Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 08 Temmuz 2006, cumartesi sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Çiçek’ten Başsavcıya sert tepki: Emekliliği yaklaşan konuşuyor

Danıştay soruşturmasıyla ilgili dün ilginç bir çıkış yapan Nuri Ok’a cevap Adalet Bakanı Çiçek’ten geldi:

“Bazı kişiler emekliliği yaklaştıkça siyasî değerlendirmeler yapıyor.”Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Şemdinli ve Yücel Aşkın davaları ile Danıştay soruşturması konusunda dün ilginç bir çıkış yaptı. Bu üç olayda hükümetin kendisini yargı yerine koyduğunu iddia eden Ok, “Bir stratejik araştırma uzmanının Danıştay baskını soruşturmasıyla ilgili olarak sarf ettiği ‘hükümetin yargı gibi çalıştığı’ sözünün her şeyi ifade ettiğini düşünüyorum.” dedi. Başsavcı, Danıştay saldırısını da 1930’da Menemen’deki Kubilay olayına benzetti. Nuri Ok’un bu sözlerine cevap gecikmedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümeti hedef alan sözlere sert tepki gösterdi. Çiçek, yargının içerisinden bazı kişilerin emeklilikleri yaklaştıkça bu türlü siyasî değerlendirmelerle gündemde kalma çabasına giriştiklerini söyledi. Hükümeti zan altında bırakan Başsavcı’nın geçmişte de konumu ile bağdaşmayan açıklamalar yaptığını belirten Bakan Çiçek, bugüne kadar yargıyı gündelik siyasetin içine çekmemek düşüncesi yüzünden cevap vermediklerini kaydetti. Çiçek, ancak son açıklamaların cevapsız bırakılacak cinsten olmadığını ifade ederek, şu uyarıyı yaptı: “Sayın Ok’un bulunduğu makam, hukuki değerlendirme yapmaya müsaittir ve o çerçevede kalmalıdır. Bu tip konuşmalar bizatihi yargıyı siyasallaştırır ve bunun adı tam anlamıyla yargı üzerinden siyaset yapmak demektir.’’

HÜRRİYET:
O dergi, TMSF’nin başına dert oldu

Uzan Grubu’ndan TMSF’ye devredilen Ulusal Medya Hizmetleri bünyesinde bulunan Borsacı Dergisi, İMKB’de işlem yapan 131 kişiye yönelik "Keriz Silkeleme Operasyonu"nda gündeme gelince, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk üzüldü. Ertürk, TMSF’deki ekibine, "Star Gazetesi’yle birlikte satacaktık, ne oldu" diye sordu.

UZAN Grubu’ndan Fon’a devredilen Ulusal Medya Hizmetleri şirketinin bünyesinde bulunan haftalık ekonomi ve finans dergisi "Borsacı", 40 dolayında borsacının gözaltına alınması, 131 kişinin mal varlığına tedbir konulmasına uzanan borsa operasyonunun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) başını ağrımasına yol açtı. Derginin hálá kendi bünyelerinde yayınlanıyor olması, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün de canını sıktı. Ertürk, "Ben Borsacı Dergisi’nin de Star Gazetesi paketine konulmasını istemiştim. Ancak, arkadaşlar ayrı tutmuşlar. Şimdi de derginin adı gözaltılarla gündeme geldi, bizi üzdü" diye konuştu.

SABAH GAZETESİ:
Kayıp İlayda için telefon avı

Piknikte kaybolan 5 yaşındaki İlayda'yı bulabilmek için jandarma 19 bin telefon kaydını tek tek inceledi.

İzmir'in Buca ilçesinde üç ay önce annesi ve dayısıyla gittiği piknikte esrarengiz şekilde ortadan kaybolan küçük İlayda Taşçı için jandarma seferber oldu. O gün o bölgede yapılan cep telefonu aramalarının kaydı, operatör firmalardan istendi.

Üç operatör firma jandarmaya 19 bin kayıt gönderdi. Jandarma kayıtları teknik çalışmayla 900'e indirdi. Olay yerine yakın bölgede saat 17.00 sıralarında cep telefonuyla görüşen 900 kişi mercek altına alındı. Bunların kimliği belirlenip ifadesine başvurulacak.

MİLLİYET GAZETESİ:
Batı'dan uzaklaşıyoruz

Pew araştırma şirketinin 'Avrupa'da Müslümanlar' konulu anketi Türk toplumunun büyük çoğunluğunun Batı karşıtı olduğunu ortaya koydu. Türkiye'de kendisini 'önce Müslüman' görenlerin oranı bir yılda 8 puan artarak yüzde 51'e çıkarken, 'Türk vatandaşıyım' diyenler yüzde 19'da kaldı.

Amerikan Pew araştırma şirketinin dün açıklanan "Avrupa'da Müslümanlar" konulu kamuoyu yoklamasının sonuçları Türk toplumunun Batı'dan hızla uzaklaştığını ve kendisini tanımlarken dinsel kimliğini ön plana çıkaranların oranında bir yıldan ötekine önemli bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Pew araştırmasına göre, Türklerin yüzde 51'i kendisini "önce Müslüman" olarak tanımlarken, sadece yüzde 19'u kendisini "vatandaş" olarak görüyor. Toplumun yüzde 30'u ise iki kimliği de eşit olarak kabul ediyor. Türkiye'de kendini "önce Müslüman" olarak görenlerin oranı, geçen yıl yüzde 43 iken, bu oran bu yıl 8 puan artarak yüzde 51 oldu.

Pew'in araştırmasına katılan Türklerin yüzde 39'u Türkiye'de "köktendincilerin" artmasından endişe duymadıklarını belirtirken, yüzde 46'sı bu konuda endişeli olduklarını söyledi.

TAKVİM GAZETESİ:
ABe yeter artık

Ekmeğin KDV'si yüzde 1'den 5'e çıkıyor. Çünkü, AB öyle istedi! Patatesten sarımsağa kadar yüzlerce ürüne uyum zammı geliyor.
Avrupa Birliği ülkelerinde KDV oranları şimdilik standart değil. Ancak, 2007'den itibaren ortak vergi sistemi yürürlüğe girecek. AB kapısında bekleyen Türkiye de bu kararlara harfiyen uyacak. Hayatımız zamlanacak.

Halen yüzde 1 olan sarımsaktan kuruyemişe yüzlerce ürünün KDV'si, otomatikman yüzde 5 olacak. "Canımıza yetti, ölelim de bu işten kurtulalım" diyorsanız sıkı durun: Cenaze işlemlerindeki KDV oranı da yükselecek.

Kuru üzüm, fındık, ceviz, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, leblebi, kestane, incir, ayçekirdeği gibi Türk insanının ağız tadı, gelecek yıldan itibaren Avrupa KDV'si ile zamlanacak.

RADİKAL GAZETESİ:
Hükümet kendini yargı yerine koyuyor

Ok: Aşkın ve Şemdinli dosyaları sistemin siyasi etkiye açık olduğunu gösterdi. 'Danıştay baskınında hükümet yargı gibi çalıştı' yorumu her şeyi ifade ediyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, dün Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen 'Bir adli organ olarak savcılık' sempozyumunda yaptığı konuşmada hükümeti, yargıya müdahale etmekle suçladı. Yargıda şoke edici olaylar yaşandığını ileri süren Başsavcı Ok, hükümetin tutumunu şöyle eleştirdi:
"Yargıda siyasallaşma iddiaları ve bunları haklı kılan izlenim ve gözlemler, savcılık sisteminin sorgulanmasını yeniden gündeme taşıdı. Sadece son bir yıl içinde ülke gündemini işgal eden sarsıcı olaylar, Van Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın'la ilgili soruşturma, Şemdinli olayları bağlantılı Van iddianamesi ve son olarak da Danıştay baskını soruşturması, sistemin, dıştan özellikle siyasi etkiye açık yönünü gözler önüne serdi.

AKŞAM GAZETESİ:
Elektrikte yeni kriz kapıda

Geçtiğimiz hafta sonu 13 ilde otoprodüktörlerin elektrikleri kesmesiyle yaşanan ‘elektrik sıkıntısı’ büyüyor. 13 ilde yaşanan elektrik kesintisi ile sıkıntılı günler yaşayan Enerji Bakanlığı’nda şimdi de, ‘ağustos sıkıntısı’ yaşanıyor. Buna göre, her yıl olduğu gibi başta hidroelektrik santrallar olmak üzere devletin tüm santralları ağustosta bakıma alınacak.

Bakıma alınan santrallardan kaynaklanan elektrik kaybı ise, özel sektör santrallarından daha fazla elektrik alanırak kapatılıyor. Özel sektör santralları ise ağustos ayında kapasitelerini artırmaya yanaşmıyor. Hatta otoprodüktörlerin ağustos ayında yeni bir eylem yapabileceği duyumları Enerji Bakanlığı’na şimdiden ulaştı. Hidroelektrik santralları ağustos ayında bakıma alınmazsa, kış aylarında çalışmaz hale gelecek. Otoprodüktörlerin eylem girişiminin gerçekleşirse Türkiye’nin büyük bir bölümü karanlıkta kalabilecek. Bu arada ağustosta yaşanacak elektrik sıkıntısından da en çok turistlik bölgeler etkilenecek.

STAR GAZETESİ:
'Hükümeti zan altında bıraktı'

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok'un bugün bir toplantıda yaptığı konuşma ile ''hükümeti zan altında bıraktığını'', ''geçmişte de zaman zaman konumu ile çok da bağdaşmayan açıklamalar yaptığını ve siyasi değerlendirmelerde bulunduğunu'' belirterek, ''Bugüne kadar bu açıklamalara cevap vermeyişimiz, yargıya olan saygımızdandır, yargıyı gündelik siyasetin içine çekmemek düşüncesinden kaynaklanmaktadır'' dedi.

Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ok'un Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen ''Bir Adli Organ Olarak Savcılık'' konulu sempozyumda yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi.

Bakan Çiçek Başsavcı Ok'un konuşmasında ''hükümeti zan altında bırakan bir açıklama yaptığını'' belirterek, şunları kaydetti:

''Sayın Başsavcı geçmişte de zaman zaman konumu ile çok da bağdaşmayan açıklamalar yapmış ve siyasi değerlendirmelerde bulunmuştur.

Biz hükümet olarak yargıyı gündelik siyasetin içine çekmemek maksadıyla ve yargının yıpranmasını arzu etmediğimiz için millet ve devlet hayatı için yargının önemine olan saygımızdan dolayı bu değerlendirmelere, bu açıklamalara cevap vermedik. Cevap vermeyişimiz, Sayın Ok'un değerlendirmelerinin doğru olduğunu kabul anlamına gelmemektedir. Söylediğim gibi, bugüne kadar bu açıklamalara cevap vermeyişimiz, yargıya olan saygımızdandır, yargıyı gündelik siyasetin içine çekmemek düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Ancak bugün yapılan açıklama, basına intikal eden şekliyle, cevapsız bırakılacak cinsten değildir.

Sayın Ok'un bulunduğu makam, hukuki değerlendirme yapmaya müsaittir ve o çerçevede kalmalıdır. Eğer siyasi değerlendirme yapacaksa o zaman bulunduğu konum buna imkan vermez. Bu tip konuşmalar bizatihi yargıyı siyasallaştırır ve bunun adı tam anlamıyla yargı üzerinden siyaset yapmak demektir.''

GÜNEŞ GAZETESİ:
Ürküten cenaze

KENELERİN bulaştırdığı Kırım-Kongo adlı kanamalı hastalıktan ölen 8 çocuk annesi 72 yaşındaki Kiraz Arslan, memleketi Akıncılar'a bağlı Yusufşeyh Köyü'nde, 'hastalıkla ilgili ürperti veren' özel bir törenle toprağa verildi. Cemaat, Arslan'ın cenaze namazı için tabutundan 200 metre uzakta saf tuttu.

YAŞLI kadının naaşı, çamaşır suyuyla dezenfekte edildikten sonra kefen yerine plastik malzemeye sarıldı. Tabutunu musalla taşıyla mezarına koruyucu üniformalı sağlık ekibi taşıdı. Toprağa, tabutuyla verildikten sonra mezarının çevresi kireçlendi. Olağanüstü cenaze, hastalıkla ilgili korkuyu büyüttü.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Filistin’de katliam

İsrail’in kaçırılan askerini bahane ederek başlattığı işgal katliama dönüştü. Filistin’de son 24 saatte 28 Filistinli katledildi, çoğu çocuk yüze yakın kişi de yaralandı. Barış görüşmelerinde Filistin Özerk Yönetimi’ni temsil eden deneyimli diplomat Saib Erakat, “Dünya olan bitene seyirci kalmaya devam edemez” dedi.

Kaçırılan bir onbaşısını bahane ederek Filistin’i kan gölüne çeviren İsrail’in katliamları devam ediyor. Filistin toprakları, İsrail ordusunun Ekim 2004’te, Han Yunus Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıdan bu yana en kanlı gününü geride bıraktı. İsrail ordusunun, Gazze’nin kuzeyinde, helikopter ve tanklarla düzenlediği saldırılarda, 28 Filistinli öldü. Filistin kaynakları, saldırılarda 90 kişinin de yaralandığını, bunlardan 30’unun çocuk olduğunu duyurdu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Sinan ruhuna yürüyüş

Estetikten yoksun cami yapılmasını önlemek için harekete geçen Diyanet, Mimar Sinan ruhunu 21. yüzyıl ile birleştirecek projeler için çalışma başlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), gelişigüzel ve estetikten yoksun cami yapımını önlemek için yeni projeler geliştirecek. Başkanlık, Mimar Sinan'ın estetik ruhu ile 21. yüzyılı birleştirecek projeler için harekete geçti. Pazartesi günü İstanbul'da yapılacak "Cami Projeleri İstişare Toplantısı"nda 21. yüzyılın cami modeli tartışılacak.
Proje hakkında bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye'de 21. yüzyıla yakışan yeni camilerin yapılması gerektiğinden yola çıkarak bu projeye başladıklarını söyledi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Nükleere vize

Yunanistan, Avusturya ve Rumlar’ın hevesleri kursaklarında kaldı. Türkiye’nin planını engelleyen üçlüye, El-Baradei, “Türkiye İran değil” dersi verdi.

KAMUOYUNA nükleer enerji niyetini anlatan ancak ayrıntıları henüz duyurmayan hükümet, nükleer enerji stratejisini tamamladı. Ankara’nın planına göre, santralın ilk ünitesinin inşaatına gelecek yıl başlanması hedefleniyor. Halkın karşı çıkmasına karşın en güçlü aday yine Sinop. Hükümet, santralin ilk ünitesinin yapımına 2007’de başlamayı, 2012’ye kadar diğer 2 ünite için de adım atmayı öngörüyor. Yetkililer, Türkiye için en uygun teknolojinin Kanada’da olduğunu ancak sözde Ermeni soykırımı nedeniyle alınan ambargo kararı nedeniyle bu ülkenin şansının bulunmadığını belirtiyorlar.

BUGÜN GAZETESİ:
Fakire Avrupa vergisi geliyor

Ekmekten patatese, kuru soğandan kooperatif konutuna kadar dar gelirli vatandaşın hayatındaki yüzlerce ürünün vergisi “Uyum” için yükseltilecek. İşçi, memur, küçük esnaf gibi dar gelirlilere kötü haber.

Türkiye’de, dar gelirli vatandaşları korumak amacıyla düşük tutulan birçok mal ve hizmetten alınan KDV oranları, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki vergi yasalarına uymuyor

Türkiye’nin AB’ye tam üye olabilmesi için bu oranların da uyumlu hale getirilmesi gerekiyor... Bu amaçla başta ekmek olmak üzere bazı temel gıda maddeleri ile kritik sağlık ürünleri ve cenaze hizmetlerine uygulanan KDV oranları yükseltilecek. Vergi artışı sonucu yapılacak zamlar, yoksul ve dar gelirli vatandaşın belini bükecek.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Brezilya'da F.Bahçe kadar büyük bir kulüp yok!

Fenerbahçe'nin yeni hocası Zico, yazarımız Selçuk Yula'ya müthiş açıklamalarda bulundu: "Gelmeden önce Parreira'ya Fenerbahçe'yi sordum. 'Takım da taraftar da muhteşem' dedi. Brezilya adeta futbolcu üreten fabrika gibi bir ülke. Ancak buraya gelince gördüm ki, Brezilya'da F.Bahçe kadar büyük bir kulüp yok."

"Her şeyin bir ilki ve başlangıcı vardır. Benim de antrenörlüğümün bir ilki ve başlangıcı olması doğaldır. Benim diğerlerinden farkım, ben bu hadiseye dünyanın en büyük yıldızlarından biri olarak girdim. Kendime güvenim tam."

"Futboldaki mantalitem, kazanmak ve atak oynamak üzerine kuruludur. Hücum futbolunu çok severim. Ben bol gol atan, rakiplerini eze eze yenen bir takım yaratacağım. F.Bahçe'nin futbolu, herkese büyük keyif verecek."

"Japonya'dayken Türk futboluna yabancı değildim. Özellikle Alpay ve İlhan Mansız'ı tanıyordum. Fenerbahçe'de Alex en büyük silahım olacak. Anelka da çok büyük ve kaliteli bir futbolcu. Onun takımda kalmasını isterim."

"Hazırlık döneminin ardından transfer konusunda yönetime detaylı bir rapor vereceğim. Fenerbahçe'ye yakışacak ve çok başarılı olacak futbolcular alacağımızı biliyorum. Fenerbahçe'yi 100. yılda büyük başarılar bekliyor."

FANATİK GAZETESİ:
Süper Lig yanıyor

2006–2007 sezonu maçlarının fikstürü dün çekildi. Ortaya çıkan tablo büyük bir heyecan fırtınasının habercisi oldu. 14, 15 ve 16. haftalarda üst üste 3 tane derbi var. Hiç şüphe yok... Ligin sonu bu sezon da nefesleri kesecek.

4–5–6 Ağustos’taki maçlarla startı verilecek ligde ilk yarı 8-9-10 Aralık’ta oynanacak 17. hafta karşılaşmalarıyla sona erecek. 46 günlük devre arasının ardından ikinci yarı 26–27–28 Ocak 2007’de yapılacak müsabakalarla başlayacak. Ligde 2006–2007 sezonu 27 Mayıs 2007’de tamamlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious