Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 13 Temmuz 2006, perşembe sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Ortadoğu’da ateş yayılıyor İsrail yeniden Lübnan’da

İsrail’in Gazze saldırısı sebebiyle Ortadoğu’da yaşanan gerginliğe dün yeni bir halka eklendi. Güney Lübnan’daki Hizbullah üyeleri, İsrail’in sınır karakolunu basarak 3 askeri öldürdü, 2’sini rehin aldı. Bunun üzerine İsrail ordusu, 6 yıl önce çekildiği Lübnan’a yeniden girdi. Başbakan Ehud Olmert, askerlerinin kaçırılmasını ‘savaş sebebi’ olarak değerlendirirken olaydan Lübnan’ı sorumlu tuttu.

Seferberlik ilan eden Olmert, suçluların ağır şekilde cezalandırılacağını söyledi. Misilleme amacıyla Lübnan’ın güneyine hava saldırısı düzenleyen İsrail, bir köprüyü havaya uçurdu. Olayda 2 sivil hayatını kaybetti. Sınır bölgesinde İsrail ordusuyla Hizbullah arasında ağır çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Hizbullah lideri Nasrallah, İsrail hapishanelerindeki mahkumlar serbest bırakılıncaya kadar askerleri teslim etmeyeceklerini açıkladı. Nasrallah, “Bütün İsrail bir araya gelse askerleri alamaz.” dedi. Ortadoğu’da tansiyonun yükselmesi üzerine BM ve çeşitli ülkeler, itidal çağrısında bulundu.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Amacı türbandı

Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan Danıştay saldırısının iddianamesini tamamladı. Saldırı ile ’baskı ve şiddet kullanarak türbanı hakim kılmak’ istenildiği belirtilen 12 sayfalık iddianamede ’cumhuriyet’in hedef alındığı da belirtildi.

Savcı, Alparslan Arslan için dört, Vaiz Salih Kurter ve Süleyman Esen için üçer kez ’ağırlaştırılmış müebbet’ istedi.

Savcılık kanlı Danıştay baskınının iddianamesinde saldırı nedenini, ’türbanı baskı, şiddet ve tehdit kullanılarak topluma hakim kılmak’ olarak belirledi. Savcı, "Oluşum türban diye bilinen örtüyü korumak ve kendi deyimleriyle ders vermek amacıyla örgütlenmiştir" görüşünü savundu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan 12 sayfalık iddianamesinde saldırgan Alpaslan Aslan’ın Emniyet ve Savcılık’taki ifadelerinden alıntı yaptı.

SABAH GAZETESİ:
Paşa'yı kim dinledi

Tümgeneral "Telefonum dinlendi" diyerek istifa etti. Genelkurmay dinlemeyi reddetti. Peki telekulak kim?

Genelkurmay, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taşkesen'in istifasıyla ilgili açıklamasında üç noktaya dikkat çekti: 1- Gelen ihbar belgelerinin incelenmesi sonucu, iddialar sorulunca kendisi istifa yolunu seçti. 2- Konu tamamen özel hayatıyla ilgili. 3- Genelkurmay'ın teknik dinleme yetkisi, imkânı ve kabiliyeti yok.

Bu açıklamanın ardından birçok soru gündeme geldi: İhbar belgeleri komutanlık kademelerine nereden geldi? Belgeler arasında ses kayıtları var mı? Varsa, Genelkurmay dinlemediğine göre generalin telefonlarını kimler dinledi? İhbar belgelerini kurum dışından isimsiz birileri mi yolladı?

MİLLİYET GAZETESİ:
Dünyanın gözü bu törende

Türkiye'yi enerji koridoru hedefine ulaştıracak önemli adımlardan biri olan BTC petrol boru hattı bugün resmen açılıyor. Daha önce 3.5 milyon dolara malolacağı öngörülen açılış töreninin maliyeti 5 milyon euro'ya yükseldi.

Yaklaşık 15 yıl önceye dayanan 'Hazar petrolünün Türkiye'ye boru hattıyla nakli' fikri bugün gerçek oluyor.

Tam kapasite ile çalıştığında yılda 50 milyon ton petrol taşıyacak olan 1774 km uzunluğundaki Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) hampetrol boru hattı, bugün görkemli bir törenle resmen açılacak.
"Yüksek kaliteli" olarak nitelenen Azeri petrolü, Ceyhan piyasasında 'Azeri Light' adıyla pazarlanacak.

Türkiye'nin enerji koridoruna dönüşme hedefinde önemli basamaklardan biri olan BTC, benzer boyutta başka projelerin öncüsü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle proje, haklı biçimde "21. yüzyılın İpek Yolu" olarak da adlandırılıyor. Boru hattı yanına başka boruların da uygulanmasına olanak veriyor. Hattın paraleline döşenecek boru hattı Azeri ve Türkmen doğalgazının Türkiye ve Avrupa'ya nakline imkan verecek.

TAKVİM GAZETESİ:
Eğitim şart

Memleketin geldiği son nokta: 13–14 yaşındaki bir grup çocuk elindeki cipsi vermeyen yaşıtları M.K.'ya cezayı bıçakla kesti.

Eğitimli-eğitimsiz kimseye yan bakılmıyor. Çocuklar büyükler gibi havaya sıkıyor, birbirini bıçaklıyor, en iyi ihtimalle dövüyor. Son örnek Konya'da yaşandı. 13 yaşındaki M.K., oynarken cips paketini isteyen yaşıtlarına direnince, ölüyordu.

Cipsi alamayan çocuklarla M.K. arasında boğuşma yaşandı. Çaresiz M.K. kurtulmaya çalıştı, başaramadı. Bu sırada bıçaklandığını anladı. Çevreden yetişenleri gören çocuklar kaçtı. Yaralı M.K. ise hastaneye kaldırıldı. Durumu iyi.

Alanur Özalp (Psikolog): Acımasız bir toplum olduk. Geleneksel yapı bozuldu. Olanlar bir ergenlik sorunu değil. 2000 yılında 122 bin olan çocuk suçlarının sayısı, 2005 yılının ilk 10 ayında 164 bine yükseldi. Suç işleme yaşı ise iyiden iyiye düştü: 11-12 oldu!

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail, Lübnan'a girdi

İsrail, Hizbullah saldırılarına sert yanıt vererek, kara, hava ve denizden Lübnan'ı vurdu, yedekler askere alındı. Olmert iyice sertleşebilir. Türkiye'nin Suriye bağlantısı öne çıkıyor.

Dün sabah saatlerine dek İsrail'deki rehineler krizinin ve Gazze'deki gerilimin tırmanmasından söz ediliyordu... Gece Gazze'de Hamas tarafından kullanılan bir binaya hava saldırısı düzenlenmiş, yedi kişi öldürülmüştü. Saldırının hedefi olan Hamas'ın askeri teşkilatının kurucusu ve başkanı Muhammed Deif yaralı kurtulmuştu. Bu, durumu biraz daha karmaşıklaştıran bir gelişmeydi, ama vurulan hedefin bu kez sivil olmamasında teselli aranıyordu.
Sabah saatlerinde hâlâ Türkiye ve Mısır tarafından yürütülen diplomasinin sonuç vereceğinden, özellikle Türkiye tarafından geliştirilmekte olan yeni bir formülden söz ediliyordu. Kriz, kriz olmaya devam ediyordu.

Ancak kuzeyden gelen haberler her şeyi değiştirdi. Bu kez Hizbullah, Lübnan topraklarından sınıra yakın İsrail yerleşimlerine Rus yapımı Katyuşa roketleriyle saldırmıştı. Roketle vurduğu İsrail sınır devriyesinden iki askeri kaçırdığını ilan ediyor, tıpkı Hamas gibi, İsrail hapishanelerindeki kendi tutuklu ve mahkûmlarının serbest bırakılmasını talep ediyordu...

AKŞAM GAZETESİ:
Kel öleceğini bilmiyor

Erol Evcil’in ‘satın aldım’ dediği İzmir’in Aliağa İlçesin’deki Say Metal fabrikasının eski sahibi Sezai Rahmi Özden’in kaybolması olayı hâlâ esrarını koruyor. Polis yaptığı tüm araştırmalara rağmen Özden ile ilgili en ufak bir ipucu bulamadı.

Polisin, 2004 yılında Say Metal’ın satışı öncesi Erol Evcil ile ünlü mafya babası Alaattin Çakıcı’nın telefonlarının dinlenmesi sırasında elde ettiği bilgiler, kayıp işadamı dosyasının ‘en önemli delili’ olarak kabul ediliyor.

Say Metal’in satışı öncesi Erol Evcil ve Alaattin Çakıcı arasında geçtiği iddia edilen telefon dinlemeleri oldukça ilginç. Polise göre konuşmalarda, Çakıcı’nın ‘kel öldürüleceğini bilmiyor’ dediği kişi, kayıp işadamı Sezai Rahmi Özden. Polis yetkilileri soruşturma sonunda işadamı Özden’e her koşulda ulaşacaklarını belirtiyor. Bu arada Evcil’in tutuklandığı ‘Gökyüzü operasyonu’ kapsamında Evcil’in kız kardeşleri Remziye Ş. ve Gülderen A.’nın ifadeleri alındı. İki kardeş ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

STAR GAZETESİ:
Havlamanın bedelini canıyla ödedi

Sahibi Boxer cinsi köpeği tuvalet ihtiyacını gidermesi için parka götürdü. Simba, yürüyüş yapan baba-oğula havladı. Korkan genç, köpeği tek kurşunla öldürdü.

İzmir Kültürpark’ta, babasıyla yürüyüş yapan bir astsubay, bir köpeği, havlamasından korkarak vurdu. İddiaya göre, parkta ‘’boxer’’ cinsi ‘’Simba’’ adlı köpeğini gezdiren Mehmet Ertuğrul, tuvalet ihtiyacını gidermesi için köpeğin tasmasını bir süreliğine çıkardı. Bu sırada Simba, pistte yürüyüş yapan başkomiser Şinasi Ö. ile oğlu astsubay Şeref Ö.’nün önüne çıkarak havladı. Aniden önlerine çıkmasından korkan Şeref Ö., tabancasıyla köpeğe ateş ederek öldürdü.

GÜNEŞ GAZETESİ:
IMF yine emri verdi: İŞTEN ATMAYI KOLAYLAŞTIRIN

IMF gözünü, çalışanların işyerlerinde biriken parasına dikti. İşçi kıyımı için kıdem tazminatının indirilmesi talimatını verdi.

Kendi çıkarlarlarını kollayan ve borcunu almak için gözünü maaşa, gidere, zamma diken IMF yine çalışanı kızdıracak istekler sıraladı. IMF, Türkiye'de işten çıkarmanın kolaylaştırılmasını talep ediyor. Bunun için de kıdem tazminatının azaltılması gerektiği belirtiliyor. Büyümenin istihdama yansıtılamamasının en temel nedeni olarak tanımlanan kıdem tazminatının işten çıkarılanlar yerine yeni eleman alınmasına engel olduğu iddia ediliyor.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Tehlikeli tırmanış

İsrailli bir askerin Filistinli direnişçilerce kaçırılmasının ardından gerilen Orta Doğu, Lübnan’da konuşlanan Hizbullah’ın, 2 İsrail askerini kaçırdığını açıklamasıyla had safhaya ulaştı. Haberi doğruyalan İsrail ordusu Lübnan’a girdi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert de bu hareketin en ağır şekilde cezalandırılacağını açıkladı.

Hizbullah, dün ilk olarak İsrail’in Lübnan sınır karakoluna füze saldırısı düzenledi. Saldırının ardından açıklama yapan İsrail, 3 askerinin hayatını kaybettiğini ilan etti. Ancak El Cezire Televizyonu haberi yalanlayarak, 8 İsrail askerinin öldüğünü, 8’inin de yaralandığını duyurdu. Füze saldırısının ardından Hizbullah, iki İsrail askerini de kaçırdığını kendi televizyonunundan açıkladı. Açıklamada, askerlerin Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere destek amacıyla kaçırıldığı kaydedildi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
İsrail sınır tanımıyor

İsrail’in Gazze Şeridi’nde sınır tanımayan şiddetiyle başlayan Ortadoğu’daki kanlı süreç tüm hızıyla sürüyor. İsrail, ’Büyük İsrail Projesi’nin adımlarını atarken, bir bahaneyle Lübnan topraklarına da girdi. İsrail kabinesi dün yayınladığı bildiride katliam kararı aldı, ABD’den İsrail’e tam destek geldi.

İsrail, Filistin’de çoluk çocuk demeden ölüm kusmaya devam ederken, dün iki askerinin daha kaçırılmasından sorumlu tuttuğu Lübnan’ı da bombaladı. İsrail savaş gemileri Lübnan’ın güneyini bombalamaya başladı. İsrail, Hizbullah Örgütü’nün iki askerini kaçırmasından Lübnan’ı sorumlu tutuyor.

Lübnan polisi, İsrail savaş gemilerinin Lübnan’ın güneyinde bulunan ve bu bölgeyi Lübnan’ın diğer bölgelerine bağlayan bir tali yolu bombaladığını bildirdi. Bir görgü tanığı, bombardıman sonucunda yolun kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Lübnanlı güvenlik yetkilileri, İsrail savaş uçaklarının ise Lübnan’ın güneyindeki bir köprüyü bombaladığını da söylediler. Lübnanlı yetkililer, Hizbullah gerillalarının ayrıca, İsrail işgali altındaki Şebaa Çiftlikleri’nde, İsrail kontrol noktalarına saldırdıklarını belirttiler. İsrail hava saldırısında 2 Lübnanlı sivil hayatını yitirdi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Terör ateşi Lübnan’a taştı

İsrail'in Gazze saldırısına misillemede bulunan Lübnan Hizbullahı, İsrail sınırına roketlerle saldırdı. Saldırıda 3 İsrail askeri öldü, 2'si de kaçırıldı. Saldırıyı savaş nedeni sayan İsrail Lübnan'a girdi.

Ortadoğu'daki tansiyon giderek yükseliyor. İsrail askerleri, Hizbullah örgütünün dün sabah erken saatlerde, İsrail'in Lübnan sınırı civarına füze saldırısı düzenlemesi ve 2 İsrailli askeri kaçırmasından sonra Lübnan topraklarına girdi. İsrailli bir askerin Filistinlilerce kaçırılması üzerine Gazze'de kapsamlı bir operasyon başlatan İsrail, benzeri bir operasyonu dün Güney Lübnan'da başlatarak, sınır bölgelerinde oturan İsraillilere yeraltı sığınaklarına gitmeleri çağrısında bulundu ve bir süre devam eden hava saldırılarından sonra, yine hava kuvvetlerinin desteğiyle arama çalışmalarına başladı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Yemin ederim idam etmeyiz

ABD, cinayet zanlısını geri alabilmek için Türkiye’ye Dışişleri Bakanı Rice’ın da imzasıyla teminat verdi.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde, kendisinden boşanmak isteyen Amerikalı eşini silahla yaraladıktan sonra eşinin annesini ve kardeşini öldürdüğü iddia edilen Fraydun Ahmet Kordian’ın (49) bir yıllık mücadelesi tam bir hukuk savaşına döndü. Geçen yıl Atatürk Havalimanı’na giriş yaptığı sırada yakalanan hala Türkiye’de tutuklu bulunan Irak kökenli Amerikan vatandaşı Kordian’ı iade talebine AİHM müdahale etti. AİHM, Kordian’ın ABD’ye iade edilmesi durumunda idam edilmeyeceğine dair ABD Hükümeti’nden teminat aldı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bu teminat mektubunun altına imzasını attı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Kod adı Samba

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü, Corinthians'lı Da Silva Nilmar, Sao Paulo'da oynayan Oliveira ve Mineiro'ya teklifte bulundu. Üç sambacının da F.Bahçe'ye gelebileceği belirtildi. Öte yandan Roberto Carlos'la anlaşıldığı kaydedildi.

Transfer çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde sürdüren F.Bahçe'nin gelecek hafta müthiş yıldızlara imza attırarak Avrupa'yı sarsması bekleniyor. Yaklaşık 5 aydan beri Roberto Carlos ile temas halinde olan sarı-lacivertli yöneticilerin, Brezilyalı yıldız ile her konuda anlaşmaya vardıkları belirtildi. Real Madrid'in yeni sportif direktörü Predrag Mijatovic de bu transfer gelişmesini doğruladı. Zico'nun "Gelsin" demesi halinde R.Carlos, İstanbul'a çağrılacak.

F.Bahçe ile sözleşme imzaladıktan sonra Brezilya'ya giden teknik direktör Zico'nun ise burada Corinthians'ın süper forveti Da Silva Nilmar, Sao Paulo'da forma giyen ve hava hakimiyeti süper olan Oliveira ile yine aynı takımdan Mineiro ile görüştüğü belirtildi. Üç Brezilyalı futbolcunun da Fenerbahçe'ye gelebileceği vurgulandı. Zico'nun pazartesi günü görüştüğü oyuncularla ilgili yönetime detaylı bir rapor vereceği ve alınacak isimlerin bu toplantıda belirleneceği öğrenildi.

FANATİK GAZETESİ:
Okan Buruk 2001-2006

Yuvaya dönüşü en az 5 yıl önceki ayrılışı kadar olay olan Okan Buruk, dün Cim Bom’un Hollanda kampına katıldı.

Galatasaray’dan ayrılıp, Inter’e giderken 28 yaşında ve kariyerinin zirvesindeydi. 5 yıl sonra herşeye başladığı yere kesin dönüş yaptı. Yuvaya dönüşü en az ayrılışı kadar olay olan Okan Buruk, dün Cim Bom’un Hollanda kampına katıldı. Eski günlerdeki gibi 7 numaralı formayı giymesi beklenen süper bücür, “Tekrar burada olduğum için çok mutluyum. Beni protesto edenler de oldu, destekleyenler de. Kimseyi kırmak istemedim. Hata yaptıysam özür dilerim” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious