Gazi olaylarının arkasındaki şok isim

Gazi olaylarının arkasındaki şok isim.11924
  • Giriş : 25.05.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 24.05.2009 / 23:56:07

Veli Küçük’ün planladığı, olayların arkasındaki ismin Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon iddianamesinin ekindeki polis raporunda Gazi Mahallesi'ne saldırıyı Ergenekon tutuklusu Veli Küçük'ün planladığı, olayların arkasındaki ismin ise Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan olduğu belirtildi.

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin hazırladığı rapor, 12-13 Mart 1995'de Gazi Mahallesi'nde yaşanan ve 17 kişinin ölümü ile sonuçlanan kanlı organizasyonun nasıl hazırlandığını gözler önüne serdi. Rapora göre, olayı Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Emekli Tuğg. Veli Küçük planladı. Küçük ile hareket eden Osman Gürbüz ise ilk kurşunu attı.

'TAŞERON MLKP'

GAZİ olaylarında MLKP terör örgütünün taşeron olarak kullanıldığı belirtilen polis raporunda olaylara giden süreçte Veli Küçük ile bağlantısı tespit edilen Danıştay saldırısının tetikçisi Alparslan Arslan'ın da aktif rol aldığı yer aldı. Raporda, 1994-1998 yılları arasında Alparslan Arslan'ın Marmara Üniversitesi'nin Göztepe Kampüsü'ndeki olayların ön safında yer aldığı belirtilerek, Gazi olayları öncesinde yaşanan üversitelerdeki şiddetin başlangıcının da bu eylemler olduğuna dikkat çekildi. Arslan'ın eylemlerde 'reis' olarak yer aldığı ifade edilen raporda şu değerlendirmede bulunuldu:

'PROVOKATİF EYLEM'

'MLKP terör örgütü sorumlusu Hasan Polat isimli kişinin Gazi Mahallesi'nde ülkücülerin silahlı saldırıda bulunacaklarını eylem olmadan önce söylemesi ve gerekçe olarak o dönem Marmara Üniversitesi'nde yaşanan olayları göstermesi, Danıştay tetikçisi Arslan'ın Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nda yaşanan şiddet eylemlerinde aktif rol alması ve Sedat Peker'in teknik takibe takılan görüşmelerinde arkalarında devlet desteğinin olduğunu belirterek hükümetin kararıyla on sene önce kahve tarama olaylarını gerçekleştirdiği beyan ettiği konuşmaları birlikte değerlendirildiğinde, Gazi olaylarının iyi planlanmış ve uygulamaya konulmuş provokatif bir eylem olduğu anlaşılacaktır.'

Kahvehaneleri Gürbüz taradı

RAPORUN sonuç bölümünde şöyle denildi: 'Gazi olaylarının başlamasına sebebiyet veren kahvehanelerin taransamı eyleminde yine Veli Küçük ile bağlantılı olduğu tespit edilen Osman Gürbüz'ün ilk kurşunu atan kişi olduğu ve bu oluşum içerisinde Veli Küçük ile bağlantılı olan Sedat Peker'in de bulunduğu anlaşılmıştır.' Gizli tanık 9 da ifadesinde kahveleri Gürbüz'ün taradığını söylemişti.

Gizli tanıklar da böyle anlatmıştı

ERGENEKON iddianamesinin ek dosyasında yer alan gizli tanık ifadelerine göre de Gazi olayları, Ergenekon sanıkları Veli Küçük, Osman Gürbüz, Sedat Peker ve Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan tarafından gerçekleştirildi. Gizli tanık Dilovası, ifadesinde şu bilgileri verdi: 'Gazi olayları tam manasıyla provokasyondu. Gazi Mahallesi bilinçli bir tercihti. Örgütlerin genel itibariyle bulundukları gecekondu mahallesiydi. Kahve taranarak halk sokaklara döküldü.' Gizli tanık Son Tezgah da ifadesinde, '1995 yılında meydana gelen Gazi olayları Ergenekon'un en büyük eylemlerinden birisidir. Bugün MLKP terör örgütüne ait el bombalarının kriminal olarak Ergnekon terör örgütüyle irtibatının tespit edilmiş olması, Gazi olaylarıyla ortaya çıkan MLKP terör örgütünün nasıl örgütlendiğinin açık bir ifadesidir' dedi.

Alparslan Arslan'a burs verdi mi?

Danıştay tetikçisi Arslan'ın kendi avukatının yanında staj yaptığını söyleyen Peker burs iddialarına ise çelişkili cevaplar verdi.

ERGENEKON davası sanıklarından Sedat Peker'e dünkü savunma ve çapraz sorgusu sırasında, Ergenekon savcılarının Gazi olaylarından Sivas katliamına, Danıştay Saldırısı tetikçisiyle ilişkisinden Muzaffer Tekin'e kadar çok sayıda tartışmalı olay ve kişiyle bağlantıları soruldu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Sedat Peker, Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın'ın sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ü babasının yakını olduğu için tanıdığını belirten Peker, ''Şu an itibarıyla da kendisine duyduğum saygı ve sevgi çoğaldı' şeklinde konuştu.

ARSLAN'I AVUKATIM TANIR

Peker'e Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'ı tanıyıp tanımadığı da soruldu. Arslan'ın avukatı Hakkı Kurtuluş'un yanında staj yaptığını ancak kendisini tanımadığını söyledi. Ama dava dosyasında yer alan bir tanığın ifadesinde, Peker'in Arslan'a üniversitede okurken burs verdiği iddia edildi. Peker, sorular üzerine şunları söyledi:

SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK

GAZİ olaylarındın hazırlayan ekipte olmadığını savunan Peker Sivas katliamı sanıklarına para gönderdiği iddiaları için de 'Nerede bunun makbuzu' diye sordu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*