Gaziantepspor'da istifa şoku

  • Giriş : 16.06.2007 / 15:49:00

Gaziantepspor Kulübü'nde, asbaşkan Bülent Mamatoğlu, Genel Sekreter Sermet Atay ve yönetim kurulu üyesi Hanifi Yılmaz, istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turkcell Süper Lig'de Konyaspor maçının ardından yönetim kurulunda başlayan olağanüstü kongre tartışmaları ve kulüp başkanı İbrahim Kızıl'ın “kongre yok, yolumuza devam ediyoruz” açıklamasının ardından basın toplantısı düzenleyen Mamatoğlu ve Atay, Gaziantepspor'daki tüm görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Genel Sekreter Sermet Atay, göreve gelirken Gaziantepspor'un birtakım maddi ve yönetim problemleri bulunan bir yapıya sahip olduğunu, 2005-2006 sezonunda başkan İbrahim Kızıl'la bu problemleri aşmaya çalıştıklarını ve o dönemde zor da olsa takımı ligde bırakmayı başardıklarını söyledi.

Bu durumun meydana gelmesindeki en büyük etkenin maddi problemler olduğunu savunan Atay, “Öyle ki birçok futbolcunun ve teknik adamın ve personelin parasını zamanında ödeyemememiz ve kulüp başkanın kendisinin birtakım sıkıntılarda olup kulübe destek olmaması bunun başlıca sebebi idi” dedi.

Kulüp Başkanı Kızıl'ın geçen günlerde basın toplantısı düzenleyerek, “kurumsallaşma adı altında takımın başına yılda 1 milyon 100 bin YTL ücretle Mesut Bakkal ve ekibi ile genel müdür ve genel direktörü, yönetim kurulunun bilgisi haricinde İstanbul'daki bazı menajer ve dostlarının direktifi ile Gaziantepspor'da göreve başlattığını” savunan Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gelen bu kadro tabii ki kulübe yüklüce bir maddi külfet yükledi. Kurumsallaşmanın ilk hareketi olarak asgari ücretle çalışan 9 işçi, 'maddi sıkıntı altındayız' diyerek aylıkları ve tazminatları ödenmeden ve yönetim kurulunun haberi olmadan işten çıkarıldı ve arkasından başkan İbrahim Kızıl'ın Suruçlu hemşehrileri kulüpte işe alındı.
Bizler yönetime gelirken sayın İbrahim Kızıl eski yönetimi bakkala, kasaba, baklavacıya, kebapçıya borçlu olarak itham etmişti. Geldiğimiz bu günde bu borçlu listesinde futbolcu prim borcu, gazete ilan borcu dahil sayamadığımız birçok alacaklı kitlesi oluştu. Bizler bu borçtan kurtulmanın yolunu güven tazelemek, yeni kaynaklar yaratmak ve yeni açılımlar sağlamak için Gaziantepspor Kulübü'nün bir an önce olağanüstü genel kurula gitmesinin alternatif olduğunu söyledik. Sayın kulüp başkanı ise kulüpten alacağını kurtarmak adına borçları ve alacaklarını, bize hiçbir ayrıntı vermeden, denetim yapmamıza imkan sağlamadan, 4 milyon YTL'sine 2006 yılında kulübün alacaklarına temlik koyduğu halde 2007 sezonunda da kendisinin 2 milyon YTL harcama yaptığını iddia ederek, kulübün alacaklarına temlik koymak istemesi üzerine bunu kabul etmedik.

Başkan Kızıl ile bu aşamadan sonra aramızdaki ipler koptu. Öyle ki, yönetim kurulu toplanmadan karar defteri hiçbir sıfatı olmayan ve hangi sıfatla dolaştığını resmi makamlardan öğreneceğimiz kendisinin hemşehrisi ve kirvesi olan bir memur tarafından dolaştırılıp imzalattırılmaya çalışıldı."

Atay, Gaziantepspor Kulübü'nün birilerinin kendi şahsi ve siyasi reklamını yapacağı bir kurum olmadığını belirterek, “Gaziantepspor birilerin şahsi şirketinin yan kuruluşu değildir. Eğer kulüp başkanı kendisi kulübe hiçbir katkı sağlamadan koyacağı her kuruşu kulübe borç yazarak, kendi lehine temlik koydurarak ve kulübe beş kuruş hibe etmeden yönetilecekse, bu şekilde yönetecek binlerce Gaziantepli çıkacaktır” diye konuştu.

"VEBAL ALTINA GİRMEMEK İÇİN"

Asbaşkan Bülent Mamatoğlu ise Gaziantepspor Kulübü'nün bu kentin takımı olduğunu belirtip, herkesin sahip çıkmasını isteyerek, “Bu borç yüküyle, cepten para koymadan bu iş yönetilemez. 15 yıldır bu kulüpte idarecilik yaptım. Para koymadan yapılacaksa, herkes yapar. Vebal altına girmemek için, kulübümüzün geleceğini düşünerek istifa ediyoruz” dedi.

Gaziantepspor Kulübü yönetiminin bir haftadan bu yana bir menfaat grubu tarafından abluka altına alındığını iddia eder Mamatoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kulübün menfaatlerine zarar gelmesin diyen ve tepki gösteren yöneticiler bir bir ziyaret edilmiş ve ikna edilmeye çalışılmış, 6 aydan beri yönetime gelmeyen yöneticiler rica minnet yönetim kurulu toplantısına getirilmiştir. İstifa edecek yöneticiler ise şahsi dostluklar araya konularak istifa etmeleri engellenmiş, kulüpte çeşitli görevler verilmiştir. Ama bu nereye kadar gider bilmiyoruz."

Birilerinin alınacak kötü sonuçta bu şehri terk edeceklerini, ancak kendilerinin böyle bir şey yapmalarının mümkün olmadığını anlatan Mamatoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Biz Gaziantepliyiz, dedelerimiz, babalarımız burada yatıyor. Bizim kaçacak ve gidecek bir yerimiz yoktur. Gaziantepspor Kulübü başkanlığını ve bu başkanlık isminin şahsi reklam aracı olarak kullanmanın bir bedeli olmalıdır. Başkan Kızıl her fırsata, 'Gaziantep'in sahibi yok, parayı verin, kulübü alın' demektedir. Bu lafın söylenebileceği yer genel kurul salonudur. Bu kulübe yine Gaziantepliler sahip çıkacaktır. İleride alınacak kötü bir sonuçta sayın başkanı ve bu yönetimi, kaydedilen 350 tane başkan hemşehrisi kurtaramaz. Bu aşamadan sonra yani 999 kayıtlı üyeden sonra yapılan üye kaydı ancak bugünü kurtarmaya yarar, Gaziantepspor tribünlerini durduramaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious