinde Samsun'dan geldi. Zanlı, İstanbul'dan Hopa'ya giden bir otobüste Jandarma tarafından yapılan kontrolde silahıyla birlikte ele geçirildi. İlk sorgusunda cinayeti itiraf eden Samast, soruşturmanın derinleştirilmesi amacıyla uçakla İstanbul'a getirildi.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Haini babası yakalattı

Ahmet Samast’ın oğlu Ogün Samast’ı aramaya başlayan polis, Trabzon McDonald’s bombalamasına karıştığı belirlenen Samast’ın aynı olaydaki arkadaşı Yasin Hayal ile birlikte 12 kişi gözaltına alındı. Hayal’den 12 saat sonra Ogün Samast Samsun’da yakalandı.

AGOS Gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısının Trabzonlu 1986 doğumlu Ogün Samast olduğu belirlendi. Samast suikastten 36 saat sonra Samsun’da otobüse binerken yakalandı.

Katil zanlısı dün öğle saatlerinde televizyonlarda gösterilen görüntülerinden resmi gören Ahmet Samast’ın ihbarıyla tespit edildi.

Ahmet Samast televizyon görüntülerini izledikten sonra Trabzon polisine giderek, "Televizyonlarda görüntüse gösterilen kişi benim oğlum Ogün" dedi.

MİLLİYET GAZETESİ:
'Beni Yasin yönlendirdi'

Türkiye'yi ayağa kaldıran Hrant Dink suikastını gerçekleştiren Ogün Samast, Samsun'da yakalandı. Samast, kendisini 'Nizam-ı Alemci' arkadaşı Yasin Hayal'in yönlendirdiğini söyledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e yönelik suikastı gerçekleştiren katil zanlısı Ogün Samast (17), dün babasının kimliğini açıklamasının ardından Samsun'da bir yolcu otobüsünde yakalandı. Türkiye'yi sarsan cinayetten 32 saat sonra gözaltına alınan Samast'ın ilk sorgusunda, kendisini, 2004'te Trabzon McDonalds'ın bombalanması olayının faillerinden olan yakın arkadaşı Yasin Hayal'ın yönlendirdiğini söylediği ve suikast silahını da Hayal'den aldığını anlattığı öğrenildi.

TAKVİM GAZETESİ:
Düğün ve cenaze

Düğüne gidiyorum' diyerek Trabzon'dan İstanbul'a gelip Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast Samsun'da yakalandı... Zanlıyı babası görüntülerden teşhis etti.

Dink suikastı sonrası kamera görüntülerini TV'lerde izleyen teyzesi polisi aradı, "Bu benim yeğenim" dedi. Zanlının kimliğini tespit eden polis, Trabzon Pelitli Belediyesi işçisi baba Ahmet Samast'ı, 9 akrabasıyla birlikte gözaltına aldı.

Baba, görüntülerden oğlunu teşhis etti. 17 yaşındaki zanlının, "düğüne" diye geldiği İstanbul'da dayısı Turan Samast'ın, Bayrampaşa'daki evinde kaldığı, cinayetten sonraki geceyi burada geçirdiği belirlendi.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Zanlı Samsun’da yakalandı

Hrant Dink’i öldürdüğü iddia edilen zanlının Trabzon Akçaabat nüfusuna kayıtlı Ogün Samast olduğu belirlendi.

Zanlının fotoğrafını televizyonlarda gören baba Ahmet Samast, emniyete giderek “Resimdeki benim oğlum” dedi.

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, gazeteci Hrant Dink cinayeti hakkında edinilen ilk bilgilerin, cinayetin Trabzon’da tasarlandığı ve tetiğe İstanbul’da basıldığı yönünde olduğunu söyledi. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Vali Yavuzdemir, cinayete yardım ve yataklık yapan herkesin belirlendiğini ve emniyet birimlerinin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, “Gelen ilk bilgiler, cinayetin Trabzon’da tasarlandığı ve tetiğe İstanbul’da basıldığı yönünde. Bu işe yardım ve yataklık eden herkes belirlendi. Emniyet birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Emniyet birimlerimize güvenin” dedi. Yavuzdemir, zanlıyla ilişkisi olan bazı kişilerin gözaltına alındığını bu kişilerin soruşturma kapsamında sabah saatlerinde İstanbul’a gönderileceğini bildirdi. Gözaltına alınan şahıslar arasında Trabzon’da 24 Ekim 2004 tarihinde Atatürk Alanı’ndaki Mc Donald’s önüne bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 13 Ekim 2005 tarihinde 11 ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olan Yasin H. isimli kişinin de bulunduğu bildirildi. Zanlının arkadaşları olduğu öğrenilen çok sayıda kişi de Trabzon Emniyet Müdürlüğü binasının önüne geldi. Ogün Samast’ın ailesi ile birlikte Çalköy’de yaşadığı, ancak bir süre önce meydana gelen heyelanda evlerinin zarar görmesi üzerine Pelitli Beldesinde yaptırılan afet konutlarına taşındıkları öğrenildi.

RADİKAL GAZETESİ:
Dink bir çocuğa vurdurulmuş

Dink cinayetinin zanlısı olaydan 32 saat sonra Trabzon'a giderken Samsun Otogarı'nda yakalandı. 17 yaşındaki Ogün Samast'ın suçunu savcıya itiraf ettiği açıklandı. Operasyonu ilk Başbakan Erdoğan duyurdu. Trabzon'da da Samast'ın altı arkadaşı gözaltına alındı.

AKP'nin Kızılcahamam'daki toplantısında Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanı ile birlikte gece yarısı açıklama yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, cinayet zanlısı Ogün Samast'ın Samsun'da yakalandığını açıkladı. Erdoğan, Samast'la birlikte hareket eden diğer şahısların da daha önce Trabzon'da yakalandığını bildirdi. Olayda kullanıldığı zannedilen silahın da Samast'ın üzerinden çıktığını belirten Erdoğan, kameralarda zanlı üzerinde görülen beyaz renkli berenin de çıktığını söyledi.

STAR GAZETESİ:
İstanbul'da sorgulanacak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı olarak Samsun'da yakalanan zanlı Ogün Samast, yakalandığı Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı'ndan çıkarılarak Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Ogün Samast, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı'ndan geniş güvenlik önlemleri altında çıkarıldı. Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen zanlının İstanbul'a gönderileceği bildirildi.

Samast, İstanbul'dan Hopa'ya giden bir otobüste Jandarma ekipleri tarafından yapılan kontrol sırasında yakalandı. Zanlının üzerinde muhtemelen suç aleti olduğu bildirilen 7.65 çapında bir tabanca ele geçirildi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Dink arzuladığı gibi uğurlanacak

Hrant Dink 23 Ocak Salı günü arzuladığı gibi sessiz bir törenle uğurlanacak. Gazete sitesinde, "Törenlerde Hrant Dink'in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur" denildi.

Gazeteci Hrant Dink, 23 Ocak Salı günü Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenecek törenin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink için ilk tören, gazetesinin önünde yapılacak. Dink, daha sonra Meryemana Patriklik Kilisesi'nde yapılacak ayinin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Hrant Dink'in cenaze töreni 23 Ocak Salı günü saat 11.00'da Osmanbey Halasgargazi Caddesi'nde Sebat Apartmanı'nda bulunan Agos Gazetesi önünde düzenlenecek törenle başlayacak.

Gazete sitesinde, "Törenlerde Hrant Dink'in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur" denildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Cinayetin şifreleri

Amerika Ermeni Ulusal Kongresi, gazeteci Hrant Dink ‘cinayetinin şifrelerini ortaya döken’ bir açıklama yaptı. Açıklamada cinayetin ABD Kongresi’ne sunulan Ermeni Soykırım Kararı’nın geçirilmesi için fırsat yarattığının altı çizildi!

Ermeni soykırım iddialarının tüm dünyada benimsenmesi için yoğun çalışma yapan, Ermeni diyasporasının en güçlü örgütlenmesi Amerika Ermeni Ulusal Kongresi (ANCA), Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in cinayete kurban gitmesinin ardından ‘enteresan ifadelerle’ dolu bir açıklama yaptı.

ANCA’dan yapılan açıklamada, “İstanbullu seçkin Ermeni Gazeteci Dink’in öldürülmesi, Türkiye’nin soykırım inkarının sonunu getirdi” ifadeleri kullanıldı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Katil Ermeni

Ermeni asıllı Hrant Dink’in katil zanlısı, Ermeni asıllı Trabzonlu Ogün Samas, Samsun Otogarı’nda yakalandı Katilin kimliği, babasının polise ihbarıyla belirlendi.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samas (20), cinayetten 32 saat sonra cinayet aleti silahıyla birlikte Samsun’da yakalandı. Babası Ahmet Samas’ın ihbarıyla kimliği belirlenen, Trabzon nüfusuna kayıtlı Ogün Samas’ın Ermeni asıllı olduğu iddia edildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Babası ihbar etti, katil yakalandı

Emniyetin dağıttığı resimden oğlunu tanıyan baba polisi aradı. Düğüm çözüldü. Zanlı Ogün Samast, Samsun Otogarı'nda üzerinde silahı ile ele geçirildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısının Trabzon Akçaabat nüfusuna kayıtlı Ogün Samast olduğu belirlendi. Zanlının fotoğrafının yayınlanmasının ardından Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne telefon eden Ahmet Samast, 'Resim, oğlum Ogün Samast'a aittir' dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Katili babası yakalattı

İstanbul’da AGOS gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı 17 yaşındaki Ogün Samast Samsun’da yakalandı.

DİNK’in avukatı, Erdal Doğan, dün akşam saatlerinde zanlının yakalandığının açıklanması üzerine şu açıklamayı yaptı: “Tetiği bu çocuk çekmiş olabilir ama olayın arkasındaki isimler kim asıl onlar ortaya çıkarılsın. Devlet işi bu çocuk yaptı deyip susmamalı. Bu işin arkasındaki isimler, varsa bağlantılar ya da çeteler sonuna kadar araştırılıp, şüphe içindeki kamu vicdanı bir an evvel rahatlatılmalıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious