Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Bugünkü gazetelerin manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
İyi ki Türkiye var

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları sebebiyle hayatları tehlikeye giren birçok ülkenin vatandaşı Türkiye üzerinden tahliye ediliyor.

Dün de Lübnan’daki Türkler, vatanına kavuşma heyecanı yaşadı. Çeşitli sebeplerle Lübnan'da bulunan bin 200 kişi, Deniz Kuvvetleri’ne ait İskenderun feribotuyla Türkiye'ye hareket etti. Sabah saatlerinde Şuheyda Meydanı’nda toplanan Türkler, limanda Mehmetçiği görünce gözyaşlarını tutamadı. 5 senedir Beyrut'un Dahiye semtinde yaşayan Hıdır Kılıç, “Üzerimize bombalar yağarken canımızı zor kurtardık. Günlerce parkta, garajda ve arabanın içinde uyuduk. Allah'a şükür vatanımıza dönüyoruz.” sözleriyle sevincini dile getirdi. Eşi Lübnanlı olan Ahmet Demirkıran, 10 yıldır çalıştığı Lübnan'a bir daha dönmeyeceğini belirtti. Kendilerini kurtarmaya gelen SAT komandolarının elini sıkarken gözyaşlarına boğulan İbrahim Göktekin ise Türkiye'ye minnettar olduğunu vurguladı. Beyrut'a bir daha ayak basmayacağını, ömrünün sonuna kadar Mardin'de yaşayacağını söyledi.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Yine aşırdılar

Toprakbank’ın eski sahibi Halis Toprak, "Gerçeğe aykırı muhasebeleştirme" suçundan 2.5 yıl hapis ve 7 bin 500 YTL para cezasına çarptırıldı. Zimmet suçundan açılan ancak daha sonra dolandırıcılık olarak vasıflandırılan ana dava dosyası ise zamanaşımı nedeniyle düştü.

TMSF tarafından el konulan Toprakbank’ın zarara uğratılması davası karara bağlandı. Bankanın eski sahibi Halis Toprak, "altın forward" yöntemiyle gerçeğe aykırı muhasebeleştirilmesi suçundan 2.5 yıl hapis ve 7 bin 500 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Zimmet suçundan açılan ancak daha sonra dolandırıcılık olarak vasıflandırılan ana dava dosyası ise zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklardan Halis Toprak, Salih Yardımcı, Ahmet Basgıcılar, Ömer Özbay, Saffet Nilgün Özışık, Ahmet Zeki Özgen, Zafer Ceylan, Musa Erdemir, Hasan Haluk Olgunöz ve Ertuğrul Kumcuoğlu katıldılar.

Sanık avukatlarının talebi üzerine Toprak’ın avukatı ve aynı zamanda bankanın eski yönetim kurulu üyesi Turgut Tavşanoğlu tanık olarak dinlendi. Avukat cübbesini çıkartıp tanık sandalyesinde ifade veren Tavşanoğlu, "Ben banka yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım sırada vergi incelemesi sebebiyle bankamıza şikayet gelmişti. Ben bankanın hukuk işlerine bakmam sebebiyle müfettiş görevlendirdim. Sonuç olarak Futbol Federasyonu’nun hesaplarından dolayı bankamız kar etmiştir. Herhangi bir zarar söz konusu değildir. Ödenen para da bu kardan verilen bir bakıma Futbol Federasyonu’nun kendi parasıdır" diye konuştu.

SABAH GAZETESİ:
Her düğün bir cenaze

Bursalı Sezin Akoy'dan sonra dün de haftaya evlenecek Sinoplu Şerife Şenel, arkadaşının kına gecesinde maganda kurbanı oldu.

Bir yıl önce üniversiteli Begüm'ü, cumartesi gecesi de üniversiteli Sezin'i hayattan koparan düğün magandaları, önceki gece Sinop'un Kayabaşı köyünde sahnedeydi. Hedef bu kez 22 yaşındaki Şerife Şenel oldu.

Nişanlı olan ve evlilik hazırlığı yapan Şerife, en yakın arkadaşının kına gecesinde silahlar peş peşe patladığı an yere yıkıldı. Göğsüne bir kurşun gelen Şerife, kendi düğününü göremeden öldü. Şerife'yi vuran silah bulunamadı.

Aynı gece bu kez Trabzon'un Ambarcık köyündeki düğünde de bir başka maganda terörü yaşandı. Havaya sıkılan kurşun balkondan düğünü seyreden 7 yaşındaki Z.C.'nin boynunu parçaladı. Minik kız ameliyat edildi. Maganda kurşunuyla yaşamını yitiren Şerife Şenel'in ölümünü kına gecesinde çekilen kamera görüntüleri aydınlatacak.

MİLLİYET GAZETESİ:
Avcı yine yakalandı

Edirne Emniyet Müdürü Avcı ve müfettişler, TMO'dan düşük fiyatla aldıkları buğdayı ihraç edilmiş gibi göstererek ofisi 8.5 milyon dolar zarara uğratan bir şebekeyi ortaya çıkardı. Çete, gümrük memurlarına ton başına 60 dolar rüşvet vermiş.

Yılbaşında Kapıkule'de rüşvet çetesini ortaya çıkaran Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın raporu üzerine Gümrük Teftiş Kurulu tarafından yapılan incelemede, Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında (işleyip ihraç etmek şartıyla) sahte belge düzenleyerek, düşük fiyatla buğday alan bir çetenin Toprak Mahsülleri Ofisi'ni (TMO) 8,5 milyon dolar zarara uğrattığı belirlendi.

Edinilen bilgiye göre çete, anlaştığı un fabrikaları adına dâhilde İşleme İzin Belgesi çıkarırken, fabrikalar da, hiç üretmedikleri un için kendilerine isimleri verilen Irak'taki bazı şirketler adına fatura kesti.

TAKVİM GAZETESİ:
Barzani çuvalı

Coni'ler 2003'te Kuzey Irak'ta 11 askerimize çuval geçirdi, kahrolduk Yıl 2006, bu kez Türk pasaportlu aşiret reisi Barzani'nin peşmergeleri 5 MİT görevlimize çuval geçirdi, dövüp araziye attı. Kanımıza dokundu.

3 MİT görevlisi, "PKK'nın K. Irak'tan Türkiye'ye geçiş güzergâhlarını belirlemek" üzere gizlice sınırı aşıp Zaho'ya ulaştı. Ancak, burada kendilerini bir zamanlar canlarını kurtardığımız peşmergeler bekliyordu. Yakalandılar.

Peşmergeler MİT görevlilerimizin kafasına çuval geçirdi, ellerini bağlayıp öldüresiye dövdü. Kürdistan İstihbarat Merkezi'ne götürdü. Elemanlarından haber alamayan Çapulcular onları da elleriyle koymuş gibi yakaladı! Yine çuval geçirerek, dövdü, hepsini sınırımıza attı. MİT'çileri Türk kamyoncular buldu.

TÜRKİYE GAZETESİ:
Mehmetçik kurtardı

İsrail’in yaklaşık iki haftadır süren bombardımanı yüzünden Lübnan’da mahsur kalan yaklaşık bin 200 Türk vatandaşı dün, Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerle tahliye edildi. İskenderun A1600 isimli dev nakliye gemisi ile bir fırkateyn ve bir kruvazörün Beyrut limanına yanaşması öncesinde SAT ve SAS komandoları, karaya inerek geniş güvenlik tedbirleri aldı.

Liman çevresinde adeta kuş uçurtmayan komandolar, Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde gemilere binmesini sağladı. 17 saatte Beyrut’a ulaşabilen gemi, saat 10.15’te limana demir attı. Gemiyle birlikte, Lübnan’a yardım amacıyla başta ilaç, gıda ve çadır olmak üzere birçok yardım malzemesi de getirildi.

Otobüslerle Beyrut’a gelen Türk vatandaşları, saat 07.00’den itibaren şehir merkezinde toplanarak Türk Büyükelçiliği yetkililerinin gemiye binişle ilgili verdiği bilgileri dinledi. Türk Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği tahliye kapsamında, vatandaşlarımız gemiye alınmaya başlandı. Tahliye işlemi, yaklaşık 6 saat sürdü. Beyrut Büyükelçimiz İrfan Acar, tahliye işlemiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Askerî feribotun içerisinde vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme mevcut. Doktorlarımız, hemşirelerimiz vatandaşlarımızın hizmetinde.” Büyükelçilik yetkilileri, yolculuğun bu kadar uzun sürmesinin sebebinin, Lübnan’dan 50 mil açıkta bulunan İsrail savaş gemilerinin oluşturduğu özel koridorun kullanılması olduğunu söyledi. Nakliye gemisinin bugün sabah saatlerinde Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

RADİKAL GAZETESİ:
Cehennemden kaçış

13 gündür bombalanan Lübnan'daki 1200 Türk, Beyrut'a giden İskenderun Feribotu'na bindi. Feribotu bir firkateyn, bir kruvazör ve komandolar korudu.

Türkiye, İsrail'in 13 gündür bomba yağdırdığı Lübnan'da yaşayan Türkleri bu cehennemden kurtarmak için tarihinin en büyük denizaşırı tahliye operasyonunu düzenledi. 1200 Türk vatandaşı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İskenderun Feribotu'yla Türkiye'ye getiriliyor.

Beyrut'tan kaçmaya çalışan Türk vatandaşları için önce otobüslerle karayolunu kullanan Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği, ülkeden ayrılmak isteyenlerin sayısının giderek artması üzerine Dışişleri Bakanlığı'na toplu tahliye yapılması istemini iletti.

Dışişleri de bu istemi Genelkurmay Başkanlığı'na ve diğer ilgili bakanlıklara bildirdi. Daha önce Arnavutluk, Kosova ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinden tahliyeler gerçekleştiren Ankara, Lübnan'daki Türk vatandaşları için Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın eşgüdümünde kapsamlı bir tahliye planı hazırlandı. Kurumlar arasında yapılan değerlendirmeler sonunda, 1200 kişiyi Deniz Kuvvetleri'ne bağlı İskenderun Feribotu'nun taşıması, bölgedeki güvenlik sorunu nedeniyle feribota bir kruvazör ve bir firkateynin eşlik etmesi kararlaştırıldı.

AKŞAM GAZETESİ:
Medya devi Türkiye’de

İhlas Holding’in aylardır yabancı medya kuruluşlarıyla sürdürdüğü satış görüşmeleri dün sona erdi ve TGRT, 151 milyon YTL’ye (97 milyon dolar) dünyanın önde gelen medya şirketlerinden News Corporation’a satıldı.

Yapılan yazılı açıklamada “dünyanın en büyük medya şirketlerinden News Corporation ve Atlantic Records’un kurucusu ve başkanı Ahmet Ertegün’ün, TGRT’yi, İhlas Yayın Holding A.Ş. ve diğer hissedarlardan satın almak üzere anlaşma imzaladığı, satış fiyatının 151 milyon YTL olarak gerçekleştiği” kaydedildi.

Anlaşmaya göre News Corporation ve Ahmet Ertegün’ün, TGRT’nin yayın hakkını elinde bulunduran Huzur Radyo TV’nin hisselerinin tamamını satın alacağı belirtilen açıklamada, satışın gerekli izinlerin alınmasının ardından sonuçlandırılmasının öngörüldüğü bildirildi. Açıklamada, “Hisse satın alma anlaşmasına göre News Corporation ve Ahmet Ertegün tarafından satın alınmayan TGRT markası ve TGRT FM Radyosu, İhlas Yayın Holding’in bünyesinde kalmaya devam edecek. Bir yıl boyunca News Corporation TGRT ismini kullanacak. Satış işleminin tamamlanmasının ardından İhlas Yayın Holding, medyadaki faaliyetlerini diğer kuruluşları aracılığıyla devam ettirecek” denildi.

STAR GAZETESİ:
Hellkopter!

Star, 5 polisin şehit olduğu helikopter kazası raporunu ele geçirdi: Pilotaj hatası yok. Helikopterin daha ilk uçuşunda motor arızası yaparak düşmesi, ihalede ‘Yanlış firma tercihi mi yapıldı’ sorusunu akla getirdi.

Antalya’daki keşif görevi sırasında 2’si pilot 5 polisin şehit olmasına sebep olan helikopter kazasının ön raporu belli oldu. Raporda, ‘pilotaj hatası olmadığı’ belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’ndan Antalya’ya giden 6 kişilik teknik heyetin hazırladığı ön raporda, ‘Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya, arızalanan helikoptere başarıyla acil iniş yaptırmış. Kesinlikle pilotaj hatası yok’ denildi.

Türkiye’ye her biri 2.2 milyon dolardan 10 adet orta tip helikopter satan MD Firması’ndan 3 uzman Ankara’ya gelerek kazaya yolaçan teknik arızayı incelemeye başladı. Aşırı sıcak ve güç yüzünden motor komprasör stol’unun arızalandığı ve helikopterin güç kaybedip kontrolden çıktığı bildirildi. Genel Müdürlük, kaza raporu çıkıncaya kadar 7 adet MD-600N helikopterin uçuşunu yasakladı. Şu ana kadar emniyete 8 helikopter teslim eden MD firmasının kalan 2 helikopteri de önümüzdeki günlerde Ankara’ya göndereceği öğrenildi. Helikopterlerin 2 yıl garantili olduğu, kazanın teknik arızadan kaynaklandığı anlaşılırsa firmanın düşen helikopterin yenisini vereceği ifade edildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Başkentte konuşulan iki bomba

Başbakan Erdoğan'ın Zapsu'yu kendisinin atadığını söyleyerek, 'Konuyu çarpıtmayın' dedi. Başbakan Erdoğan, tatilini geçirdiği Ekinlik Adası'nda basın mensuplarıyla biraraya geldi.

Kendisine yöneltilen Zapsu ile ilgili soru üzerine sinirlenerek, 'Ortadoğu sorunu yaşanırken, çok spesifik ve partimle ilgili bir olayı sormanızı doğrusu çok hafif buluyorum. Bu benim partimle alakalı bir konu ve bu konuyla ilgili kararı vereceksek biz veririz, partim verir. Kaldı ki gündemimizde böyle bir şey yok' dedi.

Cüneyt Zapsu'nun, Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olduğunu da vurgulayan Erdoğan, 'Cüneyt bey benim tüzükten doğan hakkımla atadığım bir arkadaşımdır. Dolayısıyla zaman zaman ulusal ve uluslararası bu tür görevleri kendisine ben vermişimdir. Ama, medya sağ olsun Cüneyt beye çok farklı konular yüklemekle, farklı yerlere oturtmaktadır'' şeklinde konuştu.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Fındık paraları betona gömüldü

Karadeniz'in temel geçim kaynağı fındığın, Fiskobirlik'in yanlış yatırımının kurbanı olduğu ortaya çıktı. Yanlış yatırımlarla adı Fiyaskobirlik'e çıkan Fiskobirlik, fındık paralarını ödemek yerine marketçilik yapıyor, müteahhitliğe soyunuyor
Marmara ve Karadeniz'in en önemli geçim kaynaklarından olan fındıktaki ödeme krizin, Fiskobirlik'in kendi alanı dışında yaptığı plansız ve kontrol yatırımlar sonucu yaşandığı belirlendi. Fiskobirlik'in, üreticiden aldığı fındığın bedellerini ödemek yerine, parasının büyük bir kısmını inşaat, gayrimenkul ve market işletmeciliğine ayırdığı ortaya çıktı.

Fiskobirlik 50 kooperatife bağlı yaklaşık 240 bin üyeden oluşuyor. 2000 yılındaki özerkleşmeye kadar taban fiyat açıklama yetkisi ile sektörün en önemli merkezi konumunda olan Fiskobirlik, 2000 yılından itibaren sadece kendi üyeleri için taban fiyatı açıklamaya başladı. İzlediği fiyat politikası nedeniyle ihracatçı, tüccar ve üreticiyi zaman zaman karşı karşıya getiren Fiskobirlik'in fındık dışında marketçilik, inşaat ve gayrimenkul gibi alanlara yaptığı yatırımlar birliğin neden bu halde olduğunu özetliyor.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Villa harekatı

Kaçak olduğu için yıkılan villanın alanına ‘üçüz proje’ hazırlatan Maliye Bakanı Unakıtan, son temizliği başlattı: Molozlar kalkıyor.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 9 Mayıs 2006’da 4’e karşı 5 oyla İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onay aldıktan tam 2.5 ay sonra üç villa projesine start verdi. Üsküdar Belediyesi’nden alına ruhsatla Küçük Çamlıca’daki 2 bin 100 metrekarelik arsanın üzerine A, B, C Blokları’ndan oluşacak üç villa yapılacak. Eskisine göre daha lüks bir donanımla inşa edilecek villa kompleksinde süs havuzu, kaya bahçesi, gezinti yolları ve açık otoparklar bulunuyor. Unakıtan’ın yeni villalarının proje müellifliğini ise Mimar Fatih Babaoğlu yapıyor. Her villa 110 metrekarelik zemine oturacak.

FANATİK GAZETESİ:
İkisi de süper

Aslan’ın hocası Gerets, yeni yıldız adaylarını yorumladı: “Vogel eski öğrencim. Bize çok büyük katkı sağlar. Carrusca ise hırslı ve başarıya aç. Takımda görmek isterim. Şu anda tek sıkıntımız Heinz. Gitmezse sorun olur...”

Sarı-Kırmızılı yönetimin yabancı transferinde ağır kalması teknik direktör Eric Gerets’i oldukça tedirgin etmiş, Belçikalı hoca basın toplantılarında sıkıntısını ince mesajlar göndererek dile getirmişti. Ancak yönetimin Arjantinli Carrusca ve Vogel ile anlaşması Gerets’in keyfini yerine getirdi. Tecrübeli teknik adam, prensipte anlaşma sağlanan iki oyuncuyu FANATİK’e değerlendirip, övgü dolu sözler sarfetti.

Eric Gerets, İsviçre Milli Takımı’nda forma giyen ve bonservisi Milan’da olan Vogel ile PSV Eindhoven’da birlikte çalıştığını söyledi. Gerets, “Vogel’i çok iyi tanıyorum. PSV ile yaşadığımız iki şampiyonluğun başmimarıydı. Çok yönlü bir oyuncu. Her tarafı tecrübe kokuyor. Özellikle Şampiyonlar Ligi maçlarında bize katkısı çok olur. Onun gibi disiplinli futbolcular gittikleri her kulüpte başarıya ulaşır” dedi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Roberto Carlos'un bittiği andır

Transferde geç kaldığı için eleştirilen Fenerbahçe 100 yılın bombasını patlattı. Roberto Carlos birkaç gün içinde Türkiye'ye gelecek, Kanarya şov yapacak.

F.Bahçe, Lugano'dan sonra Roberto Carlos'u da bitirdi. Sarı-lacivertli yönetim iki oyuncunun ismini UEFA'ya bildirdi. Real Madrid ile sorunlar yaşayan, Capello'nun gelmesiyle İspanya'da kalma durumu beliren Brezilyalı sol kanat oyuncusu sonunda ikna edildi, imza atıldı. 33 yaşındaki yıldız futbolcu birkaç gün içinde İstanbul'a gelecek. İsmi UEFA'ya bildirilen stoper Lugano'nun gelişi ise Libertoderes Kupası'na bağlı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious