Gazlı ve kolalı içeceklere alkol sınırlaması

  • Giriş : 15.06.2007 / 17:16:00

Tarım Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği'ni değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazlı ve kolalı içeceklerde alkol çıkması üzerine büyük tartışmalar yaşanması üzerine Tarım Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği'ni değiştirdi. Bir çok ürünün tanımının değiştiği kodekste gazlı ve kolalı içeceklerde alkol sınırlaması getirildi.

Tüketiciler Birliği'nin Tübitak ve Tarım Bakanlığı laboratuarlarında yaptırdığı analizlerde, gazlı ve kolalı içeceklerde alkol çıkması üzerine büyük tartışmalar yaşanmıştı.

Buna göre, analiz ettirilen on adet şişede yer alan gazoz sıvılarının tamamında, değişen oranlarda etil alkol bulundu. Analiz ettirilen şişelerin üzerinde yer alan etiketlerin tamamında, içeriğinde etil alkol bulunduğuna ilişkin bir uyarı bulunmadığı belirtildi.

Elde edilen sonuçlar, Alkolsüz İçecekler Tebliği'nde belirtilen sınırın altında bulunmakla birlikte içeriğe ilişkin tüm bilgilerin eksiksiz olarak tüketiciye sunulması, tüketicinin temel ve evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı gereği olduğuna değinildi. Bu durumda içeriğe ilişkin yanıltıcı veya eksik bilgi verilmekle tüketicinin en temel hakkı ihlâl edildiği vurgulandı.

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, bu nedenle konu ile ilgili yetkili Tarım Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öncelikle Türk Standartları Enstitüsü'nün gazozlarla ile ilgili 4080 nolu standardı ve Alkolsüz İçecekler Tebliği'nde yer alan ve gazlı içeceklerde alkol kullanılmasına imkan tanıyan 5/k maddesi kaldırılarak, gazlı içeceklerde alkol kullanılmasını yasaklayan düzenleme getirilmeli, bu maddenin kaldırılmaması halinde tebliğin ismi değiştirilerek, isimde yer alan "alkolsüz içecekler" ibaresi kaldırılmalı ve gerekli denetimler en katı şekilde uygulanarak, tüketicinin bilgilenme hakkının ihlâlinin önüne geçilmesi talep ettiklerini dile getirdi.

Girişimlerinin sonuç verdiğini aktaran Kemal Özer, şöyle dedi: "Bunun üzerine Tarım Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği'ni değiştirdi. Tebliğde en önemli değişiklik 'alkol' bölümünde yaşandı. Öte yandan bir çok ürünün tanımı değişirken yeni tanımlarda eklendi. İşte ayrıntılar: Eski tebliğe göre: Alkolsüz içeceklerde etil alkol miktarı en çok 5.0 g/l, laktik asit miktarı en çok 0.6 g/l, uçucu asit miktarı en çok 0.4 g/l olmalıdır. Resmi Gazete'nin bugünkü nüshasında yayınlanan yeni tebliğe göre: Bu Tebliğ kapsamında yer alan içeceklerde üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol miktarı en çok 3,0 g/L, laktik asit miktarı en çok 0,6 g/L, uçucu asit miktarı en çok 0,4 g/L olmalıdır.

Görüldüğü üzere eski tebliğdeki 'etil akol' ibari yerine 'üretimin doğandan kaynaklanabilecek etil akol' ibaresine yer verildi. Alkol oranı ise 5 g/l'den 3 g/l'ye düşürüldü. Bu değişiklikle Tarım Bakanlığı gazlı içecekler ve ve meyve sularına alkol katıldığı kabul etmiş oldu. Yeni değişiklikle yalnızca meyvelerin doğanda oluşabilecek alkol cevaz verilerek azda olsa alkole açık bir kapı bırakıldı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious