Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Baba 50 bin soruyu CD’ye okudu âmâ oğlu ÖSS’de başarılı oldu

Görme engelli Mustafa Başyiğit, ÖSS’de örnek bir başarıya imza attı. 27 bin öğrencinin sıfır çektiği sınava babasının CD’ye okuduğu sorularla hazırlanan âmâ öğrenci, Türkiye 2 bin 78’incisi oldu. Azimli genç, “Babam desteklemese başaramazdım.” diyor.

İzmir’den Öğrenci Seçme Sınavı’na giren görme özürlü Mustafa Başyiğit, ‘isteyince oluyormuş’ dedirten büyük bir başarının sahibi oldu. Tamı tamına 27 bin 864 öğrencinin sıfır çektiği ÖSS’de 1 milyon 500 kişi arasında 2 bin 78’inci olmayı başaran Mustafa Başyiğit’in hikâyesi ibret alınacak derslerle dolu. Gözleri doğuştan kör Başyiğit’in babası, oğlunun rahat ders çalışması için 20 test kitabındaki 50 bin soruyu CD’ye okudu. Sözel dalda 330 puanın sahibi 19 yaşındaki gencin diğer iki kardeşi de görme özürlü. Başyiğit, normal öğrenciler arasında devam ettiği lisede 6 dönemde 5 takdir ve bir de teşekkür belgesi almış. Oğlunun başarısında büyük pay sahibi olan baba Hüseyin Başyiğit ise dayanışma ile gelen sonuçtan çok memnun. “Oğlum için değil 50 bin, 100 bin soru dahi okurum.” diyen baba Başyiğit, bütün babaların aynı fedakârlığı göstereceğini kaydediyor.
Güllüoğlu Baklavaları’nın kupa sebebiyle baklava ihracatı yüzde 30-40 arttı.

HÜRRİYET:
Antalya’da polis helikopteri düştü

Antalya sahillerinde denetim uçuşu yapan polis helikopteri, teknik bir arıza nedeniyle birdenbire irtifa kaybedip kent merkezine düştü. Helikopterde bulunan 5 üst düzey emniyet mensubu şehit oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait MD600N tipi helikopter, Antalya’nın sahil kesiminde kontrol ve gözlem görevi için dün öğleden sonra Antalya Havalimanı’ndan havalandı. Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya, Pilot Başkomiser Kudret Çalık, Mali Şube Müdürü Emniyet Amiri Ramazan Can, Komiser Adem Vurucu ve teknisyen polis memuru Osman Karadağ’ın bulunduğu helikopter, saat 16.30’da kent merkezindeki Fevzi Çakmak Caddesi üzerine geldiğinde yaklaşık 300 metre yükseklikte hızla irtifa kaybetmeye başladı. Pilotlar, helikopteri Atatürk Stadyumu’na indirmeye çalıştı, ancak başaramadılar.

SABAH GAZETESİ:
Gülen Green Card istedi, ABD vermedi

Fethullah Gülen ABD'ye oturma izni için başvurdu. Talep, Beyaz Saray, Pentagon, Dışişleri ve İçişleri arasında gidip geldi. ABD 'Ankara kızar' endişesinde.

Dokuz yıldır "geçici vize" formülüyle ABD'de yaşayan Fethullah Gülen birkaç ay önce bu ülkede oturma izni sağlayan Green Card (Yeşil Kart) alabilmek için ABD yönetimine başvurdu.

Cemaate yakın bir vakıf da Fethullah Hoca'ya sponsor oldu. Dosyayı inceleyen ABD yönetiminin Gülen'in kişiliği, vaazları ve yazılarını sakıncalı bulmadığı ama vakıfla ilgili tereddüt oluştuğu belirtildi.

Bu tereddüt nedeniyle başvurunun reddedilme aşamasında olduğu ifade edildi. Ancak Washington'daki gözlemciler, asıl nedenin "Ankara'nın tepkisini çekmemek" olabileceğine dikkat çekiyor.

Gülen sağlık nedeniyle gittiği ABD'de Pennsylvania'da yaşıyor. Türkiye'de açılan davadaki beraat kararında hukuki süreç bitmediği için dönemiyor.

MİLLİYET GAZETESİ:
Ateş düşen evler

Şarköy'ün 'ilk şehidi' Emrah Öztürk'ün baktığı beyaz güvercinler havalandıkça ablası Zehra ağlıyor: "Emrah'ımın güvercinleri... Tabutu evin önüne gelseydi güvercin uçuracaktık, artık barış olsun, ölümler son bulsun diye. Uçuramadık..."

Bayraklarla, davul zurnayla uğurlamıştı Şarköy onu askere. Yine öyle karşılanacaktı günü gelince, gittiği gibi coşkuyla. Bir çift ayakkabı istemişti kardeşinden, bir de kıyafet, geldiğinde arkadaşlarıyla gezerken giymek için. Askerlik anıları biriktirmişti; o anlatacaktı, arkadaşları dinleyecekti. Olmadı...
Doğup büyüdüğü Tekirdağ Şarköy bayraklarla donandı, "İlk şehidimiz" dediği Emrah Öztürk için. 15 Temmuz gecesi Siirt'in Eruh ilçesinde şehit düştü 20 yaşındaki jandarma komando er Emrah Öztürk.
Öztürk'ün doğup büyüdüğü Tekirdağ'ın Şarköy ilçesindeyiz. Şirin sayfiye yeri "ilk şehidimiz" dediği Öztürk için milli bir bayramı karşılarcasına bayraklarla donanmış. "Bayrak asılmış ev şehit evi olabilir" diye düşünüyoruz. Bir bakıyoruz, neredeyse hemen her yazlık sitenin önünde göndere bayrak çekilmiş.

Müstakil yazlıkların çevrelediği gecekonduyu andıran beyaz bir ev şehit erinki. Balkonunda Türk bayrağı dalgalanıyor.

TAKVİM GAZETESİ:
Şeyh gözdesi satışta

Dubai Şeyhi El Maktum'un kule dikmek için gözüne kestirip alamadığı Zincirlikuyu'daki dev arazi, 300 milyon dolara satışa çıkartıldı.

İstanbul'un en değerli Hazine arazisinin satış kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. İstenen bedel tam 460 Milyon YTL. Yani 300 milyon dolar. İhale kapalı zarf usulü yapılacak. Araziyi kimin alacağı merak konusu.

Dubai Şeyhi El Maktum'un da göz koyduğu ancak tepkiler nedeniyle alamadığı Zincirlikuyu'daki 96 dönümlük pırlanta değerindeki arazinin Ş

RADİKAL GAZETESİ:
Erdoğan: Hedefimiz belli sıra uygulamada

Sürekli konuşmak bu işi sulandırır. ABD ve Irak'la diyalog başlattık, siyasiler olarak hedefi belirledik, gerekli yerlere verdik, sonrası da artık uygulama işi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik operasyonla ilgili olarak hedeflerini belirlediklerini ve gerekli yerlere ilettiklerini belirterek, "Bundan sonrası da zaten kendileri tarafından uygulanacaktır. ABD ve Irak'la görüşmelerden gelecek olan netice nedir, ne değildir, bunları da görerek bu adımlar atılır" dedi. Erdoğan, olası sınır ötesi operasyona destek veren muhalefete de teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan dün Kıbrıs Barış ve Özgürlük Bayramı için KKTC'ye hareketinden önce Kuzey Irak'a yönelik olası sınır ötesi operasyon konusunda Türkiye'nin pozisyonuna ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, hem Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'in hem de kendisinin bu konuyla ilgili açıklamaları olduğuna dikkat çekerek, "Sürekli olarak bu konularda açıklamalar yapmak bu işi sulandırır. İlgili olan kurum kuruluşlar, arkadaşlarımız, güvenlik güçlerimiz çalışmalarını yürütüyor, takip ediyorlar. Atılması gereken adımlar da bu planlamanın içinde muhakkak atılacaktır" diye konuştu.

ABD ve Irak'la görüşmeleri büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak başlattıklarına dikkat çeken Erdoğan şöyle devam etti: "Buradan gelecek olan netice nedir, ne değildir, bunları da görerek bu adımlar atılır. İçeride ve dışarıda bu işlerin belli boyutları vardır. Bunlar işin artık teknik detaylarıdır. Bizler siyasiler olarak çalışmalarımızı yaptık, hedeflerimizi belirledik, hedeflerimizi gerekli şekilde gerekli yerlere verdik, bundan sonrası da zaten kendileri tarafından uygulanacaktır."

AKŞAM GAZETESİ:
O telefon meşgul

Türkiye’nın sınır ötesi operasyon konusunda ABD’yle yaşadığı gerilim, “Washington Ankara’dan tezkere krizinin rövanşını mı alıyor” sorusunu gündeme getirdi.

2003’te Ankara’yı ziyaret eden ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Marc Parris, “Korkarım böyle giderse (Washington’ın beklediği tezkere Meclis’ten çıkmazsa) Türkiye aradığında Beyaz Saray’ın hatları hep meşgul çıkabilir. Bush bunu unutmaz” demişti. PKK’nın son Eruh saldırısından sonra hükümetin yeniden gündeme getirdiği “sıcak takip” tartışması sonrasında yaşanan gelişmeler, Parris’i doğrular nitelikte.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, “Türkiye tek başına operasyon yapmamalı” uyarısıyla ilk çıkışı yaparak Ankara’yı frenlemeye çalışırken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı “yanlış bir açıklama” tepkisiyle karşılaştı. Bunun üzerine ABD Büyükelçiliği dün “Wilson’un açıklamaları yanlış anlaşıldı” diyerek, tansiyonu düşürmeye çalıştı.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Adam resmen meydan okudu

Türkiye kahpe pusularda can veren onlarca şehidine yanar, teröristlere yurdun her yerinden lanet yağarken Hakkâri’de 'Kuzey Irak önemli.

Bingöl'de güvenlik güçleriyle PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada öldürülen terörist için Hakkari'de düzenlenen cenaze törenine Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve PKK'nın siyasi temsilciliğine soyunan DTP üyeleri katıldı.

'Terörle etkin mücadele için bu topraklarda yaşayan herkes PKK'ya karşı olduğunu yüksek sesle ilan etmeli' çağrılarının yapıldığı bu hassas dönemde, maaşını devletten alan Hakkârili Başkan'ın tavrı 'Açık bir meydan okuma' olarak değerlendirildi.

PKK'lının tabutuna örtülen bez, yeni TMY'ye göre hapis cezası gerektiriyor. Bakalım ceza uygulanacak mı?

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Türk halkı böyle uyutuluyor.

Başbakan Erdoğan, pişkin bir şekilde Kuzey Irak’a yapılacak operasyon için ABD’nin cevabını beklediklerini açıkladı. PKK destekcisi ABD ise kararını bir kez daha duyurdu: Giremezsiniz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sanki bu iki ülkenin kararından bihabermişcesine, PKK ile mücadele konusunda görüştükleri ABD ve Irak’tan cevap beklediklerini söyledi. Erdoğan, bu arada PKK’ya karşı mücadele için gerekli adımları atmaya devam ettiklerini bildirdi. Erdoğan, Kıbrıs barış harekatının 32. yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa’ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “Sınır ötesi operasyon için bir beklenti var. Muhalefet partileri de buna tam destek verdi. Türkiye’nin şu andaki pozisyonu nedir?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bakanlar Kurulu toplantımız ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantımız yapıldı ve hükümet sözcümüzün açıklamaları var. Sürekli olarak bu konuda açıklama yapmak bu işi sulandırır. İlgili olan kurum, kuruluş, bütün arkadaşlarımız güvenlik güçlerimiz çalışmalarını yürütüyorlar. Atılması gereken adımlar da bu plan içerisinde muhakkak atılacaktır.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Kaçak benzin bugün yanacak

Türkiye'nin en büyüklerinin de aralarında yer aldığı 30 akaryakıt dağıtım şirketine EPDK'nın mühürlediği 260 bayiye akaryakıt verdikleri için 1 milyar dolar ceza kesilecek.

Lisanssız ya da menşei belli olmayan akaryakıt bulundurmaktan 2 bin 100 bayiyi ceza keserek mühürleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), bu uygulamanın ardından denetleme ve soruşturmasına dağıtım şirketlerini de dahil etti. Türkiye'de faaliyet gösteren 34 dağıtım şirketinden 30'unda soruşturmasını tamamlayan EPDK, dağıtım şirketlerinin savunmalarını da aldıktan sonra para cezası kesme aşamasına geldi. EPDK Denetim Dairesi lisanssız ya da menşei belli olmayan akaryakıt bulundurmaktan kurum tarafından mühürlenen
2 bin 100 bayiden 260'ına akaryakıt veren dağıtım şirketlerinin dosyaları üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak, dosyaları EPDK Kurul Gündemi'ne teslim etti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
En acı an

Kamil Alkan 16 Temmuz'da Eruh'ta çektirdiği fotoğrafları ailesine yolladı. Aynı gün şehit oldu. 3 gün sonra postacı zarfı uzatınca anne baba yıkıldı.

SİİRT'in Eruh İçesi'nde vatani görevini yaparken teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan İzmirli Er Kamil Alkan'ın şehit olduğu gün çektirdiği ve ailesine gönderdiği fotoğrafları tabutundan sonra geldi. Acılı baba Mehmet Alkan, fotoğrafların bulunduğu zarfı açamadı.

7 asker ve 1 korucunun şehit olduğu saldırıdan sonra İzmir'in Ödemiş İlçesi'ne bağlı Konaklı Beldesi'nde toprağa verilen şehit Kaamil Alkan'ın ailesi bir kez daha yıkıldı. 16 Temmuz 2006 günü operasyona çıkmadan önce arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra babasını arayan Kamil Alkan'ın, fotoğraflarını gönderdiğini ve operasyona çıktığını söylediği belirtildi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Asıl bomba Luca Toni

Başkan Aziz Yıldırım'ın dün İtalya'da Luca Toni için Fiorentina Kulübü yöneticileri ile pazarlık masasına oturduğu öğrenildi. F.Bahçe, İtalya Ligi Gol Kralı için 15 milyon euro'yu gözden çıkardı.

Fenerbahçe'de bu hafta transfer bombaları art arda patlayacak... Sao Paulo Kulübü'nün Uruguaylı savunma oyuncusu Diego Lugano ile her konuda anlaşan Kanarya, bir büyük transferi daha gerçekleştirmek için harekete geçti. Nicolas Anelka'yı gözden çıkaran sarı-lacivertlilerin, Fransız forvetin yerine geçen sezon 31 golle İtalya'da 'gol kralı' olan Fiorentina'lı Luca Toni'yi transfer etmek için adeta bir serveti gözden çıkardıkları belirtildi.

FANATİK GAZETESİ:
Tam isabet

Fenerbahçe formasını giymek için geri sayıma geçen Diego Lugano kimdir... Taraftarın merak ettiği bu soruya dış haberler uzmanımız Kaan Bora yanıt veriyor.

Kimileri 100. yıl olması ve gündeme gelen Campbell, Thuram gibi isimler nedeniyle Lugano’nun hafif kalacağını düşünebilir. Ama şu unutulmasın... Fenerbahçe omuzunda Dünya Şampiyonluğu apoletini taşıyan bir futbolcuyu kadrosuna katmak üzere.Öyle ki, Liverpool Teknik Direktörü Benitez onu, Devler Ligi’ni kazanan takımına almak için uzun süre peşinden koştu.

1.88’lik boyuna üstün sıçrama yeteneğini de ekleyen Diego Lugano, ceza alanı içinde rakibine şans tanımıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious