Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 05.03.2011 / 17:12:46

İskenderun Körfezi’nde batan kanserojen madde yüklü Ulla gemisiyle ilgili sorunlar bitmeden yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda’dan Türkiye’ye doğru yola çıktığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Hollanda, dünyanın reddettiği zehirli gemiyi Türkiye’ye gönderiyor

İskenderun Körfezi’nde batan kanserojen madde yüklü Ulla gemisiyle ilgili sorunlar bitmeden yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda’dan Türkiye’ye doğru yola çıktığı öğrenildi.

Amsterdam Limanı’nda 7 yıldır bekletilen Meksika bandıralı ‘Otopan’ adlı geminin kanserojen amyant maddesinden kaplamalarının söküleceği İzmir-Aliağa’ya üç hafta içerisinde ulaşacağı tahmin ediliyor. Seyahat için elverişsiz olan geminin batmasından endişe eden Hollanda, gemiyi karasuları dışına çıkana kadar deniz polisi eşliğinde römorkörlerle çektirdi. Geminin Türkiye’ye doğru yola çıktığını Zaman’dan öğrenen Çevre ve Orman Bakanlığı alarma geçti. Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yeni Çevre Kanunu uyarınca kendilerinden izin alınması gerektiğini; ancak böyle bir başvurunun gelmediğini kaydetti. Zehirli maddelerin Türkiye’ye girişinin yasak olduğunu belirten Öztürk, geminin Türk karasularına sokulmayacağını açıkladı. Geminin söküm işleminin yapılacağı Şimşekler Tersanesi’nin sahibi Osman Şimşek ise bakanlıktan gerekli izinlerin alındığını iddia etti.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Biber gazlı iki cesur kız

Eczacı kalfası 17 yaşındaki Özlem Şancı, Küçükçekmece’deki eczanelerine ilaç alma bahanesiyle giren, daha sonra da tabancasını çıkararak "kasayı hemen boşaltmasını" isteyen soyguncuyu, biber gazı sıkarak kovaladı. Soyguncunun ve Özlem Şancı’nın tüm hareketleri, gizli kamera tarafından saniye saniye görüntülendi.

Küçükçekmece’deki Aslı Eczanesi’ne 22 Temmuz Cumartesi günü gelen bir genç, 13 yaşındaki Büşra Karahaliloğlu ile Özlem Şancı’nın bulunduğu bankonun önüne gelerek aspirin almak istediğini söyledi. İlacı alan ve yarım saat sonra geri dönen genç müşteri, "Aspirini geri vereceğim. Bir Ağrı kesici alacağım" dedi. Aspirini iade eden ve aldığı Ağrı kesici için 1 YTL 75 kuruş daha ödeyen soyguncu, ilacı ve parayı cebine koyarken birden tabancasını çıkararak Özlem Şancı’ya "Kasayı boşalt" diye seslendi. kalfalardan Büşra Karahaliloğlu tabancayı görünce donakaldı. Özlem Şanlı ise kasanın altındaki çekmeceyi göstererek "Para burada, bir saniye bekle vereyim" dedi. Özlem Şancı, iki yıldır hiç kullanılmayan biber gazını bularak çekmece içinde sıkacağı yönü belirledi ve soyguncuya sıkmaya başladı. Hırısz, elleriyle yanan gözlerini ovuşturarak kaçmaya başladı.

SABAH GAZETESİ:
Kara para otobüsü gaspçılara takıldı

İçinde polislerin de olduğu çeteye pusu kuran ekipler, bir sürprizle karşılaştı. Gaspçıların kaçırdığı otobüse yapılan baskında balya balya dolar çıktı.

Film gibi olay İstanbul Pendik'te yaşandı. 6 kişilik gasp çetesi, Ukrayna'dan uçakla gelen 30 kişilik turist nakil otobüsünü 'Biz polisiz' diyerek TEM'de durdurdu. Gaspçıların hedefi üzerinde yüklü miktarda para bulunan Ukraynalı pilottu. Çete, rehin aldığı pilotu otoyol üzerinde bekleyen kendi araçlarına bindirdi. Bu arada gaspçıları bir aydan beri izleyen Asayiş ve Özel Harekat timleri de harekete geçti. Ekipler, kısa bir takip ve çatışmanın ardından pilotu kurtardı. Zanlıları yakalayan polis otobüste arama yaparken, büyük bir sürprizle karşılaştı. Aracın gizli bölmelerinde balyalar halinde yaklaşık 1.5 milyon dolar bulundu. Birisi eski 2 polis ile 4 kişi gözaltına alındı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Geride kalanlar

İsrail ordusu, Lübnan'da öldürdüğü Hizbullahçıların cesetlerini ileride esir veya ceset değişiminde kullanmak üzere soğuk hava depolarında tutuyor.

İsrail askerlerinin, Lübnan'daki çatışmalarda ölen Hizbullah milislerinin cesetlerini toplayarak, ileride esir veya ceset değişiminde kullanmak için İsrail'deki soğuk hava depolarına koyduğu bildirildi.
Associated Press'e konuşan İsrail askeri sözcüsü, 6 Hizbullah gerillasının cesedinin İsrail'e getirildiğini söyledi. Sözcü, İsrailli liderlerin ne yapacaklarına dair bir karar verinceye kadar cesetlerin soğuk hava depolarında kalacağını kaydetti. Askeri sözcü, cesetlerin neden toplandığı konusunda bilgi vermezken, güvenlik yetkilileri, daha önce Hizbullah militanlarının cesetlerini esir değişiminde kullanan İsrail'in yine aynı nedenle cesetleri topladığını belirtti. İsrail daha önce, Hizbullah tarafından kaçırılan iki askerinin bırakılması için pazarlık yapmayacağını duyurmuştu.

TAKVİM GAZETESİ:
Efkar bastı

Devletin sattığı TEKEL'in rakısı geçen yıl 22 trilyon kâr etti, elde kalan sigara 287 trilyon lirayla zarar rekoru kırdı. Bu zararı 70 milyon ödedi.

İSO'nun "500 Büyük Sanayi Kuruluşu" raporundan TEKEL dramı çıktı. Hükümet, 2003'te TEKEL'de içki ve sigarayı ayırdı, Yeni Rakı'yı 292 milyon dolara Nurol-Limak-Özaltın ortaklığına sattı. Özel Yeni Rakı, 2 yılda 22 trilyon kâr etti, 141'inci büyük sanayi şirketi oldu. Yetmedi, 810 milyon dolara ABD'lilere satıldı. Devlette kalan TEKEL Sigara ise 287 trilyonla zarar rekoru kırdı.

Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşunun geçen yılki satış hasılatı 140 milyar dolar. Bu rakam, Amerikan Ford'un 177 milyar dolarlık cirosunu bile yakalayamıyor. Dünyanın en büyük şirketi Exxon Mobil ise 340 milyar dolar ciro yapıyor.

RADİKAL GAZETESİ:
Daha kaç cana kıyılacak?

Türkiye için düğün ve 'cenaze' mevsimi geldi, dört bir yandan maganda kurşunuyla ölüm haberi yağmaya başladı. En güzel kıyafetleriyle düğüne giden genç kızlar, magandaların sevinç nidalarına eşlik eden kurşunlarla can veriyor. Üstü duvakla örtülü tabutların önünden annelerin ağıtları yükseliyor.

Üstü duvakla örtülü tabutların önünden annelerin ağıtları yükseliyor. Çünkü 'maganda'lar bu ülkede, bellerinde silah düğüne gidip havaya ateş açmanın 'cezasız' olduğunu biliyor. Ölümle biten olaylarda bile zanlılar birkaç aylık tutukluluktan sonra serbest kalıyor.

Geçen hafta magandaların silahları hiç susmadı. Bursalı üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Sezin Akoy bir sünnet düğününde 17 yaşındaki İ.D.'nin ateşlediği tüfekten çıkan saçmalarla öldü. Bir gün sonra kurşunların adresi Sinop'un Kayabaşı Köyü'nde en yakın arkadaşının düğününe giden 22 yaşındaki Şerife Şenel oldu.

AKŞAM GAZETESİ:
Gözdağı

İsrail'in Lübnan'da sürdürdüğü operasyonda, önceki akşam İsrail uçaklarının ülkenin güneyinde bulunan Hiyam bölgesindeki BM gözlem noktalarından birini vurması sonucu 4 BM görevlisinin ölmesi, uluslararası kamuoyunda şok etkisi yarattı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail'in gözlem noktasını kasıtlı olarak vurduğunu düşündüklerini söyleyerek, İsrail'den olayın bir an önce soruşturulmasını istedi.

BBC televizyonunun haberine göre, BM'nin saldırıyla ilgili ilk soruşturmasında BM'nin Lübnan'daki geçici Barış Gücü UNIFIL'e bağlı askerlerin, İsrail birlikleriyle saldırıdan önce 10 kez bağlantıya geçtiği belirlendi. Soruşturmada, konumu İsrailli yetkililere daha önceden belirtilen gözlem noktasının bulunduğu bölgede, olaydan önceki 6 saat boyunca 14 topçu saldırısı olduğu belirtildi. Avusturya, Kanada, Çin ve Finlandiya vatandaşı olan BM görevlilerinin ölümüne yol açan saldırıdan İsrail uçaklarının gözlem noktasına güdümlü füze attığı kaydedildi.

STAR GAZETESİ:
Kızılayıp

Kızılay İstanbul’daki en önemli 3 tıp merkezinin işletmesini özel sektöre kiralamak üzere harekete geçti. Altıntepe, Adatepe ve Atifet Duhani merkezleri kalitesiyle özel hastaneleri aratmıyor. Üstelik bu merkezler, 2 milyon gibi düşük muayene ücretiyle dar gelirli vatandaşın can simidi. Kızılay, şimdi bu merkezleri kiraya vererek İstanbul’daki vatandaşın son kalesini de düşürecek.

Vatandaşın yaptığı bağışlarla ayakta duran ve kar amacı gütmeyen Kızılay, kendisine güvenenlere edenlere darbe yapmaya hazırlanıyor. Şöyle ki; dar gelirli vatandaşın 2 YTL’ye muayene olduğu ve tam teşekküllü hastanelerdekine benzer tedavi aldığı Kızılay Altıntepe, Adatepe ve Atifet Duhani Merkezi, ihaleyle özel sektöre kiralanacak. Kızılay’ın 24 Temmuz’da verdiği ilanda bu üç merkezlerin gayrimenkulleri ile birlikte işletmesinin kiraya verileceği ve tekliflerin de kapalı zarf usulüyle alınacağı, daha sonra da açık artırmaya geçileceği duyuruldu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Barzani’ye diz çöktürdük

Geçtiğimiz hafta içinde yapılan bu operasyonda son zamanlarda iyice küstahlaşan Mesut Barzani'nin kafasına silah dayandı ve 'Bak işte seni ininde bile olsa gelip buluruz. Tepenizdeyiz, istediğimiz an sizi alır götürürüz' mesajı verildiği öğrenildi.

Aynı hafta içinde ABD'nin Irak'taki en üst düzey komutanı Genereal George Casey'in aniden Kuzey'e geçerek, Barzani'yle görüşmesi ile Bush ve Dışişleri Bakanı Rice'ın Türkiye'ye gönderdiği mesajlar operasyon iddiasını ciddi şekilde doğruluyor.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Saldırılar durdurulmalı

İtalya’nın başkenti Roma, Orta Doğu’da İsrail’in Lübnan saldırısıyla tırmanan gerilime çözüm arayışı amacıyla dün uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yaptı. 15 ülke ile BM, AB ve Dünya Bankası temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil etti.

İtalya’nın teklifi ve ABD’nin desteklemesiyle düzenlenen toplantıda ateşkesin sağlanması, insani yardım meselesi ve Güney Lübnan’da uluslararası güç oluşturulması en önemli gündem maddeleri oldu.

BM Genel Sekreteri Annan, konferansta katılımcılardan, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmaların son bulmasını sağlayacak acil bir ateşkes için baskı oluşturmalarını istedi. Annan, Hizbullah’ın İsrail yerleşim birimlerini hedef almaya son vermesi, İsrail’in de Lübnan limanlarına uyguladığı ablukayı kaldırması ve her türlü kara operasyonuyla bombardımana son vermesi gerektiğini söyledi.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
‘Devlet’ listede yok

İSO’nun ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında ilk sıradaki Tüpraş, listede artık kamu kuruluşu değil, özel sektör kuruluşu olarak yer aldı. Sıralamada ilk üç değişmedi.

İstanbul Sanayi Odasının (İSO) ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2005 Yılı Raporu”nda, 14,2 milyar YTL’lik üretimden satış rakamıyla yine birinci sırayı alan Tüpraş, bu kez listede kamu kuruluşu değil, özel sektör firması olarak yer aldı.

İstanbul Sanayi Odasının (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2005 Yılı Raporu” açıklandı. Rapora göre, Tüpraş geçen yıl da 14,2 milyar YTL’lik üretimden satış gerçekleştirerek Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. Geçmiş yıllardaki gibi birinci sıradaki yerini koruyan Tüpraş’ın 2005 yılındaki üretimden satışları 14 milyar 239 milyon 223 bin 472 YTL olarak gerçekleşti.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Kaleşnikoflu çeteye 'Kobra' operasyonu

Bavul ticaretine gelen Ukraynalıların içinde bulunduğu otobüsü Pendik'te durdurup üzerinde 190 bin dolar bulunan pilotu kaçıran saldırganlar, TEM'de polisle çatıştı. İki polisi yaralayan 6 saldırgan yakalandı.

Pendik'te dün ilginç bir fidye operasyonu yapıldı. Ukrayna'dan bavul ticaretine gelen 30 yolcu ile geldikleri uçağın pilotu Anotolik Gonchar'ı Laleli'deki otele getiren otobüs Tuzla yanyolda kendilerine polis süsü veren kişiler tarafından durduruldu. Otobüsün içinde bulunan ve üzerinde 190 bin dolar olan Ukraynalı pilotu kaçıran fidyeciler, yanyolda polisle çatışmaya girdi. Biri yaralı 6 kişi polis tarafından yakalandı.

EVET GAZETESİ:
Yüzyılın hortumu

“Yüzyılın hattı” olan Bakü-Ceyhan’ı delip vana taktılar. Günlerce petrolü hortumladılar. Şimdilik çalınan 10 ton. Umarız bu son olur.

Azerbaycan petrolünü Akdeniz’e taşıyacak olan “Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı”, tarihi bir törenle açıldı... Yılda 50 milyon ton petrol taşıyacak olan ve “21. Yüzyılın İpekYolu” diye adlandırılan hattın açılışını bütün dünya izledi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Cesaret Ruh ve Zafer: 4-0

Kanarya, Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ilk maçında Şükrü Saracoğlu Stadı'na muhteşem bir taraftar desteği altında çıktı. F.Bahçe, B36 Torshavn'ı farklı devirirken, 1 Ağustos'taki rövanş maçını adeta formaliteye çevirdi. Sarı-lacivertlilere farkı getiren goller; Appiah, Tümer Metin, Tuncay Şanlı ve Önder Turacı'dan geldi.

Fenerbahçe, yeni teknik direktörü Zico yönetiminde çıktığı 100. yılın ilk maçında sürekli golü düşünen oyun anlayışı ile taraftarından tam not aldı. Karşılaşmada Nicolas Anelka ve Tümer Metin yıldızlaştı. Zico'nun 'hücum felsefesi' sarı-lacivertli futbolcuları ateşledi.

FANATİK GAZETESİ:
Adını unutabilirsin ama tadınız asla

F.Bahçe, Zico yönetiminde çıktığı ilk resmi sınavında Torshavn’ı gole boğarak, Şampiyonlar Ligi 2.ön elemesinde tur kapısını araladı: 4-0.

Ve Fenerbahçe sezonun ilk resmi karşılaşmasında şov yaptı... Sarı-Lacivertliler, Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ilk maçında Faroe Adaları’nın temsilcisi B 36 Torshavn’ı 4-0 mağlup ederek, rövanş öncesi büyük avantaj yakaladı. Mücadelenin ilk dakikalarında itibaren zayıf rakibinin sağlı sollu ataklarla bunaltan Kanarya 26. dakikada perdeyi açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious