Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 17 Haziran 2006, Cumartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:

Avrupa’ya Kıbrıs resti: Müzakere durursa dursun

Rumların veto tehdidi sebebiyle Avrupa Birliği ile Türkiye arasında pazartesi günü başlayan gerilim dün restleşmeye dönüştü.

AB liderlerinin Brüksel'de toplandığı saatlerde İstanbul Sanayi Odası'nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk limanlarının Rumlara açılmasında ısrar eden AB'ye sert cevap verdi. Kuzey Kıbrıs'a yönelik izolasyonlar kalkmadıkça hiçbir adım atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, “Müzakereler durursa dursun.” dedi. Türkiye'nin garantör ülke olarak Kıbrıs'ta yapması gereken her şeyi yaptığını kaydeden Erdoğan, Annan Planı'na Kuzey Kıbrıs'ın ‘evet', Rumların ‘hayır' dediğini hatırlattı.

HÜRRİYET GAZETESİ:

İşte ayıklanacak bazı hadisler

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun Hazreti Muhammed’e atfedilen ancak doğruluğu olmadığı için temizleneceğini söylediği, özellikle de kadına yönelik şiddeti meşru gösteren hadislerin bir bölümü belli oldu.

Diyanet’in kadını aşağılayan hadislerin temizlenmesi çalışmasına kadın ilahiyatçılardan da büyük destek geldi.

MİLLİYET GAZETESİ:

Devleti ilaçla uyutmuşlar!

Devlet kurumlarına fahiş fiyatla ilaç sattığı öne sürülen 29 firma hakkında soruşturma başlatıldı. SSK ve Sağlık Bakanlığı'na yüksek fiyatla ilaç sattığı iddia edilen Roche ilaç firmasına yönelik incelemeler yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, başka firmaların da devlete yasalara aykırı olarak yüksek fiyatla ilaç sattığını belirledi.

Kurulun bu durumu bir raporla iletmesinin ardından Sağlık Bakanlığı müfettişleri konuyla ilgili bir inceleme başlattı. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu 29 Kasım 2005 tarihli ve ekleriyle 3 bin 221 sayfalık raporunda, devlet kuruluşlarına ilaç satışındaki usulsüzlükler anlatıldı. Raporda, 29 ilaç firmasının ithal ettiği 209 değişik ilacı, yasal kurallar gereği satması gereken fiyatın üstünde bir fiyata sattığı belirlendi.

SABAH GAZETESİ:

THY'de hostes yok, rötar var

Kabin memuru sıkıntısından Türk Hava Yolları'nda yaşanan rötarlar çıldırtan boyuta ulaştı. Dün 5 dış sefer iptal edildi.

THY uçak sayısını 100'e çıkardı; 24 yeni dış hat uçuş noktası açtı. Ama kabin memuru sıkıntısı yüzünden uçuşlar yapılamaz hale geldi. Üç ayda iç ve dış hatlarda yaşanan 100'e yakın gecikme; artık yerini iptallere bıraktı.

TAKVİM GAZETESİ:

Piglet'e sansür

TRT, çizgi filmlerdeki domuz karakterlerine yasak getirdi. Sansür makası ilk sevimli Piglet'i doğradı.

Domuz eti haram; tamam. Peki ya domuz karakterli çizgi film? TRT'ye göre o da haram. TRT yöneticileri, çizgi filmlerdeki "domuz" karakterlerine yasak koydu. Şok gelişmeyi TAKVİM'e açıklayan TRT eski Genel Müdürü Yücel Yener, "Bu hem gericilik hem hayvan düşmanlığı" dedi.

RADİKAL GAZETESİ:

AB'yle Kıbrıs restleşmesi

AB liderleri dün sona eren Brüksel zirvesinde Türkiye'ye Kıbrıs konusunda sert mesajlar yolladı. Sonuç bildirisindeki Türkiye paragrafını Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın istekleri doğrultusunda sertleştiren AB, bugüne kadarki en açık uyarıyla, Gümrük Birliği Ek Protokolü gereği Türk limanları yıl sonuna kadar Rumlara açılmazsa 'müzakerelerin durabileceği' çıkışını yaptı. AB'nin tonunu artırmasında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "AB, Kıbrıslı Türklere tecridi kaldırmazsa limanları açmayız, müzakereler durursa durur" resti etkili oldu.

AKŞAM GAZETESİ:

'Öldüren kenenin sorumlusu DHKP-C'

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da can alıyor. Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte özellikle Orta Anadolu'da kenelerden bulaşan hastalık Çorum'da bir ayda üç kişinin ölümüne neden oldu. Hastalığın yayılmasını engellemek için yetkililer harekete geçerken dün Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Altuntaş'ın yaptığı açıklama herkesi şaşkına çevirdi.

Dr. Altuntaş, şoke eden açıklamasında KKKA'nın Türkiye'de ilk olarak 2002 yılında Tokat'ta tespit edildiğine işaret ederek, şöyle dedi: 'Hastalığın giriş şekli farklı olabilir. Ancak rastlandığı bölgede, DHKP-C terörü nedeniyle yaylaya çıkılamıyor. Av yasağı var. Domuzlar fazla üredi. İnsanların o bölgeye girememesinden dolayı doğal dengede bozulmalar olmuş. Dünyadaki çıkış noktası ile Türkiye'deki çıkış noktası benzerlikler gösteriyor. Bu hastalık ilk olarak Kırım'da çıkmış. Çünkü savaş nedeniyle belirli bölgeler boşaltılmış ve doğal dengenin bozulmasına sebep olmuş.'

STAR GAZETESİ:

Her şey ekmek için!

Muğla’da orman işçisi olmak için yarışan 470 aday, komando eğitiminden geçirildi. Savaşı kazanan işbaşı yaptı. UÇ BABA UÇALIM Sınav Komisyonu, 100 adayı 10’arlı gruplar halinde askerlikteki gibi önce dirsek temas aralığına aldı. Ardından tekli avcı kolu halinde helikoptere bindirdi. Askerliğini karacı olarak yapanlar şanssızdı, havacılar ise eğitimden yırttı.

KOŞ BABA KOŞALIM Eğitimin ikinci ayağında yanaşık düzen öğretildi. ‘Üst çıkar’ komutundan sonra bin 500 metre teçhizatsız koşuldu. Hızlı koşan mülakatta ilk sırayı kaptı... DÖN BABA DÖNELİM Maratonu kazanıp dayanıklılık testini geçen adaylar Mevlana gibi döndürüldü. 10 tur dönüp dengesini kaybetmeden adını-soyadını söyleyen finale kaldı.

TÜRKİYE GAZETESİ:

Kıbrıs’ta taviz yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sanayi Odası’nın Meslek Komiteleri toplantısında Avrupa Birliği üyesi ülkelere net bir mesaj verdi: “Asla ne havalimanlarında ne limanlarda izolasyon kalkmadıkça geri adım atmayız. Bunu herkes böyle bilsin. (Hayret birşey müzakereler durur...) Bakın çok açık söylüyorum; durursa durur.” Cevahir Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Erdoğan, AB müzakarelerine değindi, yapılan eleştirilere cevap verdi. Başbakan, birinci fasılla ilgili müzakere noktasında birçok yorumlar yapıldığını, bunların hoş olmadığını söyledi.

GÜNEŞ GAZETESİ:

AB’ye rest!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ile müzakerelerde KKTC'deki limanlar ve havaalanlarıyla ilgili, ''Asla ne havalimanlarında ne limanlarda izolasyon kalkmadıkça geri adım atmayız. Bunu herkes böyle bilsin. Bakın çok açık söylüyorum; müzakereler durursa durur'' dedi. Erdoğan, İSO'nun ''2. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, AB müzakarelerine değindi. Başbakan, birinci fasılla ilgili müzakere noktasında birçok yorumlar yapıldığını, bunların hoş olmadığını söyledi.

YENİ ASYA GAZETESİ:

Tasarı kanunlaşsın talimatı

Adalet Alt Komisyonunun TMK ile ilgili görüşünü beklediği Terörle Mücadele Yüksek Kurulu hükümetten “TMK’nın Meclis tatile girmeden yasalaşması ve gerekli çalışmaları yapmak hususunda ilgili kurumlara talimat verilmesini” istedi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Başkanlığında toplanan kurul ayrıca terörle mücadele için her türlü çalışmanın yapılması kararlaştırıldı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Başkanlığında toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda, terörle mücadele için her türlü çalışmanın yapılması kararlaştırıldı. Toplantı sonunda yapılan açıklamaya göre, toplantıda, son üç ay içinde Türkiye’de yaşanan terör olayları ile bunlara ilişkin alınan güvenlik önlemleri ayrıntılı olarak görüşüldü.

YENİ MESAJ GAZETESİ:

Sarı zarf muamması !..

Atabeyler operasyonunun ardından bazı gazetelere Genelkurmay Başkanlığı önünde içinde önemli bilgilerin bulunduğu sarı zarfları dağıtan kişinin polis olduğu haberleri Ankara’yı karıştırdı. Emniyet iddiaları kesin bir dille yalanlamadı.

Ankara, Atebeyler operasyonundan hemen sonra bazı gazete temsilcilerine önemli bilgilerin bulunduğu sarı zarfları Genelkurmay binası önünde dağıtan kişiyi konuşuyor. Bazı gazetelerde bu kişinin polis olduğu yönünde çıkan haberler gündeme bomba gibi düştü.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, “Eryaman Operasyonu”nun ardından gazetecilere operasyonun içeriğiyle ilgili zarf dağıtılması olayını “çok ciddi bir şekilde” incelediklerini belirterek, henüz bir tespitte bulunamadıklarını söyledi. Çalışkan, “Bunu yapan polis olsun ya da olmasın gereken ceza verilecektir” dedi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Disiplin sicil affı kördüğümünü çözün talimatı

Başbakan Erdoğan, Meclis gündeminde bulunan disiplin cezalarına af getiren kanunun çıkartılması için talimatını verdi. Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda Meclis'in tatile 7 Temmuz'da bir hafta geç girmesi kararlaştırıldı. Toplantıda, belirlenen kanunların yetiştirilmesi için Meclis'in haftanın 6 günü çalıştırılması kararı alındı. Başbakan Erdoğan, 23 bin memurun beklediği memur disiplin affına yönelik kanunun da Meclis tatile girmeden önce çıkartılması talimatını verdi. AK Parti, memur disiplin affının çıkartılması için CHP'den destek isteyecek. Memur disiplin affının Meclis'te kabul edilebilmesi için nitelikli çoğunluk olan 330 oyun bulunması gerekiyor.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:

Biri doğru söylemiyor

Sanayi Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, Ömerli Su Havzaları'na, Türkiye'nin en büyük kompleksi olarak nitelenen Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılması için yönetmelik gereği 22 kamu kurum ve kuruluşundan 'olur' alma zorunluluğunu hiçe sayarak plan yapıp ilana çıktığı belirlendi. Üstelik Bakanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yazdığı yazıda, bütün kurumların 'OSB yeri için uygun görüş' bildirdiğini içeren bir yazı yazıp, planlarla ilgili değişikliğin yapılmasını istedi. Ancak İSKİ'nin 'Hayır' dediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious