Gaziosmanpaşa'da göçük altında can pazarı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Gaziosmanpaşa'da bir apartmanın kanalizasyonunu ana boruya bağlamak için kazılan çukurda çalışan işçi, göçük altında kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sultançiftliği 50. Yıl Mahallesi 2084 sokak üzerinde inşaat halindeki bir apartmanın kanalizasyonunu ana boruya bağlamak için öğle saatlerinde çalışma başlatıldı. İş makinası yardımıyla kanalizasyon borularını yerleştirmek için bir çukur kazıldı. Kazılan çukura inen Osman Muharrem Başer isimli işçi, boruları döşemeye başladığı sırada toprak kayması meydana geldi. Asfaltın altındaki topraklar Başer'in üzerine yığılırken, işçi göğsüne kadar toprak altında kaldı. İnşaattaki diğer işçiler ve inşaat sahibi Başer'i kurtarmak için hemen çukura indi fakat başarılı olamadılar. Bunun üzerine olay yerine polis, itfaiye ve ambulans çağrıldı.

İtfaiye ekipleri asfalt altındaki toprağın ıslak olduğunu ve tekrar kayabileceğini düşünerek titiz bir çalışma başlattı. Önce boşlukta duran asfalt bir demir çubukla desteklenirken, polisten de vatandaşları uzaklaştırması istendi. Polis meraklı vatandaşları ilk anlarda uzak tutmayı başarırken, dakikalar geçtikçe olay yeri adeta stadyuma döndü. İtfaiye çalışma yaptığı yerde ikinci bir kayma ihtimalini düşünerek kurtarma çalışmaları sırasında kalaslar yardımıyla asfaltı destekledi. Yapılan bu çalışmanın yerinde olduğu dakikalar sonra ortaya çıktı. İşçi Başer'in sol ayağı bir türlü toprak altından çıkartılamazken, ikinci bir kayma meydana geldi. Çukurdaki iki itfaiyeci ölüm tehlikesi atlatırken, koyulan kalaslar sayesinde işçiye ve itfaiyecilere herhangi bir şey olmadı.

İkinci kaymanın ardından kazılarak daha önceden asfalt üzerine yığılan toprağın ağırlık yaptığı anlaşıldı. Bir iş makinası yardımıyla bu topraklar kenara alındı. Topraklar alındıktan sonra çukurda çalışma yapan kepçe, işçinin hemen yakınını derin bir şekilde kazdı. İşçinin ayak hizasına kadar kazıldıktan sonra itfaiyeciler ellerindeki kürekler yardımıyla işçinin ayağını kurtardı.

Üç metrelik çukurda yaklaşık 3 saat süren kurtarma çalışmasının ardından vatandaşlar itfaiyeyi ve polisi alkışladı. Hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilen Osman Muharrem Başer ambulansla Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'ne kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious