Gaziantep sanıklarını Mit sorguluyor, CIA izliyor

Gaziantep sanıklarını Mit sorguluyor, CIA izliyor.12079
  • Giriş : 27.01.2008 / 00:31:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 00:25:30

Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta eş zamanlı gerçekleştirilen, 4 teröristin ölü ele geçirildiği, 1 polisin şehit olduğu 7 polisin de yaralandığı El Kaide operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin sorgusu devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta eş zamanlı gerçekleştirilen, 4 teröristin ölü ele geçirildiği, 1 polisin şehit olduğu 7 polisin de yaralandığı El Kaide operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin sorgusu devam ediyor. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sanıklar polis ve MİT tarafından sorgulanırken, El Kaide örgütünün Gaziantep yapılanmasıyla ilgili gelişmeleri CIA da yakından izliyor.

Perşembe günü Gaziantep'te El Kaide'nin önemli ismi Mehmet Polat ve oğlu Mehmet Zeki Polat ile Servet Sarıoğlu ve Cebrail Kirazoğlu'nun ölü ele geçirildiği operasyonlarda gözaltına alınan 19 kişi Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanıyor. Bu kişiler arasında bulunan ve baba- oğulun polise 12 saat 25 dakika direndikten sonra ölü ele geçirildiği evde teslim olan Mehmet Polat ile diğer yerlerde gözaltına alınan 18 kişi için ek gözaltı süresi alan polis, ele geçen ipuçlarını değerlendiriyor.

Polisin, örgütün tüm bağlantılarını ortaya çıkarmak için Gaziantep kent merkezinin yanı sıra Nizip İlçesi, Şehitkamil İlçesi'ne bağlı Sofdağı eteklerindeki Karadere köyü ve Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi'nde bazı yerlere peşpeşe baskınlar yapıyor.

MİT VE POLİS KOORDİNELİ ÇALIŞIYOR

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde gözaltındaki 19 kişinin sorgusuna, terör konusunda uzman polis ekibinin yanı sıra MİT görevlilerinin de katıldığı belirtildi.

Bu arada ABD'deki 11 Eylül saldırısından sonra başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyaya El Kaide’ye yönelik istihbarat çalışması yürüten CIA da Gaziantep'teki gelişmeleri yakından izliyor.

CIA ajanlarının Gaziantep'e geldiği yolundaki haberler ise emniyet yetkililerince doğrulanmadı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ndeki üst düzey bir yetkili “CIA ajanlarının bize gelip bilgi istediği doğru değildir. Eğer CIA, operasyonla ilgili bilgi istiyorsa Emniyet Genel Müdürlüğü ile bağlantı kurar. Bilgi ve belgelerin verilmesine Emniyet Genel Müdürlüğü karar verir'' dedi.

2 POLİS TABURCU EDİLDİ

Gaziantep'in Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi'nde perşembe 12 saat 25 dakika direnen ve polis Ahmet Condul'u şehit eden El Kaide militanları, 7 polisi de yaralandı.

Yaralı polislerden Hikmet İlgen, ilk gün tedavisi tamamlanarak taburcu edilirken, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde yatan 5 polisten Deniz Bayram ve Mehmet Ali Koca bugün taburcu edildi. Bu hastanede yaralı polisler Hüseyin Çiftçi, Şaban Nergiz ve Mehmet Ağca'nın tedavisi devam ediyor.

Diğer yaralı polis Ömer Doğan da Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious