Gazetelerin manşetleri

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Gazetelerin bugünkü manşetleri derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ZAMAN GAZETESİ:
Batı’daki İslam korkusu Yahudi düşmanlığına benziyor

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, 11 Eylül sonrası Batı dünyasında tırmanışa geçen İslam karşıtlığını 1930’lardaki Yahudi düşmanlığına benzetti.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan zirvede aldığı kararla, “İslamofobiyle mücadeleyi” öncelikleri arasına alan Konsey’in bu konuda harekete geçmesi isteniyor. İK֒nün ilk Türk Genel Sekreteri İhsanoğlu, Zaman’ın sorularına şu cevapları verdi:
İslam dünyasındaki yöneticiler demokrasiye açık mı?
Bu değişim rüzgârı kuvvetle esiyor ve bunun olacağı hususunda şüphem yok. Mühim olan bunun sulh içinde, barış içinde, kan dökülmeden yapılmasını sağlamak. Ortadoğu’daki sıkıntılar, Irak’taki en büyük problem budur. Irak, iç savaşa giderken, yüzlerce insan ölüyorsa bu, burada bir hatanın olduğunu gösterir.


HÜRRİYET GAZETESİ:
Emniyet şeridi ölüm yolu oldu

Ankara-Adana Karayolu’nda üç ailenin yok olduğu kazada fatura, iki çocuğuyla birlikte hayatını kaybeden sürücü Mehmet Yıldırım’a kesildi.

Yıldırım, gece karanlığında ışıklı işaret olmayan yolda, çukuru açan firmanın gündüz kullanmak için açık bıraktığı emniyet şeridine girmiş ve aracıyla çukura düşerek hayatını kaybetmişti.

İHMALİMİZ YOK

Ankara-Adana karayolunun 47’nci kilometresinde, 3’ü çocuk, 7 kişiye mezar olan 6 metre derinliğindeki çukuru kazdıran Karayolları Genel Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamada "İhmalimiz yok" dedi.

SÜRÜCÜ KUSURLU

Kaza ile ilgili raporu tutan Ankara Emniyeti Bölge Trafik Şubesi’ne bağlı ekipler ise kaza tesbit tutanağında, aracı kullanan sürücü Mehmet Yıldırım’ın 8 de 8 kusurlu olduğunu açıkladı.

SABAH GAZETESİ:
3. tezkere yolda

Hükümet, Sezer'in karşı olmasına rağmen Lübnan'a asker gönderme kararı aldı. Tezkere için Meclis olağanüstü toplanacak. Bakan Çiçek: Kale arkasından maç seyretmeyelim.

Suudi Arabistan yönetiminin hacda tavaf sırasında kadınları erkeklerden ayırıp, dış alana taşıma tasarısına Türk din adamları büyük tepki gösterdi:

Bakanlar Kurulu dün yaptığı toplantıda, Lübnan'a gidecek barış gücüne prensip olarak destek vermeyi kararlaştırdı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek "Denizlerin ötesinden birçok ülke ilgilenirken, biz bölge ülkesi olarak maç seyreder gibi seyirci kalamayız. Meclis'i, mümkünse bu hafta olağanüstü toplantıya çağıracağız" dedi.

"Asker göndermeye Sezer gibi bakmıyoruz"
Çiçek, Sezer'in "asker göndermeye karşıyım" açıklaması için de şöyle dedi: "Kendi fikridir ama hükümet olarak biz öyle bakmıyoruz. Türkiye'nin çıkarının o güce katkı vermek olduğunu düşünüyoruz."

MİLLİYET GAZETESİ:
En 'Çevik' firari

Hacı Erdoğan cinayetiyle ilgili soruşturmada hakkında takipsizlik kararı verilen Turan Çevik'in Gebze'deki çete operasyonu kapsamında da 120 gün 'firari sanık' olarak arandığı ortaya çıktı.

Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği, 7 Mart 2006'da ilçede oto, emlak ve akaryakıt alım satımı gibi ticari faaliyetler adı altında tefecilik yapan bir suç örgütüne yönelik operasyon başlattı. Gebze'deki bir caddeden yola çıkarak "Anibal" adı verilen operasyon kapsamında, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, zorla senet imzalatmak, tefecilik, ruhsatsız silah kullanmak, yağma ve tehdit" suçlarını işledikleri iddiasıyla 42 kişi gözaltına alındı.

TAKVİM GAZETESİ:
Veli Para Öde

İlköğretimde okuyan bir çocuğun eğitim gideri hesaplandı: 2 bin 258 YTL Dershane ve kurs gideri hariç! Dönemin sloganı da şöyle: Öde veli öde.

Eğitim-Sen araştırdı. Bir ilkokul öğrencisinin velisi; kayıt, katkı, fotokopi, diploma, temizlik, giyecek, kırtasiye, paso ücretinin bulunduğu 21 kalem için bütçesinden 2 bin 258 YTL ayıracak.

BÜTÇE AZ, MASRAF ÇOK
ÇOCUĞU ortaöğretimde okuyanlar da yıllık 2 bin 800 YTL ayıracak. 11.4 milyon öğrencimiz var. Bu yıl 27.5 milyar YTL bütçe ayıracak veliler, geçen yıl 24 milyar harcamıştı.

Servis ücretine yüzde 25 zam!
VELİLERİ en çok servis zorlayacak. İstanbul'da dün açıklanan servis ücretleri veliyi deli edecek! Yüzde 25 zam onaylanırsa, en düşük mesafe aylık 107, en uzak 250 YTL olacak. Evi okula yakın veliler bile servis için yılda 856 YTL ödeyecek...

RADİKAL GAZETESİ:
Hükümet uyarılara rağmen Lübnan'a asker gönderiyor

Hükümet Sözcüsü Çiçek: Lübnan'a gidecek BM Barış Gücü'ne katılmaya karar verdik. Gelişmeleri kale arkasından maç seyreder gibi izleyemeyiz. Meclis en geç haftaya toplanır

ANKARA- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in itirazlarını dinlemeyen hükümet, Lübnan'a asker göndermek için hazırlanan tezkereyi TBMM'yi olağanüstü toplayarak geçirmeyi kararlaştırdı. Başbakan Tayyip Erdoğan, 'görüş ayrılığı' konusundaki sorular üzerine, hükümetin Anayasa'nın verdiği görev istikametinde çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.
Türkiye'nin gelişmeleri "maç seyreder gibi" seyredemeyeceğini belirten hükümet sözcüsü Cemil Çiçek de, prensip olarak, "Lübnan'a gönderilecek barış gücüne destek verilmesi kararı aldıklarını" söyledi. Çiçek, "Tezkere için TBMM'yi mümkün olursa bu hafta olmazsa gelecek hafta toplantıya çağıracağız" dedi.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısından sonra Çiçek, şöyle dedi:
Barış Gücü'ne katılım: BM'nin aldığı 1701 numaralı karar doğrultusunda konu Bakanlar Kurulu'nda çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde ilke olarak BM barış gücüne katılmaya karar vermiştir.

AKŞAM GAZETESİ:
Önce vur sonra öde

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) akıl almaz bir kampanya başlattı.

MKEK Genel Müdürlüğü, Kırıkkale'deki silah fabrikasında tabanca stoklarını eritmek amacıyla 10 ay taksitle silah satış kampanyası düzenledi. Kurumdan gelen açıklamada, tabanca satışlarında iki seçenek olarak peşin fiyatına indirimli ve kredi kartına satış uygulamasının getirildiği duyuruldu.

GÜNEŞ GAZETESİ:
Mehmetçik Lübnan yolcusu!

BaŞbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu'ndan Lübnan'a asker gönderme kararı çıktı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, asker gönderme yetkisi için TBMM'nin en kısa sürede olağanüstü toplantıya çağrılacağını bildirdi.

MİLLİ MENFAATLER
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı başında olup biten olaylara üçüncü bir ülke gibi, uzak bir ülke gibi bakamayacağını ve bunun ülkemizin milli menfaatlerine uygun olmadığını dile getirdi.

TÜRKİYE GAZETESİ :
Teröre üçlü kıskaç

Gümrüklerde ihracat ve ithalat yasaklandı.

Çıkarılan Başbakanlık genelgesiyle, kara sınır kapılarında ihracat ve ithalat işlemlerinin yapılmasına izin verilmeyecek. İşlemler sınıra 100 kilometre içerdeki gümrük müdürlüklerinde yapılacak. Habur ve Gürbulak kapıları için bu amaçla yıl sonuna kadar iç gümrükler oluşturulacak ve işlem yoğunluğu azaltılacak..

YENİ MESAJ GAZETESİ:
Eğitim Ateşten gömlek

Eğitimciler tarafından eğitimi paralı hale getirmekle suçlanan AKP hükümeti döneminde artan eğitim harcamaları cep yakıyor. İlköğretimde çocuğu okuyan bir veli 2.258 YTL’yi gözden çıkarmak zorunda.

Eğitim–Sen tarafından, 18 Eylül 2006 tarihinde başlayacak olan yeni eğitim–öğretim yılında velilerini eğitim harcamalarına ilişkin yapılan araştırma Genel Başkan Alaaddin Dinçer tarafından basın toplantısıyla açıklandı. Araştırmaya göre, 2006–2007 eğitim–öğretim yılında dershane ve özel kurs giderleri dışında veliler, yıl içinde çeşitli kalemler için 2.000 YTL’nin üzerinde eğitim harcaması yapacak.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ:
Asrın yemini

İlk özel röportajını Yeni Şafaka veren İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: “Ortadoğuda yükselen mezhep çatışmalarını Şii ve Sünni alimlerin vereceği namus yeminiyle durduracağız.”.

İslam dünyası dağınık, tedirgin, hatta çaresiz. Ortadoğu kan gölü. Filistin, Lübnan yanıyor. Irak'ta her gün yüzlerce insan ölüyor. Uluslar arası anlaşmalara, kuruluşlara, ortak değer ve kurallara rağmen bu bölge üzerindeki emellerini kanlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyen Amerika ve müttefikleri yeni bir Ortadoğu haritasından bahsediyor. Böyle bir dönemde olup bitenlere ne dediği, ne yaptığı en fazla merak edilen yapılanma ise İslam Konferansı Teşkilatı (İKT). 57 üyesi ile Birleşmiş Milletlerden sonra dünyanın en büyük birliği olan ve 1 milyar 3 yüz milyon nüfuslu İslam coğrafyasını temsil eden İKT, 1969'da Mescid-i Aksa'nın kundaklanmak istenmesi üzerine kurulmuştu. Bugünkü durum malum. İslam dünyasında birlik ve beraberliği sağlaması, ortak güce ve caydırıcı etkiye sahip olması beklenen İKT'ye büyük görev düşüyor o yüzden. İKT'nin Genel Sekreterliğini, İKT'nin tarihinde ilk kez seçimle gelen Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yapıyor. Ocak 2005'ten bu yana görevde olan ve göreve gelir gelmez reform paketleri açan İhsanoğlu, hem İKT'nin hantal yapısını değiştirmek, hem de teşkilatın uluslar arası gücünü artırmak için çalışıyor. İhsanoğlu önemli görüşmeler yapmak üzere dün Beyrut'a gitti.

H. O TERCÜMAN GAZETESİ:
Güle güle suskun Paşam

'Kırıp dökmeden, kriz yaratmadan' vazifeyi atlattığınızı söylediniz. Eşkıyanın da demokratik hakkından bahseden Türkiyeli zenginler sizinle gurur duyuyor.
Cumhurbaşkanı gazetecilere 'Lübnan'a asker gönderilmemesi'nden başlayarak gündeme ilişkin bir dizi önemli açıklamalar yapıyor, hükümeti hırpalıyordu. Hilmi Özkök, sanki Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını önlemek ister gibi gruba yaklaştı. Sezer kendisini sert bir uslupla uyardı.
Hilmi Bey'in bu davranışı da, hükümetin önde gelenleri tarafından hüzünle uğurlanışı gibi hatırlanacak...

FOTOMAÇ GAZETESİ:
İlk 10'a Girer!

"Kezman, Futbol sahasının her bölgesinden golünü atabilir. İki ayağını da raket gibi kullanır. Tam bir aşırtma ustası. Kanatlardan yapılan ortalarda çerçeveyi çok iyi görür. Onun müthiş hırsı bütün takımı ateşler"


FANATİK GAZETESİ:
Fener zamanı

100. yıl kadrosuna katılan Kezman, imza töreninde, F.Bahçe bir Dünya devi. Taraftarı muhteşem. Kalbimi bu takım için sahaya koyacağım dedi

4 yıllık sözleşme
Dinamo Kiev hüsranı sonrası coşan Fenerbahçe Yönetimi, bombaları birbiri ardına patlattı. Avrupa’nın en iyi forvetleri arasında gösterilen Mateja Kezman’ı apar topar İstanbul’a getiren Aziz Yıldırım ve kurmayları, dün Sırp yıldızla 4 yıllık sözleşme imzaladı. Saracoğlu’nu gezerken bir hayli heyecanlı olduğu gözlenen Kezman, törende de iddialı açıklamalar yaptı: “Şu an gerçekten çok mutluyum. Çünkü sadece Türkiye değil, Avrupa ve Dünya’daki diğer büyük takımlar seviyesinde gördüğüm bir kulübe, Fenerbahçe’ye geldim...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious