Gazetelere de sansür yolda!

Gazetelere de sansür yolda! .5090
  • Giriş : 25.10.2007 / 10:11:00

Televizyonları susturan hükümet, yazılı basın için formül arayışı içinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör karşısında güçlü adımlar atamayan, kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine de radyo ve televizyonların Hakkâri'deki terör saldırısıyla ilgili yayınlarını "sansürleyen" hükümet, yazılı basın için de formül arıyor. Söz konusu haber ve yorumların durdurulması amacıyla yargıya başvuru yapılabileceği belirtiliyor. Yargının, yayın yasağı getirebileceği ifade ediliyor.

'Anayasal suç işliyorlar'

AKP hükümetinin terörle ilgili olarak medya kuruluşlarına getirdiği yayın yasağı "sansür" olarak nitelendirilirken, muhalefet partileri karara tepki gösteriyor. CHP ve MHP tarafından yapılan açıklamalarda, hükümetin tavrı 'teröre karşı önlem almak yerine medyayı susturmak' olarak değerlendirildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti de hükümetin ve RTÜK'ün anayasal suç işlediğini savundu.

AKP hükümetinin terörle ilgili yayın kuruluşlarına getirdiği yayın yasağı "sansür" olarak nitelendirilirken karara tepki yağıyor.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu , Manisa Milletvekili Şahin Mengü ve İstanbul Milletvekili Nur Serter , dün parlamentoda düzenledikleri basın toplantısında RTÜK'ün yayın yasağını eleştirdi. Hükümetin, radyo ve televizyon kuruluşlarına sansür uyguladığını belirten Kılıçdaroğlu, sansürün AKP'yi eleştiren yayınları kesmeye yönelik olduğunu kaydetti. Kararın ulusal kanalları kapsadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bu uygulama yüz binlerce çanak antenin kullanıldığı bir ülkede, halkı dolaylı olarak başka televizyon kanallarını izlemeye zorlamadır. Öyargıyla hazırlanmış bir karar olduğunu takdirinize sunuyorum'' dedi.

CHP'li Mengü, "Yayınlarda kamu düzenini bozan, zorlayan en ufak bir eylemin olmadığını, güvenlik güçlerinde zaaf imajı yaratacak yayınların bulunmadığını" vurguladı. Mengü, "AKP, Türkiye'de sansür uygulamaktadır. Bana, 12 Eylül askeri rejimini hatırlattı. Yasağın gerekçesi, AKP'nin algılama, refleks eksikliğinden gelen, son siyasal terör eylemlerinin tartışılmasından duyduğu rahatsızlıktır'' diye konuştu.

Şandır: Sansür'e hakları yok

MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ile Mehmet Şandır da düzenledikleri basın toplantısında hükümetin kararına tepki gösterdi. Şandır, AKP hükümetinin terörle ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesi ile ilgili sorular üzerine "Roj TV'yi durduramayanların Türk basınına sansür getirmeye hakları bulunmamaktadır" dedi. Vural da hükümetin bu konuda kamuoyuna bilgi vermediğine dikkat çekerek "Hükümet, muhalefetin ortaya koyduğu bu tavır karşısında, diğer tedbirleri almak yerine basını susturmayı daha uygun görmüştür" diye konuştu.
Akıncılar: Anayasal suç

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Erol Akıncılar da kararın son zamanlarda basına yönelik sansürün tipik bir örneği olduğunu vurguladı. Erol Akıncılar, "Hükümetin isteği üzerine RTÜK'ün, radyo ve televizyonlarda terörist saldırılarla ilgili yayınları durdurması anayasal suçtur. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir" dedi.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious