Gazi nineden anlamlı bağış

Gazi nineden anlamlı bağış.12932
  • Giriş : 11.10.2008 / 14:43:00

Çocukluk çağlarında Yunan işgalini yaşayan ve geçen ay 101 yaşında vefat eden Ayşe Uçar, devletten aldığı ancak hiç harcamadan biriktirdiği yaşlılık maaşını Mehmetçik Vakfı'na bağışladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fedakar ninenin vasiyetini, oğlu yerine getirdi.

Yıl 1920. Ülkenin hemen her yerinde işgaller var. Türk milleti çetin bir mücadelenin içinde, çünkü Kurtuluş Savaşı yaşanıyor. Denizli'nin Çal ilçesi de Yunan işgaline maruz kalmış. İşte bu savaşın çirkin yüzünü görenler arasında, oy yıllarda 13 yaşında olan Ayşe de bulunuyor. Henüz çocukluk çağındaki Ayşe Uçar, işgalden o kadar kötü etkilenmiş ki sonraki yıllarda büyüyüp anne ve nine oduğunda da kendi çocuklarına ve torunlarına devamlı o acı dolu yılları anlatmış. Yunan askerlerinin malları ve hayvanlarına el koyduğunu, kendilerinin ise samanlıklarda gizlendiğini anlatan Uçar, geçtiğimiz ay Süller beldesinde bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Vefatından önce oğlu İbrahim Uçar'a vasiyet ederek, devletten aldığı ancak hiç harcamadığı yaşlılık maaşının bir kısmının yurtlarda barınan öğrenciler, bir kısmının ise vatanı koruyan Mehmetçiklere verilmesini istedi. Oğlu da vasiyeti yerine getirerek, annesinin birikmiş bin 500 YTL'sini, dediği yerlere teslim etti.

Annesinin, Yunan işgalinden Türk askerleri sayesinde kurtulduklarını anlattığını belirten İbrahim Uçar, "İşgali görenler, o dönemde gerçekten çok zorluk çekmiş. Annem, günlerce samanlıklarda gizlenmek zorunda kaldıklarını anlatırdı. Kendilerini Mehmetçiğin kurtardığını ve onlara minnettar olduklarını söylerdi. Her zaman, 'Asker namusumuzu kurtardı. Mehmetçik olmasaydı huzurlu bir şekilde yaşayamazdık.' der ve onlara dua ederdi." diyor. Annesinin vefatından sonra vasiyetini yerine getirdiklerini belirten Uçar, şunları söylüyor:

"Annem, 10 yıl devletten yaşlılık maaşı aldı fakat hiç harcamadı. Vasiyeti de, 'Ben öldükten sonra aldığım paraları öğrencilere ve askerlere verin.' şeklinde oldu. Ben de biriken bin 500 YTL'nin 800'ünü öğrenci yurtlarına, 700'ünü ise Mehmetçik Vakfı'na verdim. Allah hayrını kabul etsin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*