Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Gazetelerin 15 Haziran 2006, Perşembe sayıların daki manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:

Van Müzesi, 3 bin yıllık Asur kılıcı diye Kafkas kaması satın almış

Uşak Müzesi’ndeki Karun Hazineleri’ne ait denizatı broşunun sahtesiyle değiştirildiğinin anlaşılması üzerine gözler diğer müzelere çevrildi.

Türkiye’nin birçok yerinde benzer skandallar ortaya çıktı. Van Müzesi ise ilginç bir yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya. Müzeye çeşitli tarihlerde getirilen eserlere fahiş fiyatlar ödenmiş. Kültür Bakanlığı’nın oluşturduğu uzman ekibe göre, yakın döneme ait bir Kafkas kaması, ‘M.Ö. 900. yıla ait Asur kılıcı’ diye satın alınmış. Van Müze Müdürü Ahmet Mete Tozkoparan, bacanağı Ahlat Müzesi Müdürü Mehmet Yıldız ve sözleşmeli arkeolog Umut Köse, müzeye aldıkları eserlere değerlerinin çok üzerinde bedel ödemiş. 2003’te 57 bin YTL, 2004’te de 300 bin YTL ödenen eserlerin envanteri bile tutulmamış. Geçtiğimiz yıl rakam 1 milyon yeni lirayı aşınca skandal patlak vermiş.

SABAH GAZETESİ:

İngiliz zindanı sakat bıraktı

İngiltere’de suçsuzken terörist diye gözaltına alınan İbrahim Yalçın kötü muameleden yatalak oldu.

Üç yıldır Londra’da yaşayan ve kebapçıda çalışan 30 yaşındaki İbrahim Yalçın, geçen yaz metro saldırısının ardından gözaltına alındı. Polis merkezinde 4 gün aç, uykusuz sorgulanıp, betonda çıplak yatırılan Yalçın suçsuz çıktı.

MİLLİYET GAZETESİ:

’Enfeksiyondan dört bebek öldü’ iddiası

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2 günde 4 bebek yaşamını yitirdi. Ölümlerin enfeksiyondan kaynaklandığı öne sürülürken, hastaneyi ihmalle suçlayan bir ailenin başvurusu üzerine Kadıköy Savcılığı soruşturma başlattı.

Bebeklerini kaybeden Bekir ve Hilal Çavdar çiftinin suç duyurusu üzerine harekete geçen Kadıköy Savcısı Salih Aydın, hastanede incelemelerde bulundu. 12 ve 13 Haziran’da, 2 günlük Genç, 8 günlük Şeyma Dönmez, 17 günlük Kadir Karayel ve 47 günlük Efe Çavdar adlı bebeklerin öldüğü tespit edildi. Efe’nin cenazesi ”kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi” için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

HÜRRİYET GAZETESİ:

Emniyet müdüründen meslektaş jurnali

Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir ile Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz arasındaki çekişme, Gaziantep’teki yerel basına yansıdı.

Yerel Sabah Gazetesi, Yılmaz’ın İzmir’de görev yaparken kaçak CD satılan işyerine polis baskını sırasında üst katta işyeri sahibiyle tavla oynadığını yazınca, taraflar mahkemelik oldu. Gazetenin köşe yazarı Nurgül Balcıoğlu, tavla haberiyle ilgili belgeleri kendisine Aydemir’in gönderdiğini iddia etti.

TAKVİM GAZETESİ

Bakan Çelik ayıbı durdurdu

TAKVİM yazdı, devlet adamı Bakan Çelik anında el koydu Artık, okullarda çocukların üzerinden icra takibi olmayacak.

Kartzede anne-babalara ulaşmak için bankaların ”muhbir” olarak kullandıkları çocuklar haberimiz, ses getirdi. Vatandaşı isyan ettiren habere en sert tepki ise Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik, insanlık ayıbına ”Dur” dedi.

TÜRKİYE GAZETESİ:

Özelle ortak çalışacağız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel sektör-kamu işbirliğiyle sağlık alanında ‘yap-kirala-devret’ dönemi başlatılacağını ve devlet hastanelerini ‘özerk işletmeler’ haline getirileceğini söyledi. Akdağ, Ankara İhlas Medya Grubu Başkanı Nuri Elibol’u ziyaret etti.

Ziyarete Ankara İhlas Medya Grubu Başkan Yardımcısı Murat Odabaş, İHA Ankara Temsilcisi Behçet Aksoy, Türkiye Gazetesi Ankara Haber Müdürü Akif Bülbül ve İhlas Medya Grubu sağlık muhabirleri katıldı. Ziyaret sırasında projelerini anlatan Akdağ, sağlıkla ilgili birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Çılgın kâtibe Ankara-Roma-Vatikan hattında operasyon

Dışişleri bakanlığı, ”Papa Hikâyesi” ile çalkalanıyor. Papa ile görüşmek için Roma’ya giden Başkatip M., Vatikan’a giremeden müthiş bir operasyonla yakalandı.

AB, Kıbrıs, İran-ABD krizi, Irak gibi uluslararası sorunlarla uğraşan Dışişleri Bakanlığı, inanılmaz bir olayın şokuyla sarsılıyor. Bakanlık koridorlarında, Başkâtip M.’nin ’dünya barışı için’ Papa 16. Benediktus ile görüşmek için gittiği Roma’da Vatikan sınırlarına geçemeden son dakikada yakalanıp Ankara’ya getirilmesi konuşuluyor.

RADİKAL GAZETESİ

Askerin AB desteği memnuniyet verici

Dışişleri Bakanı, ’Reformlarda ve yeni Kıbrıs politikasında TSK’nın payı var’ derken askerden aldıkları desteği bazı sivillerden alamadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği’ne tam üyelik için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin verdiği destekten hükümetin memnun olduğunu ve aynı desteği bazı sivillerden alamadıklarını söyledi. Hükümet-asker ilişkilerinin yeniden tartışmaya açıldığı bir dönemde gelen bu açıklama, Türkiye’nin Kasım 2002 seçimlerinden bu yana AK Parti hükümetleriyle geçirdiği bazı aşamalara ilişkin ilginç bazı noktaları da açığa çıkarıyor.

AKŞAM GAZETESİ:

Türkiye suç ortağı

Türkiye, CIA’nın işkence uçaklarıyla işbirliği yapmakla suçlandı. Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı rapora göre, 6 terör zanlısı Bosna-Hersek’ten İncirlik’e getirildi. Burada işkence gören zanlılar Guantanamo’ya taşındı

Uluslararası Af Örgütü, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) terörist olduğundan şüphelendiği insanları alıkoyma, nakletme ve işkenceden geçirme operasyonlarında Türkiye dahil 7 Avrupa ülkesinin sorumluluğu bulunduğunu bildirdi.

Örgüt, bugünkü Avrupa Birliği zirvesi öncesinde yayımladığı ’’Suç Ortakları: ABD’nin Yasa Dışı İcraatlarında Avrupa’nın Rolü’’ raporunda, ABD’nin terörle savaş bahanesiyle birçok erkeği yasadışı şekilde alıkoyduğunu ve gizlice bazı ülkelere naklederek işkenceden geçirdiğini belirtti.

VATAN GAZETESİ:

Borsacılara gözdağı

Piyasalardaki dallgalanma karşısında hükümetin söylemi giderek sertleşiyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bütçe sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında ”bir kısım özel sektöre” yüklenerek, kısa vadeli kar için yabancıların akıllarını karıştıranlara ”sopa” gösterdi.

Unakıtan, ”Bir kısım pozisyon açıkları olan reel sektör var. Bizim borsada yerli oyuncularımız var. Çok fazla kârın peşindeler. Uzun vadeli istikrarlı yatırıma değiller. Gün içinde sürekli açığa satışlar... Bir takım şeyler. Onlar yabancıların da akıllarını karıştırıyorlar. Türk ekonomisine güveni bozuyorlar. Bozmasınlar, çünkü bozarlarsa o zaman ben de yapacağımı bilirim” dedi.

STAR GAZETESİ:

Anahtarını aldılar

Cem Yılmaz’ın iki yıl önce elinden çıkardığı ‘çifte fatura’ ile düşük fiyata ithal edilen 180 bin YTL’lik Aston Martin marka lüks otomobile el kondu

iSTANBUL Gümrük Muhafaza müfettişleri, F&B Otomotiv’de yaptıkları incelemede 2 Aston Martin marka lüks otomobilin düşük beyanla ithal edildiğini belirledi. Faturalar didik didik edildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:

Güvenlikçi seri katil

İstanbul’da geçen yıl bir çocuğu yakarak öldüren güvenlikçinin 20 güne 5 cinayet sığdırdığı anlaşıldı

Beylikdüzü’nde geçen yıl bir sitede çıkan yangında 8 yaşındaki Vedat Karabulak’ın cesedi bulunmuştu.

Kundaklama ihtimalini araştıran savcılık, 8 yaşındaki Vedat’ı sitenin bekçisi Deniz Yağmur’un öldürdüğünü ortaya çıkardı. Üstelik Yağmur’un bu ne ilk ne de son cinayetiydi.

YENİ ASYA GAZETESİ

AKP: Tatilden önce çıkacak

AKP Merkez Yürütme Kurulu, Meclis tatile girmeden önce yasalaştırılacak tasarıları ele alırken, yoğun tartışma ve tepkilere konu olan Terörle Mücadele Yasa Tasarısının da mutlaka yasalaştırılması gerektiği mülâhazasıyla, halen komisyonda olan tasarının bir an önce Genel Kurula getirilmesini kararlaştırdı. Dün CHP lideri Deniz Baykal’ı ziyaret eden Adalet Bakanı Cemil Çiçek de TMK’nın TBMM tatile girmeden önce çıkmasını istediklerini söyledi.

AKP, tartışmalara yol açan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Tasarısı’nın Meclis tatile girmeden önce yasalaştırılmasını kararlaştırdı.

Meclis kapanmadan önce yasalaştırılması karara bağlanan tasarılar arasında, temel ceza yasalarında uyum amacıyla hazırlanan 170 yasada değişiklik öngören düzenleme, 9. AB Uyum Paketi, Mortgage Yasa Tasarısı, Trafik Yasası, MASAK Yasası ve özel öğretim kurumlarıyla ilgili düzenlemeler de bulunuyor.

YENİ MESAJ GAZETESİ:

AB’nin zor zirvesi!

AB liderleri, bugün Brüksel’de birliğin geleceğini masaya yatırıyor. Gündemde anayasa sorunu ve ortak enerji politikası yeralıyor. Türkiye’nin de konuşulacağı zirvede, Türkiye’den limanlarını ve havaalanlarını Kıbrıs Rum Kesimi gemi ve uçaklarına açması istenecek!

Geçtiğimiz yıl Fransa ve Hollanda’daki referandumlarda AB anayasasının reddedilmesinin ardından sıkıntılı günler geçiren Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, bugün Brüksel’de iki gün sürecek zirvede başta anayasa sorunu olmak üzere AB’yi zorlayan artan enerji fiyatları ve genişleme konularını ele alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious