Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
İsrail yine çocukları vurdu

İsrail, Lübnan'da yine sivilleri katletti. Savaş uçakları dün Kana köyünü, özellikle de sığınakları hedef aldı. Uykudaki insanlara füze yağdırıldı. Saldırıda 60 kişi hayatını kaybetti, bunların 40’ı çocuk.

Dünyanın ‘yeşil ışık’ yaktığı İsrail, Lübnan’da yeni bir katliama imza attı. Kana köyüne füze yağdıran savaş uçakları, 40’ı çocuk 60 sivili katletti. Gece boyunca 50’den fazla füzenin atıldığı köydeki evler yerle bir oldu. İsrail ordusu, on yıl önceki Gazap Üzümleri operasyonu sırasında yine Kana köyünde katliam yapmıştı. Kasabadaki Birleşmiş Milletler merkezine sığınan Lübnanlı sivillerden 105’i İsrail topçusu tarafından öldürülmüştü.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Bu bombalar İsrail’i vurdu

İsrail’in dün Lübnan’ın Kana köyüne hava saldırısında, 37’si çocuk en az 60 sivilin can vermesi dünyanın sabrını taşırdı. Lübnan’daki ölü sayısı 750’ye çıktı.

Lübnan’daki ölü sayısı 750’ye çıktı. İsrail’e kınama yağıyor. Lübnan, İsrail’in "savaş suçu" işlediğini söylüyor ve ateşkes istemeyen ABD’yi katliamdan doğrudan sorumlu tutuyor. Olay üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acilen toplandı.

ABD fena sıkıştı: İsrail’den Lübnan’a geçecek olan ABD Dışişleri Bakanı Rice, Kana’daki katliamın ardından Beyrut’tan "Buraya gelme" mesajı aldı ve ziyaretini iptal etti. Ortadoğu’daki misyonu tehlikeye düşen Rice "Ateşkes zamanı geldi" dedi, ancak "acil" demekten kaçındı.

SABAH GAZETESİ:
Orduda bu kez fırça istifası

Bir tümgeneralin telefon dinleme istifasından sonra bir tuğamiral de "Komutan azarladı" diye görevini bıraktı.

TSK'da Yüksek Askeri Şura arefesinde bir sürpriz istifa daha yaşandı... Deniz Kuvvetleri'nde geleceğin önemli komutanlarından biri olarak görülen Harekat Eğitim Daire Başkanı Tuğamiral Şems Aktuğ, emekliliğini istedi.

Komutan azarı nedeniyle istifa eden Tuğamiral Aktuğ'u ordudan ayrılmaya götüren olay şöyle gelişti: Aktuğ muayeneye gittiği GATA'da bir doktorla tartıştı. Tartışma Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Feyyaz Öğütçü'ye aktarıldı. Koramiral Öğütçü, Tuğamiral Aktuğ'u telefonla arayarak sert konuşunca Aktuğ "Siz bana sesinizi yükseltemezsiniz, istifa ediyorum" diyerek telefonu kapattı. Tuğamiral Şems Aktuğ tartışmanın ardından emekliliğini isteyip ailesiyle tatile çıktı.

MİLLİYET GAZETESİ:
Ordu’da fındık ayaklanması

Ordu'daki fındık mitinginde hükümeti 100 bin kişi önünde eleştiren TZOB Başkanı Bayraktar, 'Başbakan kimden yana? Avrupalı alıcılar mı, yoksa biz mi?' dedi.

Bitlis'te perşembe günü 5, Siirt'te de dün 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğuna dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yarın (bugün) sabah yapacağımız toplantı ve Bakanlar Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) öncülüğünde gerçekleştirilen 'Karadeniz Fındık Mitingi'nde hükümet ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Cüneyd Zapsu, fındık üreticilerinin yoğun eleştirisine hedef oldu. Zaman zaman gerginliklerin de yaşandığı mitingde fındık üreticileri, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar atarken, 'Başbakan istifa', 'Fındık kurdu Zapsu' yazılı pankartları taşındı.

TAKVİM GAZETESİ:
Sıçra gel kız Duygu

Halit Çapın ve Duygu Asena 24 saat arayla öldü. Tıpkı, Çapın'ın eski baldızı Asena hastalandığında yazdığı gibi: Sıçra gel kız Duygu, bekliyorum.

Yazarımız, Halit Çapın'ı cumartesi günü saat 03:00'te yitirdik. Aynı hastanenin bir başka odasında bir başka önemli isim, Duygu Asena tedavi görüyordu. Asena aynı zamanda, Çapın'ın eski baldızı, kendi deyimiyle, "Kızının, kızıl saçlı Duydu'su"ydu.

Duygu Asena, 2005'te hastalandığında Halit Ağabey, köşesinden onun bu illeti yeneceğine olan inancını, "Sıçra gel kız Duygu. Sövdürme beynindeki tümörlere" diye anlatmıştı. Duygu, onu dinledi. Dün, saat 04:45'te gözlerini kapayıp, bir sıçrayışta Çapın'ın yanına uçuverdi.

RADİKAL GAZETESİ:
Bunun neresi meşru müdafaa!

Lübnan'da dün tek bir saldırıda 37'si çocuk 60 sivil can verdi. Halk BM'yi bastı. Rice 'istenmeyen kişi.' Olmert: Aynen devam

Lübnan'a 20 gündür bomba yağdıran İsrail, en kanlı katliama güneydeki Kana kasabasında imza attı. Kasabaya 50'yi aşkın füze atan İsrail, içinde 100'den fazla sivilin kaldığı üç katlı binayı da yerle bir etti. Binadaki 37'si çocuk en az 60 kişi can verdi.

AKŞAM GAZETESİ:
Katliam

İsrail, Lübnan'da en kanlı saldırısını gerçekleştirdi. Sivillere yönelik katliam, Lübnan'ın güneyindeki Kana kasabasında gerçekleşti.

İsrail'in Lübnan'da başlattığı operasyonun 19. gününde, bir defada düzenlenen en kanlı saldırının kurbanları çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oldu. İsrail savaş uçakları, 100 kadar Lübnanlı'nın savaştan kaçarak sığınak olarak kullandığı binayı vurdu. 55 sivil öldü. Ölenlerin 37'sinin çocuk olduğu açıklandı. Bölgede yıkılan binaların kalıntıları arasından sürekli cesetler çıkıyor.

GÜNEŞ GAZETESİ:
İsrail katliam yapıyor dünya seyrediyor

Bombalanan bir evde 37'si çocuk 55 sivil öldü, kimsenin kılı kıpırdamadı.

Hizbullah gerillaları saklanıyor olabilir diye sivil hedefleri vurmayı sürdüren İsrail, Lübnan'ın güneyindeki Kana kasabasına hava saldırısı düzenledi. İsabet alan bir evde, bombardımandan kaçanların sığındığı 3 katlı bir bina da isabet aldı.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Olan yine çocuklara oluyor

İsrail, Lübnan’da başlattığı ve 19. gününe giren operasyonunda, bir defada düzenlenen en kanlı saldırısını gerçekleştirdi.

İsrail uçaklarının gece yarısından itibaren Lübnan’ın güneyindeki Kana kasabasına tonlarca bomba yağdırması sonucu, savaştan kaçanların sığındığı bir binadaki 37’si çocuk 57 kişi öldü. Lübnan güvenlik kaynaklarına göre Kana kasabasına düzenlenen bombardımanda, yaklaşık 100 kişinin sığınmış olduğu üç katlı binanın bir bölümü ile yakındaki bir cami tamamen yıkıldı. Kana’ya gece boyunca 50’den fazla füze fırlattığı bildirilen İsrail ordusu, kasabadaki birçok evi de yerle bir etti.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Soykırım

İsrail, Lübnan’daki soykırıma hız verdi. Ülkenin güneyindeki üç katlı bir binaya hava saldırısı düzenleyen gözü dönmüş Yahudi askerler, Kana kasabasında 55 sivili gözleri kırpmadan katletti.

Ölenlerin 22’sinin çocuk olduğu belirtilirken, bölgede yıkılan binaların kalıntıları arasından sürekli cesetler çıkarıldı. Yıkıntılar arasından çıkarılanlar arasında bir bebekle, 70 yaşlarında bir ihtiyarın cesetleri de vardı.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Terörist İsrail

İsrail 10 yıl aradan sonra Lübnan'ın Kana kasabasında ikinci katliamını yaptı. İsrail uçaklarının Kana'da vurduğu sığınakta 37'si çocuk toplam 60 kişi öldü. Saldırılar, Kanalı sivilleri uykuda yakaladı.

19 gündür Lübnan'ın Güneyindeki köylere bomba yağdıran İsrail savaş uçakları, dün gece büyük bir katliam gerçekleştirdi. Bombardımanın yoğun olarak sürdüğü güney bölgelerinden Kana'da 70'e yakın sivilin korunmak için girdiği sığınak, İsrail uçakları tarafından vuruldu. Yerle bir olan sığınakta bulunanlardan 37'si çocuk, 60 kişi hayatını kaybetti. Katliamdan kurtulan görgü tanıkları, saldırının gece saat 01:00 sıralarında gerçekleştiğini açıkladı.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Çığlık

Lübnan'da savaştan kaçan sivillerin sığındığı binayı yerle bir eden İsrail bombaları, insanlığı da aynı enkaza gömdü.

İsrail Hava Kuvvetleri'nin bombaladıkları Lübnan'ın Kana Kasabası'nda vurulan konutlarda çoğu çocuk, kadın ve yaşlılar olmak üzere en az 65 kişi can verdi.

Lübnan güvenlik kaynaklarına göre Kana kasabasına düzenlenen bombardımanda, yaklaşık 100 kişinin sığınmış olduğu üç katlı binanın bir bölümü yıkıldı. Bombardımanda, kasabadaki başka sivil binaların da vurulduğu bildirildi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Aşk Siyah Beyaz

Almanya'daki nefesleri kesen mücadelede yeni isimlerle çok güçlenen Beşiktaş, süper transferi Brezilyalı Marcio Nobre'nin attığı şık golle Galatasaray'ı devirerek, Süper Kupa'da şampiyonluğa ulaşmayı bildi.

Futbolk fedarasyonu tarafından bu yıl ilki düzenlenen Süper Kupa finalinde, Süper Lig şampiyonu G.Saray ile Fortis Türkiye Kupası'nın sahibi Beşiktaş, Frankfurt'ta 47 bin kişi kapasiteli Commerzbank Arena Stadı'nda nefesleri kesti.

Kaleci Runje'nin devleştiği maçta, Beşiktaş'ın 'dünya yıldızı' Matias Delgado muhteşem oynadı. Kartal, 59. dakikada Nobre'nin golü ile G.Saray'ı yenerek, bu yıl ilk kez düzenlenen Süper Kupa'yı müzesine götürmeyi başardı.

FANATİK GAZETESİ:
Süper şampiyon: 0-1

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Süper Kupa´yı, Galatasaray´ı 1-0 yenen Beşiktaş kazandı.

Derbinin adı farklıydı ama Frankfurt’ta söylenen şarkı yine aynıydı: Nobre... Nobre... Nobre... Marcio Nobre... Mondragon’un belalısı(!) Brezilyalı, Süper Kupa’ya da damgasını vuran isim oldu. Fenerbahçe formasıyla 3 sezonda 3 kez Kolombiyalı’yı avlayan Marcio, Beşiktaş formasıyla da geleneği bozmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious