Gaziosmanpaşa'da şafak operasyonu

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Gaziosmanpaşa'da polis ekipleri, haklarında yakalama kararı bulunan ve evlerinde çalıntı mal ve hint keneviri bulunduran şahıslara yönelik şafak operasyonu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esentepe Mahallesi'nde baraka ve gecekonduların bulunduğu bölgeye sabah saatlerinde yaklaşık 700 polisle giren emniyet güçleri, haklarında yakalama kararı bulunan ve çalıntı mal satan şahısların evlerine baskın yaptı. Operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 4 kişi ile çalıntı mallarla ilgili 6'sı kadın 18 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan toplam 22 kişinin işlemlerin ardından adliyeye sevkedileceği öğrenilirken, şahısların evinden birçok çalıntı malzeme çıktı. Polis operasyonunda ele geçirilen malzemeler arasında en dikkat çekeni ise "hayalet silah" olarak bilinen Glock marka silahtı. Bu silaha ait mermilerin yanı sıra değişik çaplarda 26 fişek 1 adet namlu ve şarjör de ele geçirildi.

Operasyonda ayrıca, çalıntı olduğu öğrenilen 44 adet halı, 4 adet oto teybi ile 26 adet bıçak, 1 adet satır, 1 adet kama, 1 adet kılıç, 1 adet enerji kaynağı, 2 adet demir testeresi, 1 adet lastik kesici ele geçirildi. Evlerde yapılan aramalarda ayrıca 250 kök hint kenevirine de el konuldu.

Bu arada, 700 polisle birlikte aynı adrese gelen yaklaşık 300 kişilik zabıta ekibi, daha sonra yıkım için bölgeye girdi. Yıllardır kaçak olarak hazine arazisi üzerinde yaşayan ve çoğu polis operasyonunda gözaltına alınan şahısların evleri birer birer yıkıldı. Çoğunluğunu Roman vatandaşların oluşturduğu baraka ve çadır sahipleri, polise tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar yağan yağmura rağmen eşyalarını sorunsuz bir şekilde dışarı çıkartırken, bazıları zabıta ve yıkım ekiplerine direndi. Bir aile, oturduğu barakanın çatısına çıkarak ellerinde bıçak aldı. Çatıda eşyaları zabıtanın üzerine yağdıran aile, bir süre sonra eşyalarını boşaltarak kendiliğinden aşağı inmek zorunda kaldı. Yıkım yapan ekiplere zorluk çıkaran bir genç ise, bir kedinin canını kurtardıktan sonra gözaltına alındı. Bu sırada kısa süreli vatandaşlarla zabıta memurları arasında arbede yaşandı. Çatıya çıkan eli bıçaklı bir kadın ise uzun süre aşağı inmezken, diğer kadınlar göbek atarak eylemci kadına destek verdi.

Yıkım sırasında yağmur altında bekleyen çocuklar ise, kameraları görünce şaşkınlık yaşadı. Bazı çocuklar gözyaşı dökerken, bazıları ise yıkım yapan iş makineleri arasında tehlikeli bir şekilde gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious