Gazi Rektörü hakkında suç duyurusu

Gazi Rektörü hakkında suç duyurusu.10489
  • Giriş : 28.02.2008 / 16:03:00

Mazlumder Gaziantep Şubesi, başörtüsü yasağını devam ettiren Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mazlumder Şube Başkanı Mehmet Alkış ve dernek yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep Adliyesi'ne gelerek GAZÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci hakkındaki suç duyurusuna ilişkin dilekçelerini Cumhuriyet savcılığına verdi. Suç duyurusu öncesinde dernek binasında bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Alkış, GAZÜ Senatosu'nun, Anayasa değişikliğinin uygulanacağı ilk gün öğrencilerin başörtüsü ile derslere girmelerine izin vermesine rağmen, aynı gün bu kararından vazgeçerek başörtüsü kararına ilişkin yasağı sürdürme yönünde karar aldığını anlattı. GAZÜ yönetiminin özgürlükten değil yasaktan yana tavır aldığını, Anayasa değişikliğini büyük bir çoğunlukla kabul eden iradeye karşı duran azınlığın siyasi hedeflerine hizmet edenler arasına katıldığını belirten Alkış, "Üniversite yönetimi bu kararıyla; özgürlüklere ve toplumun değerlerine karşı durmayı siyasi amaç edinen bir siyasi anlayışın hedeflerine ortak olmuştur." dedi.

Din ve vicdan hürriyeti, eğitim-öğretim hakkı, kanun önünde eşitlik hakkı ve insan hakları alanında ortaya çıkmış temel metinlerin tümüne göre; kişiye, kılık kıyafetinden dolayı ayrımcılık uygulanamayacağının altını çizen Alkış, sözlerine şöyle devam etti: "Başörtüsünün yalnız yüksek öğretimde serbest olmasını öngören Anayasa değişikliğine rağmen, bazı üniversitelerin ve Gaziantep Üniversitesi'nin başörtüsü yasağının sürdürülmesi yönünde karar alması hukukla, insan haklarıyla, eğitim-öğretim hakkıyla bağdaştırılması mümkün değildir."

Bilimsel faaliyetlerle meşgul olması gerekenlerin bu görevlerini yerine getirmeyip, günlük siyasetin ve kısır çekişmelerin içinde yer almalarının görevi kötüye kullanma anlamı taşıdığını belirten Alkış, bununla hukuka karşı gelindiğini, Anayasa ile tanınan hakların gasp edildiğini ve 28 Şubat'ı hortlatıp demokrasi karşıtı güçlere davetiye çıkarıldığını savundu. Yasağı sürdüren rektörlerin anayasal suçtan dolayı hukuk önünde de hesap vermeleri gerektiğini dile getiren Alkış, "Bunu sağlamak amacıyla, Mazlumder olarak isteyen başörtülü öğrencilere hukuki yardımda bulunacağız. Suç duyurusunda bulunmak isteyenler, için örnek başvuru dilekçelerini derneğimizden temin edebilirler." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious