Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Gazetelerin 16 Haziran 2006, Cuma tarihli manşet haberleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HÜRRİYET GAZETESİ:
Savcının inadı çeteyi çökertti

TSK ve kamu kuruluşlarına Konya’da bozuk kömür satıldığı ihbarı alan idealist savcı, klasik yöntemlerin dışına çıkarak yaklaşık 100 milyon YTL’lik vurgunu ortaya çıkardı.

Akşehir Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil, ’kalitesiz kömür vurgunu’nu soruştururken, tam 5 kez ’kaliteli kömür’ raporu veren MTA’yı sınamak için ’taşı kömür numunesi’ diye gönderdi. Yine ’kaliteli kömür’ raporu gelince bu kez özel izinle 20 ilden aldığı 50 ayrı kömür örneğini ABD’de tahlil ettirerek sahtekârlığı kanıtladı.

ZAMAN GAZETESİ:
Çocuk simsarları karne tatilini fırsat biliyor

Yaz tatiliyle birlikte öğrencileri ve ailelerini büyük bir tehlike bekliyor. Kendi başlarına bırakılan çocuklar uyuşturucu tacirlerinin ve kapkaç çetelerinin tuzağına düşme riskiyle karşı karşıya.
Kırsal kesimde ise kötü niyetli çocuk simsarları ailelerin ciğerini yakıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden toplanarak Çukurova, Karadeniz, Ege ve Marmara'ya götürülüp tarlalarda çalıştırılan çocukların bir kısmı ailesinin yanına dönmüyor. İlk kez yaşadığı yerin dışına çıkma ve eline para geçme rehavetine kapılan bazı çocuklar metropol kentlere kaçıyor ve çetelerin eline düşüyor. 2004-2005 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran 13 aile, simsarlara verdiği çocuklarının geri dönmediğini bildirdi.

MİLLİYET GAZETESİ:
Irak’ta ‘petrol kimin’ kavgası

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin Petrol Bakanı Eşti Havrami, denetimleri altındaki bölgeden çıkan petrolün tamamen kendi kontrollerinde olacağını söyledi.

Kuzey Irak'taki petrol hakları konusunda Kürtler ile Irak merkezi yönetimi arasındaki siyasi gerginlik tırmanıyor. Türkiye sınırı yakınlarındaki bölgede Norveç'in DNO şirketi tarafından yapılan aramalarda 100 milyon varillik rezerv bulunmasının ardından bir açıklama yapan Kürt bölgesel yönetimi Petrol Bakanı Dr. Eşti Havrami, başka firmalarla da petrol arama sözleşmesi imzalamak amacıyla görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Dr. Havrami, Kürt bölgesindeki arama faaliyetleriyle ilgili sözleşmelerin federal hükümet tarafından onaylanması gerektiği yolundaki iddiaları ise kesin bir dille reddetti. Bağdat yönetimini eleştiren Kürt Petrol Bakanı, arama faaliyetleri için merkezden onay alınmasını isteyenleri devrik diktatör Saddam Hüseyin taraftarı olmakla suçladı.

SABAH GAZETESİ
Zarfı dağıtan polis...

Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Altaylı, etkin bir kaynağa dayanarak, "Atabey Operasyonu" na ilişkin hafta sonu önemli bir haberi köşe yazısından aktardı.
Buna göre, Emniyet'in "Atabey Operasyonu" nu başlattığı dakikalarda, bazı gazetecileri Genelkurmay Başkanlığı önüne çağırarak ele geçirilecek silah ve mühimmat listesini veren kişinin, güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri bulunmuştu.
Genelkurmay ile hiçbir bağlantısı olmadığı belirlenen bu kişi, operasyonu yapan emniyet ve savcının dahi elinde olmayan bilgi ve belgeleri, sarı zarf içinde bazı gazetelere servis yaparken, çevredeki güvenlik kameralarına yakalanmıştı.
Altaylı, önemli kaynağına dayanarak, bu kişinin Genelkurmay'ın kameralarına yansıyan görüntülerinin Emniyet'e ulaştırıldığını bildirdi.
Hatta, bu kişinin "en fazla 25 yaşında, kısa kollu tişört giymiş, atletik yapılı, uzun boylu bir erkek" olduğu bilgisini de kaynağının aktarımı ile yazısına taşıdı.

TAKVİM GAZETESİ:
İnsanlık ölmüş

Bakamadılar 5 bebek öldü. Ailelere cenazeleri ilaç kutularında verdiler. Göztepe Hastanesi Yeni Doğan Servisi'ndeki 4 kurbana dün bir yenisi eklendi... Suçlu: Hastane mikrobu! Ancak, steril olmayan ünitenin sorumlusu ortada yok. Bu yüzden 4 yavrucak daha ölüm riski altında.

Bir aile şikayetçi olmasa gündeme bile gelmeyecek sorumsuzluğun ardından, aymazlık dün de sürdü. Ölen bebeklerin cenazeleri, yıkılmış ailelerine ilaç kutuları içinde teslim edildi. Bu hazin manzara, görenlere "İnsanlık resmen ölmüş" dedirtti.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Gündemde seçim yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan - Makedonya gezisi dönüşü uçakta önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündeminin seçim olmadığını belirten Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçimine daha 11 ay var. Bu konuda yapılan erken tartışmalar hedef saptırmadır” dedi. Erdoğan, tartışmaların mevcut Cumhurbaşkanı Sezer’e de bir saygısızlık olduğunu söyledi.

VATAN GAZETESİ:
Çankaya için kendini tarif etti

Başbakan Erdoğan, Hırvatistan ve Makedonya'ya yaptığı geziden dönerken uçakta gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sorularını yanıtladı. Ve Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı için ilk kez kendini net tarif etti. Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderme yaparak; “Cumhurbaşkanı olacak kişinin ülkede birlik ve beraberlik zemini hazırlayacak, tabii ki lider özelliği olan bir insan olması lazım” dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
10 kritik fark

Gençlerin kader sınavı olarak gördükleri ÖSS 18 Haziran Pazar günü yapılacak. Bu yıl 1 milyon 679 bin adayın ter dökeceği sınavın hem içeriğinde hem de uygulamada değişiklikler yapıldı. Tek oturumda gerçekleşecek üniversite sınavı iki bölümden oluşacak. 195 dakika sürecek sınavda, 4 yıllık fakültelere girmek isteyen öğrenciler ikinci bölümdeki soruları da çözecek.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Maket konut sahibi

Hammadde fiyatlarındaki yüzde 30'luk artış, maket üzerinden konut satış projelerini tehlikeye attı

SON dalgalanmalardan en çok inşaat sektörü etkilendi. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, hammaddede yüzde 30'a varan artışlar nedeniyle, aylar önceden üretilen projelerin durduğunu söyledi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Köşk'e barış, sevgi, birlik kuracak bir lider gerekli

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ilk kez yorum yaptı: Cumhurbaşkanı barışa, sevgiye, birliğe, beraberliğe, dostluğa zemin hazırlayacak; bu zemini iyi koordine edecek, lider özelliği olan biri olmalı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta CHP lideri Deniz Baykal olmak üzere muhalefetin Türkiye gündemini tamamen işgal etmesine çabaladığı 2007'nin ilk baharındaki cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk kez bir açıklamada bulunarak, 'gönlündeki' cumhurbaşkanının tarifini verdi.

RADİKAL GAZETESİ:
Erdoğan'ın Çankaya kriterleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 2007'nin mayıs ayında görev süresinin dolmasının ardından, yeni cumhurbaşkanının seçilmesine ilişkin stratejisini ortaya koydu.

Erdoğan, önceki gece Hırvatistan ve Makedonya'ya yaptığı geziden dönerken uçakta gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sorularını yanıtladı. 'Meclis'in cumhurbaşkanını seçmeye temsil kabiliyeti yoktur' diyecek kadar parlamentoya saygısızlık edenler olduğunu ileri süren Erdoğan, vakti geldiğinde AKP olarak adayın kim olacağına karar vereceklerini söyledi.

STAR GAZETESİ:
Babalar sınıfta kaldı

Türkiye’nin 3 yıldır başarıyla uyguladığı, ‘Haydi Kızlar Okula Kampanyası’ 2005-2006 döneminde feodal düşünen babaların kurbanı oldu. İstanbul’da 19 bin 316 ailenin, çocuğunu okula kaydettirdikten sonra adres değişikliğiyle izini kaybettirdiği ortaya çıktı. 255 aile hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusu yapıldı.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Haberlerin çoğu kadınlara dair

Dört “büyük” gazetede 10 ay içinde yayınlanan haberler üzerinde yapılan araştırma, cinsellik içerikli haberlerin, diğer tüm haberlerden 15 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. British Council’in desteğiyle yapılan araştırmada, Ocak-Ekim 2005 tarihleri arasında Sabah, Hürriyet, Akşam ve Vatan gazetelerinde çıkan 18.310 haberden 13.776’sının kadınlarla ilgili olduğu belirlendi. Bu haberlerin yüzde 32.3’ü eğlence ve magazin, yüzde 17.4’ü suç ve şiddet içerikli.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Çankaya ateşi yükseldi

Normal süresinin dolmasına 11 ay kalmasına rağmen Ankara’da cumhurbaşkanlığı tartışmaları kızıştı. Erdoğan, Baykal ve TÜSİAD eşzamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair görüş beyan etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olacak kişinin birlik ve beraberlik zeminini hazırlayacak vasıfta olması gerektini belirtirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal erken seçim konusunun her an Türkiye’nin gündemine gelebileceğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious