Gaziantepli Frik Ameriikan sofrasında

Gaziantepli Frik Ameriikan sofrasında.13658
  • Giriş : 21.06.2009 / 14:15:00

Unutulmaya yüz tutmuş ürünlere sahip çıkan Reis Gıda, bu kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Gaziantep'in yöresel bir bakliyatı olan firiği, ABD'ye ihracat etmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Buğday başakları tam olgunlaşmamışken kesilip, kabuğu yakılarak tanelerinin ayıklanması yöntemiyle elde edilen firik, lezzeti ve yüksek besin değeri dolayısıyla ABD'lilerden yoğun talep alıyor.

''Reis'' markasıyla paketli olarak Türkiye'de marketlerde de satışına başlanan firik, üreticisinin de yüzünü güldürdü.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentleşmeyle birlikte Anadolu mutfağının vazgeçilmez tatlarının unutulmaya yüz tuttuğunu, otobüs bagajlarında büyük şehirlere getirilen firig, seferkitel, dövme buğday gibi bakliyat ürünlerinin ilk kez ''Reis'' markasıyla marketlerde satışına başladıklarını söyledi.

Reis, ''Bu geleneksel ürünlerimiz unutulmaya yüz tutmuştu. Artık vatandaşlarımız İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde market raflarında rahatlıkla bulabiliyor. Firik ve seferkitle gibi geleneksel ürünlerimiz 5 yıldızlı otellerin mutfaklarında da tercih ediliyor'' dedi.

-''ABD PAZARININ SEMERESİNİ GÖRECEĞİZ''-

Mehmet Reis, geçen yıl ayda 200-300'er kilogram olan firik, seferkitel, yarma buğday satışlarının bugün ayda 4-5 tona yükseldiğine dikkati çekti.

Ürün portföylerine giren geleneksel ürünlere ilişkin amaçlarının kar elde etmek olmadığını belirten Reis, şunları kaydetti:

''Amacımız özellikle yöre insanın severek tükettikleri bu ürünleri kolaylıkla bulabilmelerine imkan sağlamaktı. Beklentimizin üstünde yoğun talep geldi ve satışlarımız hızla arttı.

Sadece Türkiye'deki raflara girmeyi planlarken yurt dışından da yoğun talep aldık. Reis Gıda'ya ilk talep daha düne kadar buğday ithal ettiğimiz ABD'den geldi. Firik, Midyat tipi bulgur, esmer çiğ köftelik, yarma buğday, seferkitel gibi ürünlerimizi yılbaşından beri ABD'ye ihraç ediyoruz. İlk olarak her üründe 1 ton sipariş aldık. Yeni siparişler geliyor. Şu anda 3 konteynır yolda. Önemli olan ABD pazarına adım atmamız, bunun devamı gelecek, semeresini ileri ki günlerde göreceğiz. 2010 sonuna kadar bu ülkeye 500 ton ihracat rakamını yakalamak istiyoruz.''

Reis Gıda'nın Kanada, Avustralya, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yaptığını, satışlarını her geçen gün artırdıklarını vurgulayan Mehmet Reis, Anadolu'da asırlar öncesinden keşfedilen ürünleri dünyada tanıtmak istediklerini ifade etti.

-''AVRUPA'NIN TARIM AMBARI OLURUZ''-

Tarımın, dünyada en stratejik sektörden birisi olduğuna işaret eden Mehmet Reis, Türkiye'nin büyük potansiyele sahip olduğunu, tarımda ihracatçı ülke konumuna gelebileceğini söyledi. Reis, şöyle konuştu.

''Türkiye her yıl 5 milyar doların üzerinde gıda maddesi ihracatı yapabilecek konumda. İhracat konusunda atılım yapmalıyız. Dünyada en kaliteli, en kaliteli bakliyat Türkiye'de yetişiyor. Bu büyük avantajı değerlendirmeliyiz. Verimliliği artırmalıyız. GAP çalışmaları hızlandırılırsa, eskiden olduğu gibi Avrupa'nın tarım ambarı ve bahçıvanı oluruz. Tarıma verilen yeni teşvikler son derece yerinde, ama sürekliliği gerekli.''

-ÜRETİCİNİN DE KOMİSYONCUNUN DA YÜZÜ GÜLÜYOR-

Yıllardır bu işle uğraşan çiftçiler, firik ihracatının yeniden başlamasından ve iç piyasadaki satışından memnunlar.

Gaziantep'te yerli mahsul ticareti ile uğraşan Mustafa Kiraz, firiğin bölgede yüzlerce insanın geçim kaynağı olduğuna işaret etti.

Bölgesel kalkınmanın sağlanabilmesi için için yöresel üretime destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Kiraz, ''Gaziantep'in Araban ve Yavuzeli ilçesi ile Adıyaman'ın Belören beldesinde 5-6 yıl önce 6-7 bin ton firik rekoltesi vardı. Araplar ihracata gümrük uygulayınca bin tona kadar düştü. Son 2 yıldır ihracatta canlanma var. Ortadoğu'ya özellikle Ürdün'e ve oradan diğer ülkelere gidiyor. İnşallah eski rekolteyi bulacak ve geçecek. Firik, çok büyük bir gelir kaynağı. Çiftçisi, esnafı kazanıyor'' dedi.
Adıyaman'ın Belören beldesinde çiftçilik yapan Yusuf Çiçek de firik ihracatının artmasının üretimi olumlu etkileyeceğini ifade ederken, ''30 yıldır uğraşıyorum, tek gelir kaynağımız bu. Reis Gıda'nın yurt dışına ihracatını yapmasından çok memnunuz. Buna önderlik eden öbür dünyada cennetlik olur'' dedi.

Çiftçi Keleş Bakır ise besin değeri yüksek olan, şeker hastalığına iyi gelen ve enerji veren firiğin Türkiye'de ve dünyada daha fazla tanıtılması gerektiğini ifade ederken, ''Pirinçten daha kaliteli, daha ucuz ve besin değeri daha yüksek. Daha fazla tüketilmeli'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*