Gazetelerde neyin basılacağına biz karar veremeyiz

Gazetelerde neyin basılacağına biz karar veremeyiz.11524
  • Giriş : 02.09.2007 / 09:37:00
  • Güncelleme : 02.09.2007 / 09:47:15

Ulf Johansson'un tepkiler için, "Dikkate almıyorum, saygı duymuyorum." şeklinde açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danimarka'dan sonra İsveç'te de Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanması İslam dünyasını yeniden ayağa kaldırdı. İsveç'in acilen özür dilemesini isteyen İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Müslümanların tepki gösterirken asla şiddete başvurmaması gerektiğini söyledi.

Düşünce ve ifade özgürlüğüne bayraktarlık yapan Avrupa, inançlara saygı konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. Danimarka'da iki yıl önce Hz. Peygamber'e hakaret içeren karikatürler yayınlanmasının ardından şimdi benzer bir durum İsveç'te yaşanıyor. 'Nerikas Allehanda' isimli bir gazete, 19 Ağustos'ta Müslümanları rencide eden karikatürler yayınladı. Üstelik ülkede ikamet eden Müslümanların 'özür' talebi geri çevrildi. Bunun üzerine mesele uluslararası alana taşındı. İslam dünyasından yükselen tepki her geçen gün artıyor. Ancak buradaki en büyük tehlike, provokasyonlar sebebiyle haklıyken haksız duruma düşmek. İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, İsveç'e mutlaka tepki gösterilmesi gerektiğini; ancak şiddetten uzak durmanın zaruri olduğunu vurguluyor.

Karikatürlerin fikir hürriyeti ile bağdaşmadığını kaydeden İhsanoğlu, Batı'ya 'sorumlu davranma' çağrısında bulunuyor. İsveç hükümetinin, acilen gazete hakkında cezai işlem başlatarak Müslümanlardan özür dilemesini isteyen İhsanoğlu, karikatürleri 'İslam dünyasına meydan okuma' şeklinde yorumluyor: "Kutsallarımıza tecavüz etmek alışkanlık haline geldi. Yapılanları kabul etmek mümkün değil. Bu, basit bir hadise olarak görülmemeli. Basın hürriyetinin arkasına saklanılamaz. İslam'a yönelik saldırılara sessiz kalanlar, kendi kutsalları söz konusu olunca yanlarında kimseyi bulamazlar."

Özellikle 11 Eylül olayları sonrasında artan İslamofobya (İslam düşmanlığı) ile mücadele kapsamında İKÖ'nün girişimleriyle Birleşmiş Milletler'de (BM) önemli kararlar alınmıştı. BM İnsan Hakları Konseyi, İslam'a karşı hakaretlerin tüm dünyada yasaklanması çağrısı yapılan bir karar tasarısını 2007 yılı Mart ayında kabul etmişti. Tasarıda, "Herhangi bir din veya mensuplarına karşı hakaret, kin ile şiddet içeren ırkçı ve yabancı düşmanı fikirlerin yayılmasının yasaklanması için kararlı adımlar atma" çağrısı yapılıyordu. İKÖ Genel Sekreter İhsanoğlu da, Cenevre'de bulunan BM İnsan Hakları Konseyi'nin bu yöndeki kararlarının uygulamaya geçmediğine dikkat çekti.

İsveç'ten 'basın özgürlüğü' savunması

İsveç hükümeti ise, Müslümanları rencide eden karikatür konusunda gazeteyi savunan bir tutum sergiliyor. Tepkilerin ardından bir açıklama yapan Başbakan Fredrik Reinfeldt, "Basın özgürlüğü bizim temel prensiplerimizden biridir. Gazetelerde neyin basılacağına biz karar veremeyiz." dedi. Hükümetin bu tavrından güç alan koalisyon ortağı sağcı Halk Partisi de krizi yabancı düşmanlığı için kullanmaya çalışıyor. Bazı parti milletvekillerinin, "Rahatsız olduysan çek git" şeklindeki demeçleri İsveç basınında geniş yer buldu. Hakaret karikatürünü yayınlayan gazetenin editörü Ulf Johansson'un tepkiler için, "Dikkate almıyorum, saygı duymuyorum." şeklinde açıklaması da 'provokatif' bulundu. Bu ifadelerin, şimdiye dek tepkilerini demokratik yollarla dile getiren ülkedeki Müslümanları, tahrik etmesinden endişe ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious