Gaziantep'te tifo paniği

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Gaziantep'in Araban ilçesinde, sıcakların yükselmesiyle birlikte tifoya yakalanan kişi sayısı da arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlçede sıcaklıklar öğle saatlerinde 40 ila 45 dereceyi buluyor. Sıcaklığın yanı sıra, içme suyunun sağlıksız oluşu ve topraklı yollar nedeniyle tifo vakaları arttı.

Devlet hastanesi bulunmadığı için tifo salgınına yakalananlar, evlerde zor şartlarda tedavi edilmeye çalışılıyor. Sağlık merkezi ve sağlık ocaklarında muayene edilebilen hastalar, kollarına takılan serumlarla evlerine gönderiliyor. Köylerle birlikte 50 bin nüfuslu ilçede bir hastanenin olmayışı vatandaşları çileden çıkarıyor.

Araban Sağlık Ocağı'nda görevli Dr. Suat Karapınar, sıcaklığın mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla tifo vakalarında gözle görülür bir artış yaşandığını söyledi.

Özellikle Kale Mahallesi'ndeki su şebekesinin sağlıksız oluşu nedeniyle hastalığın bu mahallede daha çok görüldüğüne dikkat çeken Karapınar şöyle konuştu: "Tifo hastalarının, hastane ortamında tedavi görmesi şart. Hastalığa yakalananların kanına karışan mikroplar nedeniyle tedavi ve beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerde, rahatsızlık her yıl birkaç kez tekrarlayabilir. Bu nedenle tifo hastalarının hastane ortamında tedavi görmesi şart."

Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru da, bazı mahallelerde içme suyu şebekelerinin eski olmasının da etkisiyle tifo hastalığına yakalanan kişi sayısının artığını bildirdi.

Şebeke yenilemek için proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Doğru, şöyle devam etti: "Kaynak bulmamız halinde tüm şebekeyi yenilerek halkımıza temiz su içirmeyi planlıyoruz. İlçemizde bir devlet hastanesinin olmaması ve en yakın devlet hastanesinin 67 kilometre uzaklıkta oluşu nedeniyle tifoya yakalanan vatandaşlarımız evlerinde ilkel şartlarda tedavi olmak zorunda kalıyor. İlçemizde, 25-30 yataklı uzman doktorlarıyla birlikte bir devlet hastanesi kurulması şart."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious