Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Gümrüklerde tayin operasyonu 500 memurun görev yeri değişti

Bakan Tüzmen’in “Gümrüklerin genetiğini değiştiriyoruz.” açıklamasının ardından, yüzlerce memurun tayini çıktı. Doğu’dan Karadeniz’e, Batı’dan da Gürbulak, Habur gibi personel sıkıntısı yaşanan yerlere eleman gönderildi.

Gümrük Müsteşarlığı, kaçakçılık ve rüşvetin önüne geçmek için tarihî bir adım attı; sınır kapılarında çalışan 500 memurun görev yerini değiştirdi. Merkeze ve taşra teşkilatına çekilen memurların yerine yeni isimler atandı. Personel eksikliğini gidermeyi de amaçlayan operasyonla İstanbul, Mersin, Bursa, İzmit gibi illerden personel sıkıntısı yaşanan Gürbulak, Habur, İskenderun, Trabzon, Hopa, Sinop, Malatya ve Samsun’a tayinler çıkarıldı. Doğu illerindeki memurlar Karadeniz Bölgesi’ne gönderildi. 5 ay önce başlatılan operasyon, iki hafta önce gerçekleştirilen tayinlerle somutlaşırken, Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin, değişiklik için, “Geç bile kalındı.” yorumunu yaptı. Operasyonu Zaman’a değerlendiren Şahin, ‘değişikliklerle hem işlerin seri ve zamanında yapılmasını hem de kontrol ve denetim anlamında gümrük fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlamayı amaçladıklarını’ vurguladı. Şahin, çalışmanın meyvelerini 3 ay sonra almaya başlayacaklarının da altını çizdi.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Katliam gibi kutlama

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde bir yakınının sünnet eğlencesine katılan üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Sezin Akoy, bir magandanın av tüfeğinden çıkan saçmalarla yaşamını yitirdi. Magandanın silahından çıkan saçmaların isabet etmesi sonucu, 5 kişi de yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 2’sinin durumu ağır.

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde düzenlenen bir sünnet düğününü, magandanın biri kan gölüne çevirdi. 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Sezin Akoy, magandanın "kırma" tabir edilen av tüfeğinden çıkan saçmalarla yaşamını yitirirken, saçmaların isabet etmesi sonucu yaralanan 2 si ağır 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Ailesi ile bir yakınının sokakta yapılan sünnet eğlencesine katılan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Sezin Akoy, arkadaşları ile ortada oyun oynadığı sırada, 17 yaşındaki çiftçi çocuğu İ.D. kendisine ait ruhsatsız av tüfeğiyle havaya ateş etmek istedi. İddiaya göre İ.D. kırma av tüfeğine fişekleri koyup kapatırken, silah ateş aldı.

SABAH GAZETESİ:
Hasarlı diskten fahişe listesi çıktı

Hizbullah liderinin 6 yıl önce ölü ele geçirildiği gün delik deşik edilen bilgisayar hard diskleri ABD’de çözüldü.

Terör örgütü Hizbullah’ın lideri Hüseyin Velioğlu’nun, 2000’de Beykoz’da öldürüldüğü çatışmada Kaleşnikoflarla parçalanan bilgisayar hafızası (hard diskler), New York’taki IBM laboratuvarlarında özel işleme tabi tutuldu. Ortaya ölüm listeleri çıktı.

Dökümleri İstihbarat Daire Başkanlığı’na gönderilen 24 hard diskin içeriğinde örgütün Diyarbakır’da fişlediği 14 fahişe ve 11 kadın satıcısının adı yer aldı. Daha ilginci listedekilerin büyük bölümünden bugüne kadar haber alınamadı. Polis isimlerin akıbetini araştırıyor.

Belgelerde "Fahişe F.K.’nin tehditi nedeniyle cami elemanının yeğeni intihara teşebbüs etti..." gibi ifadeler yer alıyor. Bir polis yetkili "Listedekiler yaşıyorlar mı bakıyoruz" dedi. Listelerde bazı MİT görevlilerinin isimleri de yer alıyor.

Hard diskler terör örgütü Hizbullah’ın lideri Hüseyin Velioğlu’nun çatışmada öldürüldüğü İstanbul Beykoz’daki evden (altta) çıktı. Disklerde birçok ismin MİT’çiler, mollalar, münafıklar, rabıtacılar gibi kategorilerde fişlendiği görüldü.

MİLLİYET GAZETESİ:
Kuzey Irak’a NATO engeli

Derya-ı Kâbil, adını paylaştığı kenti bölerek, Zembelek Han ile Zemburek Han tepeleri arasından geçen yatağında akmıyor. Kâbil sıcak; Kâbil nehrinde, su yerine, hayat artıkları var.

Oysa bu nehrin "gökyüzü gibi aktığı" zamanları da bildiğini anlatıyor 43 yaşındaki eski mücahit Emir Rahmati. Yaşanmış, ama şimdi çok uzak bir geçmişe özlemle mi, yoksa uzak bir geleceğin hayaliyle mi söylüyor, belli değil. Sonradan, Ariana Türk-Afgan Lisesi’nin duvarında gördüğüm, 1940’larda çekilip elle renklendirilmiş, bugünkünden çok daha bayındır görünümlü Kâbil fotoğrafındaki masmavi nehir de gideremiyor bu belirsizliği.

20. yüzyılın son çeyreğini, önce darbe üstüne darbe yaparak, sonra Sovyet ordusuyla, ardından da kendi kendisiyle savaşarak geçiren, Taliban despotizminden ise 2001 sonunda, dış güçler sayesinde kurtulan Afganistan, "acaba" sorusunun havada asılı durduğu bir yer hala.

TAKVİM GAZETESİ:
Şampiyonun dramı

Gönül Işgın ÖSS’ye hapiste girip 33’üncü oldu. Hukuk istiyor Başarılı ama mutlu değil. Çünkü, suçu öz babasını öldürmek.

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde sınava giren Gönül Işgın, Sözel-2’de aldığı 283.096 puanla Türkiye 33’üncüsü ve Çanakkale 2’ncisi oldu. Cezası 1.5 yıl sonra biteceği için, bir hukuk fakültesine kaydını yaptırıp donduracak. Cezaevinden çıkınca burs bulabilirse okuyup avukat olacak.

Herkes bu müthiş başarıyı kutluyor, çocukları sınavı kazanamayan aileler Gönül’e gıpta ile bakıyor. Fakat o, cinayetten girdiği cezaevinde bu başarıya sevinemiyor! Çünkü, tacizlerinden bıkıp 2002’de istemeden öldürdüğü kişi kendi öz babası. Gönül Işgın (28), babasının evde yarattığı terörden bıkmıştı. Yaşadıklarını unutmak için uyuşturucu kullandı. Hatta AMATEM’de tedavi bile gördü.

RADİKAL GAZETESİ:
750 bin kişi yollarda

İsrail operasyonu hız kesmiyor. Çatışmadan kaçmak için yollara düşen 750 bin kişi de füzelerin hedefi oluyor. BM yetkilisi: Bombardıman insani yasaların ihlali.

İsrail’in saldırılarını tüm hızıyla sürdürdüğü ve güneyden girdiği Lübnan’da insani felaketin boyutu her geçen gün büyüyor. 12 Temmuz’da başlayan İsrail operasyonunda Lübnan’ın can kaybı 375’i geçerken, ya başkentin güvenli bölgeleri ya da Suriye’de sığınak aranıyor. Lübnan Sağlık Bakanlığı, saldırılardan kaçan 750 bin kişinin hareket halinde olduğunu duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü ise evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısını 600 bin olarak verdi. Ancak kaçanlar da İsrail’in hedefi oluyor. Son olarak saldırılardan kurtulmaya çalışan 16 kişinin bulunduğu minibüsün güneydeki Teyiri köyü yakınında vurulması sonucu üç kişinin öldüğü, 13 kişinin yaralandığı haberi geldi.

AKŞAM GAZETESİ:
Düğün terörü

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Kestanealan köyünde, sünnet düğünü sırasında ateşlenen tüfeklerden çıkan saçmaların isabet ettiği üniversite öğrencisi bir genç kız öldü, 2’si ağır 5 kişi yaralandı.

Ailesiyle birlikte bir yakınının sünnet düğününe katılan Ankara Üniversitesi öğrencisi Sezin Akoy, önceki akşam arkadaşlarıyla kınada oyun oynadığı sırada, yanı başında bulunan 17 yaşındaki yeğeni İ.D.’nin tüfeğinden çıkan saçmalar karnına ve başına isabet etti. Sezin Akoy, hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Çeşitli yerlerinden yaralanan Uğur Akgül (5), Nurgul Ak (34), Aylin Yaman (26), Nazmi Şahin (65) ve Rıza Er (71), İnegöl Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Şahin ve Er, durumları ağır olduğu için Bursa Devlet Hastanesine sevk edildi.

STAR GAZETESİ:
Erkek dediler kız verdiler

İstanbul’da, ultrason sonuçlarına göre kız bekleyen Sefa-Ayşegül Özşiray çiftinin hayatı karardı. Doğumdan sonra ‘Oğlunuz oldu’ denilen çiftin kucağına kız bebek verildi. Sevinçleri yarım kalan aile o gün doğan bebeklere DNA testi istiyor..

Zeynep Kamil Kadın Doğum Hastanesi, önceki gün ciddi bir karmaşaya imza attı. Ayşegül Özşiray, 15 yıl sonra ikinci kez anne olmanın heyecanıyla doğuma kadar rutin kontrollerini yaptırdı. Ultrasona göre ‘kız’ bebeği olacaktı. Tüm hazırlıklar ona göre yapıldı. Anne adayı, geçtiğimiz çarşamba günü hastaneye yatırıldı. Sezaryenle doğum yapmasına karar verildi.

Operasyon sonrası baba Sefa Özşiray’ın ismi anons edildi. Hemşireler, ‘Gözünüz Aydın. Erkek çocuğunuz oldu’ dedi. Şok olan Sefa Bey, ‘Bizim kızımız olacaktı’ dedi. Hemşireler ultrasonda hata olabileceğini söyleyince, ‘Peki’ deyip, tüm yakınlarını ‘Oğlum oldu’ diye aradı.

Aradan 5 saat geçti. Ayşegül Özşiray’ın refakatçisi Seda Aksoy bebeğin altını değiştirmek için bezini açınca ikinci şok yaşandı. Bebek erkek değil kızdı... Olayı öğrenen Sefa Özşiray, hastane yetkililerine durumu sordu. Aldığı yanıt, ‘Cinsiyeti karışmış olabilir’ oldu. Bunun üzerine Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Gültepe’de taksicilik yapan Sefa Özşiray, ‘Öz çocuğumu bulmak için gerekirse o gün doğan bütün çocuklara DNA testi yaptıracağım’ dedi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Ateş çemberi bizi de sarıyor

Suriye dün ’İsrail Lübnan’da ilerlerse savaşa gireriz’ dedi. İsrail durmuyor. Savaş tüm bölgede yayılıyor.

Suriye dün bir açıklama yaparak ’Eğer İsrail Lübnan’ı istila eder ve yakınımıza gelirse Suriye de oturup beklemez, savaşa dahil olur’ dedi. 2000 asker ve yüzlerce tankla Lübnan’a giren İsrail Ordusu dün ’Harekatın durmayacağını’ açıkladı.

Suriye’nin savaşa dahil olması, Ortadoğu’da alevlenen savaşın çevreye sıçrama ihtimalini daha da artıracak. Diplomatlar Lübnan ve Filistin’deki savaşa silah vererek dolaylı yoldan katılan İran’ın, Suriye’yi yalnız bırakmasına imkansız gözü ile bakıyor.

Eğer korkulan olur da Suriye ve ardından İran savaşa katılırsa, sınırlarımız boydan boya ateş çemberi ile sarılmış olacak. Irak’a demokrasi ve özgürlük vaadedip kan ve ateş getiren ABD ise hala bütün gücü ile İsrail’in arkasında duruyor.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
PPK’ya arka çıkan yok

ABD’nin ardından bu ülkenin Irak’a Cumhurbaşkanı seçtirdiği Talabani de, “Türkiye’ye topraklarımızda izin vermeyiz” diyerek, PKK’yı destekleğini dünyaya bir kez daha ilan etti.

Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani, komşu ülkelerin Irak’ın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini, Türkiye’nin Irak topraklarında operasyon yapmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Talabani, bu sözleriyle Türkye’ye yönelik bölücü ve yıkıcı eylemlerde bulunan terör örgütü PKK’ya arka çıktığını bir kez daha ortaya koydu.

Kürdistan Yurtsever Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Talabani başkent Bağdat’ta İran’ın lrak Büyükelçisi Hesen Kazımi Kumi’yi kabul etti. Başkan Talabani ile İran Büyükelçisi arasında yapılan görüşmede, sınır güvenliği ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. Komşu ülkelerin lrak’ın egemenliği ve bağımsızlığına saygı göstermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Talabani, “Eğer bir sorun varsa, bunun uluslararası yasalarla ve diplomatik kanallar yoluyla çözülmelidir” dedi.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
BM’den daha etkili

Başbakan Erdoğan, izlediği dinamik dış politika ile dünya liderleri arasında saygın bir yer edindi. Ortadoğu’da barışı için yoğun çaba harcayan Erdoğan, ABD’nin PKK konusunda da aktif olarak harekete geçmesini de sağladı.

İktidara geldikten sonra aktif bir dış politika izleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasını sağladıktan sonra Ortadoğu’da çıkan krizlere karşı etkin bir şekilde harekete geçerek dünya liderleri arasında yerini aldı. Özellikle İran ile ABD arasındaki nükleer kriz, Filistin-İsrail, İsrail-Lübnan krizlerinin çözümü için etkili bir liderlik görevini üstlenen Erdoğan, yürüttüğü yoğun telefon diplomasisiyle bu krizlerin çözümü için yönlendirici oldu. Erdoğan ayrıca, uzun süredir, ABD ve Irak ile terör örgütü PKK konusunda yaşanan tartışmaları da çözüme kavuşturdu.

Irak ve ABD’nin isteksiz davrandığı PKK ile mücadele konusunda yürüttüğü telefon diplomasisiyle önemli aşamalar kaydetti. ABD Başkanı Bush’un da ’Üstün bir liderlik sergiliyorsunuz’ diye övdüğü Erdoğan’ın gayretleriyle ABD ve Irak, Kuzey Irak’taki PKK konusunda harekete geçme kararı aldı. ABD ile Türkiye askeri seçeneğinde gündemde olduğu bir işbirliğine başladı. Erdoğan’ın başlattığı girişimle PKK’nın Irak’tan tamamen çıkartılması gündeme geldi.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Çatışırız

İsrail bombalarına ve tanklarının Lübnan’a girmesine dünya sessiz, Suriye uyardı: Yaklaşırsanız çatışmaya dâhil oluruz.

İsrail’in kuzeyindeki Hayfa kentini ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, kentteyken Katyuşa roketlerinin saldırısını haber veren sirenlerin çalmasıyla güvenli bir yere götürüldü. Fransız Elçiliği Sözcüsü, Douste-Blazy’nin araç konvoyunun kentten ayrılacağı sırada sirenlerin çaldığını, korumaların bakan ile beraberindeki heyeti güvenli bir binaya götürdüğünü söyledi. Sözcü, binada bekleyen Fransız Bakan’ın, saldırıların geçtiğini haber veren ikinci sirenlerin çalmasının ardından buradan ayrıldığını kaydetti.

EVET GAZETESİ:
5 yıldızlı yanlış

İspanya’da 155, bizde ise sadece Antalya’da 176 adet 5 yıldızlı otel var. Onların yıllık turizm geliri 39, bizimki 16 milyar dolar.

Turizm yatırımcısının yıllardır nasıl yanlış yaptığı bir kez daha ortaya çıktı. Açgözlü yatırımcılar “Lüks otel yaparım. Odaları yüksek fiyata satarım” düşüncesiyle Antalya’yı 5 yıldızlı otellerle doldurdu. Dolduruyor. Öyle ki, Antalya’da 176, turizm rekortmeni İspanya’da 155 tane 5 yıldızlı otel var. Ancak iş paraya gelince tablo tersine dönüyor. İspanya, 2-3 yıldızlı otellere ağırlık veriyor. Bu otellerin odalarını pahalıya satıyor. Bizde 5 yıldızlı otel enflasyonu var. 2 yıldızlıya kimse bakmıyor. Bu yüzden İspanya’nın yıllık turizm geliri 39, bizimki 16 milyar dolar... Onlar 2-3 yıldızla kazanıyor, biz 5 yıldızlıyı dolduramıyoruz.

Doğal güzelliği ve lüks tesisleriyle turizm cenneti olan Türkiye, hak ettiği değeri bir türlü bulamıyor. Çünkü her konuda abartmayı seven bizler, 5 yıldızlı otel konusunda da yine işi biraz abarttık.

FANATİK GAZETESİ:
100. yılın ilk bombası

Fenerbahçe, Uruguaylı yıldız Lugano ile bugün nikah kıyıyor. Şov, Roberto Carlos ve Crespo ile devam edecek.

Türkiye’nin FANATİK’ten duyduğu Fenerbahçe-Lugano flörtü bugün ‘mutlu son’la noktalanıyor. Sarı-Lacivertliler, her konuda anlaşma sağladığı Uruguaylı futbolcuyla nikah kıyıyor. Güney Amerika’nın en iyi savunma oyuncusu olduğu belirtilen Lugano’nun bugün İstanbul’a geleceği ifade edildi. Tümer Metin ve Uğur Boral’ı alarak yerli dosyasını kapatan yönetim, yabancı transferindeki sessizliği endişeyle izleyen taraftarlara, unutulmaz bir hafta yaşatmakta kararlı. Çünkü şov, Diego Lugano ile de sınırlı kalmayacak.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Fenerbahçe kralını aldı

Hava toplarına kesinlikle geçit vermez. Ona ’Rey de America’ yani Amerika’nın kralı diyorlar.

Diego Alfredo Lugano Moreno, müthiş bir futbolcu. Özellikle hava toplarında kimseye geçit vermiyor. Kendisinden uzun forvetlere karşı bile zamanlamasıyla top göstermiyor. Aralık ayında Dünya Kulüpler Kupası’nda Liverpool forvetlerini tek başına durdurdu. Sao Paulo maçı 1-0 kazandı, o maçın adamı seçildi. Kale çizgisinden akrobatik hareketlerle inanılmaz goller çıkarıyor, pozisyonları seziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious