Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 27 Haziran 2006, Salı sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Merkez’in radikal önlemleri dövizde tansiyonu düşürdü

Faiz artıran Merkez Bankası dün de 1 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Müdahalenin etkisi ile dolar gün içinde 1,65 YTL’ye kadar gerilerken SPK Başkanı Cansızlar’dan uyarı geldi: İstikrar için spekülatörlerin önü alınmalı.

Merkez Bankası’nın dövizdeki tırmanışı frenlemek için aldığı önlemler etkisini göstermeye başladı. Gecelik faizlerdeki yüzde 2,25’lik artışın ardından dün yaptığı iki ihale ile piyasadan 500 milyon Yeni Türk Lirası’nı çeken Merkez Bankası, döviz satım ihalesi ile de 500 milyon dolar sattı. İhaleden sonra ortaya yine spekülatif döviz talebi çıkınca doğrudan satış yönünde müdahalede bulunan paranın patronu, 500 milyon dolar daha satış yapınca 1,7250 Yeni Türk Lirası’na kadar yükselen dolar 1,65 Yeni Türk Lirası’nın altına geriledi. Dolar valörlü işlemlerde 1,67 yeni liradan kapandı. Bono bileşik faizi yüzde 23,10 seviyesine kadar tırmanırken Borsa endeksi yüzde 3,5’lik kaybın ardından 31 bin 951 puan ile yılın en düşük seviyesine geriledi. Raymond James ekonomisti Özgür Altuğ, MB’nin son iki günde aldığı kararların doların ateşini düşürdüğünü söyledi.

“Müdahale olmasaydı dolar daha da yükselirdi.” diyen Altuğ’a göre, radikal önlem paketi ilerleyen günlerde etkisini gösterecek. Bankacılara göre, dünkü döviz satış ihalesinin ardından ortaya çıkan spekülatif döviz talebini gören paranın patronu, piyasa mekanizmasını oturtmak için beklenmedik bir hareketle doğrudan müdahale yaptı. 1,7 YTL’den gelmeyen reel talep 1,65’lerden geldi.

HÜRRİYET:
Balet oğluna torpil yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un ’sanata hanım eli değsin’ diyerek sürpriz bir şekilde Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü Remzi Buharalı’nın yerine getirdiği balerin, devlet sanatçısı Meriç Sümen’in ilk icraatlarından birisi oğlunun tayinini gerçekleştirmek oldu.

Sümen’in Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde balet olarak görev alan oğlu Tunca Bakan, annesinin Genel Müdür olmasının ardından bir dilekçe ile ’geçici görevle’ İstanbul’a atanmak istediğini belirten bir yazı yazdı. Dilekçeyi değerlendirmek için Ağustos 2005’de toplanan ve 15 kişiden oluşan Antalya Devlet Opera ve Balesi Teknik Kurulu Bakan’ın bu talebini oybirliği ile reddetti. Bakan’ın atama isteğinin gerçekleşmemesi üzerine Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde sıkıntılı bir süreç yaşandı.

SABAH GAZETESİ:
Hem çok pahalı hem kalitesiz

İstanbul, pahalılıkta Paris ve Roma’yı geçip dünyanın en pahalı 15’inci kenti oldu, kalite listesine ise giremedi.

Merkezi New York’ta olan Mercer International şirketi, ’dünyanın en pahalı’ ve ’en kaliteli’ kentleri için iki araştırma yaptı. Barınma, ulaşım, gıda gibi 200’den fazla giderin hesaplandığı ilk listeye göre Moskova en pahalı kent seçildi.

Geçen yıl 22’nci sırada olan İstanbul bu yıl 7 basamak ilerledi ve Paris, Roma ve Dubai’yi geçerek en pahalı 15’inci kent oldu. Ancak megakent aynı performansı ’kalite listesi’nde gösteremedi.

350 şehir arasında yapılan araştırmada ilk üç ’Zürih, Cenevre ve Vancouver’ oldu. İstanbul ilk 50’ye bile giremezken, listenin sonunda geçen yıl olduğu gibi Irak’ın başkenti Bağdat yer aldı.

En pahalı kentler
1- Moskova (Rusya)
2- Seul (Güney Kore)
3- Tokyo (Japonya)
4- Hong Kong (Çin)
5- Londra (İngiltere)
15- İstanbul (Türkiye)

MİLLİYET GAZETESİ:
Birleşmeye hazırız

Siyasette ittifak ve yeni oluşum arayışları hız kazandı. Bülent Ecevit’in önerisini liderlere taşıyacak olan Rahşan Ecevit, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le görüşerek bu süreci başlattı.

Rahşan Hanım, siyasi parti liderlerine seçim ittifakı önerecek. Bu önerinin bir birleşme değil, ittifak olduğunu kamuoyuna yaptığı açıklamada vurgulamıştı. Rahşan Ecevit, CHP lideri Deniz Baykal’la da bugün görüşecek. Baykal, Rahşan Hanım’ın ziyaretini ve girişimini memnuniyet verici olarak niteliyor.
Ancak CHP lideri, bir ittifaktan çok birleşmeye sıcak bakıyor. Hem seçim hukukunun hem de ülke ihtiyacının geçici işbirliği değil, kalıcı çözümler üretmek olduğunu düşünüyor. Bu koşullarda DSP’nin CHP’yle birleşmesinin daha doğru, daha gerçekçi bir çözüm olduğunu belirtiyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Müthiş Türkler

5 Türk, Washington’da süper zenginler için yapılan gökdelenden 10 milyon dolara hem ev, hem komşu aldı. Binada Bush ve Spielberg’ün de dairesi var.

"Yeryüzünün en lüks binası" iddiasıyla Washington’da yükselen Turnberry Towers’taki ultra lüks konutların 500 metrekarelikleri 10, 350 metrekarelikleri 5 milyon dolar! Evlerden alanlar arasında Başkan Bush, yönetmen Stewen Spielberg ve U2’nin asi solisti Bono gibi ünlü isimler var.

RADİKAL GAZETESİ:
Merkez’den üç hamle

Merkez Bankası global likidite koşullarındaki bozulmanın yarattığı dalgalanmalara karşı pazar günü toplanan Para Politikası Kurulu’nun aldığı kararları uygulamaya koyarak dün üç koldan birden piyasalara girdi.

Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplantısında, kısa vadeli faizleri 2.25 puan birden artırarak faiz silahını radikal şekilde kullanan banka, dün hem ihale yoluyla hem de doğrudan döviz satarak piyasaya müdahale etti. Pazar gecesi ABD’nin başkenti Washington’da kendisiyle yapılan bir söyleşide "Bundan böyle hem döviz hem de faizde daha aktif olacaklarını’ söyleyen Başkan Durmuş Yılmaz’ın açıklamasına uygun görüntü sergileyen Merkez Bankası, dün döviz ihalesiyle 500 milyon dolar satarken, depo alım ihalesiyle de piyasadan 500 milyon YTL çekti. Ayrıca piyasa doğrudan satışla da 900 milyon-1 milyar dolar verildi.

Para Politikası Kurulu’ndan çıkan sert kararların, piyasalara etkisinin sınırlı olacağını söyleyen analistleri haklı çıkaran bir seviyeyle güne 1.69’un altında başlayan dolar, bankalararası piyasada 1.7251 YTL’ye kadar yükseldi. Para çıkışlarına bağlı talebin yanısıra Tüpraş gibi ithalatçı şirketlerin alımlarının da bu yükselişte etkili olduğu söylendi.

AKŞAM GAZETESİ:
Çuvaldan ortaklığa

Irak’a ticaret yapan Türk TIR’ları 2007’den itibaren, Türk ortakları bulunan bir ABD’li güvenlik şirketi tarafından korunacak. ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) yakınlığı ile bilinen Black Hawk Security, bu amaçla Habur sınır kapısına yakın bir bölgeye güvenlik üssü inşa ediyor. Üs, 300 dönümlük arazi üzerine yapılacak.

Yasa gereği Türkiye’de kurulan şirkete ’Black Hawk Uluslararası Güvenlik Hizmetleri AŞ’ adı verildi. Kurucu ortakları arasında emekli Korgeneral Köksal Karabay, eski Diyarbakır Valisi Ahmet Cemil Serhadlı, eski New York Başkonsolosu Mehmet Nuri Ezen ile Türk-Amerikan İşadamları Derneği’nin eski üyesi Hüseyin Atkın, Aslan Yıldırım, Günay Hakkı Övünç gibi tanınmış isimler var.

ABD’li Black Hawk Security 910 bin YTL’lik 91 bin hisseye sahip olarak en büyük hissedar konumunda. Türk ortaklar arasında en büyük hisse ise Hüseyin Atkın’a ait. 28 bin 600 hissesi bulunan Atkın, 15 Mart’ta yapılan toplantıda Diyarbakır eski Valisi Ahmed Cemil Serhadlı’ya ait hisseleri de devralmış. Emekli Korgeneral Köksal Karabay, New York eski Başkonsolosu Mehmet Nuri Ezen ve Aslan Yıldırım 13 bin YTL’lik 13 biner hisseye sahip durumdalar. Günay Hakkı Övünç’ün hissesi de 6 bin 500.

STAR GAZETESİ:
Paniklersen golü yersin!

Benzetmeyi bilerek futboldan seçtim. Çünkü, özellikle erkek milleti için söylüyorum - son günlerde içimiz dışımız Futbol oldu.

Ben, bu Dünya Kupası’nda takım tutmuyorum. Tarafsız bir gözle karşılaşmaları izliyorum. Futbol bilgim çerçevesinde de takımların taktiklerini okumaya çalışıyorum. Şu ana kadar gördüğüm, panikleyen takım golü yiyor. Golü atan da üstüne yatıp maçı tamamlıyor.

Piyasalarda yaşanan durum da, aynen bu Dünya Kupası’ndaki karşılaşmalara benziyor. Piyasalar bastırıyor da bastırıyor. Bana göre, henüz sona ermeyen bu karşılaşmada golleri yiyen taraf da, panikleyip ayakları birbirine dolaşan Merkez Bankası oluyor.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Bu işin çivisi çıktı

Merkez Bankası faizi artırdı. Olmadı. YTL topladı. Yine olmadı. Sonunda rezervini açıp, döviz sattı. Dolar sadece 10 kuruş düştü, borsa yine çakıldı.

FAİZ oranının 2.25 puan artırılarak yüzde 17.25’e çıkarılmasını piyasalar, dün sabah sıradan bir tedbir gibi karşıladı. Güne 1.68 YTL’den başlayan dolar, artış eğilimini sürdürerek 1.70’in üzerine çıktı. Merkez Bankası, bunun üzerine önce dolar satıp, piyasadan 500 milyon YTL’yi çekti.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Merkez Bankası sınavda

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankasının kredibilitesinin test edildiğini söyledi.

İki hafta içinde Merkez Bankasının faiz oranlarını 4 puan yükseltmek zorunda kaldığını, piyasalara iki kez müdahale ettiğini hatırlatan Çağlayan, ‘’Ancak ne yazık ki Merkez Bankasının bugüne kadar soğukkanlı, kararlı ve piyasalara güven verici bir tutum sergileyememesi nedeniyle, piyasalar üzerinde etkili olamamıştır" dedi. Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise, bundan böyle hem döviz, hem de faiz konularında daha aktif bir Merkez Bankasının izlenmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini, hızla değişen dünya şartlarının bunu gerektirdiğini söyledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın kredibilitesinin test edildiğini söyledi. ASO Başkanı Çağlayan, Merkez Bankasının 2,25 puanlık faiz arttırım kararı ile diğer tedbirleri değerlendirdi. İki hafta içinde Merkez Bankasının faiz oranlarını 4 puan yükseltmek zorunda kaldığını, piyasalara iki kez müdahale ettiğini hatırlatan Çağlayan, ‘’Ancak ne yazık ki Merkez Bankasının bugüne kadar soğukkanlı, kararlı ve piyasalara güven verici bir tutum sergileyememesi nedeniyle, piyasalar üzerinde etkili olamamıştır. Faiz arttırımı umarız piyasalardaki panik havasını yatıştırır’’ dedi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Ekonominin freni patladı

Merkez Bankası’nın hiçbir müdahalesi işe yaramıyor, Dolar yükselişini sürdürüyor, faizler son iki yılın zirvesinde, borsada ise çöküş var. Pazar günü faizleri 2,25 puan artıran Merkez Bankası dün de piyasadaki fazla likiditeyi çekip, piyasaya dolar sattı. Ancak doların direnci bir türlü kırılamadı.

AKP hükümetinin IMF talimatlarıyla yönettiği Türk ekonomisinin adeta freni patladı. Piyasalarda son haftalarda yaşanan dalgalanmalar hükümetin aldığı tüm tedbirlere rağmen devam ediyor. Merkez Bankası’nın ard arda açıkladığ faiz artırımları ve piyasaya YTL alım yönünde yaptığı müdahaleler dövizdeki yükselişi engelleyemedi. Dolar, 1,67 YTL’ye kadar çekilmesine karşın tekrar yükselişe geçti. Borsa, 33 bin puanda tutunamadı. Bono faizi ise son 2 yılın zirvesine çıktı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
3 banka mı karıştırıyor¿

Sıcak paranın gelişmekte olan piyasalardan çıkışı ve spekülatörlerin etkisiyle dolar 1.77 YTL’ye çıktı. ,25’lik faiz artışı ve 500 milyon dolarlık satış ihalesi de dövizin ateşini düşürmeyince Merkez Bankası dün iki kez doğrudan satış yaptı. Üç bankanın döviz kuruyla oynadığı tespit edilirken, BDDK bankaları uyarma kararı aldı.

Merkez Bankası’nın faizleri 2,25 puan arttırma kararı, piyasadaki oynaklığı durdurmayınca Merkez Bankası (MB) doğrudan müdahalelerle doları ancak frenleyebildi. Doların 1,77 seviyesine çıktığı geçtiğimiz cuma gününün ardından Para Politikası Kurulu’nu pazar günü olağanüstü toplayan Merkez Bankası, faizleri 2,25 puan arttırarak yüzde 17,25 seviyesine çıkarmıştı. Diğer şok tedbirler ise dövize etkin müdahale ve depo alım ihaleleriyle fazla likiditeyi çekme kararı oldu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:Düello

Alınan tedbirler piyasaları rahatlatmadı. Dalgayla başa çıkamayan MB direkt dolar satışına geçti, piyasa karşılık verdi. Dolar direndi, borsa çöktü, faizler çıktı.

Piyasaların arkasından gelerek ateşin büyümesini engelleyemeyen Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler dalganın şiddetini hafifletemiyor. Önceki gün toplanan Para Politikası Kurulu’nun kararları piyasaları rahatlatmadı. 2.25 puan faiz artırımı sabah saatte dolarda hafif bir geri çekilmeye neden olurken, borsada düşüşün önüne geçemedi. Ardından yapılan ihaleler piyasanın ateşini yeniden yükseltti ve dolar 1.70 sınırını geçmeyi zorlarken, MB yeniden devreye girdi.

Haftalar önce yapılması gerekeni dün yaptı, ama bu da dalgalanmanın önüne geçemedi. Stopaj indirimi, YTL alım ihalesi, döviz ihalesi ve faiz artırımı piyasaları tatmin etmedi. Dalganın boyu ve şiddeti biraz daha arttı. Bankalara direkt dolar satışı yapan MB, kuru 1.70 YTL seviyesinden 1.65 sınırına indirdi. Ama daha sonra kur yeniden 1.67 seviyelerine yükseldi. Kapanışa kadar da bu seviyede kaldı. Cuma kapanışa göre 3 YKr değer kaybeden dolar, yüzde 1.18 geriledi. Euro ise hafi düşerek 2.09 YTL’den kapandı. Asıl şok borsada yaşandı. Yüzde 3.5 gerileyen endeks 31 bin 950 ile yılın en düşük seviyesinden kapandı. Bono faizleri ise yüzde 23.25’lere çıkarak son iki yılın zirvesine ulaştı.

FOTOMAÇ:
Tercih Scolari

Portekiz-İngiltere karşılaşmasında kaybeden tarafın hocasının Fener’e geleceği belirtiliyor. Fenerbahçe’de gözler, cumartesi günkü bu maça çevrildi.

Yönetimin ilk tercihi Scolari. Scolari gelirse hem Alex ve Luciano sorunu kapanacak hem de transferde çok önemli adımlar atılacak. Eriksson olursa transfer için dev bir bütçe gerekiyor.

25 milyon F.Bahçeli artık büyük bir sabırsızlıkla yeni teknik direktörün açıklanmasını bekliyor... Daha önce Hector Cuper, Zico ve Luxemburgo ile prensipte anlaşan, Capello, Zaccheroni ve Parreira ile görüşen sarı-lacivertlilerin asıl hedefinin Scolari olduğu ortaya çıktı. F.Bahçe yönetiminde bu nedenle gözler, cumartesi günü Dünya Kupası’nda Portekiz ile İngiltere arasında oynanacak olan çeyrek final maçına çevrildi.

FANATİK:
Aslan payı Cim Bom’a

Ülkerspor Başkanı Ali Doğan bombayı patlattı: Galatasaray herkesten iyi bir program sundu, onlara katkımız daha fazla olacak.

Basketbol A Takımı’nı Fenerbahçe ile birleştirip, Beşiktaş’ın Delgado transferine 5 milyon euroluk katkı sağlayan Ülkerspor, şimdi de Galatasaray için kolları sıvadı. Ülkerspor Başkanı ve yeni oluşan Ülker Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Ali Doğan, destek konusunda Aslan payını Galatasaray’ın alacağını açıkladı. Doğan, “Sayın Özhan Canaydın ve Semih Haznedaroğlu çok iyi hazırlanıp, bize güzel bir program sundular. Galatasaray Kulübü’nün desteği biraz daha fazla olacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious