Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 30 Haziran 2006, cumartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Hastanenin ‘öldü’ dediği bebeğin cesedi 8 aydır kayıp

Hastanede doğum yapan anneye 5 gün sonra ‘bebeğiniz kuvözde öldü’ denildi. Ancak ceset ortada yok. İl Sağlık Müdürlüğü, morg görevlisini birinci dereceden suçlu buldu.

Gülhan-Ercan Özdemir çifti tam 5 yıl evlat özlemi çekti. Bir bebeklerinin olacağını öğrendiklerinde ise dünyalar onların oldu. 9 ay sabırsızlıkla geçti. Öyle heyecanlıydılar ki; doğumun 3. gününde bebeğin kimliğini çıkarttılar. Ancak 5 gün sonra bebeklerinin öldüğü söylendi. Baba, bu kez mezar yerini hazırladı ve bebeğinin ölüsünü istedi. Fakat hastane yetkilileri verilecek cesetlerinin bulunmadığını, bebeğin kimsesizler mezarlığına gömülmüş olabileceğini söyledi. İşte Özdemir çiftinin mücadelesi bu şoke eden cevaptan sonra başlıyor ve aile 8 aydır bebeklerinin ölüsünü arıyor. Aileye göre bebekleri çocuk tüccarlarına satıldı. Acılı baba, mezarlıklar müdürlüğünden aldığı evraklara dayanarak minik Özdemir’in defninin gerçekleşmediğini savunuyor. İstanbul Valiliği tarafından ön inceleme raporu düzenlenmesi için görevlendirilen İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Doğan Uysal’ın raporunda da morg görevlisi Hasan Ermağan’ın birinci derecede kusurlu olduğuna karar verilmiş. Ermağan, maaş kesme cezası ve adli yönden soruşturma izni almış. Bakırköy doktor Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Zafer Çukurova ise bebeğin kimsesizler mezarlığına gönderilen bebeklerle karıştığını ifade ediyor. Çukurova, “Biz bebeği aileye veremedik; ama kimsesizler mezarlığında olduğunu tespit ettik. Tespit için 6 bebek mezarını neden açalım ki? Aileye ‘6 mezardan birini kendi mezarınız olarak kabul edin.’ dedim. Mahkeme DNA testi yapılmasına karar verirse mezarlar açılır.” diye konuşuyor.

HÜRRİYET:
Eşlerin kavgası, Anayasa Mahkemesi’ne kadar gitti

Türkiye eski güzellerinden Zeynep Tokuş Nuhoğlu ile jinekolog eşi Ahmet Alpaslan Nuhoğlu’nun "eşe etkili eylem" suçundan yargılandıkları davanın dosyası Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi.

Mahkeme, Nuhoğlu çiftinin poliste birbirlerinden şikayetçi olup daha sonra savcılıkta vazgeçmelerine rağmen, yargılamanın TCK’nın 86/2-3-a maddesine göre zorunlu olarak sürmesinin "Anayasa’nın 41’inci maddesine aykırı olduğunu" belirtti. Bu nedenle dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

İSTANBUL 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya mağdur-sanıklar Zeynep Tokuş Nuhoğlu ile Ahmet Alpaslan Nuhoğlu katılmadı. Hakim Cavit Marancı, 8 yıldır evli olan Zeynep Tokuş Nuhoğlu ve Ahmet Alparslan Nuhoğlu’nun 4 yaşında bir çocukları olduklarını belirterek, olay günü tartışmaları sonucu birbirlerine karşı "basit müessir fiilde" bulunduklarını hatırlattı.

SABAH GAZETESİ:
Irak’a gidersen Niyazi olursun

Tutuklanan şeyhin Danıştay saldırganı Arslan’a verdiği bu nasihat polis sorgusunda ortaya çıktı.

Danıştay saldırısı nedeniyle "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkıştığı ve bu amaçla kurulan örgüte yardım ettiği" gerekçesiyle tutuklanan 83 yaşındaki Salih Kurter, Alparslan Arslan’la ilişkisini anlattı.

Kurter, Arslan’ın iki ay önce yanına gelip "Hocam Irak’a gidip cihat etmek ve gerekirse şehit olmak istiyorum" dediğini söyledi, kendisinin de şu öğüdü verdiğini belirtti: "Sana o zaman ne şehittir ne gazi, niyazi oldu, derim."

Ankara’da cezaevine konulan Salih Kurter kendisini sorgulayan polisleri de "Cinsel organınızı bağlarım" diye tehdit etti. Gözaltındaki iki kişi ifadesi alındıktan sonra tutuklandı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Seçilme yaşı 25’e insin

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen ’Gençler Buluşuyor, Geleceği Konuşuyor’ toplantılarının finaline katılan Erdoğan, seçilme yaşının 25 olması için partilere teklif götüreceklerini söyledi.

Milletvekili seçilme yaşının 25’e inmesinden yana olduklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu seçim öncesinde teklifimizi diğer partilere yine yapacağız. Eğer değişikliğe varsalar, biz 25’e ’Evet’ diyoruz" diye konuştu.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği "Gençler Buluşuyor, Geleceği Konuşuyor" toplantılarının önceki akşam Adile Sultan Sarayı’nda yapılan finaline katılan Erdoğan gençlerle sohbet etti. 3 Kasım seçimleri öncesi milletvekili seçilme yaşının 25’e indirilmesini gündeme getirdiklerini anımsatarak, "Sıcak bakmadıkları gibi bir de ciddi eleştiriler aldım" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

’Dik dur, dikleşme’

"Seçme yaşı olarak 18’i veriyorsun, ama seçilme yaşı olarak 30 diyorsun. Öbür tarafta belediyede 25’i veriyorsun. Anlamak mümkün değil. Aynı durum hanımlar noktasında da geçerli. Burada iddialı konuşmuyorum, çünkü parlamentodaki temsilde, parti olarak biz de zayıfız.

Seçime girerken 16 aylık bir partiydik, inşallah bu seçimlerde daha farklı bir yapıyla kadınlarımızın daha yoğun bir şekilde temsil gücüne ulaştığı bir AKP seçimlerde görülecek. Afganistan, İran’da kadınların temsili bizden çok çok fazla görünüyor.
Aslında gençliğin geleceğe yönelik özgüvenini kazandıracak en önemli sınav, politik mücadelenin içinde bulunmaktan geçiyor. Bizim gençliğimiz de dik durmalı, ama dikleşmemeli. Çünkü dikleştikleri zaman satırlar uçmaya başlıyor, döner bıçakları dönmeye başlıyor."

Bu tür toplantılara 16-17 yaşlarındaki gençlerin katılmasına yönelik eleştirilere de karşı çıkan Erdoğan, bu yaştaki gençlerin, bu tür çalışmalara katılmasının yasak olmadığını söyledi.
CHP, 2002’deki Anayasa Değişikliği paketinin ilk tur görüşmesinde seçilme yaşının 30’dan 25’e indirilmesini istemiş, AKP önergeyi reddetmişti.

TAKVİM GAZETESİ:
500 bin esnaf sizlere ömür

Ekonominin bel kemiği esnaf kan ağlıyor. Son 17 ayda siftahsız kepenk kapatan yarım milyon esnaf işini bıraktı, sicilden düştü.

Herkes "Yabancı sermaye kaçar mı?" diye tartışıyor. Takvim ise, unutulan Türk ekonomisinin bel kemiği esnafı araştırdı. Durum şu: 2005’te batan esnaf sayısı 282 bin 600. Bu yılın ilk 5 ayında ise 194 bin 827 esnaf kepenk kapattı. 1.5 yılda selası okunan esnaf sayısı 477 bin 422!

Türk basınının usta kalemi İlker Sarıer, esnafa gitti, çarşı-pazar dolaştı ve yangını yerinde gördü... Saat 15:30’da henüz siftah yapmamış esnafla konuştu. Kirasını bile çıkartamayan berberin derdini dinledi, karın tokluğuna çalışan, habire kredi kartına yüklenen esnafla sohbet etti.

RADİKAL GAZETESİ:
En büyük milli güvenlik sorununa ödüllü çözüm

Hükümete, ’Mahrumiyet bölgesine gidenlere maaşlarının dört katı teşvik primi ödensin’ önerisi yapıldı. Formüle hekimler de sıcak baktı.

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 22 Haziran’ da yapılan toplantısında, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan hekim açığı da ele alındı. MGK Genel Sekreterliği’nce hazırlanan raporun da görüşüldüğü toplantıda, hükümete, mecburi hizmet yükümlülüğü olmasına rağmen, mahrumiyet bölgelerine gitmeyen hekimlerin teşvik edilmesi önerisinde bulunuldu. Doğu ve Güneydoğu’da çalışması için hekimlere normal hekim maaşının dört katına kadar ’teşvik primi’ adı altında ücret ödemesi yapılması önerisi hükümet tarafından değerlendirmeye alındı.

AKŞAM GAZETESİ:
Devreye girin durum kritik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistinli militanlar tarafından kaçırılan İsrailli askerin bırakılması için arabulucu rolü üstlendi. İsrail ve Filistin, krizi aşma konusunda Erdoğan’dan yardım istedi.

GÜL’ün temasları sürerken, Dışişleri Bakanlığı da devreye girdi ve hem İsrail, hem Filistin tarafı ile görüşerek, “Bölgede ortaya çıkan ateş, sadece sizi değil, herkesi yakar. Bunu önlemek için her iki taraf da sağduyulu davranmalı” dedi. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu ve Tel Aviv Büyükelçiliği’nin de Filistin ve israil tarafını markaja aldığı ve gelişmelerin Ankara’ya dakika dakika kripto ile bildirildiği öğrenildi.

İsrail ve Filistin’i savaşın eşiğine getiren rehine asker Onbaşı Gilad Şalit’in kurtarılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arabulucu rolü üstlendi. Şalit için, Türkiye-İsrail ve Filistin başbakanları ile Filistin Devlet Başkanı arasında, 28 Haziran Çarşamba akşamı başlayan ve dün akşam saatlerine kadar devam eden, son derece yoğun bir telefon diplomasisi yaşandı. Erdoğan’ın “arabulucu” rolünü üstlendiği gelişme, 28 Haziran’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan gelen sürpriz telefonla başladı. Bu telefonun ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Başbakan Erdoğan ve İsrail Başbakanı İsmail Haniye arasında telefon trafiği yaşandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de bu trafiğe Rusya’dan katıldı.

STAR GAZETESİ:
Yaktın bizi anne

İstinye’de kuaföre gitmek için iki evladının üzerine kapıyı kilitleyen anne faciaya neden oldu. 5 yaşındaki Emre ile 4 yaşındaki Melisa, gecekonduda çıkan yangında bağıra bağıra can verdi.

İstanbul İstinye Bağlar Mahallesi Yunus Sokak 18 numaradaki gecekondu, trajedilerin en büyüğüne sahne oldu. Temizliğe gittiği Nimet Sarı’nın evinin bahçesindeki gecekonduda yaşayan Moldovya uyruklu Sibel Köksöken, (30) dün kuaföre gitmek için evden çıktı. Ancak evden ayrılmadan önce bahçede oynayan çocukları 5 yaşındaki Emre ile 4 yaşındaki Melisa’yı gecekonduya sokup, arkalarından kapıyı kilitledi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Her şeye kaynak var! Ek zamma yok!

Hükümet yeni yıla girerken ’Enflasyon tek haneli rakamlara düşecek’ diyerek maaş zammını ’Sadaka’ seviyesinde tutmuştu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve yılın ilk 6 ayı için yapılan zamlar daha Mayıs ayında enflasyon canavarına yem oldu.

Zaten açlık sınırında yaşayan memurlar, emekliler çok haklı olarak ’Hesabınız tutmadı. Ek zam yapın’ diye ortaya çıktı. Bu talep ’Kaynak yok’ diye reddedildi. Şimdi herkes soruyor: Süs, gösteriş için katrilyonlar bulunuyor bir tek ek zam için mi kaynak yok

Dünya petrol fiyatlarının 70 dolara çıkması ve dövizdeki artışın akaryakıta zammı kaçınılmaz kıldığını söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay ’Bu artış eğiliminin belli bir süre daha devam edeceği görülüyor. Yeni zamlar gelecektir’ dedi.

YENİ ASYA GAZETESİ:
İnsanlık ölmesin

BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, 1 milyon 400 bin kişinin yaşadığı ve nüfusun yarısını çocukların oluşturduğu Gazze’de 3 gün içinde insanî kriz yaşanacağı uyarısında bulundu.
Egeland, yaptığı açıklamada “Elektrik ve yakıt akışı yeniden kurulmazsa Gazze’de yaşayan Filistinliler ölüme doğru gidiyorlar’’ diye konuştu. Gazze’deki 130 kadar kuyunun su çekmek için elektriğe ihtiyacı bulunuyor. Kuyulara destek amacıyla kurulan bazı pompalar ise dizel yakıtıyla çalışıyor. Ancak İsrail 4 günden beri Gazze’ye yakıt gönderilmesine izin vermiyor.

BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, İsrail’in, elektrik ve yakıt akışını hızla yeniden kurmaması durumunda Gazze’de 3 gün içinde insanî kriz yaşanacağı uyarısında bulundu. Egeland, yaptığı açıklamada ‘’Elektrik ve yakıt akışı yeniden kurulmazsa Gazze’de yaşayan Filistinliler ölüme doğru gidiyorlar’’ diye konuştu.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
ABD’nin Karadeniz’i işgal planı!

Akdeniz’den sonra gözünü Karadeniz’e diken ABD, Montrö ile elde ettiğimiz hakları elimizden alıp, Karadeniz’i işgal etmek için girişimlerini başlattı. ABD Karadeniz’e neden “demokrasi” getirmek istiyor? Neden Karadeniz’in güvenliği ile bu kadar ilgileniyor?

Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günleri arasında Hyatt Regeny Oteli’nde çok önemli bir konferans düzenlendi. Konferansı gazetelere verilen ilanlardan öğrendik.
Toplantıyı düzenleyen kurum olarak Arı Hareketi gösteriliyor ve Freiederich Naumann Vakfı’nın da organizatörler arasında yer aldığı belirtiliyordu.
Konferansın konusu ise “ 8. Uluslararası Güvenlik Konferansı;Karadeniz’de Demokratikleşme ve Güvenlik.”
Toplantıya ABD, Azerbaycan, Ukrayna, Ermenistan, Rusya, Gürcistan ve Türkiye’den katılımcılar iştirak etmişti.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Cüzdan tamam

Hâkim ve savcıların ücretlerini en yüksek devlet memuru maaşı olan Başbakanlık Müsteşarı maaşına endeksli hale getirecek olan tasarı kanunlaştı. Yeni kanuna göre, yüksek yargı organları başkanları yaklaşık 4 bin 720 YTL maaş alacak.

Hakim ve savcıların maaşlarının en yüksek devlet memuru maaşı olan Başbakanlık Müsteşarı maaşına endeksli hale getirmesini sağlayan tasarı Mecils’ten geçti. Kanun, yüksek yargı organları başkanlarına 4 bin YTL’nin üzerinde maaş sağlarken hakim ve savcılara brüt maaşlarının yüzde 10’u kadar da yargı ödeneği ödenecek.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Gelen gideni aratacak

Avusturya’dan AB Dönem Başkanlığı’nı bugün devralacak olan Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, Türkiye şartları yerine getirmezse üyelik müzakerelerini askıya alabileceğini bildirdi.

Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, Helsinki’de yaptığı açıklamada görüşmelerin durdurulması olasılığının her zaman olduğunu belirterek, Türkiye’ye ültimatom çekti. Vanhanen, şartları yerine getirmemesi halinde, Birliğin Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alabileceğini belirterek, "Sanıyorum Türkiye de bunu biliyor" diye konuştu.

BUGÜN GAZETESİ:
Ege denizinde 3 hayalet gemi

Karasularımızda gizlice araştırma yapan üç gemi tesadüfen belirlendi Türkiye alarma geçti Bilinmeyen bir yere çekilen üç gemiye sismoloji uzmanı çıkarıldı
Tarih: 22 Mayıs Yer: Ege açıkları.


İt dalaşında uçağı Yunan F-16’sıyla çarpıştığı için denize atlayan ve Panama bandıralı ‘Gas Century’ isimli şilebe çıkan Türk Pilot Yüzbaşı Halil İbrahim Özdemir’in kurtarılması için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) teyakkuza geçti

Kurtarma çalışmaları sırasında Dalaman ve Menderes havaalanlarından havalanan kurtarma ekipleri, Türk kara suları içinde kalan Ege açıklarında ‘sıra dışı’ çalışmalar yapan esrarengiz 3 gemi tespit etti.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Fener’i isterim

“Bana F.Bahçe’nin başına geçmem teklif edildi. F.Bahçe’ye gitmek isterim. Dünya Kupası’nın ardından kararımı vereceğim. Ortega bir yıl bile İstanbul’da kalmadı. Ben 7 sene Napoli’de yaşadım. Türkiye’de de seve seve çalışırım".

Dünya futbolunun efsanevi ismi Diego Armando Maradona, teknik direktör arayışlarını sürdüren F.Bahçe’ye yeşil ışık yaktı... 2006 Dünya Kupası maçlarını izlemek için Almanya’da olan Maradona, F.Bahçe’ye gelebileceğini belirterek, "Bana menajerler aracılığı ile Fenerbahçe’nin başına geçmem teklif edildi.

Ben 7 sene Napoli’de yaşadım. İstanbul’da da seve seve kalabilirim. Dünya Kupası’nın ardından kararımı vereceğim" dedi.

FANATİK GAZETESİ:
Fener’in yeni hocası Zico

Başkan Aziz Yıldırım’ın Brezilyalı teknik adamla yüz yüze yaptığı görüşmeden çok olumlu izlenimlerle ayrıldığı öğrenildi. Scolari inadından vazgeçen Yıldırım’ın, Zico ile ilgili resmi açıklamayı bir kaç gün içinde yapması bekleniyor.

100. yılda Felipe Scolari’yi takımın başında görmek isteyen, hatta ünlü teknik adamla yıllık 3.5 milyon Euro’ya anlaşan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Zico ile yüz yüze yaptığı görüşme sonrası bir anda fikrini değiştirdi. Kariyerinde henüz çok büyük bir başarı yakalayamayan Zico’nun heyecanı ve oynatmak istediği Futbol tarzından etkilenen Yıldırım’ın Felipe Scolari inadından vazgeçtiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious