Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
İzmit, İSKİ’den su bekliyor

Adı yolsuzlukla anılan Yuvacık Barajı’nın yanlış yere kurulduğu ortaya çıktı. CHP’li Sefa Sirmen’in ‘İstanbul’a su satacak’ dediği barajda 87 günlük rezerv kaldı. İSKİ yardım etmezse Kocaeli susuz kalacak.

İnşasında ‘devletin zarara uğratıldığı' mahkeme kararıyla kesinleşen İzmit Yuvacık Barajı'nın su toplama konusunda yetersiz kaldığı ortaya çıktı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in ‘İstanbul'a da su verileceği'ni açıkladığı barajın işletmecisi Thames Water şirketi, şimdi ellerinde kente 87 gün yetebilecek miktarda su bulunduğunu belirterek ‘kesinti uygulanmasını' istedi. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu talebi geri çevirdi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (İSKİ) su almak için girişimde bulunan belediye, sözleşme gereği dışarıdan alacağı suyun parasını işletmeci firmadan tahsil edecek.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Tören bombası

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde, Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesine net bir dil kullanarak ’karşı’ olduğunu açıkladı. Sezer, askeri insani yardımın ’asker eliyle’ yapılmak zorunda olmadığını vurguladı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arka bahçesine kurulan protokol çadırında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e yaklaşırken açıkçası tek beklentimiz birkaç nezaket cümlesinden ibaretti.

Ketumiyeti ile bilinen Cumhurbaşkanı Sezer yakın mesai arkadaşı ve aile dostunun kızı NTV sunucusu Ece Özbek’le birlikte poz verirken çok keyifliydi.

SABAH GAZETESİ:
Sezer askerin gitmesine karşı

Cumhurbaşkanı'ndan Lübnan mesajı: Maşallah biz karar alınmadan talip olduk. Asker göndermek bizim işimiz değil. Kendi sorunlarımız var.

Sezer, Lübnan'a Türk askeri gönderilmesine karşı tavır koydu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde Sezer "Kapalı kapılar ardında da başka şey söyleyecek değilim" deyip hükümete şu mesajları verdi:

"Türkiye'nin başka ülkelerin çıkarlarını korumak ya da güvenlik sorunlarını çözmek gibi bir görevi yok. Kimse bize PKK konusunda destek vermedi. Biz niye destek çıkalım?" Sezer BM kararının açık olmadığını da belirtti.

Brüksel'de Türkiye dahil birçok ülkeyle asker gönderme pazarlığı sürerken Sezer'in açıklaması anlamlı bulundu. BM Genel Sekreteri Annan da dün Türk yetkililerle görüştüğünü söyledi.

MİLLİYET GAZETESİ:
TSK'ya saldıranlar hesabını verecek

Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde Org. Büyükanıt, "Askerlerimize ve onların komutanlarına iğrenç saldırıları yapanlar bunun hesabını verecek" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nı 30 Ağustos'ta Org. Hilmi Özkök'ten devralacak olan Org. Yaşar Büyükanıt, dün Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı Org. İlker Başbuğ'a törenle teslim etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile üst düzey komuta kademesinin hazır bulunduğu törende Büyükanıt ve Başbuğ birer konuşma yaptılar.

TAKVİM GAZETESİ:
Tekno katil

Kapıcı şüphelendi. Araştırıp eve kamera yerleştirdi. Öz kardeşi ile karısının sevişmesini kaydetti. Onlara izlettirdi, kardeşini öldürdü, eşini de yaraladı.

Aile boyu ihanet ve cinayet İstanbul Mecidiyeköy'de yaşandı. Kapıcı Erol Yumurtacı (37), 2 ay önce yanına taşınan kardeşi Mustafa ile amcasının kızı olan eşi Şerife'den (29) şüphelendi.

İhaneti belgelemek için çare aradı. Teknisyenden akıl aldı. Evdeki bilgisayara webcam kurup amacına ulaştı. 8 yaşındaki kızını Mersin'e gönderdikten sonra cinayeti işledi.

RADİKAL GAZETESİ:
Sezer'in çıkışı!

'Lübnan'a asker gönderilmemeli. BM kararı belirsiz. İtalya bile yeni bir karar istiyor. Biz maşallah karar çıkmadan talip olduk'

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesine karşı olduğunu söyledi. Mevcut BM kararının asker eliyle insani yardım öngörmediğini vurgulayan Sezer, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin dahi yeni BM kararı gerektiğini söylediğina dikkat çekerek, hükümete imada bulundu: "Biz maşallah karar çıkmadan talip olduk."
Sezer bu açıklamaları Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan, Orgeneral İlker Başbuğ'a devredilmesi töreni ardından verilen davette yaptı.

AKŞAM GAZETESİ:
Gizli kamera cinayeti

Mecidiyeköy'de bir apartman kapıcısı, uzun süredir birlikte olduklarını bildiği karısı ve kardeşini bıçakla delik deşik etti. Ağabey, kardeşini olay yerinde öldürürken, eşini ağır yaraladı.

Mustafa Yumurtacı (19) liseden mezun olduktan sonra iş bulmak amacıyla geçen haziran ayında Kastamonu'dan, İstanbul'da kapıcılık yapan ağabeyi Erol Yumurtacı'nın (37) yanına geldi. Mustafa Yumurtacı, bu süre içinde Mecidiyeköy'deki Meriç Konak Apartmanı'nda kapıcılık yapan ağabeyi Erol Yumurtacı ve yengesi Şerife Yumurtacı (29) ile birlikte yaşamaya başladı.
GÜNEŞ GAZETESİ:
Pakize komedisi

2 ay önce kaybolan Pakize isimli piton yılanı dün yuvaya döndü. Pakize'nin 2 aylık firar serüveni Aziz Nesin'in öykülerini aratmayacak cinstendi.

Pakize çok tehlikeli bir yılandı. Karşılaştığı bir insanı 6 metre boyu ile rahatça öldürebilirdi. Ama Çevre Bakanı Pepe'nin kaybolduğu gün yaptığı 'Belki de çoktan şiş kebap yapmışlardır' açıklaması, olayı daha başından komediye çevirdi.

MEĞER FİRAR ETMEMİŞ
Günler geçiyor Pakize bulunamıyordu. Aradan 2 ay geçti ve bir de bakıldı ki, Pakize yuvasının üzerindeki havalandırma deliğine saklanmış, öylece uyuyordu. Hemen Bakan'a müjde verildi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Gecekondudan modern şehre

TÜRKİYE’nin protokol kapısı olan Esenboğa yoluna “Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı” adının verilmesiyle ilgili eleştirilere de cevap veren Gökçek, “Bu yola Recep Tayyip Erdoğan hükümetinden başka kimse sahip çıkmadı. Niçin ismini vermeyeyim?” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Gecekondular Şehri” olarak anılan Ankara’nın vizyonunun yeni konutlar, yollar ve parklarla artık değiştiğini açıkladı. Gökçek, Ankara’ya iki yıl içinde 40 bin yeni konutun yapılacağını, böylece 15 bin gecekondudan daha kurtulacaklarını söyledi. İhlas Medya Ankara Grup Başkanı Nuri Elibol ve yardımcısı Murat Odabaş’ın hazırlayıp sunduğu, TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına konuk olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gündemdeki konularla ilgili soruları cevaplandırdı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
AKP bölük pörçük

AKP’de 1 Mart tezkeresi öncesinde yaşanan bölünme, Lübnan’a asker gönderme konusunda da yaşanıyor. AKP içinde Lübnan’a asker göndermeye dair üç farklı eğilim var.

AKP yönetimi Meclis’e tezkere getirme yoluna başvurulduğunda, Lübnan’a asker gönderme kararının çıkmayacağı görülürse, “kemikleşmeyen retçi milletvekillerinin oylamaya katılmamasını sağlamanın” da içinde bulunduğu formül arayışlarını sürdürüyor.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Yalanlarken doğruladı

Yeni Şafak‘ın 20 Temmuz’dan beri gündeme taşıdığı akaryakıt kaçakçılarına kesilecek para cezasıyla ilgili yayınları EPDK tarafından dün yalanlandı. Ancak EPDK’nın yalanlama bildirisi, yalanlamadan çok Yeni Şafak’ı doğrulama açıklaması gibiydi.

EPDK yazılı yaptığı açıklamasında Yeni Şafak’ın, “Lisansı olmayan akaryakıt bayilerine ürün ikmali yaptığı tespit edilen dağıtım şirketlerine cezai yaptırım uygulanması ile ilgili çalışmalar kurumumuz tarafından sürdürülmekte olup, bu aşamada kesinleşmiş bir ceza yoktur” diyerek, dağıtım şirketlerine cezai yaptırım uygulanacağı haberini doğrulamış oldu.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Yakarım mesajları

Genelkurmay Başkanlığı'na 3 gün kala tavrını koydu
Yaşar Büyükanıt: Yarattığınız iğrenç bataklıkta boğulacaksınız.


KARA Kuvvetleri Komutanlığı'nda beklenen devir teslim gerçekleşti. Üç gün sonra Org. Hilmi Özkök'ten görevi devralarak 30 Ağustos itibariyle de resmen 'Genelkurmay Başkanlığı' koltuğuna oturacak olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda (KKK) nöbeti Orgeneral İlker Başbuğ'a devretti. Devletin zirvesini buluşturan törende, 'şer odaklarına karşı şahin duruşu'nu göstererek sert mesajlar veren Org. Büyükanıt, bazı çevrelerin Türkiye Cumhuriyeti'ni başka bir tür Cumhuriyet'e dönüştürme hayalini düşlediklerini belirterek, 'Bu rüya gerçek olmayacak' dedi. Teröristlere ve hakkında iftira kampanyası başlatan çevrelere de gözdağı veren Org. Büyükanıt, 'Yarattıkları iğrenç bataklıkta boğulacaklardır' ifadesini kullanırken, sözleri uzun süre alkışlandı.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Kartal için Futbol sahasında hız sınırı yoktur

Üç kırmızı kartın çıktığı maçta Beşiktaş'a galibiyeti getiren goller; Burak (2) ve Gökhan Zan'dan geldi. Delgado'nun bir penaltı kaçırdığı maçta 72'de giren süper transfer Ricardinho, klas hareketleri ile tribünleri ayağa kaldırdı.

İyi bir mücadele ortaya koyan Konyaspor'un tek golü Yordanov'dan geldi. Maçta Beşiktaş'tan İbrahim Toraman, Konyaspor'dan da Ömer ve Tayfun kırmızı kart gördü. Hakem Zafer Önder İpek, maçın yıldızı Burak'ın attığı ilk golde topu elle kontrol etmesini göremedi.

Beşiktaş, dünkü maçın özellikle ikinci yarısında fırtına gibi eserken, bir gol pası veren Delgado, rakip savunmayı dağıttı, bazuka gibi şutlarında ise Özden kalesinde devleşti. Runje yediği golde hatalıydı. Tribünleri dolduran Beşiktaş taraftarı, 90 dakika boyunca takımlarına müthiş bir destek verdiler.

FANATİK GAZETESİ:
Beşiktaş coştu 3-1

Sezona V.Manisa yenilgisiyle başlayan Beşiktaş, Gaziantep ve Denizli’den sonra dün de Konyaspor’u yenip, üst üste 3.galibiyetini aldı: 3-1.

Ancak Kartal, Delgado’nun ayağından penaltıyı kullanamıyor. Daha doğru bir deyimle Özden gole izin vermiyor. 60’ta kornerden gelen topta konuk ekibin stoperi Tayfun güzel bir asist yapıyor ve Gökhan Zan, takımını 2-1 öne taşıyor. 68. dakikada Delgado’nun nefis pasıyla hareketlenen Burak, bomboş durumda ceza alanına girerken sert bir vuruşla Siyah-Beyazlı ekibi 3-1 öne geçiriyor. Oyuna ikinci yarıda giren Tayfun, 79. dakikada çift sarı karttan oyun dışı kalıyor ve maç da 3-1 Beşiktaş’ın üstünlüğüyle sona eriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious