Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Türk gazetelerinin 14 Temmuz 2006, cuma sayılarının manşetleri şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
İsrail, Beyrut’u vuruyor halk sığınacak yer arıyor

İki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması üzerine Lübnan’a ‘savaş gibi operasyon’ başlatan İsrail, ablukaya aldığı ülkeye bomba yağdırıyor.

Savaş uçakları, gemiler ve tanklarla yapılan saldırılar sırasında 15’i çocuk en az 53 sivil hayatını kaybetti. İsrail, Güney Lübnan’da yaşayanlara bölgeyi bir an önce terk etmeleri çağrısında bulundu. Yollara düşen halk, sığınacak yer bulmak için kuzeye doğru kaçmaya başladı. Yaklaşık 12 bin kişi ülkeyi terk etti. Beyrut Havaalanı, 17 köprü, askerî hava üsleri ve Hizbullah’a bağlı televizyon kanalı El Manar’ın binasını vuran İsrail, örgütün lideri Nasrallah’ın da hedefte olduğunu söyledi.

Hizbullah da misilleme amacıyla İsrail’in Hayfa ve Nehariye kentlerine Katyuşa füzeleri fırlattı. Tansiyon hızla yükselirken uluslararası toplum harekete geçmeye başladı. BM Güvenlik Konseyi, Lübnan’ın çağrısı üzerine olağanüstü toplanma kararı aldı. Genel Sekreter Kofi Annan, Ortadoğu’ya gitmesi için üç kişilik uzman ekip görevlendirdi. AB temsilcisi Javier Solana da bölgeye bir gezi düzenleyeceğini açıkladı. Amerika ise Lübnan’a yönelik saldırıyı, “İsrail’in kendini savunma hakkı” olarak değerlendirdi.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Üç Cumhurbaşkanı vanayı açtı

Yüzyılın Projesi olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı, dün 3.5 milyon dolarlık bir törenle açıldı. Azerbaycan ve Gürcistan Devlet Başkanlarının katıldığı törene ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye’nin yeni küresel enerji haritasının merkezinde olduğunu vugruladı.

Projelendirildiğinde "hayal" olarak nitelenen, birçok kez rafa kaldırılması gündeme gelen ve 3.6 milyar dolarlık yatırımla yapımı 3 yılda tamamlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı, 3.5 milyon dolarlık görkemli bir törenle açıldı. 1076 kilometresi Türkiye’de olmak üzere 1776 kilometre uzunluğunda olan ve Türkiye’ye 1.6 milyar dolara mal olan hattın açılış törenine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 28 yıldır Irak petrolünü dünya pazarlarıyla buluşturan Ceyhan Terminali’nin Hazar petrolünün de dünya pazarlarına açıldığı bir kapı olacağını belirtirken, Türkiye’nin yeni küresel enerji haritasının merkezinde olduğunu vurguladı.

SABAH GAZETESİ:
Paşa konuştu: Bu Watergate’tir

Orgeneral olması beklenirken, Kara Harp Okulu Komutanlığı’nı bırakan Tümgeneral Reha Taşkesen: Orduyu dinletenler var, bunlar ortaya çıkarılmalı.

Görevinden sürpriz bir şekilde ayrıldıktan sonra tatile giden Tümgeneral Reha Taşkesen, dün Ankara’ya döndü. Taşkesen, arkadaşlarıyla bir araya gelip durum değerlendirmesi yaparak şunları söyledi: "Bu yaşananlar, Genelkurmay Başkanlığı’nın Watergate’idir. Telekulak girdabı içinde olduğumuzu anladım."

"5 Temmuz’da Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Ergin Saygun çağırdı. Çok sayıda imzasız mektupla, telefon dinlemesi deşifresi çıkardı. ’Komutanım, dinlemeyi kim yaptı?’ dedim, ’Bilmiyoruz’ dedi. TSK’ya karşı Şemdinli iddianamesiyle başlayan planlı yıpratma kampanyası var."

"Şûra’yı ve Org. Büyükanıt’ın yıpratılma kampanyasını göz önüne alıp ayrıldım"

"Askeri İstihbarat’ın beni dinlemesi imkânsız. Genelkurmay da yapmamış. O halde kimler yaptı? TSK, ABD’deki Watergate-Telekulak skandalının bir benzeriyle karşı karşıyadır. TSK’yı kimlerin dinlediği hemen bulunmalıdır."

MİLLİYET GAZETESİ:
Mal varlığı donduruldu oturma izni iptal edildi

Güvenlik Konseyi’nin El Kaide ve Taliban’la mücadeleye ilişkin kararın uygulanmasının denetimi kapsamındaki soruya BM’ye verilen yanıtta, El Kadı’nın Türkiye’deki 2 milyon dolarlık mal varlığının dondurulduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) "küresel terörist" olarak nitelediği Suudi işadamı Yasin El Kadı için, "Terörle ilgisi olamaz. Hayırsever biridir" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi bünyesinde oluşturulan bir komitenin sorularına 16 Nisan 2003’te verdiği yanıtlarda, El Kadı’nın Türkiye’deki 2 milyon dolarlık mal varlığının dondurulduğunu ve oturma izninin iptal edildiğini bildirdiği ortaya çıktı.

TAKVİM GAZETESİ:
Anneni al da git

"Asgari ücret insin" diyen IMF şefi Anne Krueger’in maaşı 28 bin dolar. Üstelik bu parayı ona vergileriyle Türk halkı ödüyor.

Tok açın halinden anlamazmış. Anne Krueger’in alay edercesine yaptığı açıklamaların nedeni belli oldu: IMF’den aldığı astronomik maaş... Anne Hanım’ın maaşı net 28 bin dolar. Özel şoförünün maaşı bile 6 bin dolar!

Gözümüz yok. Ancak, açlık sınırının altındaki asgari ücrete takan şef önemli bir noktayı unutuyor. Krueger, maaşını IMF’ye üye 184 ülkeden biri olan Türkiye’den, o çok bulduğu asgari ücretlerden kesilen vergilerle alıyor. DYP lideri Ağar, Takvim’in haberine destek verdi: İktidarın IMF ile asgari ücretin düşürülmesini tartışması bile abes... DSP lideri Sezer: IMF’nin asgari ücret konusundaki istekleri sömürgeciliktir. Hükümet, bu tür girişimlere karşı çıkmalı...

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail: Bu yalnızca uyarı

İsraillilerin sözleri, Lübnan’a saldırının daha da sertleşeceğini gösteriyor. Başbakan Yardımcısı Perez: İran’ın kullandığı havaalanını vurmak yalnızca uyarıydı. Livni: Lübnan hükümeti, Hizbullah’ı dağıtsın.

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez, kısık sesiyle sakin sakin, ama kesin ifadelerle anlatıyor: "Beyrut havaalanını vurmamız, yalnızca bir uyarıydı. Hizbullah Beyrut Havaalanı yoluyla İran’dan silah ve istediği her şeyi alabiliyor. Beyrut Havaalanı İran’ın kontrolünde. Lübnan hükümeti uyarıyı ciddiye almalı. Şu anda yalnızca Hizbullah ve Hizbullah’ın kullandığı hedefleri vuruyoruz."

İsrail tanklarının ve Lübnan sınırında, Hizbullah’ın Katyuşa roketi yağmuru altında topladığı birlikleri dikkate alınca, uyarı tutulmazsa kapsamlı bir kara saldırısının başlayacağı anlaşılıyor.

AKŞAM GAZETESİ:
Adalet Anne’nin en acı bekleyişi

Henüz 11 yaşındaydı Funda Beker. Annesi Adalet Beker’in ilk göz ağrısıydı. Kızını geçtiğimiz pazartesi günü korkunç bir cinayete kurban verdi. Funda, daha önce pek çok kez küçük çocukları taciz ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve tinerci olduğu iddia edilen Erdal S. (23) tarafından 70 tornavida darbesiyle öldürüldü.

cansız bedeninin üzerindeki toprağa kapanarak ’Sana bu cezayı vermeseydim yaşıyor olacaktın’ diyerek ağlaması herkesi hüzne boğdu.

Küçük kızın üvey babası Erhan Şirin ve mahalle sakinleri tarafından yakalanan ve linç edilmekten jandarma tarafından kurtarılan katil zanlısı Erdal S., önceki gün Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne çıkarıldı. ’Kızımı öldürenler cezasını mutlaka çekecek’ diyen anne Beker ve eski eşi Erhan Şirin de adliyenin yolunu tuttu.

STAR GAZETESİ:
Ceyhancity

Adana’nın Ceyhan ilçesi dün Türkiye tarihinin en büyük törenine sahne oldu. ‘21’inci Yüzyılın İpek Yolu’’ olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı, düzenlenen görkemli törenle resmen açıldı.

32 ülkeden bini aşkın seçkin davetlinin katıldığı tarihi tören, enerjide Türkiye’nin ve bölgenin kaderini değiştirecek yeni bir adımın da başlangıcı oldu.

BİR zamanlar ‘saçma bir hayal’ olarak görülen ‘yüzyılın projesi’nde mutlu sona ulaşıldı. Azeri petrolünü Gürcistan ve Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıracak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Ceyhan’da dün düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılan açılışa, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra ile 32 ülkeden bakan ve bakan yardımcılarının da aralarında bulunduğu binin üzerinde seçkin davetli katıldı.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Sen iyi ol vekilim!

IMF’nin emrettiği sağlıkta tasarruf milletvekillerine yansımadı. Millet 7 günlük ilacını zor alırken, vekilinin 3 aylık tedavi dozu değişmedi.

MİLLETLE, vekilinin sağlık imkanlarından faydalanma farkını Tüketici Hakları Derneği’nden Bülent Yılmaz araştırdı. Yılmaz, IMF’nin emrinden sonra sigortalıların, Maliye’nin ’aralarında bebeklerin kullandığı 1.5 YTL’lik öksürük şurubunun’ bile olduğu 119 ilacın bedelini ödememeye başladığını, doktorların da vatandaşlara bir haftalık ihtiyacına göre reçete yazdığını hatırlattı.

BÜLENT Yılmaz, ’Halkın sağlığından tasarruf yapmayı iş sanan devletimiz, konu kendi vekiliyle eş ve çocuklarına gelince bir seferde 3 aylık ilaç alabilmelerine gönül rahatlığıyla izin veriyor’ dedi. Vekillerin tedavi için yurtdışına kolayca gidebildiğini belirten Yılmaz, bu durumda tedavi bedeline ilave olarak, yolculuk için harcanan paranın bile vekillere ödendiğini de açıkladı.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Rüya gerçek oldu

Tören öncesi olağanüstü güvenlik tedbirleri uygulandı. Liderlerin ineceği İncirlik Hava Üssü’ne giriş yapan tüm araçlarda, K-9 köpekleri ile bomba araması yapıldı. Ceyhan yol güzergâhı ile kent merkezindeki önemli kavşak ve üst geçitlerde olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alınması dikkati çekti. Yanlarında özel eğitimli köpek bulunan 75 kişilik jandarma operasyon timi bölgede kuş uçurtmazken, tören alanına gelenler sıkı bir üst aramasından geçirildikten sonra içeri alındı.

Töreni 292 yerli, 116 yabancı olmak üzere 408 basın mensubu izledi. Kazakistan, İtalya, Norveç, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, İngiltere ve Almanya’dan basın mensupları katıldı. Basın mensupları için dev bir çadırın kurulduğu tören alanına, 10 adet de seyyar tuvalet getirildi. Tören alanına gelenler, protokol üyelerinin gelişini sıcak hava nedeniyle gölgede beklerken, açılış öncesi herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Öte yandan, törene katılanlar için hazırlanan 8 bin kişilik kumanya dağıtıldı. Konuklar için Çırağan, Conrad, Ceylan ve Hilton otelleri kapatıldı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
İsrail uçakları ölüm yağdırdı

Lübnan’ı kara, hava ve denizden ablukaya alan İsrail ordusu, Hizbullah’ın etkin olduğu Sur, Nebatiye ve Zehrani kentlerine bomba yağdırdı. Duveyr köyüne yönelik saldırıda 12’si aynı aileden 22 kişi hayatını kaybetti.

Lübnan’daki Hizbullah’ın önceki gün 8 İsrail askerini öldürüp 2’sini de kaçırmasından sonra İsrail ordusu 6 yıl önce tamamen çekildiği Lübnan’a tekrar saldırdı. İsrail, ülkeyi havadan ve denizden ablukaya aldığını duyurdu. İsrail savaş gemileri Lübnan karasularına girdi. İsrail savaş uçakları ise, dün ülkenin güneyindeki Sur, Nebatiye ve Zehrani kentlerinde 40’dan fazla hedefi vurdu. Nabatiye’de bir eve düşen bomba nedeniyle üç kişilik bir aile yok oldu.

Tir bölgesindeki Baflay’da da aynı aileden 7 kişi atılan füzeyle öldü. İsrail hava saldırısı sonucu Baraaşit’te 2, Şur’da 5, Srifa’da 3, Tir’de yine 3 ve Dveyr’de 12’si aynı aileden 22 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda şu ana kadar 18’i çocuk 53 sivil öldü, 100 kişi de yaralandı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Nazi’den kaçar gibi

İsrail bombardımanı altında inleyen Lübnan’da 15’i çocuk, 50 sivil öldü. Havaalanları yerle bir, Beyrut’tan kaçış başladı. Batı ise vahşete seyirci.

LÜBNAN’IN güneyindeki Hizbullah gerillalarının önceki gün İsrail’in kuzeyinde 2 İsrail askerini kaçırarak, 8 askeri öldürmesinden sonra İsrail, 6 yıl önce tamamen çekildiği Lübnan topraklarına yeniden saldırdı.

İsrail, güvenlik kabinesinin ’sert’ yanıt verme kararı almasından sonra dün Lübnan’ı havadan ve denizden ablukaya aldı. Beyrut’taki uluslararası havaalanını vuran ve havaalanının kapanmasına yol açan İsrail, Hizbullah’ın saldırılarına verdiği karşılığı şiddetlendirirken, önceki günden beri bölgede onlarca sivil hayatını kaybetti. Bir taraftan 25 Haziran’da Hamas’ın bir İsrail askerini kaçırması üzerine Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarını sürdüren İsrail, bir yandan da 2 askerinin kaçırılması, 8 askerinin ise ölmesinden sonra Lübnan’a karşı son yıllardaki en şiddetli saldırılarını düzenliyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Baptista teklifi!

Kanarya’da transfer bombalarının patlaması için geri sayıma geçilirken, şimdi de Real Madrid’in Brezilyalı forveti gündeme geldi. Alex’in de menajerliğini yapan Juan Figer, "Baptista’yı Fener’e getirebilirim" dedi.

25 milyon Fenerbahçeli artık nefesini tuttu ve süper transferlerin açıklanmasını bekliyor... Fenerbahçe yönetimi ise bu konuda adeta ince eleyip sık dokuyor. Şu ana kadar 100. yıla yakışır 5-6 futbolcu ile anlaşan sarı-lacivertli yöneticiler, bu konuda hazırladıkları detaylı raporları da Zico’ya sundular. Dün kampa katılan Zico da Brezilya’da görüştüğü (Nilmar, Oliveira, Mineiro) futbolcularla ilgili olarak Hollanda’da kampta bulunan yönetici İlhan Ekşioğlu ve Neşet Yalçın’a bilgi verdi.

FANATİK GAZETESİ:
Hayat var

Rıdvan Dilmen 7-0’lık Telstar maçından sonra Fener’i yorumladı: Görünen o ki Fenerbahçe yeni sezonda 4-3-1-2 sistemiyle oynayacak. İki forvet, arkalarında Tümer Metin... Telstar maçı ölçü değil... Rakip çok zayıftı, geniş alan bıraktı. Fenerbahçe istediği gibi oynadı.

Sonuç aldatmasın... Rakibin tek forvetini sadece Servet’in tutması tehlikeli. Zico iki stoperi de rakiplerine yakın oynamaya alıştırmalı... Eğer Zico, Fenerbahçe’ye yeni şablon getirecekse takımın zamana ihtiyacı var demektir. En hazır Fener, Ekim’de sahada olur...

Telstar maçıyla ilgili çok ciddi yorum yapmak aldatıcı olur. Karşılaşmada 21 futbolcu oynadı... Fenerbahçe’nin iyi bir hazırlık dönemi geçirdiği ve İnegöl maçının fiziksel yönde olumlu etkilediğini gördük. İlk iki hazırlık maçında Fenerbahçe’de değişen geçen sezon uzun süre tek forvet oynayan takımın, çift forvete dönmesi ve arkalarına Tümer’in yerleştirilmesi. Yani Sarı - Lacivertliler yeni sezonda 4 - 3 - 1 - 2 sistemiyle oynayacak gibi gözüküyor. Yani ofansif bir düşünce var. Dünkü skor ve oyun da önümüzdeki günler için bir ışık olmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious