Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Direksiyona oturan, kırmızı ışığı unutuyor

Türkiye, trafikte her yıl 6500 kişiyi kaybediyor. Kazaların yüzde 90’ı sürücü hatasından kaynaklanıyor. Ülke genelinde denetim yapan fahri müfettişler, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Sürücüler mecbur kalmadıkça kırmızı ışıkta durmuyor.

Trafik kazaları, Türkiye’nin değişmeyen gündemlerinin başında geliyor. Her yıl binlerce kişi yollarda hayatını kaybediyor. Kazaların yüzde 95’i sürücü hatasından kaynaklanıyor. Fahri Trafik Müfettişleri Derneği’nin araştırmasına göre, Türk halkı kırmızı ışıkta durmasını bilmiyor. Şehir merkezlerinde gündüz kırmızı ışıkta geçme oranı yüzde 35. Kenar semtlerde bu oran yüzde 90’a çıkıyor. Müfettişlerin dikkat çektiği bir başka nokta ise ticari araçlar. Kurallara riayet etmeyen otobüs, minibüs ve taksiler, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde trafiği içinden çıkılmaz hale getiriyor..

HÜRRİYET GAZETESİ:
Siz şeytan değilsiniz biz de melek değiliz

Yeni Şafak yazarı sosyolog Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Müslüman kesimde erkeklerin Sibel Can’dan etkilendiğini yazdı.

Bunun üzerine Sibel Can olayı doğruladı, daha doğrusu üzerine atladı, "Evet, onların rol modeliyim" dedi. O andan itibaren ortalıkta farklı bir kıpırdanma gözlendi. İtiraz edenler, destekleyenler, farklı tespitler ileri sürenler. Haliyle İslami kesimin kadın beğenisi konusunda sosyolojik tespitler kondu ortaya. Ben de gittim, fırsattan istifade her zaman ilgimi çeken bu konuyu Kanal 7’nin önde gelen yönetmenlerinden gazeteci Ayşe Böhürler’le (43) konuştum. Doğrusunu söylemek gerekirse, komplekssizliği, sorulara verdiği cevaplardaki rahatlığı, diken üstünde olmaması, çok hoşuma gitti. Her şeyi tartışabileceğimizi, konuşabileceğimizi gördüm. Ve bir kere daha anladım ki, genelleme yapmak doğru bir şey değil. Örtünenlerin hepsine türbanlı demek mümkün değil, hepsinin örtünme sebebi farklı: Kimisi babası yüzünden, kimisi kendi isteğiyle, kimisi çevre baskısı, kimisi geleneksel yaşam tarzı öyle gerektirdiği için. Tek ve toptan açıklamalara karşı Ayşe Böhürler. Müslüman erkeklerin tercihleri konusunda da öyle düşünüyor. Sınıflandırmayı "Bazı erkekler" diye yapmayı tercih ediyor. Akıllı kadın. Ben de ona hak veriyorum.

SABAH GAZETESİ:
Gizlenen resim hasreti bitirdi

Steffy ve Alparslan, Alman annelerinin "depremde ölmüş" dediği Türk babalarının izini bulup yıllar sonra kavuştular.

Karlsruhe-Antalya hattında "deprem yalanına" rağmen mutlulukla biten bir öykü... Hulusi Kurt 1980'de Almanya'ya işçi gidip Jeanette Fischer ile yaşamaya başladı. 1988'de Alparslan, 1990'da Steffy doğdu.

Çift önce ayrıldı sonra barışıp nikâh kıydı. Evlilik sürmedi. Çocuklar anneye verildi. Oğlunu kaçıran Hulusi Kurt bir yıl hapis yatıp sınır dışı edildi. Anne çocuklara "Babanız depremde öldü" dedi.

Türkiye'de evlenen baba, bebeğinin resmini kızına yolladı ve arkasına Almanya'daki kardeşinin telefonunu yazdı. Alman annenin "Babanız depremde ölmüş" yalanını bu resmin arkasındaki telefon ortaya çıkardı

MİLLİYET GAZETESİ:
Takım ruhunun zaferi 90-84

Basketbol Milli Takımımız, nefesleri kesen maçta rakibini son çeyrekteki muhteşem oyunuyla devirdi, 2. kez katıldığı Dünya Kupası'nda ilk defa çeyrek finale yükselme başarısını gösterdi.

Basketbol Milli Takımımız, Japonya'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda bir ilke daha imza attı, Slovenya'yı ikinci turda müthiş bir mücadele sonunda yenerek çeyrek finale kaldı, Türk Basketbol tarihinde yeni bir sayfa açtı.
Özellikle son dakikaları nefesleri kesen bir mücadeleye sahne olan karşılaşmaya sakat olan Ersan'dan yoksun çıkan, İbrahim ve Serkan'ın iğne ile oynadığı millilerimiz, Kerem, Cenk ve Ender'in başarılı oyunuyla devreyi 44 - 36 önde kapadı.
Üçüncü çeyreğe tutuk başlayan, skor sıkıntısı yaşayan Devlerimiz, Becirovic, Udrih ve Brezec'i durduramayınca bir ara skor üstünlüğünü rakibine kaptırdı ancak son periyoda 60 - 60'lık eşitlikle girildi.
Bitime 3 dakika kala Slovenya beş sayı öne geçti. Ancak 36.45'te Engin'in inanılmaz üçlüğüyle şahlanan Ay - Yıldızlılar, yine Engin, Serkan ve Kaya'nın üst üste üçlükleriyle 38.27'de beş sayılık üstünlüğü buldu ve maçtan da 90 -84 galip ayrıldı.

TAKVİM GAZETESİ:
Manşetlerdeyiz

Milyonlarca dolar harcasak bunu yapamazdık... 12 Cesur Yürek'in Slovenya zaferi ile Formula 1 heyecanı, Türkiye'yi manşete taşıdı.

Yeni adı TAKVİM koydu
Onlar 12 Dev Adam'dı. Brezilya'yı devirdikleri gün, Takvim "12 Cesur Yürek" dedi. Ve dün Slovenya'yı 90-84 yenip çeyrek finale çıktılar. "Artık 12 Cesur Yüreğiz" diye haykırdılar.

203 TV İstanbul'daki Formula 1'i canlı yayınlayacak... 2.2 milyar insan, bu büyük heyecana ortak olacak. Dün sadece Reuters Ajansı, "Turkey" alt yazısıyla 200'den fazla fotoğraf geçti

RADİKAL GAZETESİ:
Nihayet sağduyu

'100 Temel Eser'deki argo ve dini yönlendirmeleri eleştiren Çelik, 'Eğer Heidi'yi sevdiysen, Heidi'yi Müslümanlaştırmaktan vazgeç, otur kendi Heidi'ni yaz' dedi.

'Zan altında bırakıyorlar'
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Çelik, '100 Temel Eser'deki argo ve dinsel yönlendirmelerle dolu kitapları basan yayınevlerine tepki gösterdi. Çelik bu kitaplar yüzünden bakanlığın zan altında bırakıldığını söyledi.
'Her gün kontrol edemem'
Çelik şöyle dedi: Birisi müstehcen şiir antolojisi hazırlar ve 'MEB şiir tavsiye etti' derse bunda bizim günahımız aranmaz. Kitapları her gün kontrol edemeyiz. Küfür varsa MEB logosunu kullananlara dava açarım.
Yanlış çeviri tepkisi
Kültürel unsurlarla Hıristiyanların yazdığı bir kitabı Müslümanlaştırmanın farklı şeyler olduğunu belirten Çelik, "Heidi'yi sevdiysen, Müslümanlaştırmaktan vazgeç, otur kendi Heidi'ni yaz, kendi filmini yap" dedi.

AKŞAM GAZETESİ:
Sen karışma

Meclis Başkanı Arınç'tan Sezer'e sert yanıt: Lübnan'a asker gönderip göndermeyeceğine hükümet karar verir, isterse Meclis'ten karar talep eder. Bu kararın ne vetosu ne de Cumhurbaşkanı imzasına ihtiyacı vardır.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'Lübnan'a asker gönderilmesine karşıyım' açıklamasına net yanıt verdi. Arınç, 'Cumhurbaşkanı'nın görüş ve düşüncelerini değerlendirme noktasında değilim. 92. maddeye göre asker göndermeye hükümet karar verir. Bu iş öncelikli olarak hükümetin işidir. Cumhurbaşkanı'nın yetkisine girmediği gibi, Cumhurbaşkanı'nın imzasına da ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu hiçbir zaman veto edilecek ve Anayasa Mahkemesi'nde iptali için dava açılacak bir karar olmayacaktır' dedi.

İzmir'e Tariş Genel Müdürlüğü'ndeki bir toplantı için giden Bülent Arınç, şunları söyledi: 'Sayın Cumhurbaşkanı'nın özgün düşünceleri kendisine aittir. Hükümet, gerek duyarsa Meclis'ten talepte bulunur. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdulah Gül konuyla ilgili ülkeleri ziyaret etti. Türkiye'nin tavrı Lübnan, Filistin, bölge ülkeleri ve hatta İsrail tarafından takdirle karşılanmıştır. Türkiye'nin çok uluslu BM gücüne asker göndermesi gerekiyorsa bunun gereğini hükümet takdir edecektir. Hükümet kısıtlı da olsa şu kadar teçhizat göndermeyi programlarsa, ikinci aşamada bu talebini TBMM'ye iletecektir. TBMM toplanacak ve bu kararın yerinde olup olmadığına karar verecektir. Anayasa'nın 92. maddesi gereğince böyle bir durumda asker gönderme izni isteyecekse hükümet, bunu Meclis'ten talep edecektir. Cumhurbaşkanı'nın yetkisi ve sorumluluğu yoktur. Meclisin alacağı karar Resmi Gazete'de yayınlanacaktır. Cumhurbaşkanı'nın imzasına ihtiyaç bulunmamaktadır.'

Ne işimiz var denmez

TÜRK askerinin halen kriz bölgelerinde bulunduğunu hatırlatan Arınç, 'Lübnan'da ne işimiz var denilemez' diye konuştu. Gerek ve ihtiyaç olursa BM'nin ve uluslararası kuruluşların bu yöndeki talepleri yerinde kabul edilirse, Türk askerinin ve teçhizatının başka ülkelerde bulunabileceğini söyleyen Arınç, 'Daha bir ay önce Meclis'ten yetki aldı hükümet, Kongo'ya C130 ve teçhizat gönderildi.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Memur aç sefil, Bu nasıl başvekil

Ankara'da toplanan binlerce memur, yüzde 4 öneren iktidara 'Al zammını başına çal' diye haykırdı.

SabahIn erken saatlerinden itibaren Sıhhiye'de toplanan memurlar öfke doluydu. Atılan sloganlar, yapılan konuşmalar, bugün hükümetle yapılacak olan 6'ncı tur görüşmelerde de aynı zam teklifi gelmesi halinde iplerin kopacağına işaret etti.

Büyük mitingde konuşan Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, en düşük memur maaşının 1023 YTL'ye çıkarılmasını istediklerini vurgulayarak, 'Bunu hak ediyoruz ve geri adım atmayacağız. Ya 1023 YTL, ya 1023 YTL. Başka yolu yok' dedi.

Sloganlar ise ilginçti. Ankara dün 'Memur aç sefil, bu nasıl başvekil', 'Rantiyeye var da bize yok mu?', 'Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Tayyip başvekil, memur başsefil' , 'Viskiye buz değil, çorbamıza tuz istiyoruz' sesleriyle inledi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Lübnanlıya Türk şefkati

TÜRK kuruluşları Lübnan’da yıkılan okulların yeniden yapımını da üstlendi. Türk halkına minnettar olduklarını belirten Çalışma Bakanı Hamade, “Bize ilk el uzatan Türk halkı oldu. Bu yardımları asla unutmayacağız” dedi.

Türkiye, Bosna Hersek ve Filistin’e gösterdiği şefkati Lübnan’dan da esirgemiyor. İsrail bombaları altında perişan olan Lübnan’a Türkiye’den yapılan yardımlar bütün hızıyla sürüyor. Yardım miktarı toplamda 10 milyon doları aşarken, dün de 3.5 milyon dolar değerinde 350 tonluk ilaç ve gıda malzemesi taşıyan gemi Beyrut limanına yük boşalttı. İslam Konferansı Örgütü bünyesinde oluşturulan İnsani Yardım Forumu altında toplanan ve Türkiye’de Deniz Feneri Derneği’nin önderliğinde organize olan yardım kuruluşlarının gönderdiği yardım malzemesini taşıyan sivil gemi, Beyrut limanında coşkuyla karşılandı.

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Potanın komandoları

A Milli Basketbol Takımımız, baştan büyük çekişmeye sahne olan maçta Slovenya’yı 90–84 yenerek Dünya Basketbol Şampiyonası’nda çeyrek finale yükseldi.

12 Dev Adam, Japonya’da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ilk 8 takım arasına adını yazdırdı. C Grubu’ndan 2. sırada tamamlayarak 2. tura yükselen ve Slovenya ile eşleşen ay–yıldızlı ekip, son bölümleri nefesleri kesen maçı 90–84 kazanarak çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Rakibimiz favori gösterilen Arjantin
Milli Takım’da 24 sayı atan Serkan Erdoğan en skorer isim olurken, Kerem Gönlüm de 11 sayı–8 ribaunt ile galibiyette büyük pay sahibi oldu. A Milli Takım’da ayrıca Cenk Akyol 11, Kaya Peker de 10 sayıyla çift hanele ulaştı. Milliler çeyrek finalde 29 Ağustos Salı günü Arjantin ile karşı karşıya gelecek

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Yetki hükümetindir

TBMM Başkanı Arınç, Lübnan''a asker göndermeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Sezer''in ''''Başkasının güvenliği için asker gönderilmez'''' açıklamasına karşılık, ''''Bunun gereğini hükümet takdir edecektir'''' dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Lübnan'a asker gönderilmesi konusunda, "yapılan haksızlıklara, barışı bozma girişimlerine karşı Türkiye varlığını her konuda gösterir, göstermelidir, gösterecektir. Anayasanın 92. maddesi çok açıktır. Kim ne derde desin, sonunda bu maddeye göre işlem yapılacaktır" dedi.
Arınç, İzmir’de TARİŞ Genel Müdürlüğü’nü ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Lübnan’a asker gönderilmesi konusundaki değerlendirmelerini TBMM Başkanı ve şahsi olarak değerlendirme konumunda olmadığını belirterek, bu konuda kendi fikirlerini daha önce de ifade ettiğini belirtti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Deprem gibi

'Lübnan'a hayır'la dünyaya, 'Yakarım'la hainlere verilen iki sert mesaj gündeme bomba etkisi yaptı.

'Lübnan'a asker gönderilmesine karşıyım' diyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e muhalefetten tam destek geldi. AKP'de kafalar karışırken, Arınç 'Lübnan'da ne işimiz var denilemez' diyerek, tepkiye tepki verdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı devreden Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'Yakarım' mesajlarına ise destek yağdı

ORGENERAL Yaşar Büyükanıt'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir töreninde yaptığı açıklama, 'şahin' Genelkurmay Başkanı olacağını da ilan etti. 'TSK'ya saldıranlar, başka cumhuriyet hayali kuranlar cezasız kalmayacak' sözüne, siyasetçi, vatandaş herkesten alkış geldi.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Bu işte bir iş var: 2-2

Ali Sami Yen'de müthiş bir taraftar desteği ile oynayan G.Saray, Hakan Şükür ile inanılmaz goller kaçırdı. G.Antepspor kalecisi Hasagiç süper kurtarışlar yaptı. İki golü de hazırlayan Arda, yine Cimbom'un en iyisiydi. G.Saray'ın gollerini İliç ve Ümit Karan atarken, Gaziantepspor'un sayıları Diawara'dan geldi.

Geçen sezonun şampiyonu Galatasaray, geride kalan 4 maçta 6 puan kaybederek taraftarını kahretti. Sarı-kırmızılılar, dünkü maçta adeta gol kaçırma yarışına girdiler. Hakan Şükür, bir metreden kafa ile topu kale yerine auta attı. Ümit Karan da topu üst direğe nişanladı.

G.Antepspor'un yeni yıldızı Diawara, Galatasaray savunmasına çok zor onlar yaşattı. Geçen hafta Trabzonspor maçında yıldızlaşan Faruk, yine muhteşem oynadı. Ali Sami Yen Stadı'nın kötü zemini, iki takım futbolcularını da karşılaşma boyunca olumsuz yönde etkiledi.

Sasa İliç, bu sezon tüm maçlarda fileleri havalandırırken, 12 maç sonra ligde sahalara dönen Ümit Karan golünü attı. Yeni transferler Carrusca ve Tolga Seyhan etkisiz kaldı. Galatasaray dünkü futbolu ile Şampiyonlar Ligi maçları ve Süper Lig için tehlike sinyalleri verdi.

FANATİK GAZETESİ:
Gaziaslan!

Evinde Gaziantepspor’a tam 6 sezondur puan yüzü göstermeyen Galatasaray dün geleneği bozarken, 9 ay sonra Ali Sami Yen’de puan kaybetti.

Son şampiyon Galatasaray, beraberliğe takıldı. Bu sezon 4 maçta 3. beraberliklerini alan Sarı-Kırmızılılar, 1999/2000 sezonundan beri İstanbul’da puan yüzü göstermedikleri Gaziantep karşısında geleneği de bozdu. Ali Sami Yen’de en son geçen sezon 14. haftada Fenerbahçe’ye 1-0 yenilen Aslan, daha sonra oynadığı 11 lig, 2 Türkiye Kupası ve 1 Avrupa maçından galibiyetle ayrıldıktan 9 ay sonra ilk kez puan kaybetti. Oysa Galatasaray, maça müthiş başlayıp, pozisyonlar bulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious