Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Çevre Bakanlığı zehirli gemiye izin vermiş

Kaplamalarında kanserojen madde bulunan Otopan isimli geminin Türkiye’ye gelecek olması çevrecileri ayağa kaldırdı. Eylem hazırlığı başlarken, geminin Türk sularına girişi için bakanlığın izin verdiği ortaya çıktı.

Kanserojen maddeyle kaplı olduğu için 7 yıldır Amsterdam limanında bekletilen bir geminin Türkiye'ye gönderileceği haberi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Eyleme hazırlanan çevre örgütleri, ‘doğru şekilde imha edilene kadar gemiden çıkarılan zehirli maddenin büyük risk oluşturacağına' dikkat çekti. TBMM Çevre Komisyonu üyesi Mehmet Boztaş ise soru önergesiyle konuyu gündeme getireceğini kaydetti.

HÜRRİYET GAZETESİ::
Hani Biz-Öteki ayrımı yoktu

Emekliliğini isteyen CHP’li bürokratına "Sana ihtiyacım var, danışmanım ol" diyen Enerji Bakanı Güler, bir kararname hazırlayıp Başbakanlığa gönderdi. Müsteşar Dinçer kararnameyi bakanlığa iade etti. Bakan Güler’in ısrarcı olup olmayacağı merak konusu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, CHP’li kimliğiyle tanınan eski TPAO Genel Müdür Yardımcısı Necdet Pamir’i kendisine danışman yapma girişimi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Müsteşarı Ömer Dinçer’den döndü.

Önceki gün Habertürk TV’de yayınlanan habere göre TPAO Genel Müdür Danışmanlığı görevinde bulunan Pamir, özel sektörde çalışmak üzere ocak ayı ortasında emekli olmak istedi. Güler, petrol ve doğalgaz konularındaki uzmanlığıyla tanınan Pamir’den, "Emeklilik için daha çok erken, ikimiz de ODTܒlüyüz, siyasi kimlik de önemli değil, sana ihtiyacım var, benim haberim olmadan emekli olma" ricasında bulundu.

SABAH GAZETESİ:
Trilyonluk borca reddi miras

Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz'ın trilyonluk vergi borcu nedeniyle eşi ve kızı mirası reddetme davası açtı.

56 yıllık meslek yaşamında 119 film yöneten, 27 filmin de yapımcısı olan Türkiye'nin en önemli yönetmenlerinden Atıf Yılmaz öldüğünde ardından 1 milyon YTL'lik vergi borcu çıktı. Yönetmenin film şirketi geride kalan vergi borcunu karşılayamadı.

5 Mayıs'ta ölen Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Türkali ile önceki eşinden olan kızı Kezban Arca ayrı ayrı mahkemeye başvurarak, mirası ret için dava açtı. Davaya önümüzdeki günlerde başlanacak.

Yılmaz'ın ressam kızı Kezban Arca, "Reddi miras istemesek babamın yüksek borcu bize kalacaktı" dedi. Atıf Yılmaz'ın son filmi 'Eğreti Gelin' 1 milyon 540 bin dolar kazanmış ancak kendisi filme para yatırmadığı için küçük bir hisse alabilmişti.

MİLLİYET GAZETESİ:
Beşiktaş maçı sattı mı?

Milliyet, 2003 – 2004 sezonunda takımların kaderini etkileyen şike organizasyonunun belgelerini açıklıyor.

İtalyan savcı Stefano Palazzi'nin, dinlemeye takılan bir telefon konuşmasından edindiği "kanaat"le, "son şampiyon" Juventus'un üçüncü lige; Milan, Fiorentina ve Lazio'nun ise 2. lige düşürülmesini istediği "şike soruşturması", Dünya Kupası'nı bile gölgede bıraktı. Üstelik, bu soruşturma devam ederken Dünya Kupası'nı İtalya kazandı.

Kısa sürede tamamlanan soruşturmanın ardından, dosyayı önünde bulan temyiz mahkemesi, sadece Juventus'un Serie B'ye düşürülmesine karar verdi. İtalya'da yaşananlar, belki de en çok Türkleri şaşırttı. Spor basınımız, çeşitli iddiaları yeniden gündeme getirdi. Savcılar soruşturma başlattı, Başbakanlık Teftiş Kurulu harekete geçti.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, iddialara değil, "kanıtlara" ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Var olan kanıtları göz ardı edenler için, tamamı dava dosyalarındaki belgelere dayanarak hazırlanan bu yazı dizisinin, sözü edilen "eksikliği" tamamlamasını umuyoruz. Çoğunu ilk kez okuyacağınız belgeler, daha önce gündeme gelen bazı iddiaları da kanıtlayacak. Cumhuriyet savcılarının ve hâkimlerin elinden geçen bu belgeler, işlem yapıldığı taktirde Turkcell Süper Lig'deki bazı takımların akıbetinin Juventus'tan farklı olamayabileceğini gösteriyor.

2004'te ligin kaderini tayin eden Beşiktaş ve Rizespor, bu üçlünün ilk ikisini oluşturuyor. Ve sormadan edemiyoruz: Polisin, organize suç örgütlerine yönelik teknik takibine takılan birkaç telefon konuşması bu kadar çok bilgiyi önümüze serdiğine göre, tamamen "şike"ye yönelik bir soruşturma kim bilir neleri ortaya çıkaracaktır?

TAKVİM GAZETESİ:
Yıldızımız düştü

Türk Yıldızı Yüzbaşı Akgün Sezginer'in uçağı Konya'da kalkışta düştü. Kendisi ve 2 er şehit.

Akgün Sezginer, Türk Yıldızları'nın yıldızıydı. Nefes kesen uçuş gösterileriyle göğsümüzü kabarttı. Eşi Ebru da, Türkiye'nin ilk kadın savaş pilotlarından. Yüzbaşı Akgün Sezginer, geçen yıl 133. Filo Komutanlığı'na geçti. F-16'lara "savaşan şahinler" yetiştiriyordu.

Dün, F-5A uçağı ile Konya 3. Ana Jet Üssü'nden havalandı. Uçağı "rudder", yani arka dümen arızasından, pistteki sosyal tesislerin yanına çakıldı. Kazada verdiğimiz 3 şehit, yüreğimizi dağladı.

TÜRKİYE GAZETESİ:
BM fiyaskosu

Dünyadaki en önemli olaylarda pasif kalmakla eleştirilen Birleşmiş Milletler’in (BM) ne kadar acz içinde’ olduğu Orta Doğu krizinde bir defa daha su yüzüne çıktı. İsrail’in Lübnan’da 4 BM barış gücü görevlisini öldürdüğü saldırının ardından Çin’in çağrısı üzerine New York’ta toplanan BM Güvenlik Konseyi, İsrail’i kınayan bir karar alamadı.

Diplomatlar, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin kınama kararı üzerinde anlaşmaya varamadığını ve ABD vetosuyla karşılaştıklarını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin bu ayki dönem başkanı daimi üye Fransa’nın Büyükelçisi Jean-Marc de La Sabliere, Konsey’in tekrar toplanarak, konu üzerinde çalışacağını söyledi. Fransız büyükelçi, Konsey’in önceki gün meydana gelen olayı değerlendirme şekli üzerinde anlaşamadığını kaydetti. BM’de görevli diplomatlar, Çin tarafından teklif edilen başkanlık bildirisi metninin uzun süren müzakerelerde, Washington’un ısrarıyla en az üç defa yumuşatılması amacıyla değişikliğe uğradığını bildirdiler.

RADİKAL GAZETESİ:
Bir iki bomba attırmak meğer ne kolaymış

Hâkimleri 'hizaya getirmek' için evlerinin yakınına bomba attırdığını itiraf eden Altay Tokat'a göre yaptığı suç değil.

Yeni Aktüel dergisine yaptığı açıklamada Güneydoğu'da görev yaparken bölgeye yeni atanan hâkim ve memurları 'hizaya getirmek' için evlerinin yakınına 'bir iki bomba attırdığını' söyleyen emekli Korgeneral Altay Tokat, yaptıklarının suç olmadığı görüşünde. Altay, "Bunda ne var? Attırdığım bombalar eğitim amaçlıydı. Bunlar harekât planlarında var. Zaten zamanaşımına girdi. Alnım ak" dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Faciaya kılpayı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bindiği helikopterin kaza atlattığı öğrenildi. Olay, Başbakan Erdoğan'ın yurtiçi gezilerde kullandığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından alınan S-92 tipi helikopterde yaşandı. Erdoğan, partisinin il kongrelerine ve açılışlara katılmak üzere 10 gün önce çıktığı Ardahan-Artvin-Ağrı gezisinde iddiaya göre kaza atlattı.

Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in bulunduğu helikopter Ağrı'dan havalandı ve Doğubayazıt'a doğru yola çıktı. Bir süre sonra helikopterin kontrol panelinde 'arıza' butonu yanmaya başladı. Pilotlar bunun üzerine telaşlanarak Başbakan Erdoğan'ı ve bakanları uyardı. Ancak Erdoğan, görünen bir sorunun olmaması üzerine, pilotları teskin edip sırtlarına hafifçe vurarak 'Yolumuza devam edelim' talimatı verdi. Pilotlar, helikopteri Doğubayazıt'a ulaştırmayı başardı.

STAR GAZETESİ:
Reste rest

Beyrut’taki bin 200 Türk için yola çıkan savaş gemimizin de İsrail botları tarafından taciz edildiği ortaya çıktı. Komutanın ‘Biz savaş gemisiyiz, emirleri sadece Türkiye’den alırız’ sözleri İsrail’e geri adım attırdı.

TÜRK vatandaşlarını kurtarmak için gittiği Lübnan açıklarında İsrail botlarının tacizine uğrayan Akçakoca Feribotu’nun başmühendisi çarpıcı iddialarda bulundu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Seç beğen 3 bin dolar

Gelen bir ihbarı değerlendiren Haber Özel ekibi Antalya-Kemer'de Rus kızlarını bir evde tutup, toptan veya tek tek satışa çıkartan şebeke ile 'Alıcı' gibi davranarak temasa geçti.

Esir tacirleri, Haber Özel ekibini esir pazarı kurulan eve götürdü ve gösteri başladı. Birbirinden güzel kızlar defile havasında salona girdi. Eski bir animatör olan şebeke reisi, kızların fiyatlarını 'Pasaportları ile birlikte 3 bin dolar' olarak bildirdi. Haber Özel muhabiri Metin Karaaslan 3 kız için 8 bin dolara pazarlık etti. Anlaşma sağlandı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
İsrail öldürüyor ABD destekliyor dünya izliyor

İsrail'in Lübnan saldırısı 16'ncı gününe girerken, bombardımanda ölenlerin sayısı 600'ü buldu. Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, "İsrail saldırıları amacına ulaşamayacak" dedi. İsrail ağır kayıplar nedeniyle kara saldırılarını genişletmekten vazgeçti.

İsrail'in Lübnan saldırısı 16'ncı gününe girerken, ölen Lübnanlıların sayısı 600'ü buldu. Lübnan Sağlık Bakanı Muhammed Halife, İsrail'in 16 gündür devam ettiği bombardımanda ölenlerin sayısının 600'ü bulduğunu söyledi. Halife, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, şu ana kadar hastanelere 401 kişinin cesedinin getirildiğini, 150-200 cesedin halen enkaz altında olduğunu belirtti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
BM fıs fıs

İsrail’in Lübnan’daki saldırılarını kınayamayan Birleşmiş Milletler, kendi temsilcilerinin ölümünde bile bir şey yapamadı. İsrail’in dört BM temsilcisini öldürmesine yönelik kınama kararını ABD engelledi.

Dünyada barışı tesis etmek amacıyla 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler (BM) fiilen ömrünü tamamladı. 2003 yılında ABD’nin Irak işgali öncesinde ‘kukla bir örgüt’e dönüştürmek istediği BM, Washington’a işgal onayını vermeyince ABD tarafından by–pass edilerek, etkisiz bir örgüt konumuna itilmişti. BM’nin önceki gün Lübnan’da 4 görevlisinin İsrail tarafından katledilmesini kınayamaması, örgütün acziyetini bir kez daha ortaya koydu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
İlk nabız

AKP'lilerin seçim bölgelerinden Başbakan Erdoğan'a göndereceği rapor 'İşsizlik, yolsuzluk, susuzluk' dolu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yollara düşen AKP milletvekilleri, halkın arasında nabız tutarken, adeta seçim öncesi kamuoyu anketi yapıyor. Vekiller, Başbakan'a halkın istek ve şikayetlerini anlatan raporları önümüzdeki günlerde sunacak. Böylece Erdoğan, seçim öncesinde halkın nabzını tutarak meydanlarda ona göre konuşacak. Başbakan'ın terör konusunda son günlerde üslubunu sertleştirmesi de halktan gelen taleplere yorumlanıyor.

EVET GAZETESİ:
Alo... Bomba yolda

İsrail, Filistinlileri telefonla arayıp “Birazdan evinizi bombalayacağız kaçın” diyor... Ardından o eve bombalar yağıyor.

Filistin güvenlik görevlisi Ömer El Memluk anlatıyor. “Pazartesi cep telefonum çaldı. Karşımdaki İsrail ordusundan biriydi. ‘Evinizi bombalayacağız. Kaçın’ dedi. Biz de kaçtık. 25 dakika sonra evimi bombaladılar...” Filistinli polis Muhammed El Şeyh Dib anlatıyor... “Yahudi şivesiyle konuşan bir İsrailli istihbaratçı aradı. ‘Evin bombalanacak. 1 saatin var’ dedi. Kaçtık. Evimiz yerle bir oldu..

FANATİK GAZETESİ:
Trabzon şov

Yönetim, Zenit’in Fatih için 7.4 milyon Euro’luk teklifini kabul etti. Ardından 2 yönetici Almanya’ya gitti, Marcelinho'nun işini bitirdi.

Trabzonspor’da merakla beklenen transfer gelişmeleri dün yaşandıÖ Zenit’in Fatih Tekke için yaptığı son 7.4 milyon Euro’luk teklifini kabul eden Bordo-Mavili yönetim, ardından takımı takviye için düğmeye bastı. İki yönetici Zeyyat Kafkas ve Kahraman Altıntaş, soluğu Almanya’da aldı, Hertha Berlin ile Marcelinho pazarlığına oturdu. Yıldız futbolcuyla yıllık 900 bin Euro’ya, bonservisi için de 2.5 milyon Euro’ya anlaşma sağlandı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Tristan Fener'de

Anelka'yı Portsmouth'a verme kararı alan Kanarya, Fransız yıldızdan doğan boşluğu Diego Tristan ile dolduracak. İspanyol forvette son dakika pürüzü çıkarsa Zico'nun çok istediği Luis Fabiano transfer edilecek.

Fenerbahçe Kulübü'nde dün transfer konusunda çok sıcak gelişmeler yaşandı... Portsmouth takımı, Anelka için Fenerbahçe'ye tam 13.5 milyon euro teklif etti. Sarı-lacivertli yönetim, İngiliz kulübünün bu teklifini kabul etti. Sarı-lacivertliler, bu ile 3.5 milyon euro karşılığında anlaşmaya vardılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious