Gaziantep'teki El Kaide operasyonu kanlı bitti

Gaziantep'teki El Kaide operasyonu kanlı bitti.16419
  • Giriş : 24.01.2008 / 18:25:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:43:02

Karşıyaka Mahallesi'nde 12 saatten fazla süren operasyonda 1 polis memuru şehit oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürü Yılmaz, bölgeden ayrılırken yaptığı açıklamada, operasyonun sona erdiğini belirtti. Ali Yılmaz, operasyonlarla ilgili geniş açıklamanın Gaziantep Valiliği tarafından daha sonra yapılacağını söyledi.


TESLİM OLMAYI REDDEDEN VE ÇATIŞMAYA DEVAM EDEN 2 TERÖRİSTİN BULUNDUĞU EVE GAZ BOMBASI ATILDI

Gaziantep'te bir terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyon kapsamında teslim olmayı reddeden ve güvenlik güçleriyle çatışmaya devam eden iki örgüt mensubunun bulunduğu eve gaz bombası atıldı.

EŞ ZAMANLI OPERASYON

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü mensuplarının barındığına ilişkin duyumlar üzerine, Gaziantep merkez ile Nizip ilçesi ve Şehitkamil ilçesine bağlı Sofdağı eteklerindeki Karadere köyü ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Operasyonun yapıldığı Karşıyaka Mahallesi güvenlik güçlerince kordan altında alındı. Özel harekat görevlileri ve çevik kuvvet ekipleri ile 5 panzerin bulunduğu bölgede trafik akışına izin verilmedi. Bölgede ambulanslar bekletildi. Bölgeye bomba imha ve olay yeri inceleme ekipleri de sevk edildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 cenaze aracı da bölgeye getirildi. Operasyonu Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz koordine etti.

Çıkan silahlı çatışmada, polis memuru Ahmet Çandul (35) çatışmada şehit oldu. Yaralanan polis memurları Deniz Bayram (34), Hüseyin Çiftçi (37), Mehmet Ağca (42) ve Mehmet Ali Koca'nın (35) özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Polis memurlarından Hüseyin Çiftçi'nin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Terör örgütü El-Kaide üyesi oldukları tahmin edilen 2 kişi ölü, 18 kişi de sağ ele geçirildi.

Gaziantep'in çeşitli semtlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, evlerdeki kadın ve çocukların kalkan olarak kullanıldığı ileri sürüldü.

Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi'nde geniş güvenlik önlemleri alınan bölgede şiddetli bir patlama sesi duyuldu.

VALİ KAMÇI OLAY YERİNDE

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, operasyonun sürdüğü Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi'nde geniş güvenlik önlemlerin alındığı bölgeye gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Kamcı, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, operasyon kapsamında 1 şehit ve 4 yaralı polis memuru bulunduğunu belirtti.

Teröristlerden gözaltına alınanlar olduğunu, ancak 2 kişinin teslim olmak istemediğini belirten Kamçı, ''arkadaşlarımız, teslim almak için çalışmalar yapıyor'' dedi. Vali Kamçı, basın mensuplarının ''hangi örgüt'' sorusunu karşılık, gerekli açıklamayı sonra yapacağını söyledi. Kamçı, daha sonra yaralı polis memurlarını Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde ziyaret etti.

Gaziantep İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ve Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu da olay yerine geldi.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, Hasırcıoğlu Mahallesi Farabi Caddesi 4 numaralı sokaktaki bir evde gerçekleştirdiği operasyonda polisle girdiği çatışmada ölen kişinin Servet Sarıoğlu, Yazıcık Mahallesi Tüfekçi Yusuf Bulvarı'ndaki bir eve yapılan operasyonda ölenin ise Cebrail Kirazoğlu olduğu öğrenildi.

Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi'ndeki devam eden çatışmada ise teslim olmayı reddeden ve zaman zaman polise ateş açan 2 kişinin El Kaide mensubu ve uzaktan akraba Mehmet Polat (28) ve Mehmet Polat (46) olduğu öğrenildi.

Teröristler, güvenlik güçlerinin ''teslim ol'' çağrısına yine olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine, otomatik silahların da kullanıldığı çatışma devam etti.

18 AYRI NOKTAYA EŞ ZAMANLI OPERASYON

Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta 18 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon düzenlendi. Çatışmaların yaşandığı Gaziantep'teki Yazıcık ve Hasırcıoğlu mahallelerindeki yapılan aramada, 5'i glock marka olmak üzere 6 tabanca ve bir pompalı tüfek ile çok miktarda mermi ele geçirildi.

Çatışmanın devam ettiği Karşıkaya Mahallesi Tekel Caddesi'ndeki evden terör örgütü mensuplarının polise ateş açması sırasında, yoldan geçen Sadettin Özen'in vücuduna isabet eden kurşunla yaralandığı ve olay yerinde bekleyen 112 ekipleri tarafından Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığı bildirildi.

Bu arada, çatışmanın devam ettiği Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi'ndeki evden iki kadının çıkarak polise teslim olduğu öğrenildi.

Kadınlar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından gözaltına alındı.

Ayrıca, ölü ele geçirilen Servet Sarıoğlu'nun seyyar arabasıyla sebze sattığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious