Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 19 Haziran 2006, Pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Uşak, müzelerin Susurluk’u
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Uşak’taki ‘rezaleti’ müzelerdeki içler acısı durumun ortaya çıkması bakımından bir ‘sembol’ olarak görüyor. Sırada daha vahim olayların olduğunu belirtirken ilginç bir benzetme yapıyor: “Susurluk’taki kaza çok şeyi ortaya çıkardı. Uşak Müzesi’nde yaşananlar da diğer olayları doğurdu.”
Uşak Arkeoloji Müzesi’nde, Karun Hazineleri’ne ait bazı eserlerin sahteleriyle değiştirildiğinin ortaya çıkması, müzeleri gündemin üst sıralarına taşıdı. Hazinenin en değerli parçası sayılan kanatlı denizatı broşunu Türkiye günlerce konuştu. Uşak’ın ardından müzelerden peş peşe skandal haberleri gelmeye başladı. Kahramanmaraş, Erzurum, Milas, Van müzelerinde tarih yağmasının örnekleri görüldü. Çoğuna paha biçilemeyen yaklaşık 3 milyon eserin ‘korunduğu’ müzelerdeki vahim durum, tarihî mirasın ne kadar sağlıksız şartlarda bulunduğunu da gözler önüne serdi. Skandallar ya da Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un deyimiyle ‘rezaletler’, dikkatleri müzelere çekmesi bakımından önem taşıyor. Süreçle ilgili Zaman’a çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Koç, “sırada daha vahim olayların” olduğuna işaret ediyor ve bunların üzerine sonuna kadar gideceğini söylüyor. Skandalların ortaya çıkması ile ilgili olarak da, “Ben ne düğmeye, ne gaza ne de frene bastım! Bunlar yolda yürürken ayağıma takıldı.” diyor. Uşak Müzesi’ndeki kanatlı denizatı broşunun çalınmasını, müzelerin içler acısı halini göstermesi bakımından ‘sembol’ olarak kabul eden Koç, ilginç bir benzetme yapıyor: “Susurluk çok şeyi ortaya çıkardı, hâkezâ Şemdinli de. Şimdi bir müzedeki olay da bunları doğurdu.”

HÜRRİYET:
Kadavra ’caiz’dir

Kadavra üzerinde çalışmak ve araştırma hastanelerine kadavra bağışı yapmak dinen caizdir. İnsan hayatı kurtarmak en büyük ibadetlerdendir. Bazı din adamlarının fetva verir gibi düzensiz, keyfi kanaatlar sergilemesi doğru değildir.

DİYANET İşleri Başkanlığı, araştırma hastanelerinin kadavra sıkıntısının giderilmesi taleplerine fetva desteği vererek katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Hürriyet’e, "Kadavra üzerinde çalışmak ve araştırma hastanelerine kadavra bağışı yapmak dinen caizdir" dedi. Bardakoğlu, organ bağışını engelleyici yönde fetva verenleri de üstü kapalı bir şekilde eleştirerek, "Organ bağışı yaparak bir insanın hayatını kurtarmak, yapılabilecek en büyük ibadetlerden biridir. Hal böyleyken, elbette insanların, konuşmasını önleyemeyiz, ancak bazı din adamlarının fetva verir gibi bu ve buna benzer konularda düzensiz, keyfi kanaatlar sergilemesi doğru değildir" değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİYET GAZETESİ:
Tutuklu astsubaylara 39'ar yıl hapis cezası

Mahkeme, tutuklu sanıklar astsubay Ali Kaya ile Özcan İldeniz'i "çeteleşerek adam öldürmek ve yaralamaktan" 39'ar yıl hapis cezasına mahkûm etti. İtirafçı Veysel Ateş'in dosyası ise ayrıldı.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait "Umut Kitapevi"nin bombalanmasına ilişkin olarak açılan "Şemdinli Davası"nda tarihi bir karar çıktı.
Van 3. Ağır ceza Mahkemesi, dava kapsamına göre rekor bir sürede karar vererek, 4 duruşma sonunda tutuklu astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'e 39'ar yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, hazırladığı iddianame nedeniyle meslekten ihraç edilen Savcı Ferhat Sarıkaya'nın "devletin birliğini bozmak üzere örgütlü hareket edildiği" fikrine de, bir üyesi dışında katılmadı. Kararda astsubayların, "çeteleşerek adam öldürme ve yaralamaktan suçüstü yakalandıklarını" hüküm altına alındı.
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün 14.30'da başlayan ve 4.5 saat süren duruşmaya, rahatsızlığı nedeniyle Ankara GATA'ya sevk edilen Ali Kaya katılmadı. Diğer sanıklar İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'in hazır bulunduğu duruşmada, Yılmaz ve olayda hayatını kaybeden Mehmet Zahir Korkmaz'ın yakınları da yer aldı.

SABAH GAZETESİ:
Şemdinli'ye rekor ceza

Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli davasında astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'e 39 yıl 5'er ay hapis cezası verdi.

Şemdinli'de 9 Kasım 2005'te bir kitapçıya bomba konmasının ardından başlayan olaylarla ilgili dava 1.5 ayda sonuçlandı. Mahkeme, astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya'yı oy çokluğuyla 39 yıl 5'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme İldeniz ve Kaya'yı "çete kurmak", "bir kişinin ölümüne neden olmak", "öldürmeye teşebbüs" ve "yaralama" suçlarından mahkûm etti. Bir üye, "devletin ve ülkenin bütünlüğünü bozmak"tan iki kez müebbet istemiyle karara şerh koydu.

Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Rektör Yücel Aşkın'ı da, ihraç edilen savcı Sarıkaya'nın hazırladığı iddianameyle yargılıyor. Aşkın'ın 75 gün süren tutukluluğu tartışma konusu olmuştu.

TAKVİM GAZETESİ:
Bedava tatil

Her şey dahil fiyatlar günlük 10 Euro'ya kadar düştü. Marmaris'te bazı tesisler yabancı turiste bedava konaklama dönemini başlattı.

"Her şey dahil" sistemiyle dünyanın en güzel ülkesini en ucuza pazarlayan turizmciler, yeni bir faza geçti: Bedava tatil... Kuş gribi, karikatür krizi, Dünya Kupası'yla turist sayısı hızla azaldı; iç acıtan uygulama önce Marmaris'te başlatıldı.

Rezervasyonların yüzde 30-35 düştüğü Marmaris'te, bazı tesisler, tur operatörlerinden bir haftalık paketlerle bedava turist talep etti. Oda ve kahvaltı ücretsiz. Tek şart öğle ve akşam yemeklerinin tesiste yenmesi.

TÜRKİYE, büyük yatırım yaptığı turizm sektöründe para kazanamıyor. 2003 yılında bir turist 689 dolar bırakırken, bu rakam 2005'te 659 dolara indi. Dünyanın en güzel otelleri Türkiye'de ama İspanya bizden üç kat fazla kazanıyor. Türkiye'nin 14, İspanya'nın 40 milyar dolar geliri var.

RADİKAL GAZETESİ:
Şemdinli'de karar: İki askere 39'ar yıl

Kaya ve İldeniz, 'çete, öldürme, öldürmeye tam teşebbüs ve yaralama'dan 39 yıl beş ay 10'ar gün hapis cezası aldı, itirafçı Ateş'in kararıysa ağustosta.

Şemdinli'de ölümle sonuçlanan bombalama eyleminin iki askerle bir itçirafçıdan oluşan 'çetenin işi' olduğuna karar veren Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i 'çete kurmak, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkûm etti. İtirafçı Veysel Ateş'le ilgili kararsa 3 Ağustos'a kaldı.
Şemdinli davasının dün yapılan dördüncü duruşmasına, sanıklar İldeniz ve Ateş katılırken, sanık Kaya, Ankara GATA'ya sevk edilmesi nedeniyle gelmedi.
Sanık avukatları, mahkemenin davayı bitirmesine engel olmak için ellerinden gelen her olanağı kullandı. Öncelikle sanık Ateş'in avukatı mazaret bildirerek duruşmaya gelmedi. Ardından sanık avukatları Özgür Gündem'in bir haberine dayanarak 'tarafsızlığını yitirdiği' gerekçesiyle mahkeme başkanının 'çekilmesini' istedi, ancak bu talep reddedildi.

AKŞAM GAZETESİ:
Polis engeli

İzmir'de engelliler arasında oynanan Basketbol karşılaşmasında meydana gelen olaylarda polisin tekerlekli iskemlede oturan sporculara acımasızca cop vurması tepkilere neden oldu. İzmir Emniyeti, polisler hakkında soruşturma başlattı

Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi'nin final serisinde polis, İzmir Büyükşehir Belediyesporlu engelli basketbolcuları copladı. Askerliği sırasında yasadışı terör örgütü PKK ile girdiği çatışmada yaralanan ve gazi unvanı alan Takım Kaptanı Adem Aydoğan, 'Pazar günü yaşadıklarımı, PKK karşısında bile yaşamadım' derken, Belediyespor Genel Koordinatörü Murat Öztamur, 'Korsan gösteri yapan teröristlere bile böyle davranılmıyor' dedi. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise 'Olayı inceliyoruz. Kusurlu olduğunu tespit ettiğimiz güvenlik güçleri hakkında gerekli işlemi yapacağız' şeklinde konuştu. Olaylarda engelli basketbolcular polisin kullandığı biber gazından etkilenirken, cop darbelerinden de 4 sporcunun yaralandığı belirlendi.

STAR GAZETESİ:
Şemdinli’de rekor ceza

Şemdinli davasında yargılanan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz’e ‘Adam öldürmek ve çete kurmak’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezası verildi...

HAKKÂRİ’NİN Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te meydana gelen patlamalarla ilgili Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya dün devam edildi. Umut Kitabevi’ni bombaladıkları iddiasıyla yargılanan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz’e ‘Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs etmek’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi.

Duruşmada mahkeme heyeti, sanıklar Kaya ve İldeniz hakkında, ‘çete kurmak’ suçundan 1 yıl 11 ay 10 gün, ‘Zahir Korkmaz’ı öldürmekten’ 25’er yıl, ‘Seferi Yılmaz’ı öldürmeye teşebbüsten’ 12 yıl, ‘Metin Korkmaz’ı yaralamaktan’ ise 6 ay olmak üzere toplam 39 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verdi. Karar, oy çokluğuyla kabul edildi. Mahkemede yedek üye Sinan Sivri, sanıkların 302. maddeden (Devletin bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak) cezalandırılmalarını istedi. Ancak mahkeme, sanıkların savcı Metin Dikeç’in hazırladığı mütalaada yer alan, ‘Adam öldürmek, çete kurmak, cinayete teşebbüs etmek’ suçlarından cezalandırılmalarını kararlaştırdı. PKK itirafçısı Veysel Ateş ile ilgili karar ise avukatı olmadığı gerekçesiyle 3 Ağustos’a kaldı.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Yeni bir kriz istemiyoruz

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başlayan 33. İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı. Burada İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir görüşme yapan Gül, uluslararası toplumun nükleer krize yönelik beklentilerini ilk ağızdan İranlı yetkililere iletti. Gül, barışçıl nükleer çalışmalara destek verdiklerini ancak İran’ın da dünyanın endişelerini gidermek zorunda olduğunu söyledi.
Irak’tan sonra bölgede yeni bir kriz istemediklerini belirten Gül, “Hem bölge hem de dünya barışı için BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya’nın sunduğu paketi G8 zirvesi öncesinde kabul edin” çağrısında bulundu. Mutteki de, ön şartsız olarak nükleer çalışmaları herkesle ele almaya hazır olduklarını belirtti.
Edinilen bilgiye göre Mutteki, görüşmede BM Güvenlik Kurulu’nun 5 daimi üyesi ile Almanya (5+1) tarafından bir süre önce Tahran’a iletilen ‘’öneri paket’’ konusuna değindi. Mutteki, ‘’paketle ilgili çalışmalarını sonuçlandırmaya çalıştıklarını, bu konuda Türkiye’yi ve tüm tarafları bilgilendireceklerini’’ söyledi. Mutteki, nükleer programla ilgili meselenin çözümünde samimi ve içten çabaları nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ettiklerini belirtti. Gül, Mutteki ve İran Enerji Bakanını BTC’nin 13 Temmuz’da yapılması öngörülen açılış törenine davet etti.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Başbakan'a zam mektubu

Açlık sınırında yaşam savaşı veren memur, Meclis tatile girmeden önce Erdoğan'dan ek zam istiyor!
Ekonomİdekİ dalgalanma enflasyonu hortlatırken, memur maaşlarını da kuşa çevirdi. İlk beş ayda yüzde 1.97 oranında reel kayıp yaşayan memurlar Başbakan Erdoğan'a bir mektup yazarak ek zam talep etti. BASK Başkanı Resul Akay imzalı mektupta, en düşük memur maaşının 595 YTL olduğu hatırlatıldı.

Enflasyon ve milli gelirdeki büyümenin maaşlara yansıtılmasını isteyen memurlar, söz konusu düzenlemenin Meclis tatile girmeden yapılması 'ricasında' bulundu. Bu şekilde 15-16 milyonu bulan bir kitlenin mağduriyetinin giderileceği ifade edilen mektupta çözüm önerisi de yer aldı.

Mektupta, '2006 yılı için memur maaşlarına yapılan artış enflasyonun gerisinde kaldığı takdirde aradaki farkın üzerine refah payı ilave edilmek suretiyle takip eden ayın 15'inde ödenir' şeklinde bir hükmün Bütçe Kanununa eklenmesiyle bu haksızlığın giderilebileceğine işaret edildi.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Yeşilay’ın feryadı!
1920’de “Hilâl-i Ahdar’’ adıyla kurulan Türkiye Yeşilay Cemiyeti kamuoyundan ve yetkililerden yeterli desteği görmüyor. Cemiyetin faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla açtığı yardım hesabına bir yılda sadece 1065 YTL para geldiği bildirildi. Cemiyet Başkanı Necati Özfatura, özellikle sokak çocuklarına yönelik bir merkez kurmak için proje hazırlayarak, AB fonlarından yararlanmak amacıyla Sağlık Bakanlığına sunduklarını, ancak projenin elemeye bile alınmadığını söyledi.
Tütün, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele amacıyla 1920’de ‘’Hilâl-i Ahdar’’ adıyla kurulan Türkiye Yeşilay Cemiyeti, alkol, uyuşturucu ve tütün bağımlılığının ulaştığı geniş boyutlara karşın, çok düşük kaynaklarla faaliyet göstermeye çalışıyor.
Konunun önemine karşın kamuoyundan gereken ilgiyi göremeyen Cemiyet’in faaliyetlerine hız kazandırmak amacıyla açtığı yardım hesabına, bir yılda ancak bin 65 YTL para geldi.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Necati Özfatura, cemiyetin faaliyetleri hakkında bilgi verirken, İstanbul’da sahip oldukları bir binadan sağlanan kira geliri ile cemiyeti yaşatmaya çalıştıklarını, ayrıca başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, bazı kamu kuruluşları ve özel şirketlerin ise faaliyetleri için destek sağladığını söyledi.
YENİ MESAJ GAZETESİ:
İçi boş efelenme!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rumlara limanların açılmasıyla ilgili yaptığı “müzakereler durursa durur” efelenmesinin içi boş çıktı. AKP hükümeti Rumlara limanların açılması konusuna çare arıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Müzekereler biterse biter” efelenmesinin içinin boş olduğu ortaya çıktı. Çünkü Ankara, Türk limanlarının ve havaalanlarının Rum kesimine açılması konusunda Avrupa Birliği ile kriz yaşanmaması için çözüm arayışını sürüyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İbrahim Gambari, bu çerçevede Temmuz başında Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ı ziyaret edecek.

Ancak Ankara, BM Genel Sekreteri’nin görev süresinin de dolmak üzere olması nedeniyle, Kıbrıs sorununa yıl sonuna kadar Birleşmiş Milletler zemininde çözüm bulunabileceğinden ümitli değil.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Şemdinli'ye ağır ceza

Şemdinli olayı sanıkları astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz, 39'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. 9 Kasım'daki patlamanın hedeflerinden Umut Kitabevi sahibi Yılmaz, "Adalet yerini buldu. Dilerim diğer çetelere de ders olur" dedi.
9 Kasım'da Şemdinli'de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Van 3.Ağır ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Astsubay Ali Kaya ile Özcan İldeniz'e "çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'ten 39 yıl 5'er ay 10 gün ağır hapis cezası verildi. Kaya'nın GATA'da olması nedeniyle katılmadığı duruşmada itirafçı Veysel Ateş'le ilgili karar ise avukatının mazeret bildirmesi üzerine 3 Ağustos'a ertelendi.
H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Katilin hevesi kursağında kaldı

AKP, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nda geri adım atarak, teröristbaşı Abdullah Öcalan'a af getireceği iddia edilen 6'ncı maddedeki 'etkin pişmanlık' hükmünü tasarı metninden çıkardı. TMY Tasarısı'ndan çıkarılan etkin pişmanlık Türk Ceza Kanunu'na (TCK) uyarlandı. Buna göre, örgütlü suçlarda etkin pişmanlık birden fazla uygulanamayacak.

CHP, TMY Tasarısı'nın 6'ncı maddesinde yer alan etkin pişmanlık hükmünün, Öcalan'a af yolunu açacağı iddiasıyla tasarıya karşı çıkmıştı. CHP'nin iddialarının ardından bir süre askıya alınan tasarıda orta yol bulundu. AKP, TMY Tasarısı'ndaki etkin pişmanlık hükmünü tasarıdan çıkararak, TCK 221'inci maddeye monte etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious