Gazi Osman Paşa Tokat'ta anıldı

Gazi Osman Paşa Tokat'ta anıldı.9263
  • Giriş : 05.04.2008 / 16:16:00

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa, 108. ölüm yıl dönümünde, doğum yeri Tokat'ta düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Osman Paşa Anıtı önünde düzenlenen törende, çelenk konulduktan sonra, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Tokat Belediye Başkan Vekili Sami Dutoğlu yaptığı konuşmada, Gazi Osman Paşa'yı rahmetle andıklarını belirtti.

Konuşmasında, Plevne müdafaasının önemine değinen Dutoğlu, ''Gençlerimizin özellikle bu müdafaadan alacağı dersler vardır. Bu nedenle Gazi Osman Paşa sonsuza kadar unutulmayacak bir savaş kahramanı, Plevne de unutulmaz bir savaş destanı olarak hatırlanacaktır'' dedi.

Dutoğlu, eşsiz kahraman Gazi Osman Paşa'nın şu anda ülkenin birçok bölgesinde ve özellikle doğduğu yer Tokat'ta caddelere, okullara ismi verilerek kalplerde yaşatıldığını söyledi.

Garnizon Komutanlığından Jandarma Kurmay Yüzbaşı Bahadır Yalçın ise Gazi Osman Paşa'nın askeri kişiliğiyle ilgili bilgi verdi.

Türk Milleti ve Tokat halkının bağrından çıkan Gazi Osman Paşa ile gurur duyduklarını ifade eden Jandarma Kurmay Yüzbaşı Yalçın, Gazi Osman Paşa'nın Türk tarihinin altın sayfalarında yerini aldığı kadar, dünya harp tarihine de damgasını vuran mümtaz şahsiyetlerden olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin Gazi Osman Paşa ile ilgili şiirler okuduğu anma programına, Vali Recai Akyel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kaya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Zehra Seyfikli, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious