Gazetelerin bugünkü manşetleri

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 22 Haziran 2006, Pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Belediyeler ‘birlik’ için kesilen trilyonların peşine düştü

Borç batağındaki belediyeler, bütçelerinden kesilmeye başlanan ‘birlik parası’nın kavgasını veriyor. Sadece İstanbul’daki belediyelerden yapılan kesinti 3 milyon YTL’yi (3 trilyon lira) buluyor.

Bazı belediye başkanları uygulamanın sebebini bilmezken, bazıları da dava açmaya hazırlanıyor. Tartışma geçen sene çıkarılan Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile başladı. Düzenleme, belediye bütçelerinden Türkiye Belediyeler Birliği’ne (TBB) binde 2’lik kesinti yapılmasını öngörüyordu. Türkiye’deki 3 bin 200 belediyenin tamamını doğal üye kabul eden birlik, İller Bankası’ndaki belediye ödeneklerinden bu payı almaya başladı. Uygulamanın genişletilmesiyle birlikte itirazların daha da yükseleceği belirtiliyor.

HÜRRİYET:
Tam 11 yıl bu haberi bekledi

Bölücü terör örgütü PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’ndaki yargılamasına müdahil olarak katılarak şehit annelerinin sembolü haline gelen ’Yıldız Hemşire’nin astubay eşini şehit eden PKK’lı terörist 11 yıl sonra öldürüldü.

23 Eylül 1995 tarihinde Sivas-Erzincan Karayolu’nu bir grup PKK’lıyla kesen örgütün sözde Karadeniz ve Sivas bölge sorumlusu ’Cafer’ kod adlı Turabi Erdoğan, özel bir araçtaki Astsubay Üstçavuş Murat Namdar’ı hemşire eşi Yıldız Namdar’ın gözleri önünde tarayıp şehit etmiş, 4 kişiyi de tarayarak öldürmüştü.

MİLLİYET GAZETESİ:
TMSF, Uzan’la uzlaşma arıyor

TMSF Başkanı, Uzan Grubu adına Cem Uzan’ın yaptığı ’uzlaşma’ başvurusunu değerlendirmeyi düşündüklerini, grupla masaya oturmak için Maliye Bakanlığı’ndan görüş istediklerini söyledi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, İmar Bankası’nın içinin boşaltılması sonucu devlete (8.8 milyar YTL’si vergi borcu) toplam 21 milyar YTL civarında (15 milyar dolar) borcu olan Uzan Grubu ile anlaşma yapmak için Maliye’den görüş istediklerini açıkladı.

Ertürk, yasa değişikliği sonucu, yapılan tahsilatların öncelikle vergi borcuna sayılması nedeni ile grup şirketlerinin satışından sağlanan paranın Maliye’ye gittiğini, bu yüzden de TMSF’nin gruptan tahsilat yapmamış gözüktüğünü ve anlaşma zemini oluşamadığını belirtti.

SABAH GAZETESİ:
Inde Turist Abest

Bodrum turizmde kara günler yaşıyor. Artık sokaklar da sahiller de bomboş Mayısta turist sayısı yüzde 37 düştü. Umutlar temmuz ve ağustos ayında.

Kafe sahibi Halil Akpınar turist sıkıntısını ”Inde Deus Abest-Tanrının olmadığı yer” tabelası ile gündeme gelen Bodrum Müzesi’nden örnek vererek açıkladı: ”Bodrum Inde Turist Abest, yani ’Turistin olmadığı yer’ oldu.”

İki ayı zararla kapatan esnaf temmuz ve ağustostan umutlu. ”Dünya Kupası sonrası düzelir” diyorlar. Ancak yıllık 2 milyar dolarlık turizm katkısı sağlayan Bodrum’un bu sezonu 1.5 milyar dolarla kapatması bekleniyor.

”Kuş gribi”, ”papaz cinayeti” derken turizm kara günler yaşıyor. Türkiye’nin gözdesi Bodrum’da bile şimdi sahiller barlar sokağı bomboş.

TAKVİM GAZETESİ:
Köprüyü yıkacaklar!

Şampiyonluk bayrağını Galatasaraylılar asıyor, Fenerbahçeliler kesiyor! Dün de biri Sarı-Lacivertli kongre üyesi 2 kişi kesmeyi denedi, başaramadı.

Galatasaray, Valilik izni ile Boğaziçi Köprüsü’ne bayrak astı. 5 gün sonra Fenerliler bayrağı denize attı. Aynı gün, yeni bir bayrak zincirle köprüye asıldı. Dün sabah biri kongre üyesi 2 Fenerli, onu da kesmek istedi... Ama yakalandılar.

Can ve mal emniyeti için köprüde önlemler artırıldı. Bu arada, Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Polat krize yeni bir boyut getirdi, ”Bayrağımızı Avrupa Kupası’nı kazanarak gönüllere diktik. Oradan kim indirecek” dedi. Fenerli İlhan Ekşioğlu ise ”Çoluk çocuk işine vaktimiz yok” diye konuştu.

RADİKAL GAZETESİ:
Paranın ateşi düşmüyor

Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki görev süresi 14 Mart’ta dolan Süreyya Serdengeçti’nin ardından yeni başkanın atanmasında yaşanan gecikmeyle başlayan kırılma, enflasyondaki yükseliş ve küresel dalgalanma sonucu Türkiye’ye çıkan fatura büyümeye devam ediyor. Uluslararası sermayenin, gelişen piyasalardan gelişmiş piyasalara yönelmesiyle başlayan türbülans, Türk para ve sermaye piyasalarına katlanarak yansıdı. Bu durum, Türkiye’nin ’zayıf halka’ olarak nitelenmesine neden olurken ülkenin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan gelişmeler, dalgalanmanın domino etkisini artırdı.

Piyasalardaki kırılmanın ilk adımı ise eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin 14 Mart’ta emekliye ayrıldığı tarihe uzanıyor. Piyasaların görevinde kalması için fikirbirliği ettiği Serdengeçti’nin yeniden aynı göreve atanmaması ve sözkonusu atamanın çok gecikmesi piyasaları tedirgin etmeye yetti. Bu tarihte 1.3527 YTL olan dolar gerek iç, gerekse dış olumsuzluklarla üç ayı aşkın sürede yüzde 23.3 oranında değer kazanırken, aynı süreçte avro yüzde 29 yükseldi, İMKB yüzde 21.3 geriledi. Aynı tarihte yüzde 13.85 olan bono faizi ise 6.25 puan yükselerek yüzde 20.10’a fırladı. 0.50 dolar ve 0.50 avrodan oluşan döviz sepeti ise yüzde 26.5 değer artışıyla 1.8570 YTL’ye ulaştı.

AKŞAM GAZETESİ:
En zenginlerin mağazası geliyor

Dünyanın en lüks departman store (çok katlı mağaza) zinciri Saks Fifth Avenue, Türkiye’de mağaza açmaya hazırlanıyor. Bünyesinde Off 5th, Parisian, Younkers, Herberger’s, Carson Pirie Scott ve Bergner’s markalarını bulunduran Saks Incorporated adlı şirketin sahibi olduğu Saks Fifth Avenue, dünyanın en prestijli mağazaları arasında yer alıyor. Şirketin ABD’de 100’ün üstünde mağazası var. En pahalı ve şık ürünlerini Saks Fifth Avenue’de satan şirket, seri sonu ürünlerini ise Off 5th adlı mağazalarda satışa sunuyor. Uzun yıllar ABD dışında mağaza açmayan Saks Incorparated, ilk yurtdışı lisansını 2001 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ne verdi. Grubun şu anda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, Katar’ın başkenti Doha ve Dubai’de mağazaları bulunuyor.

Çok sayıda ünlü markanın İstanbul’da mağaza açması diğer dünya devlerini de harekete geçirdi. Harvey Nichols, Debenhams, Furla, Max Mara, Douglas gibi markaların yatırımları Türkiye’yi diğer ünlü grupların gündemine almasına yol açtı. Ortadoğu bölgesinde yakaladığı başarının ardından gözünü Türkiye’ye çeviren Saks Incorporated yetkilileri, yer ve ortak arayışını sürdürüyor. Türkiye’de yerli bir grup ile distribütörlük anlaşması yapmayı tercih eden Saks, olası seçenekleri tek tek değerlendiriyor. Perakende sektörü uzmanları, ’Saks, cadde alışverişine çok önem veriyor. Ancak bazı yerlerde alışveriş merkezini de tercih ediyor. İstanbul’da büyük olasılıkla yeni açılacak alışveriş merkezlerinden birinde yer alacaklar’ yorumunu yapıyor.

Şu anda yapımı süren İstinye Park ya da Esentepe’deki Astoria öne çıkan merkezler arasında gösteriliyor. Saks Fifth Avenue’nün gelir seviyesi oldukça yüksek kesime hitap ettiği dikkate alındığında bu merkezlerin yanı sıra Nişantaşı da ekleniyor.

STAR GAZETESİ:
Uydu mu, uymadı mı¿

2006 Dünya Kupası’nı izleyebilmek adeta kabusa dönüştü

Ermenistan’ın baskısıyla FIFA, yayıncı kuruluşa şifre koydurttu. Futbolseverler maçları seyredebilmek için ‘ajan’ gibi şifre çözmeye çalışıyor... A Milli Takımımız Almanya’da olsaydı, tepki daha da artacaktı. 2006 Dünya Kupası’nı izlemek Türk futbolseveri için ‘Kabusa’ dönüştü.

Kupaya konulan ‘Ermenistan şifresi’ vatandaşı çıldırttı! Ermenistan televizyonu ‘Herkes yayını Türkiye’den izliyor. Reklam alamıyoruz’ diye FİFA’ya şikayet edince yayıncı kuruluş da şifre uygulaması başlattı..

İşte ne olduysa bundan sonra oldu!

1 rakamı ve 11 adet sıfırdan oluşan şifrenin uygulamaya girmesi ile birlikte vatandaş için Dünya Kupası ‘Çile’ haline geldi! Artık Türkiye’de kablo ve karasal yayın dışında maç izlemek neredeyse hayal oldu.. Çanak anteni olanlar ellerinde recevier, soluğu Karaköy’deki uydu satıcılarında alıyor! Özellikle dün akşamki Hollanda-Arjantin maçını izlemek isteyenler ‘Şifre çözeceğim’ diye neredeyse ‘Teknoloji manyağı’ oldular! Uydudan maç izleyebilmek için internetten yeni yazılım indirmek isteyenler digitaluydu.info, güncelkeyler.com gibi adreslere yönelince bir çok site yoğunluktan çöktü!

TÜRKİYE GAZETESİ:
Ankara’ya tam destek

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni’nin Kıbrıs’la ilgili yeni paket hazırladıklarını söylemesini ABD ciddiye almadı ve “Zaten ortada bir plan var, çözüm bu çerçevede aranmalı” çağrısı yapıldı.

Ayrıca İslam Konferansı Örgütü de sonuç bildirgesinde de Kıbrıs’ta Annan Planı çerçevesinde çözüm istedi ve ‘bu yönde Rum tarafına baskı yapılsın’ denildi. Kıbrıs ve KKTC’ye yönelik haksız izolasyon uygulamaları, Bakü’de düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 33. Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen 3 ayrı belgede yer alırken, KKTC’ye yönelik ambargo ve izolasyonların kaldırılması istendi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de katıldığı zirvenin ardından yayınlanan nihai belgede Kıbrıs’taki durum ayrıntılı olarak yer aldı.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Bu yanlışlıktan vazgeçin!

Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteciler Sendikası, Yayıncılar Birliği, Kitap Çevirmenleri Birliği, Uluslararası Yazarlar Birliği Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Kitap Çevirmenleri Meslek Birliği temsilcileri, TMK tasarısının gazeteciler, yayıncılar, yazarlar, çevirmenler, eser sahipleri ve basın kuruluşlarının demokratik haklarını elinden alabilecek şekilde hazırlandığını belirterek yasadaki geriye gidişin durdurulmasınını ve tasarıdan vazgeçilmesini istediler.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), Kitap Çevirmenleri Birliği ve Uluslararası Yazarları Birliği (PEN) Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Kitap Çevirmenleri Meslek Birliği bugün (20 Haziran) TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda ortaklaşa “Terörle Mücadele Kanunu (TMY) Tasarısı’nın basın yayın özgürlüğüne etkileri” konulu toplantı düzenledi.

TGC hukuk danışmanı Fikret İlkiz’in hazırladığı rapordan yola çıkan gazeteci ve yayıncı kuruluşları TMK’de değişiklik öngören tasarının gazeteciler, yayıncılar, yazarlar, çevirmenler, eser sahipleri ve basın kuruluşlarının demokratik haklarını elinden alabilecek şekilde hazırlandığını ifade edip yasadaki geriye gidişin durdurulmasını, tasarıdan vazgeçilmesini talep ettiler.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Kıbrıs elden çıkıyor!

Rum tarafının tezgahladığı oyun adım adım sahneyi konuyor... KKTC Anayasa Mahkemesi, Kıbrıs’ı Rum’a teslim edecek bir karara imza attı. Karar uyarınca, Rumlar KKTC’deki ev ve arazilerine ulaşabilecek.

Annan Planı ile başlayan, AKP iktidarının tam desteğini arkasına alan ‘yes be annem’ yanlısı Mehmet Ali Talat’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle başlayan süreç neticesinde, KKTC adım adım Rum’a teslim ediliyor. KKTC Anayasa Mahkemesi, Talat’ın çıkarttığı “1974 senesinde Rumlar tarafından terk edilen gayri menkullerin, mal sahibi Ruma iadesine imkan tanıyan” kanunu Anayasaya aykırı bulmadı.

Anayasa Mahkemesi, muhalefet partisi UBP’nin Mülkiyet Yasasının Anayasaya aykırılığı iddiasıyla açtığı iptal davasını 18 Mayıs’ta görüşmeye başlamış ve 1 Haziran’da davanın görüşülmesi tamamlanarak karara kalmıştı. Varılan mutabakat uyarınca Tatlısu’daki eski arazileri için başvuruda bulunan 2 Ruma malları iade edilecek, 1 Ruma da malı karşılığında tazminat ödenecek.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Kaçak biterse benzin ucuzlar

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yüzde 70’e yakın vergi alınan akaryakıtta, kaçakçılığın tamamen önlenmesi ve vergi dengesinin sağlanması durumunda yüzde 35’e yakın vergi indirimi yapılabileceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla akaryakıt kaçakçılığına açılan savaşta, kaçakçıların ’canına yakacak’ kanun tasarısı Sanayi Komisyonu’ndan geçti. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, son iki yılda 7 milyon 814 bin 121 ton akaryakıtın yurda kaçak girdiğini, devletin 10,7 milyar YTL (yaklaşık 11 katrilyon lira) vergi kaybı olduğunu belirterek, kaçakçılığın bitmesi durumunda akaryakıt üzerinde yüzde 70’i bulan vergilerin yüzde 35’e kadar düşebileceğini açıkladı.

H. O. TERCÜMAN GAZETESİ:
Zor randevu!

Litvanya Cumhurbaşkanı Adamkus ısrar etti, Erdoğan’a ’soykırımı vetosu’nu kaldırttı, ziyaret edip teamülü de yıktı .

LİTVANYA Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus, ’Ermeni kararı’ nedeniyle Türkiye ziyareti çerçevesinde kendisiyle görüşmeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan son dakikada randevu kopardı. İstanbul’da Enerji Konferansı’na katılacağı gerekçesiyle Litvanya Cumhurbaşkanı’na randevu vermeyen Erdoğan’la görüşmek için ısrar eden Adamkus için dün bir görüşme ayarlandı. Adamkus, teamüllere aykırı olarak Cumhurbaşkanı sıfatı taşımasına rağmen Başbakan’ın makamına kadar gitti.

Litvanya Parlamentosu’nda alınan Ermeni kararının ardından Adamkus’un geçtiğimiz yıl yapacağı Türkiye ziyaretinin, Başbakan’ın randevu vermemesiyle nedeniyle ertelenmesinin ardından, buzları eritmek isteyen Litvanya son dakikaya kadar randevu için ısrar etti. Litvanya Büyükelçiliği’nin dün sabah saatlerine kadar devam eden girişimleri sonucunda Adamkus’a Başbakan’ın İstanbul’daki programı çerçevesinde vakit ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious