Gaziantep'te sel sularına kapılan iki kişi kayıp!

Gaziantep'te sel sularına kapılan iki kişi kayıp!.25521
  • Giriş : 31.05.2007 / 23:32:00

Yaklaşık bir saat süren yağmurun ardından oluşan selde çok sayıda araç sulara kapıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, sel sularına kapılan 2 kişinin kayıp olduğunu söyledi.
Gaziantep'te, saat 16.00 sularında başlayan ve yaklaşık bir saat süren sağanak yağış, Şehitkamil ve Nizip ilçelerinde sele yol açtı. Sel suları Şehitkamil İlçesi'ne bağlı Bilek Köyünden geçen Nizip eski yolunu tamamen kapatırken, bu yolda seyreden çok sayıda araç sel sularına kapıldı.

Bölgeye çok sayıda dozer, iş makinesi ve ambulans sevk edilirken, bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla bazıları da kurtarma ekiplerinin yardımıyla sel sularından kurtuldu. Olay yerine gelen Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Şehitkamil Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir ve İl Jandarma Alay Komutanı Ali Tapan ile birlikte kurtarma çalışmalarını yakından takip etti.

Canlarını kurtaran Bilek Köyü sakinleri sel sularını köyün yüksek kesimlerine çıkarak izledi. Bazı vatandaşlar ise ekili arazilerinin zarar görmesini çaresizce izledi. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı sel sularına kapılan 2 kişinin kayıp olduğunu söyledi. Kamçı, "Bütün ekiplerimiz burda. Ağaç üzerine çıkmış vatandaşlarımız vardı. Onlar kurtarıldı. Çalışmalarımız devam ediyor. Araştırmalarımız devam ediyor. Ancak bir araçtan 2 kişinin sele kapılarak kaybolduğunu biliyoruz. 2 kişiyi selin alıp götürdüğünü gören vatandaşlarımız var. Onunla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Son durum bu." diye konuştu. Sel sularına kapılan 20 civarında aracın hasar gördüğünü belirten Kamçı, yolda mahsur kalan araç sayısının da 100 civarında olduğunu bildirdi.

Sulardan kurtulan Abdulkerim Çelik, 15.30-16.00 sularında Bilek köyünden geldiğini, arabasının sel suları içinde kalarak durduğunu, suyun hızla yükseldiğini ve aracının yaklaşık 500 metre sürüklendiğini belirterek,"Su arabamı aldı. 500 metre sürükledi. Bir fıstık ağacına takılınca durdu. Bende bu şekilde kurtuldum. Yoksa bende sel sularına kapılıp ölebilirdim." diye konuştu.

Transit marka aracıyla suların içinde kalan ve kurtarma ekiplerinin çabalarıyla sulardan çıkarılan Hamza Türk, "Ben arabanın dışarısına çıktığımda 1 kişinin sel sularına kapıldığını gördüm. Sele yukardan kapılmış sürükleniyordu. 50-55 yaşlarındaydı. Kel kafalıydı"sözleriyle olayı anlatırken, akıntının içinde 2 saat aracıyla bekleyen Hüseyin Aslan, "Arabanın içine sul geldi. Camları kaplamaya başladı. Kepçelerin yardımıyla kurtulduk." şeklinde konuştu.

Sel suları etkisini yavaş yavaş yitirirken, arama kurtarma çalışmalarına yarın sabah devam edileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious