Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ZAMAN GAZETESİ:
Formula Türkiye’yi sevdi

Türkiye, uluslararası büyük bir organizasyondan daha alnının akıyla çıktı. İkinci kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul, yerli ve yabancı binlerce izleyiciden alkış aldı..
203 ülkede 2 milyar kişi tarafından izlenen yarışlar için dün 80 bin kişi İstanbul Park’a akın etti. Yarıştan önce anons edilen üç günlük toplam izleyici sayısı ise 135 bin. Yüzlerce televizyonun naklen yayınladığı mücadele, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı. Geçtiğimiz yıl ulaşımda yaşanan trafik sıkıntısı bu yıl minimuma indirilirken, ziyaretçiler otopark konusunda da rahat bir nefes aldı. Yarışa sayılı günler kala devreye sokulan 10 bin araçlık otopark, büyük bir kargaşayı önledi. Güvenlik tedbirlerinin yoğunluğu dikkat çekerken yarışlar için dile getirilen en büyük olumsuzluk hava sıcaklığıydı.

HÜRRİYET GAZETESİ:
Ernest Reuter Manifestosu

’Kültürlerarası diyalog’ toplantısının gerçekleştirileceği 7 Eylül’de Türk ve Alman Dışişleri bakanları, ortak bir proje açıklayacak.

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül ile Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 7 Eylül’de ’Kültürlerarası diyalog’ toplantısında, farklı dinler ve kültürler arasındaki çatışmayı önlemek için dünya kamuoyuna ortak bir proje açıklayacak.

SABAH GAZETESİ:
Kadınlara Kâbe yasağı

Suudilerin izdiham oluyor diye kadınları tavaf alanının dışına atma planına ilahiyatçılar isyan etti: Bu, Allah'a kafa tutmaktır.

Suudi Arabistan yönetiminin hacda tavaf sırasında kadınları erkeklerden ayırıp, dış alana taşıma tasarısına Türk din adamları büyük tepki gösterdi:

PROF. MUSTAFA FAYDA (M.Ü. İLAHİYAT DEKANI)
Ne cami ne Kâbe'de kadın-erkek ayrımı olmaz. Buna karşı çıkmak, Allah'a gizlice kafa tutmak olur.

PROF. HÜSEYİN ELMALI (D.E.Ü. İLAHİYAT DEKANI)
Kadınları ayırmak doğru değil. İzdiham yıllardan beri var. Peygamberimiz böyle ayrım yapmamış.

PROF. ZEKERİYA BEYAZ: (İLAHİYAT UZMANI)
Kâbe çevresinde harem-selamlık uygulaması mümkün değil. İzdihamı önlemenin yolu bu olamaz.

DOÇ. DR. İSMAİL KARAGÖZ (DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU)
"Tavaf Kâbe'nin etrafında olur. Kadınları dışarı çıkaramazlar. Buna İslam dünyası karşı çıkar."

MİLLİYET GAZETESİ:
İz bıraktı

AB yolculuğunda en kritik döneme demokratik tutumuyla katkı yapan Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, koltuğunu bugün Org. Yaşar Büyükanıt'a devredecek.

Org. Özkök, Irak'ta savaşın patladığı, ABD ile çuval krizinin yaşandığı zor dönemde sergilediği üslupla dikkat çekti İrtica ve bölücülük sorusu
Özkök, Ağustos 2002'de Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Göreve gelmesinin ardından verilen ilk 30 Ağustos resepsiyonunda, AKP'nin seçimlerden birinci parti çıkmasına henüz üç ay varken yöneltilen "İrtica ve bölücülük öncelikli tehlike olmayı sürdürüyor mu?" sorusuna verdiği yanıtla dikkat çekti:
"İrtica ve bölücülük Osmanlı'dan beri var. Yağmur yağdığında nasıl mantarlar ortaya çıkıyorsa, bu da öyle."

TAKVİM GAZETESİ:
Talat kazandı

Formula 1'de diplomasi zaferi... TOBB Başkanı, F1'in patronu Bernie'yi ikna etti. Ödülü KKTC lideri Talat verdi, dünya izledi.

Planı, F1 Türkiye'nin ve Odalar Birliği'nin Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hisarcıklıoğlu, şampiyonun ödülünü kimin vereceğini soran Bernie Ecclestone'u, 'belli değil, bekliyoruz' diyerek iki gün oyaladı. Bernie'ye sürpriz haber, törene yarım saat kala verildi. 2.2 MİLYAR KİŞİ ONU İZLEDİ
KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ı duyan Bernie 'Bu ülke tanınmıyor, skandal olur, yapamazsınız' dedi. Hisarcıklıoğlu ısrar edince boyun eğdi ve büyük ödülü Talat verdi. Dünyada 203 TV canlı yayınladı, 2.2 milyar kişi Talat'ı izledi.

RADİKAL GAZETESİ:
Elektriği kesen şirket çarpılacak

Dağıtım şirketleri olası bir kesintiyi 48 saat önce duyuracak. Elektronik cihazlar arızalanırsa bu zararı şirketler karşılayacak

Elektrik sektörü de Avrupa Birliği normlarına kavuşuyor. Artık vatandaş televizyon izlerken ya da ütü yaparken sürpriz elektrik kesintilerine maruz kalmayacak. 2007'den itibaren yılda 14 saatten fazla elektrik kesen şirket vatandaşa tazminat ödeyecek.

AKŞAM GAZETESİ:
Önce vur sonra öde

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) akıl almaz bir kampanya başlattı..

MKEK Genel Müdürlüğü, Kırıkkale'deki silah fabrikasında tabanca stoklarını eritmek amacıyla 10 ay taksitle silah satış kampanyası düzenledi. Kurumdan gelen açıklamada, tabanca satışlarında iki seçenek olarak peşin fiyatına indirimli ve kredi kartına satış uygulamasının getirildiği duyuruldu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Kofi kandıracak

Lübnan'a asker göndermeye pek hevesli görünen iktidar, kendi partisindeki direnci, Annan'ı TBMM'de konuşturarak kırmayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı Sezer'in, 'Kendi güvenlik sorunumuz varken, bir başka ülkeye asker gönderilmesine karşıyım' şeklindeki açıklaması AKP içinde zaten asker gönderme işine olumsuz bakan milletvekillerinin sayısını ve direncini de artırdı.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Teröre üçlü kıskaç


Gümrüklerde ihracat ve ithalat yasaklandı.

Çıkarılan Başbakanlık genelgesiyle, kara sınır kapılarında ihracat ve ithalat işlemlerinin yapılmasına izin verilmeyecek. İşlemler sınıra 100 kilometre içerdeki gümrük müdürlüklerinde yapılacak. Habur ve Gürbulak kapıları için bu amaçla yıl sonuna kadar iç gümrükler oluşturulacak ve işlem yoğunluğu azaltılacak..

YENİ MESAJ GAZETESİ:
8 ayda 1570 yangın

Son 10 güne onlarca orman yangınıyla giren Türkiye’nin yangın bilançosu oldukça ağır..

Yaz döneminde günde 15–16 adet orman yangını yaşanırken, son 8 ayda çıkan yangın sayısı ise 1570. Ormanlar özellikle yaz dönemlerinde cayır cayır yanıyor.
Günde 15–16 orman yangını
Türkiye’nin nefes boruları olan ormanlar özellikle yaz döneminde cayır cayır yanıyor. Alınan tedbirlerin yetersizliği ve söndürme teknolojileri konusundaki eksiklikler orman yangınlarındaki bilançoyu artırıyor. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, hava sıcaklıklarının arttığı dönemlerde, Türkiye genelinde günde ortalama 15–16 adet orman yangını çıktığını belirtti. Yangınların yoğun olarak çıktığı günlerin haftasonları olması da pikniklerdeki tehliyeke işaret ediyor.

2006 yılının bilançosu: 1570 yangın
Osman Kahveci, 2006 yılının başından beri çıkan yangınlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Bugün itibariyle Türkiye genelinde 1570 adet orman yangını çıktı. Bu yangınlarda yaklaşık 4 bin hektar alan yanarak zarar gördü. Kuşadası, Bodrum ve Kaş’ta çıkan son üç yangın, bugün (dün) itibariyle herhangi bir yerleşim merkezine zarar vermeden tamamen kontrol altına alındı. Bu sıcak havalarda her an, her yerde yangın çıkma riski bulunuyor.”

Hafta sonları yangınlar artıyor
Orman Genel Müdürü Kahveci, özellikle hafta sonları yangın sayılarında çok ciddi artışlar olduğuna dikkati çekerek, bu artışın, vatandaşların serinlemek ve piknik yapmak amacıyla hafta sonlarını ormanlarda geçirmelerinden kaynaklandığını düşündüklerini söyledi.Birçok yangının çıkış nedeninin vatandaşların ihmal ve dikkatsizliğinden kaynaklandığını gördüklerini ifade eden Kahveci, yangınlar açısından çok riskli bir dönem geçirildiğini belirterek, şöyle dedi:“Hava sıcaklıklarının son derece arttığı ve orman yangınları yönünden en kritik ve hassas dönem geçirdiğimiz şu günlerde, vatandaşlarımızın çok daha uyanık ve hassas olmasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın her hangi bir yangın görmeleri durumunda “Alo 177” bizi haberdar etmesini bekliyoruz.”

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Faciada korkunç ihmal

Konya Adana karayolunda bulunan bir yakıt istasyonundaki kamyonun patlaması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıkları patlamadan bir grubun kamyonun hemen yanında piknik tüpüyle yemek yaptığını söyledi.

Konya-Adana karayolundaki bir akaryakıt istasyonu içindeki dinlenme bölümüne çekilen bir kamyon, henüz belirlenemeyen bir şekilde alev aldı. Alev almasının ardından kamyonun kasasındaki çakmak ve maytaplar, büyük gürültüyle patladı. Çevredekiler ne olduğunu anlayamadan kamyonun yakıt tankı da alev alarak patladı.
Patlamanın şiddetiyle aracın yakınlarındaki başka bir kamyon ile çevresindeki
4 minibüs de yandı. Patlamada 7 kişi öldü, 2 kişi de ağır yaralanırken ölenlerin yakınları, patlama nedeniyle yanmış ve parçalanmış cesetlerin kimliklerini güçlükle tespit etti. Kol saati ve giyeceklerinden tespit edilmeye çalışılan cesetlerden 3’ünün Abdullah Kalaycı ile Mustafa ve Hulusi Kaya’ya ait olduğu belirlendi.
H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Kritik Eylül

Lübnan'a asker tezkeresinden AB Raporu'na, terörle mücadeleden iç siyasete, hükümeti zor günler bekliyor.
YAZ dönemini sıcak ve hareketli bir gündemle geçiren Türkiye, şimdi de 'kritik Eylül'e hazırlanıyor. Tezkere tartışmalarından AB İlerleme Raporu'na; terör örgütü PKK'yla mücadeleden siyasetteki arayışlara kadar pek çok konuda Türkiye'nin rotası Eylül ayında çizilecek. TBMM ve hükümet zorlu bir viraja girerken, özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan'ı stratejik kararlar bekliyor.

FOTOMAÇ GAZETESİ:
Korkunç bir film!

F.Bahçe, Sakarya'da hakem Kuddusi Müftüoğlu ve yardımcılarının kurbanı oldu.

Hakem, Kanarya'nın Tuncay ile kazandığı nizami golü iptal ederken, Sakaryaspor'un ilk golündeki bariz ofsaytı göremedi. Sakarya'nın golleri Okan Yılmaz ve Musa'dan gelirken, Selçuk'un golü F.Bahçe'ye yetmedi.


Sakaryaspor'un kalecisi Martinez müthiş kurtarışları ile galibiyetin mimarı olurken; Cangele, Fenerbahçe'nin milyon dolarlık yıldızlarına Futbol dersi verdi. Sarı-lacivertliler, dünkü karşılaşmada cezası nedeniyle oynayamayan Stephen Appiah'ın yokluğunu çok hissettiler.

FANATİK GAZETESİ:
Bir darbe daha:2-1

Dinamo Kiev’le berabere kalarak Devler Ligi’nin kapısından dönen F.Bahçe, ligdeki ilk yenilgisini de dün Sakarya deplasmanında aldı: 2-1

Pozisyonlar kaçınca...
100.Yılına büyük hedeflerle başlayan Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3.ön eleme turunda Dinamo Kiev’e elendikten sonra bir hayal kırıklığı da Sakarya’da yaşadı. Süper Lig’e fırtına gibi başlayan ve 3 maçta 9 puan toplayan Sarı-Lacivertliler, Sakaryaspor önünde ilk yarıda oldukça etkiliydi. 15.dakikada Tümer, 25’te Kerim’in şutları tehlike yarattı. 45’te Alex’in pasında topla buluşan Tümer’in şutu üstten dışarı çıkınca ilk yarıda eşitlik bozulmadı.

Martinez devleşti
İkinci 45 dakika çok daha hareketliydi. 53’te Cangele ile Fenerbahçe’yi tedirgin eden Sakaryaspor, 56’da golü buldu. Musa’nın topla buluşturduğu Okan Yılmaz, Kerim’i geçip Sarı-Lacivertli fileleri havalandırdı: 1-0. 72’de Alex’in köşeye giden frikiğini kaleci Martinez çıkardı. 90.dakikada rakibini savunmada hazırlıksız yakalayan Sakaryaspor, Rasim’in getirdiği topta Musa ile farkı ikiye çıkardı. 90+1’de Selçuk’un golü yenilgiyi önleyemedi: 2-1.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious