Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
ABD’den bir günde 3 mesaj

Terör örgütü PKK’nın artan eylemleri karşısında ABD ve Irak yönetimi nezdinde girişimlerde bulunan Türkiye, ‘sabrımız taşıyor’ çıkışının neticelerini almaya başladı.

ABD Devlet Başkanı W. George Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da meslektaşı Abdullah Gül’ü telefonla arayarak, ‘PKK ile mücadele konusunda gerekenin yapılacağını’ söyledi. Rice’ın Abdullah Gül’e, “PKK konusundaki durumun vahametini kavradık. Bu durumun böyle sürmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Ne gerekiyorsa yapılacak. Kararlıyız.” mesajını ilettiği belirtildi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu üst düzey yetkililerinden Matt Bryza da Washington’daki basın toplantısında, “Çok yakında PKK’ya karşı somut neticeler alındığını göreceksiniz.” dedi.

Teksas’taki çiftliğinden Başbakan Erdoğan’ı arayan Bush, ‘teröre karşı birlikte hareket edecekleri’ sözünü verdi. Bush, bu yöndeki mesajın Irak hükümetine de iletildiğini aktardı. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamalarda, ‘terörle mücadelede gerek üçlü mekanizma gerekse bunun dışında atılacak somut adımlar konusunda Türk ve Amerikan askerî makamları arasında görüşmeler başlatıldığına’ dair önemli bir ayrıntı da yer aldı. Başbakan Erdoğan, terör örgütüne karşı verilen mücadelede şehit sayısının artması karşısında “Sabrımız taşıyor.” demiş, KKTC ziyareti sırasında da Başkan Bush’u aramıştı. 20 Temmuz’daki bu görüşmede Erdoğan, “Bizim tahammül sınırlarımız ciddi manada aşıldı. Üç gün içerisinde 15 şehidimizin olması kenara konulacak bir olay değil.” demişti.

Bush da, “Bu işin müşterek olarak sürdürülmesi noktasında sizlerle mutabıkız.” ifadelerini kullanmıştı. Dünkü Erdoğan-Bush görüşmesi, bu temastan 48 saat sonra gerçekleşti. ABD Başkanı, Erdoğan'ı öğle saatlerinde telefonla aradı. İki lider, PKK ve Lübnan'daki gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Sandık doldu doldu boşaldı

Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, oğulları 5 yaşındaki Mehmet Ozan ve 4 yaşındaki Reşat Mert’i, görkemli düğünle sünnet ettirdi. Düğünde metrelerce takı kuyruğu oluştu. Davetliler, kuyruğa girip önce anne babayı kutladı, sonra "kral koltuğu"nda oturan çocukların yanındaki takı sandığına hediyelerini bıraktılar. Dolan takı sandığı, görevlilerce sık sık çocukların arkasındaki büyük boy mavi çöp poşetine boşaltıldı.

Yaklaşık 2 bin kişinin davetli olduğu Kaya Ramada Otel’deki düğün için, masa ve sandalyeler beyaz ve dore kumaşlarla süslendi. Her masaya cam vazoların içinde birer canlı ayçiçeği konuldu. Nazar boncukları, yaldızlar ve mumlarla bezenen masalarda oturanların yanı sıra, "uğrayanlar"la birlikte düğüne katılanların sayısı yaklaşık 5 bini buldu. Yedi katlı sünnet pastasını Vehbi Orakçı ve eşi Şehnaz Orakçı kesti. Şehnaz Orakçı’nın kaftan görünümündeki işli kıyafeti de dikkat çekti. Düğünde içki servisi yapılmadı.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, protokol hakkını kullanıp, sırada beklemeden Mehmet Ozan ve Reşat Mert kardeşlerin takılarını sandığa attı. Elinde iki kese bulunan Aksu, basın mensuplarının görüntü almalarını engellemek için sandığın kapağını kapattı. Başka bir geceye davetli olduğunu söyleyen Aksu, kısa süre sonra İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte salondan ayrıldı.

SABAH GAZETESİ:
Rektör aşka sahip çıktı

Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Okudan birbirlerine sarılarak dolaşan iki öğrenciye değil onları dövüp soruşturana ceza verdi.

Selçuk Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi öğrencisi Talip Sefil ile kız arkadaşı Yeşim Yükselen'in "el ele ve birbirlerine sarılarak yürüdüler" diye dövülmesi olayında Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın başlattığı soruşturma tamamlandı.

İki sevgiliyi darp ettiği için öğrenci Kurtuluş Sönmez'e "kınama", hakaretten de Emre Aker'e "uyarı" cezası verildi. Asıl ilginci de dayak atanlar yerine sevgililere "uygunsuz davranış"tan soruşturma açan iki öğretim görevlisiyle ilgili karar oldu.

Yardımcı Doçent Dr. Adnan Buldur'a, disiplin yönetmeliğinin "aylıktan kesme" hükmü uygulandı ancak daha önce bir cezası olmadığı için ceza "kınama"ya dönüştürüldü. Yardımcı Doçent Dr. Zehra Göre de "uyarı" cezası aldı.

MİLLİYET GAZETESİ:
TSK’ya önemli rol

Washington Post, Lübnan'a gönderilmesi gündemde olan barış gücüne Türkiye veya Fransa'nın liderlik yapabileceğini yazdı.

ABD'nin saygın gazetelerinden The Washington Post, Washington yönetiminin, İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmanın yatıştırılması için Lübnan'a, Türkiye veya Fransa'nın liderliğinde 10-20 bin askerlik bir uluslararası barış gücünün gönderilmesi konusunda dünya liderleriyle temasta olduğunu, ancak güçte Amerikan askerlerinin yer almayacağını yazdı.

Gazetede Thomas E. Ricks ve Robin Wright imzasıyla yayımlanan ve ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Amerikan askerlerinin Irak ve Afganistan'daki operasyonlar nedeniyle geniş bir bölgeye yayıldığı gerekçesiyle Lübnan'a asker göndermeyi planlamadığı, ancak ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, şimdilik NATO, BM veya uluslararası yardım gücü kapsamında seçenekler üzerinde çalıştığı belirtildi. Uluslararası güce asker gönderebilecek ülkeler arasında Türkiye ve Fransa'nın yanı sıra İtalya, Brezilya, Pakistan, Hindistan ve Almanya'nın da bulunduğu, ABD'nin, lojistik, uydu görüntüleri ve istihbarat gibi konularda bu güce destek sağlamayı planladığı kaydedildi.

Barış gücüne hangi ülkenin önderlik edeceği, büyüklüğü ve görev talimatı gibi kilit ayrıntıların, hem ilgili hükümetler arasında, hem de uluslararası toplantılarda görüşülmekte olduğu bildirildi.

TAKVİM GAZETESİ:
Böylesi de varmış

Siyasetçiler kadar, Yargıtay üyelerinin çocuklarının da yaptıkları işlerle gündeme geldikleri oluyor. Mesleklerini icra ederken titiz davranan Yargıtay üyeleri, çocuklarının yaptıkları işlerle eleştiri oklarını üzerlerinde topluyorlar zaman zaman. Ama farklı örnekleri de yok değil.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok'un oğlu bunlardan biri. Babasının yüksek yargıç olması nedeniyle hassas davranan Ali Özgün Ok "Babası sayesinde işe girdi sözünü söyletmek veya babasının görevine zarar verecek bir şirkette çalışmak yerine" 2 yıl işsiz kalmayı göze aldı. İnşaat mühendisi olan Ok, sonunda akademisyen olmaya karar verdi.

Mersin Üniversitesi'nde asistan olarak çalışmaya başlayan Ali Özgün Ok'un bu tercihi başta babası Nuri Ok ve Yargıtay çevrelerince takdirde karşılandı.

RADİKAL GAZETESİ:
İsrail'i durdurun!

John Berger, Noam Chomsky, Harold Pinter ve Jose Saramago'dan mektup

“Amaçları Filistin'i tasfiye etmek. Olayın adını olduğu gibi söylemeli ve buna ebediyen direnmeliyiz.”

AKŞAM GAZETESİ:
Karakutu konuştu

4 yılı Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanlığı olmak üzere toplam 7 yıl bu kurumda görev yapan, 30 yıldır Futbol dünyasının içinde olan AKŞAM Gazetesi yazarı Bülent Yavuz, her geçen gün yeni iddiaların ortaya atıldığı 'şike ve teşvik primi' konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kendisi hakkında gündeme getirilen iddialara da çok sert yanıt veren Bülent Yavuz, Türkiye'de şike gerçeği bulunduğunu, ancak bunun önlenebilmesi için Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler yapılması ve Spor Mahkemeleri kurulması gerektiğini vurguladı.

STAR GAZETESİ:
Vahşet

Eşini terkederek başkasıyla Ankara’ya kaçan Huri Akça, abileri tarafından Bursa’ya getirildi. İnfazın adını baba koydu: 6 kurşun.

Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde dün vahşi bir cinayet işlendi. 28 yaşındaki Huri Akça, bir süre önce kocasından ayrılarak iki cocuğuyla birlikte babası Dumlu Ö.’nün evine yerleşti. Kısa süre sonra Kestel ilçesinde oturan ve adının Mustafa olduğu öğrenilen bir kişi ile Sincan’a kaçtı. Kızının başka biriyle kaçması üzerine marangoz baba Dumlu Ö. (59) çılgına döndü.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Terhis günü şehit düştü

Irak sınırındaki Aktütün Karakolu'nda terhis olan erler, Hakkari'ye getirilip buradan memleketlerine uğurlanmak için dün sabah Skorsky'ye bindirildi. Helikoptere kısa süre sonra PKK'lı teröristler uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla ateş açtı.

Uzun namlulu silahlardan çıkan kurşunlardan biri helikopterdeki erlerden Hüseyin Ay'ın göğsüne saplandı. Ağır yaralı er, hastaneye ulaştırılamadan arkadaşlarının kucağında şehit oldu. Şehit Ay'ın Çanakkale Ezine'de yaşayan ailesi haberle kahroldu.

Önceki gün Van-Başkale yolunu kesip vatandaşları gasp eden teröristler dün gece İspirir Dağı'nda kıstırıldı. Teslim ol çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerden 5'i öldürüldü.

YENİ MESAJ GAZETESİ:


ABD, koruması altına alıp Türkiye’ye karşı kullandığı PKK konusunda bildik yalanlarını sürdürüyor. Washington, “PKK’yı bitireceğiz” yalanını bir kez daha ısıtıp Türkiye’nin önüne koydu. AKP iktidarı ise bu yalanı yemeye hazır!

ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan yardımcılığında üst düzey yetkili Matt Bryza, terör örgütü PKK tehdidinin ortadan kaldırılmasında başarı elde edemediklerini, ancak kısa süre içinde ABD’nin harekete geçtiğinin görüleceğini iddia etti.

Washington’da yabancı basın merkezinde, Türk ve Yunanlı gazeteciler için özel bir brifing düzenleyen Bryza, terör örgütü PKK ile ilgili soruları da cevapladı. Bryza, ‘’Şu ana kadar PKK’yı ortadan kaldırmaya ilişkin gösterdiğimiz başarıdan elbette tatmin olmuş değiliz’’ dedi ve bunun için Irak’taki merkez hükümet ve bölgesel Kürt hükümeti yetkilileriyle işbirliğinin gerektiğini söyledi.
Bryza, ‘’Daha fazla şey yapmalıyız. Ama bunu söylerken, elimizin üstünde oturuyor değiliz, biraz daha zamana ihtiyacımız var’’ dedi. ABD’nin, bir taraftan El Kaide’yi hedef alırken, diğer taraftan PKK’yı ‘’dokunulmaz’’ olarak görmediğini ve başta Avrupa olmak üzere PKK ile mücadelede yol katedildiğini belirten Bryza, Türk hükümetiyle beraber çalışarak, PKK’ya karşı Avrupa’nın siyasi tutumunun değiştirildiğini söyledi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Ordu, bankasını elden çıkarıyor

TSK'nın emeklilik fonunun sahipliğindeki OYAK bankacılık sektöründen çekiliyor. Oyak Bank'ın satışı için Morgan Stanley'e tam yetki verildi.
Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Oyak Bank hisselerinin satışı konusunda, tüm alternatiflerin daha kurumsal bir ortamda değerlendirilebilmesini teminen danışman olarak Morgan Stanley şirketinin görevlendirildiğini bildirdi.

OYAK Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kamuoyunda OYAK Bank'ın hisse satışına ilişkin çeşitli yorumların yapıldığının görüldüğü belirtildi. Bankanın hisselerinin satılabileceği konusunda gerek OYAK gerekse de OYAK Bank yönetimince son bir yıl içinde duyuruların yapıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "Ayrıca, TMSF ile imzalanan anlaşma çerçevesinde bu tür bir satışın Ağustos 2006'dan önce gündeme alınmayacağı da belirtilmiştir. Bu çerçevede tüm alternatiflerin daha kurumsal bir ortamda değerlendirilebilmesini teminen danışman olarak Morgan Stanley kuruluşu görevlendirilmiştir."

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Esrarengiz adam

Adı: Hamit Çalışır. Unvanı: Topbaş'ın danışmanı Talimat yağdırıp, tehdit ediyor. Ama tanıyan yok.

Hükümetlerİn yaklaşık 30 yıldır gerçekleştiremediği 'Tarihi Yarımada'nın Korunması ve Yenilenmesi Projesi'ni bölgede yarattığı korku ile vatandaşın mülklerini satmasını sağlayan Hamit Çalışır hayata geçirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve Süleymaniye Projesi Koordinatörü olarak imzaladığı resmi yazılarla bölgedeki bina sahiplerini tahliyeye zorlayan Çalışır'ın hangi kurum adına bu uygulamaları yaptığı bilinmiyor. Çünkü Çalışır'a ne çalışma ofisinin bulunduğu Eminönü Belediyesi ne 'Başkan Danışmanı'yım dediği Büyükşehir Belediyesi ne de adına arsa topladığını iddia ettiği KİPTAŞ sahip çıktı.

EVET GAZETESİ:
Dökmece bunlar

Markette karpuzun kilosu 50 kuruş, tarlada 5 kuruş... Onu da alan yok, çöpe dökülüyor.

Üretici de, tüketici de, Türkiye de kaybediyorTürkiye’nin her işi böyle. Plansız, programsız ve bilinçsizce. İşte örnek. Yılda 4 milyon ton üretimle, karpuzda dünya birincisiyiz. Bunun 4’te 1’i Adana’dan çıkıyor. Buraya kadar güzel. Ama keşke bu kadar tüketim ve ihracat olsa. Yok. Olmadığı için de zararımız büyük... Bu yıl üretici için karpuz sezonu iyi başladı. Ancak hasat sonu hüzün oldu.

Tarlada tanesi 80 kuruşa inen karpuzu alan yok. Tonlarca karpuz tarlada çürüyor. Üretici karpuzunu satıp para kazanamıyor. Tüketici ucuza karpuz yiyemiyor. Çünkü karpuzun tanesi markette 5 lira. Kan ağlayan üretici, “Böyle giderse seneye karpuz ekmeyeceğiz” diyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Hernan Crespo

Fenerbahçe, transferde en büyük bombayı patlatıyor. Chelsea'nin satış listesine koyduğu yıldız futbolcu ile anlaşıldı. Hernan Crespo, "F.Bahçe'yi büyük hedefleri için seçtim" dedi.

.Bahçe, 100. yılın en büyük imzasını attırmak üzere. Yaklaşık bir ay önce başkan Aziz Yıldırım'ın Almanya'da prensipte anlaştığı Hernan Crespo'ya onay çıktı. Teknik direktör Zico, "Crespo'yu her hoca ister. Transferde tercihimiz uyum sorunu yaşanmaması için Güney Amerika ülkeleriydi. Bu nedenle Crespo tam bize göre" dedi. Resmi imzanın çok kısa sürede atılacağı öğrenildi.

Arjantin'in Dünya Kupası'ndan erken elenmesi, finallerde 4 maçta 3 gol atmasına rağmen Chelsea Teknik Direktörü Mourinho tarafından satış listesine konulan Crespo'ya en cazip teklif F.Bahçe'den geldi. Almanya kampından döndükten sonra başkan Yıldırım ile durum değerlendirmesi yapan Zico, Crespo dışında bir yabancı daha alınmasını istedi. Listedeki isimler tartıya çıkarıldı.

FANATİK GAZETESİ:
Adnan Sezgin işi bitirdi

Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets’in istediği transferleri gerçekleştirmek için yoğun çaba harcayan Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin, sol kanada yapılacak takviye için Arjantin’de Carrusca ile el sıkıştı.

Estudientes’te forma giyen 23 yaşındaki yıldızdan olumlu yanıt alan Sezgin, bu işe bitti gözüyle bakarken, şok bir haber aldı: Carrusca için Beşiktaş da devrede.

Estudientes’e, “Bu sene 400 bin Euro’ya kiralayalım. Sezon sonunda da bonservisini 2 milyon Euro’ya alırız” teklifini resmi bir yazıyla gönderen Siyah-Beyazlılar, Galatasaray’ın planlarını alt-üst etti. Carrusca’ya da 850 bin Euro artı maç başına para önermeye hazırlanan Beşiktaş’ın Tigana’nın ısrarlı tutumu nedeniyle gelişmelere göre fiyat da artırabileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious