Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 07 Temmuz 2006, Cuma sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
‘Bilirkişi iyi seçilmezse Borsa operasyonundan sonuç çıkmaz’

’Borsa’ operasyonunda gözaltına alınanların sayısı 44’e yükseldi. Aralarında 2 de gazeteci var. Ancak Türkiye’de bu tür davalara bakacak ihtisas mahkemesi yok. Uzmanlar, bilirkişinin de sektörü bilen isimler arasından seçilmemesi halinde operasyondan sonuç alınamayacağını vurguluyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 44’e yükseldi. Ancak davanın ihtisas mahkemesinde görülmemesi ve bilirkişilerin uzman kişiler arasından seçilmemesi halinde operasyondan sonuç alınamayacağı belirtiliyor. İMKB ve Sermaye Piyasası Kurulu kaynaklarından edinilen bilgiye göre, her yıl savcılığa 100’ü aşkın suç duyurusunda bulunuluyor. Ancak dava aşamasında bilirkişi seçimi gelişigüzel yapıldığı için manipülasyona adı karışan kişi ya da şirketlere cezai yaptırım uygulanamıyor. Kanuna göre Borsa üzerinden haksız kazanç elde edenler hakkında ağır para ve 6 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Fakat şu ana kadar sadece bir kişi ceza aldı. Eski futbolcu Mecnur Çolak, manipülasyon suçundan 1,5 yıl hapis ve 1,1 milyon YTL para cezasına çarptırıldı. Dava halen temyiz aşamasında. Borsa vurguncuları, ceza almamak için 3 yaşındaki çocukların bile üzerine şirket kurmuş. Sektörü bilen isimlerin bilirkişi atanmaması halinde son Borsa operasyonundan sonuç alınamayacağı kaydediliyor. Sermaye piyasaları gibi uzmanlık gerektiren bir alanda bilirkişinin ne kadar önemli olduğu Halil Güvener hakkında açılan davalar sırasında ortaya çıktı. Birçok şirketin hisselerinde gerçekleştirdiği manipülasyonlarla gündeme gelen Güvener, İMKB ve SPK uzmanlarına verdiği ifadelerde şöyle demişti: “Hakkımda 95 dava açıldı, bu, bilirkişileri zengin etmekten başka işe yaramaz.”

HÜRRİYET:
Tehdit eden polismiş

Avukat Mehmet Oktar Aykut, cep telefonundan tehdit mesajları alan evli ve bir çocuğu olan kızı Esra Yıldız’ı koruması için yakın dostu başkomiser Halil İbrahim Bolat’tan yardım istedi. Ancak olayı araştıran baba, tehditlerin kızını emanet ettiği Bolat’tan geldiğini saptadı. Savcılık, Bolat hakkında 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

YARGITAY 8. Ceza Dairesi Hákimi Ayşe Serpil Aykut ve avukat eşi Mehmet Oktar Aykut, kızları Esra Yıldız’a tehdit mesajları gelince aile dostları olan TEM başkomiseri Halil İbrahim Bolat’tan kızlarını korumasını istediler. Ancak avukat baba Aykut’un araştırmaları, tehdit olayının baş zanlısının dostları Bolat’ın ta kendisi olduğunu ortaya çıkarınca şoke oldular.

SABAH GAZETESİ:
Babanın milyar dolarlık dikkati

Borsada toplam 9 milyar doları bulan işlem hacimli vurgunu oğlunun ekstresinden şüphelenen memur baba ortaya çıkardı.

Tarihi borsa operasyonu, güvenlik gerekçesiyle adı gizli tutulan bir babanın dikkati üzerine başlatıldı. 17 yaşındaki oğluna gönderilen hesap dökümlerini gören memur babanın şikâyeti üzerine toplam işlem hacmi 9 milyar doları bulan vurgun gün ışığına çıktı.

Baba, İstanbul Kadıköy Savcılığı’na başvurup oğlunun kimlik bilgilerinin alındığını ve bazı şirketler tarafından hisse alım satımında kullanıldığını anlattı. Savcılık, durumu Sermaye Piyasası Kurulu ve Mali Polis’e bildirdi. İnceleme altı ay sürdü.

MİLLİYET GAZETESİ:
Acımasız davranırız

Elektrik kesintileriyle ilgili olarak bazı şeylerin gerçek yönleriyle bilinmediğini iddia eden Başbakan Erdoğan, "Halkın hizmetinde olan bu yatırımları aleyhte kullananlara acımasız davranırız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 13 ili karanlıkta bırakan elektrik kesintileri ile ilgili olarak özel sektöre uyarılarda bulunurken sorunun arızadan değil organize bir girişimden kaynaklanmış olabileceği imasında bulundu.

"Bazı şeylerin gerçek yönlerinin bilinmediğini" belirten Erdoğan "soru işaretlerinin cevabını bulmaya çalıştıklarını" açıkladı. Erdoğan, "Kim halkın hizmetinde olan bu tür yatırımları aleyhte kullanmaya çalışırsa, biz orada acımasız davranırız" dedi.

Erdoğan, dün Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) yaptığı konuşmada neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamayan 1 Temmuz’daki kesintiyi gündeme getirdi.

TAKVİM GAZETESİ:
82’nci vilayet Miami

37 bin Türk Amerikalı zenginlerin kenti Miami’den okyanus manzaralı havuzlu ev aldı.

Miami furyası 1999 Marmara depremi ile başladı. 10 bin Türk yaz-kış sıcak, sorunsuz kentten ev aldı. Ardından 2001 krizi geldi. Krizlerde Miami’de ev sahibi olan Türk sayısı 30 bini buldu.

Dünya sosyetesinin de gözdesi kentteki Türk evlerinin değeri 5 milyar doları aştı. Türkler’in Miami’yi mekân seçmelerinin önemli bir nedeni ise buradaki evlerin çok çabuk değerlenmesi.

Magic City... Miami’nin adı bu: Sihirli Kent! Miami’nin önemli emlakçıları arasında Türkler de var. Hülya Bates onlardan biri. Bates, "Her yıl 5 bin Türk Miami’den ev alıyor" diyor. Özel garajlı, mutlaka havuzlu, bahçe içindeki evlerin kimi okyanusa nazır, kimi de Miami Nehri kıyısında.

RADİKAL GAZETESİ:
Bu zorbalara kim dur diyecek?

Olay çıkarmayı kendilerine iş edinen zorbalar bu kez TESEV toplantısındaydı. Hem kadınlara hem de erkeklere Tokat atan saldırganlar polise de kafa tuttu.

Avukat Kemal Kerinçsiz ve ’milliyetçi’ ekibi bu kez de Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı’nın (TESEV) ’Zorunlu Göç ile Yüzleşmek: Türkiye’de Yerinden Edilme Sonrası Vatandaşlığın İnşası’ adlı kitabın tanıtım toplantısında ’terör’ yarattı. Araştırmacı Dilek Kurban’ın babası, bir vakfın kadın yöneticisi ile bir izleyici tokatlandı. Araştırmacı Kurban ağlarken, milliyetçi saldırganlar konuşmacılara hakaretlerini sürdürdü. Saldırganlar en son kendilerini ’izlemekle’ yetinen polislerle de kavga etti.

TESEV, 19 aylık akademik çalışma ve saha araştırmasına ilişkin kitabını dün tanıtacaktı. Yer, Beyoğlu’ndaki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ydi. Toplantının başlayacağı 11.00’de TESEV Başkanı Can Paker, TESEV Demokratikleşme Programı Direktörü gazeteci Etyen Mahçupyan ve işadamı Osman Kavala hazırdı. Dilek Kurban, Deniz Yükseker ve Ayşe Betül Çelik, raporu sunmak için kürsüdeydi.

AKŞAM GAZETESİ:
Lejyoner Kürtler

Irak Kürdistan Demokrat Parti Lideri Mesut Barzani, Kuzey Irak’ın kontrolünü sağlamak için, 70 bin kişilik peşmerge ordusu arasından seçtiği peşmergelerle kontrgerilla örgütü kurdu. ABD’nin onayı ile kurulan 5 bin kişilik Peşmerge Kontrgerilla’sı üyeleri ayda 1.000 ile 1.500 dolar arasında maaş alıyor.

Peşmerge Kontrgerilla’sı, ABD Özel Kuvvetleri’nde görevli, gerilla savaşında deneyimli 20 subay eğitiyor. Yaşları 18 ile 30 arasında olan peşmergeler arasından gönüllülük esasına göre oluşturulan örgüt, eğitimlerini ağırlıklı olarak Erbil ve Süleymaniye’de sürdürüyor. Belirlenen eğitim programına göre her peşmerge kontrgerillası günde 4 saat dağ komando eğitimi alıyor. Silah eğitimi de alan peşmerge kontrgerillaları eğitimlerini Kuzey Irak’ın dağlık alanlarında ağır doğa koşulları altında sürdürüyor. Peşmergeler; yakın dövüş, şehir savaşı, sabotaj, bomba, bubi tuzağı, güvenlik, savunma, suikast, istihbarat ve karşı istihbarat konularında da özel eğitimden geçiriliyor. Peşmerge Kontrgerillaları ayrıca ABD özel kuvvetlerinin eğitim, tatbikat ve operasyonları içeren CD’ler ile eğitim alıyor.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Aşk filmi gibi son

Aşkı, canından kıymetli bilen gencin adı Ali Canbaş’tı... Henüz 25 yaşındaydı ve kız arkadaşını ’deli’ gibi seviyordu. Onun kalbini kırmış, gönlünü almak için kırmızı bir gül hediye etmişti. Ancak, sevgilisi ’affetmem’ deyip, gülü İzmir sahilinde denize attı.

O an dünyası başına yıkıldı Ali’nin... Çektiği acı o kadar büyüktü ki, çareyi ölümde aradı. Önce sevgilisine, ’Sana verdiğim kırmızı gülü attığın yere kendimi gömüyorum. Bu Ege Denizi bana mezar olsun’ şeklinde bir not yazdı.

Sonra da sevenlerini kahreden planını hayata geçirmek için gece Karşıya Vapur İskelesi’ne gitti. Bir süre Ege’yi izledi... Sonra da kendini karanlık sulara bıraktı. Cesedi bulunamadı Ali’nin... Geriye sadece aşkına bıraktığı o duygu yüklü not kaldı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Sağlığa darbe

AKP Hükümeti’nin sigortalı hastalar için, en az 70 YTL olan tomografiye 70 kuruş, en az 80 YTL olan MR’a da 80 kuruş ödeme uygulaması ‘sağlığa büyük darbe’ olarak’ nitelendiriliyor.

Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi, yaptığı yazılı açıklamada, “AKP Hükümeti sağlık hizmetini sınırlayan ve sürekli cepten ödemeleri zorunlu kılan Genel Sağlık Sigortası (GSS)’nı uygulama tarihi olan Ocak ayını beklemeden bir Tebliğ ile fiilen yürürlüğe koydu” görüşünü öne çıkardı. Açıklamada Maliye Bakanlığı’nın 1 Temmuz’da yayınladığı genelgeyle başlatılan ‘vaka başına ödeme’ sistemi eleştirildi.

Yeni sistemin sağlık hizmetlerini tümüyle kaosa sürüklediğine işaret edilen açıklamada, “Çok ciddi halk sağlığı sorunu halini alacak olan ve halkın sağlık hakkını gasp eden bu uygulama aynı zamanda hekimlik uygulamasına tarihimizin en büyük ve en kötü müdahalesi anlamına geliyor” denildi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
’Doldur boşalt yapıp’ ceplerini doldurdular

Borsa operasyonu kapsamında gözaltına alınan zanlıların telefonlarını dinleyen polis, spekülatörlerin ’araya girin, kademeli arttırın, tahtayı yıkın, doldur boşalt yapın’ gibi şifreli sözlerle fahiş kâr elde ettiklerini ortaya çıkardı.

Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla yaklaşık altı ay süren teknik takip sonucu İMKB’de manüplasyon yaparak haksız kazanç sağlayan kişilere yönelik sürdürülen ’borsa’ operasyonunda gözaltına alınan 40 kişinin sorgusu sürüyor. Sürdürülen çalışmalarda çete ile işbirliği yaptığı iddia edilen Tek Borsa Dergisi borsa yorumcusu Mithat Kahraman ile Borsacı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arkangil de polis tarafından gözaltına alındı.

Zanlıların telefonlarını dinleyen polis

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Şalter oyunu

13 ilde kesintiye giden elektrik üreticilerinin “zam resti” hükümete geri adım attırdı. Bakan: “Sorun çözülüyor”

yükselişten sonra zarar ediyoruz gerekçesiyle geçen hafta 13 ilde elektrik kesintisine giden otoprodüktörler, istediklerini alıyor. Sant-rallere yapılacak ödemelerin artırılacağı yönündeki haberler Bakanlık tarfından yalanlanmadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, iddiaları doğrular nitelikte açıklamalar yaptı. Güler, “yük alma-yük atma’’ olarak nitelenen oto prodüktörlerin belli saatlerde elektrik üretmesi ya da ucuz saatlerde üretimi kesip, ana sistemden elektrik almaları konusundaki farklılığın çözülmesi için görüşmelerin son noktaya geldiğini, bu konuda çalışmaların EPDK’ya gönderildiğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlıkta Polonya Meclis Başkanı Marek Jurek ile görüşmesinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Anelka gidiyor Fabiano geliyor

Fenerbahçe’nin yeni hocası, Anelka’nın yerine Fabiano’yu istedi. Sevilla’lı golcünün transferi gerçekleşmezse, Juventude’de oynayan 1.91’lik dev forvet Da Silva Moro Giancarlo’ya imza attırılacak.

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Zico’nun transfer listesini Fotomaç ele geçirmeyi başardı... Dün Şükrü Saracoğlu Stadı’nda yapılan tören ile 2 yıllık sözleşmeye imza atarak resmen ’Fenerbahçe Teknik Direktörü’ olan Zico, transfer için de müthiş bir atak başlattı. Brezilyalı hocanın yönetime sunduğu transfer listesinde A, B ve C planlarının olduğu belirtildi. Yani teknik direktör Zico, her eksik mevkiye 3 aday futbolcu belirledi.

FANATİK GAZETESİ:
Yıldıray Cim Bom’a yakışır

Galatasaray’a süper bir yıldız sözü veren Ülker Grubu, Hertha Berlin’de oynayan Yıldıray’a Sarı-Kırmızılı formayı giydirmek istiyor.

Önümüzdeki hafta içinde Galatasaray ile geniş çaplı bir sponsorluk anlaşması imzalamaya hazırlanan Ülker’in, Yıldıray Baştürk’ün alınması için Sarı-Kırmızılı yönetime tavsiyede bulunduğu öğrenildi. Cola Turka markasıyla Futbol şubesine, Cafe Crown’la da Basketbol şubesine sponsor olacak Ülker’in Yıldıray’ın transfer edilmesi halinde gurbetçi yıldızı Cola Turka reklamlarında oynatacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious