Gazi Üniversitesi rektörüne suç duyurusu

Gazi Üniversitesi rektörüne suç duyurusu.7801
  • Giriş : 03.03.2008 / 16:50:00
  • Güncelleme : 03.03.2008 / 17:06:37

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim gören 5 öğrenci, başörtüsüyle okula alınmadıkları için Rektör Kadri Yamaç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrencilerin avukatları Hüseyin Yılmaz ve Abdullah Çiftçi, Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundular.

Suç duyurusu dilekçesinde, başörtüsünün yükseköğrenimde serbest bırakılmasını öngören Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinde yapılan değişiklikler anımsatılarak, YÖK Başkanlığı'nın, bütün üniversitelere konuya ilişkin bir yazı gönderdiği kaydedildi.

"Başörtülü 5 öğrencinin, bugün fakültelerine gittiklerinde, rektörden emir aldıklarını söyleyen güvenlik görevlilerince içeri alınmadıkları" kaydedilen dilekçede, "söz konusu öğrencilerin, anayasa ve yasalara aykırı olarak, başörtülü olmaları gerekçesiyle eğitim hakkından yararlanmalarının engellendiği" ileri sürüldü.

Dilekçede, Rektör Yamaç ve fakültedeki güvenlik görevlilerinin, "eğitim ve öğretimin engellenmesi", "ayrımcılık yaparak eğitim hizmetinden yararlanmanın engellenmesi" ve "kanunsuz emir yerine getirmek sebebiyle görevi kötüye kullanma" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious