Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 03 Temmuz 2006, pazartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Ekonomi ara sıra dalgalansa bile, Türkiye’nin geleceği parlak

Zaman Ortak Akıl Toplantısı’nda ekonomideki son gelişmeler masaya yatırıldı. Katılımcılar dalgalanma olsa da Türkiye’nin yükselişini sürdüreceği görüşünde birleşti.

Piyasalarda son iki ayda görülen dalgalanmaların sebepleri ve çözüm yolları Zaman’ın düzenlediği Ortak Akıl Toplantıları’nın ilkinde masaya yatırıldı. Başkanlığını Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ün yaptığı toplantıya katılan konuşmacılar, dalgalanmanın sürpriz olmadığı, gerekli tedbirlerin alınması halinde Türkiye’nin orta ve uzun vadede büyümeye devam edeceği görüşünde birleşti. Dünyadaki para hareketlerine dikkat çeken Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar, 2002’de uygulamaya konulan ekonomik programın miadını doldurduğunu söyledi.

Cansızlar’a göre değişen şartlar doğrultusunda üretim odaklı ve yatırımları teşvik eden yeni bir program hazırlanmalı. İSO Başkanı Tanıl Küçük de sıcak para akışının hızlı olduğu son 3 yılda üreticinin üzerindeki vergi ve sigorta primleri gibi maliyetlerde iyileştirilme yapılması yönündeki çağrılara kulak tıkanmasını eleştirdi: “Sıcak parayla sürdürülebilir büyümenin mümkün olmadığını keşke işler yolundayken fark edebilseydik.” TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise sermaye sıkıntısı yaşanmasına farklı bir bakış getirdi. Satıcı, “Enflasyon bütün kusurları örttüğü için bize ‘borçlanarak harca’ ve stok ‘yaparak kâr et’ dediler. Biz bu kolaycılığı cebe koyduk.” diye konuştu. Merrill Lynch ekonomisti Mehmet Şimşek ise Merkez Bankası’nın yangını söndürdüğünü kaydederek, AB üyelik süreci ve siyasi istikrarın Türk ekonomisini yükselen çizgiye taşıdığını dile getirdi. MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da, son dalgalanmanın kriz olarak nitelendirilemeyeceğine işaret etti.

HÜRRİYET:
Yanacaksınız uyarısına rağmen kalp ameliyatı

Başkent’in yüreğini ağzına getiren Gazi Hastanesi yangınında, hastane binası tümüyle boşaltılmasına ve "Oksijen deposu patlayacak, yanacaksınız" uyarılarına rağmen, Prof. Dr. Emin Gündoğan ve 7 kişilik ekibi, iki ameliyatı tamamlamayı başardı.

ANKARA Gazi Ünivedsitesi’nde çıkan yangında "Binayı boşatın" uyarı yapıldı. Binlerce insan kendini bir anda dışarı attı. Bu sırada iki önemli ameliyat yapılıyordu.

İlkinde 55 yaşındaki hasta Hatice Onar açık kalp ameliyatı oluyordu ve kalbi vücudundan çıkarılıp dondurulmuştu. Ameliyathanenin dışından, yangının B Blok’un elektrik tesisatından oksijen deposuna doğru yayıldığı haberi geldi. Ve ardından da "Patlayacaksınız, yanacaksınız, çabuk çıkın" uyarısı yapıldı.

SABAH GAZETESİ:
Eşkiya artık eve de girdi

Hırsızlar iki TV yıldızının İstanbul’un en lüks semtlerinden Ulus’taki evine girdi, birine bıçak dayadı ve evi soydu.

Eşkıya artık sınır tanımıyor. İki hırsız, İstanbul Ulus’ta şovmen Ceyhun Yılmaz’ın evine girdi. Evde Hayat Bilgisi dizisindeki rol arkadaşı Paşhan Serkan Yılmazer de vardı. Tıkırtılara uyanan iki arkadaş hırsızları görünce şok oldu...

Hırsızlar Yılmaz’ın boğazına bıçağı dayayıp şovmenin laptopu, 5 cep telefonu ve cüzdanı ile evi terk etti. Polisten Yılmazer’in otomobiliyle kaçan hırsızlar şarampole yuvarlandı. Bir zanlı yakalandı, diğeri kaçtı.

Bir saldırı da başkentte oldu. Hırsızlar girdikleri evde 7 aylık hamile Yurdagül Esen’i bağladı. Genç kadının "Çocuğumu bana bağışlayın" demesi üzerine hırsızlar 3 bileziği alıp kaçtı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Teknik bir arıza sonucu dünyaya rezil olduk!

13 şehri karanlığa gömen elektrik kesintisi en çok turizmcileri vurdu. İşletmeciler, Dünya Kupası maçlarını seyredemeyen, asansörde mahsur kalan, sıcak bira içen turistlere durumu izah edemedi.

Önceki gece ’teknik bir arıza sonucu’ meydana gelen ve 13 ili etkileyen elektrik kesintisi, Ege, Akdeniz ve Marmara’daki turizmcileri vurdu. Durumu turistlere izah etmekte güçlük çeken işletmeciler, yetkililere isyan etti.

İzmir yaklaşık 1.5 saat elektriksiz kalırken, Ege’deki bazı illere 5 ya da 6 saat sonra elektrik verilebildi. İzmir’de, kesintiyle birlikte asansörlerde mahsur kalan 35 kişi itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Jeneratör bulunmayan düğün salonlarındaki bazı düğünler mum ışığında yapılırken, çoğu da ertelendi.

TAKVİM GAZETESİ:
Esnaf küme düştü

Usta gazeteci İlker Sarıer, esnafa misafir oldu, siftahsız günlere tanıklık etti. Çarşıda cirolar onda 1’e düşmüş, kira veremeyen var. Durum vahim.

Esnafın siftahsız günleri geri döndü. Bu yılın ilk altı ayında 195 bin esnaf kepenk indirdi. Bağkur’a borcunu ödeyemeyen esnafın oranı yüzde 84. Dört aylık protestolu senet tutarı 1 katrilyonu aştı.

TAKVİM yazarı İlker Sarıer, Beşiktaş’tan Bağdat Caddesi’ne esnafı dolaşıp nabız tuttu. Ayakkabıcı Hasan Özgül: 32 yıldır Çarşı’dayım. Günde 20 çift satardım. Şimdi iki çift satınca göbek atıyorum.

Sohbete köfteci dalıyor: "İki sene önce günde 20 kilo kıyma yapıyordum. Şimdi 4-5 kilo ile idare ediyorum." Çeyrek altın satamadan kepenk indiren de var, kirasını ödeyemeyen de...

RADİKAL GAZETESİ:
Onurlu baba kapkaç çetesini dize getirdi

Diyarbakırlı R.P. İstanbul’da kapkaça zorlanan oğlunun yerini buldu ve çeteden kurtardı. R.P., ’Oğlum şimdi alnının teriyle çalışıyor’ dedi.

Oğlunu kapkaç çetesinin elinden kurtarmak için bulduğu izleri iki ay boyunca takip eden Diyarbakırlı bir baba, sonunda amacına ulaştı. Oğlunu kandıran çetenin elinden kaçıran seyyar satıcılık yapan baba, "Ben alın teriyle geçinen bir insanım. İki ay boyunca oğluma zorla kapkaç yaptırıldığını düşündükçe adeta çıldırıyordum. Sonunda kardeşlerimin de yardımıyla oğlumu bulduk ve onlardan kaçırarak Diyarbakır’a getirdik" dedi.

Altı çocuk babası R.P., kapkaç çetesiyle mücadelesinin 14 yaşındaki oğlunun bir süre önce ansızın ortadan kaybolmasıyla başladığını söyledi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’ne başvuran, ancak sonuç alamayan R.P, işini gücünü bırakarak yollara düştü ve oğlunu aramaya başladı. R.P., araştırmaları sonucunda oğlunun İstanbul’da bir kapkaç çetesinin elinde olduğunu öğrendi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Çeteyle savaştı oğlunu kurtardı

Diyarbakırlı baba, kapkaççılık için İstanbul’a kaçırılan oğlunu, macera filmlerindeki gibi bir takiple kurtardı.

Seyyar satıcı Ramazan’ın 6 çocuğundan biri, 2 ay önce aniden ortadan kayboldu. Deliye dönen baba bir detektif gibi çalıştı ve 14 yaşındaki oğlunun Kadıköy’de bir kapkaç çetesinin elinde olduğunu öğrendi. Önce çete reisini aradı, ’Oğlumu geri ver’ dedi..

Çete reisi küfretti, çocuğu öldürmekle tehdit etti. Bu tehditle çılgına dönen baba resti çekti: Oğlumun kılına zarar verirsen seni öldürürüm!.. Bu defa para teklif etti. Ancak Ramazan, çocuğunu kapkaççılara kiraya veren babalardan değildi.

YENİ ASYA GAZETESİ:
Saldırılar devam ediyor

İsrail’in Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin Gazze’deki bürosuna düzenlediği saldırıda, bina dışındaki bir kişinin yaralandığı kaydedildi. Görgü şahitleri, İsrail saldırı helikopterleri tarafından başbakanın bürosunun bulunduğu binaya gece yarısından sonra kimsenin bulunmadığı sırada iki füze atıldığını, binanın alev aldığını söyledi.

İsrailli bakanlardan Roni Bar On, Haniye’nin bürosuna yapılan saldırının anlamının, Hamas hükümetinin yönetme gücüne gölge düşürmek olduğunu söyleyerek, “Hamas’ın kurumlarını vurmaya devam edeceklerini” ifade etti.

İsrail’in önceki gece yarısında sonra Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin Gazze’deki bürosuna düzenlediği saldırıda, bina dışındaki bir kişinin yaralandığı kaydedildi.

Görgü şahitleri, İsrail saldırı helikopterleri tarafından başbakanın bürosunun bulunduğu binaya gece yarısından sonra kimsenin bulunmadığı sırada iki füze atıldığını, binanın alev aldığını söyledi. Hastahane yetkilileri, saldırıda bina çevresindeki bir kişinin hafif yaralandığını açıkladı. Haniye, saldırıdan daha sonra gittiği bürosunda, anlamsız olarak nitelediği İsrail saldırısının, Filistin halkının bir sembolünü hedef aldığını söyledi.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada da, Filistinli direnişçilerce kaçırılan İsrail askerinin kurtarılmasının sağlanması için gereken her şeyin yapılacağı ifade edildi. İsrailli bakanlardan Roni Bar On, Haniye’nin bürosuna yapılan saldırının anlamının, Hamas hükümetinin yönetme gücüne gölge düşürmek olduğunu söyleyerek, ‘’Hamas’ın kurumlarını vurmaya devam edeceklerini’’ ifade etti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Gözler biyoyakıta çevrildi

Dolaylı vergiler yüzünden dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketen Türkiye’de, fiyatların döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte rekor düzeye ulaşması gözleri petrol ürünlerinin alternatifi olan biyoyakıta çevrildi.

Akaryakıt fiyatlarının, döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte yükselmesi, petrol ürünlerinin alternatifi olan biyodizel ve biyobenzini yeniden gündeme getirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, mazot ve benzine alternatif olarak motorlu taşıtlarda kullanılabilen ya da petrol ürünlerine belli oranlarda karıştırılan biyoyakıtın hammaddesi olan yağlı tohum bitkilerinin üretimine destek veriyor.

Bakanlık, yağlı tohum bitkisi üretimine en uygun yerlerden biri olan Konya’da, kanola başta olmak üzere biyoyakıt üretmekte kullanılan yağlı tohum bitkisi üreten çiftçilere, 2005 yılı ürünleri için kilogramda 20 YKr’lik teşvik veriyor. Ayrıca, Konya Tarım İl Müdürlüğü, bölgede kanola bitkisinin ekimini yaygınlaştırmak için 7 ilçede çok sayıda çiftçiye deneme üretimi yaptırdı. Alınan ilk sonuçlar, Konya topraklarında yetiştirilen kanoladan yüksek verim alınabileceğini ortaya koydu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:

Sanayicinin işgüzarlığı batıyı karanlığa gömdü

22:00’dan sonra ucuz olduğu için elektriği TEDAŞ’tan almayı tercih eden sanayi kuruluşları, Ege’yi karanlıkta bıraktı. Dünya kupası nedeniyle elektrik talebi yükselince, trafolar patladı.

Santral sahibi sanayi kuruluşlarının elektriği ucuza mal etme isteği, önceki gece Türkiye’nin batı kısmının saatlerce karanlıkta kalmasına neden oldu. Dünya kupası maçlarının da etkisiyle elektrik ihtiyacı artınca, TEDAŞ’tan alınan elektrik talebi karşılamakta yetirsiz kaldı; trafolar patladı, teller koptu, batıdaki çok sayıda il saatlerce karanlığa gömüldü.

Olmaz denilen oldu ve Futbol düşkünü Türkiye’de Dünya Kupası’nın yarı finali elektrik trafolarının patlamasına neden oldu. Milyonlarca kişi Brezilya-Fransa maçı için televizyon karşısına geçince elektrik hatları ve trafoları aşırı yüklenmeye dayanamadı. Türkiye’nin en gelişmiş sanayi bölgelerinin yer aldığı batıda elektrikler saatlerce kesildi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Belediyelerin 7 harikası

Ödeme güçlüğü çeken belediyelerden sadece yüzde  7’si borçsuz. Bazılarının yıllık geliri, borçlarının ancak yüzde  20’sini karşılıyor.

Piyasalardaki dalgalanma ile birlikte geçtiğimiz günlerde döviz kurunda hızlı hareketler yaşanırken, bu yıl için belirlenen 5 bin doların üzerindeki kişi başına gelirin tutturulması da ’kurun seviyesine bağlı’’ olacak.

Yılın geri kalanında dolar kurunun 1.64 YTL’nin üzerinde seyretmesi durumunda kişi başına gelir 5 bin doların altına düşecek. Kur seviyesi hesaplanırken, Mayıs ayı başına kadar kurun ortalama 1.35 seviyesinde bulunduğu esas alındı, değişik senaryolara göre ortalama kur ve milli gelir hesaplanırken de, enflasyonda 4 puanlık bir artış olacağı düşünüldü. Bu senaryo altında, yıl sonuna kadar 1,6 YTL seviyesinde olacak ortalama dolar kuru ile kişi başına gelir 5 bin 69 dolar, milli gelir ise 370 milyar dolar seviyesinde olacak. Buna karşılık, yıl sonuna kadar doların 1.7 YTL’lik bir seviyesi ise kişi başına geliri 4 bin 877 dolara çekecek, milli geliri de 356 milyar dolar seviyesine düşürecek. Dolar kurunun 1.8 YTL gibi yüksek bir seviyede seyretmesi ise yıllık ortalama dolar kurunu 1.65 seviyesine çıkaracak ve kişi başına geliri 4 bin 670 dolara indirecek.

BUGÜN GAZETESİ:

Hâkim ve savcıya tazminat kıskacı

Yeni yasaya göre vatandaşa usule aykırı veya keyfi adli işlem yapan hakim ve savcı, sebep olduğu tazminatı kendi cebinden ödeyecek.

Adalet teşkilatını tazminat korkusu sardı. Son düzenlemelerle birlikte haksız yere tutuklanıp hapse atılanların sonradan kazanacakları tazminatların hakim ve savcılara yüklenmesi adaletin elini zayıflattı

Savcı veya hakimin ’görevini kötüye kullandığı’ tespit edilirse mağdura ödenen tazminat hakim veya savcıdan tahsil ediliyor.

5271 sayılı kanunun 141, 142, 143 ve 144 maddelerine göre, savcı ve hakimler, verdikleri kararlar doğrultusunda kişilerin maddi, manevi zarara uğratılmışları sabitleştiği taktirde tazminat davası ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumda savcı, hakimlerin soruşturma ve kovuşturma ile tüm verdikleri kararları sık eleyip ince dokumaları gerekiyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Nedved bombası

Sarı-lacivertlilerin, İtalya Ligi Seria A’dan düşürülmesine artık kesin gözüyle bakılan Juventus’ta forma giyen ünlü futbolcunun menajeri ile görüştükleri öğrenildi. Pavel Nedved’in F.Bahçe’den gelen cazip teklifi değerlendirmek için süre istediği ifade edildi.

100. yıla rüya gibi transferlerle girmeyi hedefleyen F.Bahçe’de şimdi de yeni moda Pavel Nedved... F.Bahçe, transferde rotasını İtalya Ligi Seria A’dan düşürülmesine kesin gözüyle bakılan Juventus’a çevirdi. Sarı-lacivertlilerin listesindeki en müthiş isim ise Çek Milli Takımı’nın starı Pavel Nedved. Sarı-lacivertlilerin, büyük bir gizlilik içinde bu transferi bitirmeye çalıştıkları ve Nedved’in menajeri ile yapılan ilk görüşmelerin olumlu geçtiği vurgulandı.

FANATİK GAZETESİ:
Şov zamanı

Fenerbahçe’de suskun günler sona eriyor... Aziz Yıldırım ve kurmayları, bugün mazbatalarını alarak resmen 100. yıl startını veriyor.

Son anda kaybedilen şampiyonluk... Ardından Aziz Yıldırım’ın ayrılık kararı ve yönetimin olağanüstü kongre kararı... Günler süren görüşmeler ve en nihayetinde Yıldırım başkanlığında kurulan 100. yıl yönetim kurulu... Hayli kritik bir süreçten geçen Fenerbahçe, yollarını ayırdığı Christoph Daum’un yerini henüz dolduramadı. Üstelik geçtiğimiz sezonun devre arasında anlaşma sağlanan Uğur Boral ve son anda kadroya katılan Tümer Metin dışında da transfer yapılamadı. Gelişmeleri endişeyle takip eden Sarı-Lacivertli camia için bugün çok önemli... Çünkü sessizlik bitiyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious