Gazlı içecekler yerine süt ve ayran

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Dr. Ramazan Yıldız, okul kantinlerinde satılan yapay ve gazlı içecekler yerine süt ile ayran tüketiminin öğrenciler arasında yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBD Adana Şubesi, Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında milli içecekleri özendirmek amacıyla Adana Seyit Ali Onbaşı İlköğretim Okulu'nda öğrencileri süt ve ayran ikram etti. Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Demirci ve diğer sendika üyelerinin de hazır bulunduğu programda Yıldız, konuyla ilgili ilk önce öğretmenleri bilgilendirdi.

Daha sonra sınıflarda öğrencilere hitab eden Dr. Ramazan Yıldız, sütün bütün besin maddelerini, yaşamsal işlevler için gerekli olan vitaminleri, enzimleri, antikorları ve daha çok yararlı maddeyi bünyesinde dengeli bir şekilde barındırdığını söyledi.

Yıldız, "Başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere herkesin vücudu için gerekli olan süt, vazgeçilmez tek besin kaynağıdır." dedi.

Kalsiyum, protein A, B, C, D, E vitamini bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerinin büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok yararlı olduğunu vurgulayan Yıldız, bu nedenle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların süt ve süt ürünlerini düzenli bir şekilde tüketmelerini istedi.

Kemiklerin ve dişlerin oluşumuna büyük yararlar sağlayan sütün gözlere; aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirdiğini anlatan Yıldız, şunları söyledi: "Sütteki B vitamini iştah, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemli rol üstleniyor. Biotin maddesi ise saç ve deri sağlığına katkı veriyor. B2 vitamini özellikle büyümeyi hızlandırıyor. Çocukların ve gençlerin ortalama 300- 3 bin 500 gr. süt alması gerekir."

Ayran içerisindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıncını önleyip tüm tömür hücrelerinin gelişimini gerilettiğini açıklayan Yıldız, ayranın kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etkiler yaptığını bildirdi.

Yıldız, gelecek nesillerin sağlıklı ve verimli yetişmesi için okullarda süt ve ayran tüketiminin artırılması ilgili herkese sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi.

Seyit Ali Onbaşı İlköğretim Okulu Müdürü Hüseyin Dalak'da böyle bir etkinlik için TBD yetkililerine teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious