Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Gazetelerinin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Teşvikte 6 ilin dışında memnun olan yok, kanunda değişiklik şart

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, teşvik sisteminin çalışmadığını belirterek, Türkiye’nin önce hangi sektörlerde büyüyeceğine karar vermesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Her sektöre teşvik vermenin bir manası yok. Teşvik Kanunu’ndan sadece 6 il memnun, diğerleri şikâyetçi.” dedi.

Zaman Gazetesi, Türkiye ekonomisini, reel sektörün çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte masaya yatırdı. Birlik Başkanı Hisarcıklıoğlu, piyasalardaki dalgalanma, enerjide yaşanan sıkıntılar ve reel sektörün sorunlarına ilişkin değerlendirmelerinde öncelikle rekabetin önünün açılmasını istedi.

Devletin ana kuralları koyan ve sadece denetleyen pozisyonunda olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesinin önemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu’na göre, Türkiye’de kâr etme ayıplanmaktan çıkmalı, elektrik piyasası özel sektörün rekabetine açılmalı. TOBB Başkan Yardımcısı ve Deniz Ticaret Odası Başkan Vekili Halim Mete, Birliğin Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Çağlar ve Mustafa Yardımcı’nın da katıldığı ekonomik durum değerlendirme toplantısında teşvik yasasının yeniden gözden geçirilmesi, sektörel ve bölgesel teşvikler verilmesi, enerji ve istihdam üzerindeki vergilerin kaldırılması ve tarıma yönelik desteklemeler ele alındı.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Bu da bizim acımız

Arazi taraması yapan güvenlik güçleri ile PKK arasında Siirt’in Eruh ilçesinde çıkan çatışmada 7 er ve 1 korucu şehit oldu. Acı haberle 8 aile yıkıldı. Mersinli şehit er Yalçın Duman’ın annesi Gülsüm Duman ve babası Şahin Duman "Ciğerimiz yandı, tek oğlumuzdu" diye feryat etti.

Siirt’in Eruh ilçesi’ne bağlı Dağdöşü Köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, önceki gece 22.00 sıralarında kalabalık bir grup teröristle karşılaştı. Burada çıkan çatışmada 7’si asker, 1’i korucu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Şehitlerin isimleri şunlar: Jandarma Komando Çavuş Yalçın Duman (Mersin), Jandarma Komando Onbaşı Kamil Alkan (İzmir-Ödemiş), Jandarma Komando Er Orçun Yaldır (Konya), Jandarma Komando Er Emrah Öztürk (Tekirdağ-Şarköy), Jandarma Komando Er Mustafa Akmansoy (İzmir-Kemalpaşa), Jandarma Komando Er Erdal Güneş (Tunceli), Piyade Komando Er Sedat Akca (Ankara-Polatlı) ve köy korucusu Osman Sarın (Siirt).

SABAH GAZETESİ:
İşte suçüstü görüntüleri

Atabeyler operasyonu sırasında Genelkurmay önünde medyaya bilgi-belge servisi yapan meçhul kişinin kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Hükümetle askerin arasını açmaya yönelik bir komplo olarak nitelenen ve "asker mi polis mi" sorusuyla uzun süre tartışılan bu meçhul kişinin güvenlik kamerası görüntülerini bir internet sitesi yayınladı. Site kaynak vermedi.

Aralarında askerlerin de bulunduğu Atabeyler grubuna yönelik operasyon sırasında, gazetecilere bilgi ve belge servisi yapan bu kişi, 23-24 yaşlarında, esmer, 1.75 boyunda, kıvırcık saçlı, bıyıksız ve kolunda kartal dövmesi var.

Medyaya iletilen belgeler arasında Erdoğan'ın geçtiği caddenin krokisinin olması Atabey'deki askerlerin Erdoğan'a suikast yapacağı yorumuna yol açmıştı. Kameraya takılan bu kişinin bir polis olduğu gündeme gelmişti.

MİLLİYET GAZETESİ:
PKK’ya sert darbe sinyali

Teröre tepki gösteren Erdoğan, "Bunlar çekilir şeyler değil. Yarın yapacağımız toplantı ve Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeylere gebedir, onu söyleyeyim" dedi.

Bitlis'te perşembe günü 5, Siirt'te de dün 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğuna dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yarın (bugün) sabah yapacağımız toplantı ve Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeye gebedir" dedi. AKP Ağrı İl Kongresi'ne katılan Erdoğan, çok duygulu olduğunu belirterek, "Temenni ediyorum ki duygularım aklıma, bilgime, tecrübeme egemen olmasın" diye konuştu.

Terör konusunda hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini, bölücü terör örgütünün Türkiye'nin evlatlarını acımasızca şehit ettiğini, PKK'nın bu süreci acımasızca sürdürdüğünü ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu işin üzerine hep sabırla gittik. Hep demokratik çizgide bu işi halledelim istedik. Bunun arzusu içinde olduk. Ancak bu gece 8 yavrumuz şehit oldu. Bitlis'te de 5 yavrumuzu şehit etmişlerdi. Bunlar artık çekilir şeyler değil. Yarın sabah yapacağımız toplantı ve ardından yapacağımız Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeylere gebedir. Onu da söyleyeyim."

TAKVİM GAZETESİ:
Beşbinbeşyüzyirmialtı

Bebek katillerinin şehit ettiği Mehmetçiğin sayısı işte bu rakama ulaştı. Vatan evlatları birer birer ölüyor, birileri hâlâ nutuk atıyor.

Fotoğraftaki yüzlere iyi bakın. Hepsi bizim evlatlarımız. Bu 8 kahraman, önceki gün şehitler kervanına katıldı. PKK'lı hainlerin kurşunları bu kez onları buldu. 1984'ten bu yana vatan için şehit olanların sayısı 5 bin 526'ya çıktı.

Şimdi yine 'Kanları yerde kalmayacak' nutukları atılacak. Ama ateş düştüğü yeri yakacak. Türk milleti artık bu acıya 'Yeter' diyor. Vatan evlatlarının canına kasteden bu eli kanlı hainleri durdursun birileri.

RADİKAL GAZETESİ:
Ankara'da terör alarmı

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla dün Ankara'da terör zirvesi yapıldı. Bakanlar Kurulu da bugün aynı gündemle toplanacak. Sabrının tükendiğini söyleyen Erdoğan, 'Bu toplantılar çok şeye gebe' dedi.

Hükümet, son dönemde artan saldırılar ve şehit düşen güvenlik görevlisi sayısındaki artış nedeniyle PKK terörüne karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, bugünkü Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) ve Bakanlar Kurulu toplantılarının terörle mücadele konusunda 'çok şeye gebe' olduğunu belirtirken, "Bu işin üzerine hep sabırla gittik. Demokratik çizgide halledelim istedik. Ama son saldırılar çekilir şeyler değil" diye konuştu.

Erdoğan, dünkü AKP Ağrı ve Iğdır il kongrelerinde, iki günde 14 şehidin verildiği PKK saldırılarına büyük tepki gösterdi. İlk konuşmasını Ağrı'da yapan Erdoğan, çok duygulu olduğunu belirterek, "Temenni ediyorum ki, duygularım aklıma, bilgime, tecrübeme egemen olmasın" dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Bardağı taşıran Eruh baskını

ERUH İlçesi’ne bağlı Dağdöşü Köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, önceki gün saat 22.00 sıralarında kalabalık bir grup teröristle sıcak temas sağladı. Çatışmada 7’si asker, 1’i korucu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Karanlıktan yararlanarak dağlık kesime doğru kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgeye Şirvan, Eruh, Pervari ve Siirt’ten takviye timler sevk edildi.

doğumlu jandarma komando onbaşı Kamil Alkan, Konya doğumlu jandarma komando er Orçun Yaldır, Tekirdağ-Şarköy doğumlu jandarma komando er Emrah Öztürk, İzmir-Kemalpaşa doğumlu jandarma komando er Mustafa Akmansoy, Tunceli doğumlu jandarma komando er Erdal Güneş, Ankara-Polatlı doğumlu piyade komando er Sedat Akça ve Siirt doğumlu geçici köy korucusu Osman Sarın şehit oldu. Siirt’te düzenlenen askeri törenin ardından şehit 7 er ve erbaşın cenazeleri memleketlerine gönderildi. Törene gazeteciler alınmadı.

Şehit Jandarma Komando Er Mustafa Akmansoy’un ölüm haberi, İzmir’in Kemalpaşa İlçesi’ne bağlı Ulucak Beldesi’ndeki evine ateş gibi düştü. Acılı baba Veli Akmansoy, geçen yıl bugün oğluna düğün yaptığını söyleyerek, “Cuma görüşmüştük, 3 günlüğüne göreve gideceklerini söylemişti” diye konuştu. Şehit jandarma komando er Orçun Yaldır’ın amcasının oğlunun 11 yıl önce Şırnak’ta, 6 yıl önce de dayısının Mardin’de şehit olduğu öğrenildi.

STAR GAZETESİ:
Korku dağı

İsrail ordusu Lübnan’da taş üstünde taş bırakmıyor. İran ve Suriye’yi de tehdit ediyor Bombalı saldırılar kendi halkına da zarar veriyor. İzmir’de dün spora korku karıştı İsrail’in genç basketbolcuları kendi korumaları eşliğinde sahaya çıkabildi.

Kaçırılan iki askerini bahane eden İsrail’in Gazze’den sonra Lübnan’daki işgali sürüyor. Bombalar ülkeyi adeta cehenneme çevirdi. Çoğu çocuk çok sayıda insan hayatını kaybetti. Bu durum İsrail’i hızla yalnızlığa itiyor. Savunmasız halk terör belasıyla karşı karşıya kalıyor.

İzmir’deki Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası’na İsrail takımı da katıldı. Gençleri maçlarda ajanlar korudu. Maçın oynandığı salon İsrailli ajanlar tarafından didik didik edildi. Polis köpekleri bomba aradı...

GÜNEŞ GAZETESİ:
Öküzün canı daha kıymetli

Yapılan bir araştırma insanın sağlığına verilen değeri apaçık ortaya koyuyor. ATO'nun yaptığı araştırmaya göre, bir ''köpek sağlık karnesi'' için belediyeye 15 YTL, kedi tırnağı kesimi için 10 YTL ödenen Türkiye'de, devlet, hastalara, birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında vaka başına 11 YTL ödeme yapıyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) kamu kurumu niteliğindeki belediyelerin veteriner kliniklerinde uygulanan tarifelerle, devletin sağlık harcamalarını kısmak için çıkarılan tebliğdeki tarifeleri karşılaştırdı.
ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu kurumu niteliğindeki belediyelerin Veteriner Müdürlüklerinde evcil hayvan sahiplerinden köpek muayenesi için ortalama 25, kedi muayenesi için 15, fıtık operasyonu için 100, dişi köpek kısırlaştırma operasyonu için 60 YTL alınıyor. Küçükbaş hayvanların muayene bedeli 20, sığır muayenesi için ise 30, küçük hayvan tırnak kesimi için 10 iken, kuyruk kesimi 60, dikiş atma 30 , pansuman 20, ithal kuduz aşısı ise 20 YTL düzeyinde bulunuyor.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Teröre ağır darbe geliyor

Bitlis’te 5, ardından da Siirt’te 8 güvenlik görevlimizin iki gün arayla şehit edilmesinin ardından Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine olağanüstü toplandı.

Erdoğan, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısının terörle ilgili önemli kararlara gebe olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, Ağrı İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, çok duygulu olduğunu belirterek, “Temenni ediyorum ki duygularım aklıma, bilgime, tecrübeme egemen olmasın” diye konuştu.

Terör örgütü konusunda hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini, terör örgütünün bu ülkenin evlatlarını acımazsızca şehit ettiğini, terör örgütü PKK’nın bu süreci acımasızca sürdürdüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Biz şu ana kadar bu işin üzerine hep sabırla gittik. Hep demokratik çizgide bu işi halledelim istedik. Bunun arzusu içinde olduk. Ancak bu gece 8 yavrumuz şehit oldu. Bitlis’te de 5 yavrumuzu şehit etmişlerdi. Bunlar artık çekilir şeyler değil. Yarın sabah (bugün) yapacağımız toplantıyla ve ardından yapacağımız Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeylere gebedir. Onu da söyleyeyim.” Milletin terör belasından kurtarılması ve barışın egemen olması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını, 780 bin kilometre karesiyle Türkiye’nin her yerinin kendileri için eşit olduğunu kaydetti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Neyi bekliyorsunuz?

Türkiye dün de teröre 8 şehit daha verdi. Bir haftada verilen şehit sayısı böylece 15’e çıktı. İsrail 2 askeri kaçırıldı diye Lübnan’ı viraneye çevirirken; Türkiye’nin hala daha terörün merkezi Irak’ın kuzeyine müdahale edememesi düşündürücü!

Siirt’in Eruh ilçesinde ABD, Avrupa Birliği ve İsrail’in taşeronluğunu yapan bölücü terör örgütü PKK’ya karşı vatan savunması yürüten 7 asker ile bir korucu şehit düştü. Önceki gece Eruh ilçesine bağlı Dağdöşü köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, kalabalık bir grup teröristle sıcak temas sağladı. Burada çıkan çatışmada 8 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte Kobra helikopterleri PKK’lıların kaçtıkları yöne doğru olan alanı yoğun biçimde bombaladı. Sikorsky helikopterleri de, teröristlerin kaçış güzergahlarını kesmek amacıyla stratejik bazı noktalara özel eğitimli komando timleri indirdi. Çok sayıda korucunun da katıldığı operasyon aralıksız sürüyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Bizden günah gitti

Başbakan Erdoğan, bir haftada 13 şehit verilmesi üzerine sert çıktı: Biz şu ana kadar bu işin üzerine hep sabırla gittik. Demokratik çizgide halledelim istedik. Artık çekilir şeyler değil. Bakanlar Kurulu toplantısı çok şeylere gebedir!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK'nin 7 asker ve 1 korucuyu, geçen Cuma da 5 askeri şehit ettiğini hatırlatarak bugün yapılacak Bakanlar Kurulu tohplantısının 'çok şeylere gebe' olduğunu söyledi. Erdoğan, bu güne kadar sabırlı davrandıklarını belirterek, "13 yavrumuzu şehit ettiler. Bunlar artık çekilir şeyler değil" dedi.
Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin Ağrı ve Iğdır kongrelerine katıldı. Erdoğan, buralarda yaptığı konuşmalarda terör örgütü PKK'ya çok sert çıktı. Erdoğan yaptığı konuşmalarda, çok duygulu olduğunu belirterek, "Temenni ediyorum ki duygularım aklıma, bilgime, tecrübeme egemen olmasın" dedi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Gelişmişler sekiz mazlum çaresiz

Lübnan ve Filistin’e ölüm yağdıran İsrail’e “dur!” demesi beklenen G-8 üyeleri, “vur” mesajı verdi.

İsrail’in beşinci gününü dün dolduran Lübnan operasyonunda ölü sayısı 109'u bulurken, dün sabah Hizbullah militanları İsrail'in Hayfa kentine saldırdı, 8 kişi öldü. İsrail ordusu, Beyrut açıklarında bulunduğu sırada geçtiğimiz cuma günü Hizbullah füzeleriyle vurulan İsrail savaş gemisinde kaybolan askerlerden üçünün öldüğünü açıkladı. Böylece saldırıda ölen İsrailli askerlerin sayısı dörde yükseldi.

AFP muhabiri, Beyrut'un güneyinde, Hizbullah'a ait televizyonun bulunduğu binanın İsrail saldırısında tamamen yıkıldığını bildirdi. Muhabir, El Manar televizyonunun bulunduğu çok katlı binanın yerle bir olduğunu söyledi. El Manar'ın yayına devam edebildiği belirtiliyor. Hizbullah militanları, İsrail'in Lübnan sınırı yakınındaki Hayfa'ya en az beş füze saldırısı düzenledi. Bir füze tren istasyonuna isabet etti. Olayda 8 kişi öldü, 10'dan fazla kişi yaralandı. Hizbullah saldırısında kullanılan füzelerin İran yapımı olduğu iddia edildi. Bu iddialar İran tarafından yalanlandı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Torino seferi

İşadamı Celalettin Bilgiç ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu, bugün Juventuslu yöneticilerle pazarlık masasına oturacak. Ayrıca Alessandro Del Piero ve Fabio Cannavaro'nun da Fenerbahçe'nin gündeminde olduğu ifade ediliyor.

F.Bahçe'nin listesinde ayrıca Başkan Aziz Yıldırım'ın çok istediği Alessandro Del Piero ve Fabio Cannavaro'nun da bulunduğu öğrenildi. Başkan Aziz Yıldırım'ın, Juventus'la ilişkileri çok iyi olan İşadamı Celalettin Bilgiç ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu'nu Juventus'lu futbolcularla görüşmeleri için Torino'ya gönderdiği belirtildi. F.Bahçe'nin Juventus'tan en az bir futbolcu daha transfer edeceği bildirildi.

Transfer çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde sürdüren Fenerbahçe, rotasını Juventuslu futbolculara çevirdi... Serie B'ye düşürülen Juventus'ta yönetimin kadrosundaki birçok yıldızı 'kiralamayı' düşünmesi, Fenerbahçe yönetimini harekete geçirdi. Sarı-lacivertliler, Teknik Direktör Zico'nun da verdiği onay doğrultusunda David Trezeguet, Emerson ve Lillian Thuram için hemen harekete geçtiler.

FANATİK GAZETESİ:
Fener rüzgarı

Anelka ‘ayrılık’ isteğini Zico’ya da iletti. Yönetim; Diego Lugano için temaslarını hızlandırdı... Semih Şentürk’e Dortmund kanca attı... Aurelio bugün Türk oluyor, başka bir deyişle, Fenerbahçe’ye 1 yıldız hakkı daha doğuyor.

Tümer Metin ve Uğur Boral... Her sezon flaş transferlerle gündeme gelen Fenerbahçe, 100. yıl hazırlıkları yaptığı şu günlerde henüz sadece işte bu iki yıldızla anlaşma sağladı. Aziz Yıldırım’ın görevine dönmesi, Zico’nun teknik direktörlüğe getirilmesi sonrasında ise Sarı-Lacivertli camiada gündem yeniden ısınmaya başladı. Brezilyalı teknik adamın dünkü açıklamaları da transfer rüzgârının sert estiğini ortaya çıkardı. Zico’nun gündeminde Nicolas Anelka, Diego Lugano, Sol Campbell ve Roberto Carlos vardı.

Lugano için, “Sao Paolo’da büyük başarılar kazanmış, Amerika’nın çok önemli oyuncularından birisi. Elbette ona kapımız açık” yorumunu yapan Zico, Sol Campbell’a da kucak açtı. Brezilyalı hoca, Anelka hakkında, “Bana, başka bir kulübe giderek yeniden Fransa Milli Takımı’nda bulunmak istediğini söyledi. Kalmasını isterim, ancak bundan sonrasını Anelka ile Başkan bilir” ifadelerini kullandı. İngiltere gazetelerinden The People ise Nuno Gomes’i alamayan Porsmouth’un Anelka için 7.5 milyon Pound’u gözden çıkardığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious