Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 20 Haziran 2006, Pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Üç ülkeden geçen boru hattı bitti 27 kilometrelik yol yapılamıyor

Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’den geçen petrol boru hattı 13 Temmuz’da açılacak. Liderlerin geçeceği 3 metre genişliğindeki yol ise bir türlü bitirilemiyor.

Hazar petrollerini 1770 kilometrelik boru hattıyla Ceyhan’a taşıyan ‘asrın projesi’ Bakü-Tiflis-Ceyhan’da sona gelindi. Adana’nın Yumurtalık ilçesi 13 Temmuz’da, boru hattıyla ilgili önemli bir açılışa ev sahipliği yapacak ve dünya liderlerini ağırlayacak.

Yaklaşık 4 milyar dolar harcama yapılarak tamamlanan boru hattının Yumurtalık’taki Haydar Aliyev Terminali için hazırlıklar neredeyse tamamlandı. En önemli eksiklik tören alanına ulaşımı sağlayan Yumurtalık-Ceyhan bağlantı yolu. Halen kullanılan 3 metre genişliğindeki yol bir türlü bitirilemiyor.

HÜRRİYET:
Kızlarına vesika alan babalar var

Yurtta barınan 16 yaşındaki kızın konsomatrislik yaparken bulunmasını Bakan Çubukçu değerlendirdi: Bu çocuklar mahkeme tarafından bize gönderiliyor. Aileleri suça zorluyor. Babası tarafından barlarda çalışması için vesika çıkartılana bile rastladık.

DEVLET Bakanı Nimet Çubukçu, Diyarbakır’da yurtta kalan 16 yaşındaki kız çocuğunun konsomatrislik yaparken bulunması olayını değerlendirdi. Çubukçu, bu çocukları bazen ailelerinden korumak gerektiğini belirterek, ”Kızına vesika alan baba örnekleriyle de karşılaşıyoruz” dedi.

MİLLİYET GAZETESİ:
ABD’den Ankara’ya liderlik mesajı

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Edelman, Türkiye’nin bugünkü siyasi liderlerine, laiklik ve vizyon konusunda Atatürk, İnönü ve Özal’ı örnek gösterirken, ’Ciddi liderler kriz durumlarında kenarda kalmazlar’ ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı ve eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Türkiye’nin bugünkü liderlerine laiklik, vizyon, kararlılık ve cesaret konusunda Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Turgut Özal’ı örnek gösterdi. Washington Enstitüsü adlı fikir kuruluşunca, Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anısına düzenlenen yıllık konferansların sekizincisinde konuşan Edelman, ”ABD, bugünün güvenlik tehditleriyle yüzleşirken, yüce uluslarının ilerlemesi için tartışmalı kararlar almaktan korkmayan, Atatürk, İnönü ve Özal gibi güçlü ortaklara ihtiyaç duyuyor” dedi.

SABAH GAZETESİ:
İmam hatiplinin Kürtçe İncil’i

Müezzinlik yaptıktan sonra Hıristiyan olan imam hatip mezunu Resul Yıldırım, İncil’i Kürtçe’ye çevirip bastırdı.

Adı Resul Yıldırım. Elazığ’daki imam hatip lisesini bitirdikten sonra müezzin oldu. 1987’de Almanya’ya göç etti ve Hıristiyanlığa geçti. Gerçeğe Doğru Yayınevi ile anlaştı. Ve 14 yılda Kürtçe’ye çevirdiği İncil’den 10 bin adet bastı.

Satış fiyatı 3 YTL olan bu Kürtçe İncil’ler, Güneydoğu’da elden ele dolaşıyor. Yayınevi bedava dağıtılan İncil’lerin mali kaynağını açıklamaktan kaçındı. Yıldırım’ın Kürtçe’ye çevirdiği Tevrat ve Zebur’u da baskıya vereceği belirtildi. Ölümle tehdit edildiğini belirten Resul Yıldırım ”Koruma almadım. Çeviriyi de sabote etmek istediler” dedi.

TAKVİM GAZETESİ:
2 bin Euroluk jest

Başbakan’a jest olsun diye Kral Dairesi’ni kapatan AK Parti milletvekilinin parası, Erdoğan odayı kullanmayınca yandı.

Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, geçen cumartesi İstanbul’da kızını evlendirdi. Erdoğan da şahitti. İzol, Kaya Ramada Oteli’nin ’Kral Dairesi’ni 2 bin euroya (4 Bin YTL) Başbakan için kapattı.

İzol, nikaha ucu ucuna yetişen Başbakan’a, ”Efendim, Kral Dairesi’nde istirahat buyurun” dedi. Acelesi olan Erdoğan, Kral Dairesi’nde aynada kravatını düzeltmek için birkaç dakika kaldı.

Düğün bitti; İzol’un ”Kral Dairesi hiç kullanılmadı” itirazını, otel yönetimi ”1 dakika ya da 24 saat fark etmez” diyerek nazikçe geri çevirdi. Böylece, vekilin 2 bin euroluk jesti boşa gitmiş oldu.

RADİKAL GAZETESİ:
Danıştay çığır açıyor

Türkiye’de ilk: Yargı, yüksek gizlilik derecesi nedeniyle yayımlanmadan yürürlüğe giren bir belgeyi, Anayasa’ya ve uluslararası anlaşmalara aykırılık açısından incelemek istiyor, iptal kararı bile çıkabilir

Danıştay, hükümetin gizli Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni, Anayasa’ya aykırılık yönünden incelemek üzere Başbakanlık’tan resmi yazıyla istedi. Danıştay 10’uncu Dairesi’nin 25 Nisan 2006 tarihinde oybirliğiyle aldığı karar sonucu Başbakanlığa yazılan yazıyla, MGS Belgesi’nin kabul ve onayına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, belgenin kendisi ve Başbakanlığın savunması birlikte talep edildi. Danıştay 10’uncu Dairesi bu kararı, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) 24 Mart 2006 tarihinde yaptığı, hükümetin Mili Güvenlik Siyaset Belgesi’ni uygulama kararında yürütmenin durdurulması talebi üzerine yaptı. Böylelikle Cumhuriyet tarihinde ilk kez, yargı, yüksek gizlilik dereceli bir hükümet belgesini, Anayasa ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara uygunluğunu incelemek üzere hükümetten talep etmiş oluyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Sigara parasına tatil

Turizmcilerin, art arda gelen olumsuzluklar nedeniyle kriz endişesi yaşaması yabancı turiste yaradı. Sezon öncesi neredeyse bedavaya gelecek kampanyalar düzenleyen turizmciler sayesinde yabancı turistler 30 YTL’ye yani sadece bir öğle yemeği fiyatına beş yıldızlı otellerde herşey dahil konaklıyor. ’Yiyecek içecekten kazanç sağlarız’ diyerek yüzlerce yabancı turisti bedavaya ağırlayan işletmecilerin bu hesapları da sayı azlığı nedeniyle tutmadı.

Marmaris ve Kuşadası TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanları turistlerin 3,4 ,5 yıldızlı tesislerde oda fiyatı olarak günlük 1- 2 sterlin yani 3- 6 YTL arasında fiyat ödedidiğini doğruladı. Fiyatlar yiyecek ve içecekle birlikte 25 - 30 YTL’ye çıkıyor.

Antalya’da faaliyet gösteren IBT Turizm Danışmanlık Genel Koordinatörü Gizem Taşkın kuş gribi ve Dünya Kupası handikapları sırasında kampanyalar başlattıklarını belirterek şunları söyledi: ’Kampanya çerçevesinde 4, 5 yıldızlı tesislerde herşey dahil günlük 25 YTL fiyat belirledik. Hareketlilik kazandırmak istedik. Kampanya ilgi gördü. Daha sonra fiyatı 40 YTL’ye çektik. Kampanyadan 430 kişi yararlandı. Haziran sonuna kadar 40 YTL’ye tatil yaptırma olanağı sağladık. Marmaris TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, mayıs ve haziran aylarında bazı otellerin odaları doldurmak için oda kahvaltıyı kişi başına 1 sterline sattığını doğruladı. Uygulamanın Marmaris, Fethiye ve Alanya’da yapıldığını söyledi.

STAR GAZETESİ:
Fenerbahçeliler kesti Cim-Bomlular astı!

Boğaziçi Köprüsü’nde asılı olan Galatasaray bayrağını üzerinde ‘Genç Fenerbahçeliler’ tişörtü olan 5 kişi denize düşürdü... Ancak bayrak yeniden eski yerine konuldu.

EZELİ rekabet sahalardan sonra bayrak savaşında. Galatasaray’ın ligde şampiyonluğa ulaşmasının ardından dev bir sarı kırmızılı bayrak Boğaziçi Köprüsü’ne asıldı. Bundan rahatsız olan bazı Fenerbahçeliler sarı-lacivert bayrak asmak için izin istedi.

İZİN verilmeyince de dün 34 ZE 3136 plakalı oto ile köprüye gelen, aralarında Feyyaz P., Mehmet A. ve Burak G.’nin de bulunduğu 5 kişi araçtan inerek Galatasaray bayrağını bağlantı yerlerini kesip denize düşürdü. Bayrağın kesildiğini farkeden güvenlik güçleri bunun üzerine hemen olay yerine geldiler.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Patronlardan AB desteği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç, hükümetin AB ile ilgili çalışmalarının başarıyla devam ettiğini açıkladılar.

Erdoğan, Sabancı ve Koç’u Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. Yaklaşık 40 dakika süren kabulün ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Sabancı, Yüksek İstişare Konseyi toplantısından sonra TÜSİAD’ın hem Türkiye’de özellikle ekonomik ağırlıklı güncel gelişmeler konusunda sürdürdüğü faaliyetler hem de mayıs ayının ikinci yarısından beri yurt dışında sürdürdüğü çok yoğun faaliyetler olduğunu hatırlattı. Sabancı, “Bu faaliyetler sırasında edindiğimiz izlenimleri, Sayın Başbakanımıza sunmak üzere ziyaret ettik. İzlenimlerimizi kendilerine anlattık, ekonomik konularda da görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
DEHAP’ın baraj oyunu

2002 seçimlerinde baraja takılıp Meclis’e giremeyen 2 DEHAP’lının açtığı davayı AİHM kabul etti. Şırnak’ta DEHAP listesinden seçime katılan Mehmet Yunak ve Resul Sadak, yüzde 10’luk seçim barajına takıldıkları için Meclis’e giremedi. Bunun üzerine 2 DEHAP’lı 2003 yılında ’Yüzde 10’luk ülke barajı kaldırılsın’ diye AİHM’ne başvurdu.

Daha önce ’Baraj yüzünden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre seçilme haklarımız ihlal edildi’ gerekçesiyle yapılan başvurularını kabul etmeyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu başvuruyu ’Öncelikli dava’ olarak gündemine aldı.

5 Eylül’de başlayacak dava DEHAP’lıların istediği gibi sonuçlanırsa, Türkiye kendini yeni bir kargaşanın içinde bulacak. AİHM kararlarına uyulması zorunlu olduğu için, Türkiye DEHAP ve AİHM istedi diye oturup yeni bir seçim yasası yapacak.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Gazetelere reklâm yasağı yok

4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 19. maddesinde “Bira ve şarap dahil her türlü alkollü içkinin televizyon, kablolu yayın, radyo ve kamu yayın araçlarıyla reklamının yapılması yasaktır” denilirken yazılı basının hariç tutulmasının, bir an önce doldurulması gereken bir yasal boşluk oluşturduğuna dikkat çekilerek, gazetelerde alkollü içki reklamlarında son günlerde gözlenen artışın bu boşluğun neticesi olduğu vurgulanıyor.

Gazetelerde boy boy yayınlanan içki reklâmlarına kamuoyu tepkisi sürüyor. Televizyon ve radyolarda yasaklanmasına dair yasanın bulunduğu içki, gazete ve dergi sayfalarından hemen hemen her gün yayınlanıyor. 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 19. maddesinin son fıkrasında “Alkol, bira, ve şarap dahil her çeşit alkollü içkinin televizyon, kablolu yayın, radyo, ve kamu yayın araçlarıyla reklâmının yapılması, ayrıca, içki satış yerleri ile tüm ticari ve kamuya açık yerlerde, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere on sekiz yaşından küçüklere alkollü içecek satılması veya sunulması yasaktır” deniliyor.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Seçim barajı mahkemelik

Başörtüsü yasağını perçinleştiren, özellikle Güneydoğu’dan gelen başvurular üzerine Türkiye’yi milyonlarca euro’luk tazminata mahkum eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’deki seçim barajına da el attı. DEHAP’lıların başvurusunu her zamanki gibi kabul eden AİHM duruşmaya 5 Eylül’de başlayacak.

Başörtüsü yasağını perçinleştiren, özellikle Güneydoğu’dan gelen başvurular üzerine Türkiye’yi milyonlarca euro’luk tazminata mahkum eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’deki seçim barajına el attı.

2002 seçimlerinde DEHAP’ın Şırnak listesinden aday olan Mehmet Yunak ve Resul Sadak’ın, seçim barajının kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne 2003’te yaptığı başvuru, esastan görüşülmek üzere kabul edildi. Yunak ve Sadak’ın avukatı, 5 Eylül’de başlayacak davadan, Türkiye aleyhine bir karar çıkması halinde, seçim sisteminin değişmesi gerekeceğini savunuyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Çete bu kadar küçük müydü¿

İddianame olayından sonra yargıya olan güvenin azaldığı Şemdinli’de sanık astsubaylara verilen ’39 yıllık hapis’ hukuk adına umut oldu. Halk şimdi Kaya, İldeniz ve Ateş’in arkasındaki isimlerin cezalandırılmasını istiyor

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Kasım 2005 tarihinde, Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla ilgili sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’e 39 yıl hapis cezası verilmesi Şemdinli halkının hukuka olan güvenini tazeledi. Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın görevden alınmasının kendilerini davanın seyri konusunda umutsuzluğa sevk ettiğini belirten Şemdinlililer, bu kararla ise mutlu olduklarını söylediler. Şemdinli davası önceki gün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Mahkeme, sanık astsubaylar Kaya ile İldeniz’e 39 yıl 5 ay 10’ar gün ceza verirken, PKK itirafçısı Veysel Ateş’in avukatı mahkemeye mazeret bildirdiği için davası 3 Ağustos’a ertelendi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Kime yattı bu dolarlar

’Kıtalararası darbe finansörü’ George Soros’un ’Türkiye’ye 8 milyon dolar verdim’ sözü merak uyandırdı: Amacı ne¿ ’Türkiye’ye 5 yılda 8 milyon dolar verdim’

Para spekülatörü Soros, Açık Toplum Enstitüsü kanalı ile bütün dünyadaki faaliyetlere 400 milyon dolar harcadığını, Türkiye’ye de 5 yılda 8 milyon dolar verdiğini söyledi

AÇIK Toplum Enstitüsü Kurucusu ve dünyaca ünlü para spekülatörü George Soros, Türkiye’nin ağır toplarıyla bir araya geldi. Soros, Türk Lirası’nın değerindeki düşüş ve borsada yaşananların uluslararası bir durum olduğunu belirterek, ’Yani Türkiye’ye özgü değil. Benzer reaksiyonlar her yerde yaşandı’’ dedi. Enstitünün dünya çapındaki temsilcileriyle, her 5 yılda bir yapılan toplantıya katılmak için İstanbul’a gelen ünlü yatırımcı Soros, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious